Sõiduauto ja lastega (1,5a ja 3,5a) Horvaatiasse 08.2017

Tere, siin foorumis uus, olen läbi lugenud enamuses teemasid, mis puudutavad autoga- matkaautoga-lastega ja lasteta minekut Horvaatiasse.
Plaan oleks sõita ühe autojuhiga (pigem usaldan ennast roolis välismaal) ja marsruudil Varssavi- Ostrava- Viin-Graz (googlemaps) kuskile rannikule KRK-Makarska vahele. Võtame kaasa ka telgid ja magamisasjad. Autoga sõit tuleks arvestuslikult odavam, jääks ära ka autorent seal ja asju saaks rohkem kaasa võtta. Mõned küsimused oleks siin foorumis leiduvatele reisisellidele, kes on viimaste Horvaatia-suunaliste reisidega seotud. Lapsed väga valivad ei ole, oleme 1000km paari peatusega ära sõitnud küll varem.
1) Kellaajaliselt kuna tasuks reisi Eestist alustada, et oleks parim nt Poolat läbida. Sobivaimad valikud oleks kas alustada 14.08 õhtul või 15.08 hommikul.
2) Kas oleks parem teha siit minnes 1 ööbimine või väiksemad otsad ja 2 ööbimist. Lihtsalt soovitused- kes on lastega reisinud, võibolla on tee peal huvitavaid peatuspaikasid.
3) Mis on asjad, mis peaksid kindlasti olema kaasas, perel ja lastel- lugesin et päiksekreem, siis ka kindlasti riided- veejalatsid. kas on teil veel soovitusi?
4) Kas auto ja lastega on pigem telk või korter- plaan oleks sinna jõudes kuskile majutuda, ja siis ette planeerida paar päeva (booking, airbnb, camping) on selle kohta soovitusi mida eelistada, tipphooaeg ikkagi?
5) Vaatamisväärsused ja looduspargid- võtame kaasa vankri nooremale lapsele, kas Krka-s tasub pigem kukile võtta lapsed,või ikka kärus kas on veel huvitavaid kohti- vaatasin ka lastele sobivaid randu-atraktsioone.

Oled sa kindel, et su 1,5 ja 3,5 aastased saavad telgis sellise kuumusega hakkama?
See on tõsine küsimus.
Arvesta, et päike tõuseb päris vara ning kelle 8 ajal on telgis juba ca 50 kraadi.
Igaljuhul vaata mingi majutus, soovitavalt konditsioneeriga, või vähemalt aknaklappidega, mis hoiab toa jaheda.

Krkas saad käruga hakkama aga kui Plitvitse järvi minna vaatama, siis seal tülikas, kuna laudteed ümarpalgist.

Triplekix, ära nüüd seda telgielu nii tulipalavates toonides ka kirjelda.
Ma olen telkinud koos lastega juulikuus nii Horvaatia kui Itaalia kämpingutes ja saab ikka hommikul rahulikult magada küll. Vaid paari lihtsat asja peab silmas pidama:

 • Telgi asukoht -- hommikune päike tõuseb teatavasti idast. Seega telki püstitades vali võimalusel koht, kus telgist idasse jääb võimalikult tihe ja kõrge põõsas, puu, hoone, mägi vms. Pea-asi, et telk hommikul varju jääks. Kompass (või vastav äpp nutitelefonis) on siin suureks abiks.
 • Kui võimalik, kasuta vaid õhukest sisetelki. Paljusid tunnel- ja kuppeltelke saab püstitada ilma vihma- ja tuulekindla välistelgita (see eeldab, et kaared käivad sisetelgi külge). Jäta välistelk igaks juhuks lahtipakituna õhtul telgi kõrvale ja ole valmis öösel seda esimeste vihmapiiskade langedes kiiresti peale sikutama :-)
 • Eelista magamiskotile lina ja õhukest tekki (või kasuta magamiskotti tekina)

Kui neid lihtsaid asju jälgid, pole hommikune päike ning palavus miski probleem ja magad rahulikult.

Ise hetkel Montenegros, ja eriti ei kujuta ette sellise kuumusega mis praegu, telkimist. Auto termomeeter näitas isegi selliseid numbreid kui 47 vahepeal, 3-e tunnise Horvaatia -Montenegro piiriületuse sabas. See piiriületus tundus mõlemalt poolt suhteliselt aeglaselt liikuvat. Kuigi kämpades telgitakse küll. Troqiris vesi oli 29, siin vist veelgi rohkem. Metsatulekahju nägin ka täna mägedes suht lähedal.

Mina olen selliste kämpingute usku, kus on basseinid ja lõbustused lastele.
https://www.homair.com/en/campsite-croatia

Ise lähen septembris Zadaris olevasse kämpingusse, kuna seal on ka rand kuhu lubatakse koeraga. Mul aega on ja sõidan mitme ööbimisega,.

Olen käinud Horvaatias 2008 (üksi), 2015, 2016 ja 2017, juunis, lapse vanus siis vastavalt 3,4 ja 5 aastat. 2015 olime 3 ööd Baškas, 6 ööd Bibinjes; 2016 3 ööd Baškas, 7 ööd Vodices ja 2017 samuti 4 ööd Baškas ja 6 ööd Vodices. Minnes läks 2015 3 päeva, 2016 ja 2017 4 päeva (tegime ringi Tšehhi kaudu), tagasi samuti 4 päeva läbi Ungari.
Minu soovitused:

 1. Kindlasti kaasa väike WC pott - kui tuleb ootamatu kergem häda, siis saab selle rahulikult tagaistmel ära teha kuni siis kiirteel tuleb legaalne peatumisvõimalus. Arvestades seda, et lapsele ei ole siis vööd peal, on mõistlik kiirus hoida kontrolli all - ise sõitsin need mõned kilomeetrid lubatud 130 asemel 90-ga. Poti puhastamiseks võiks olla kaasas ka mõned liitrid tavalist vett, rääkimata sellest, autos võiks olla ka muidu piisavalt söögi-joogivarusid, et lapsed ei jääks hätta, kui peate olema kiirteeummikus.
 2. Ööbimine on IMHO parem võtta korteris. Kahe laia voodiga korteri mere äärest mitte kaugemal kui 500 meetrit võiks vähemalt juunis Booking.com kaudu saada 40-70 euro eest. Augustis on hinnaklass tõenäoliselt 50-150 eurot.
 3. Vähemalt Vodice ja Baška puhul on hea hinnaga korterite ning söögikohtade vaheline distants 1-2 kilomeetrit, seega oleks hea, kui kergkäru(d) on kaasas.
 4. Kortermajutuse jaoks on mõistlik võtta kaasa sool, pipar, kohvi, kohvifiltrid. Lisaks veel pakk jämedat soola sipelgate tõrjeks.
 5. Juulis-augustis ei ole IMHO mõtet sõita võimalikult lõunasse, sest ka põhjas on vesi siis juba soe. Baška rand on sisuliselt lageda taeva all, seega soovitan võtta kaasa ka kergtelgi-varjualuse ning kui nahk on nõrk, siis ka nii päikese- kui ka taastuskreemi. Enda lapsele panime ainult õhtul taastuskreemi.
 6. Supi hinnad on (juunis) 20-30 kuna vahel, praed-pitsad 50-150 kn, värske kala kg 200-500kn. Jäätisepall 7-10 kn, batuut Vodices 10 minutit 10 kn, Baškas hinnakirjas 10 minutit 30 kn, aga teenindaja ütles, et tegelikult nad aega ei mõõda :-).
 7. Horvaatias ei ole vist ühtegi randa, mis meenutaks Narva-Jõesuud, Valgeranda vms. Kõik on kivised või kiviklibused. Päevitamiseks võiks olla kaasas mingi pehmem-paksem madrats, ainult rätik võib jääda õhukeseks.
 8. Võrreldes Ventspilsi ja isegi Maarduga on mänguplatside osas seis nutune.
 9. Enne starti kontrollida, kas ikka juhiload, roheline kaart ja tehniline pass on kaasa võetud :-)

Suured tänud, võtan kõik arvesse. Hetkel on broneeritud Poolas 1 öö, Tsehhi piiril 1 öö. Kolmanda päevaga tahaks Horvaatiasse jõuda. Otsustasin otsida hotelli/kodumajutuse kui leiab. Telk ikka igaks juhuks kaasa ja madratsid.

Ise läksin 5 aastase poisiga.
Leia lapsele autos tegevust: raamatud,tahvelarvuti,multikad jne.
Mina panin enda poisile ette navisse,mis autosse sisse ehitatud sihtkohta jõudmise kilometraazi.
Ta vaatas aegajalt ja nägi palju veel sõita.
Meile läksime nii:
Suwalki Hotell Logos
Wolbros-Gorski hotell
Sloveenia -Maribor
Horvaatia-Krk saar
Me ei kiirustanud ja leidsime lapsele neid päevades ka tegevust, poe külastused, mõni veekogu kus rannas sai mängida jne.
Säilita külma närvi ja kõik sujub.
Aga telkida sellises palavuses tõesti ette ei kujuta. Ööbisime ise apartmendis ja sealgi kl 10 oli juba 27-29 kraadi. Aga hetkel vist seal kandis isegi kuumem.
Mõnusat trippimist.
Nb! Tagasi tulles tulime jutiga Lõuna -Poola 1100km. Terve päev sõitu, laps pidas ideaalselt vastu.

Soovitan öö ja päeva ära nihutada, ehk siis õhtul väga vara laagrisse ja magama (telk varju), hommikul üles kohe kui valgeks läheb. Nii saab magada jahedamal ajal ja autoga sõita varahommikul, kui liiklust veel vähe. Ka vaatamisväärsustega on mõistlik tutvuda kohe, kui need avatakse, osades kohtades saab aga käia ka siis, kui polegi avatud. Võib saada nii parkimise kui ka külastuse tasuta. Ka linnadega tasub tutvuda just varahommikul - leiab kergesti parkimiskoha ja ei pea rahvamassis trügima.
Põhjas tasub aga polaarpäevaga öö ja päev täiesti või suures osas ära vahetada. Nii suurtel maanteedel kui ka kitsastel mägiteedel on öösel hoopis lahedam. Põhjamaades, kus võib igal pool laagri üles panna, leiab koha hiljemalt pärastlõunal palju kergemini. Õhtul on kõik vähegi tasemad kohad juba võetud.

Nii, peaaegu kõik reisi asjad on otsustatud ja tehtud. Läheme ära 15.08, tagasi 27.08. Sinna vahepeatustega poolas ja Tšehhis. Kolmas õhtu Krk saarel, siis looduspargid ja ööbimised Sibenikus, Makarskas ja Iskra poolsaarel. Kõik majutused võtsin Airbnb-ga, saime hinnaks umbes 50eur öö. Tänan kõiki heade soovituste eest, kui kellelgi miskit abi või midagi vaja siis kirjutage. Proovin ka oma reisi meeldejäävamad detailid kirja panna, saab pärast kellelegi ise soovitusi jagada :D.
Umbes 1% airbnb-st on veel sealkandis vaba, nii et päris täis on kohad, booking.com osustus kümmekond eurot kallimaks öö kohta, samas kui otsida keskustest eemale, siis valikut on.

Plaanin autoga Horvaatiasse sõita, kas keegi on sõitnud ka Ungari kaudu, Poola-Lublin- Slovalia ja Ungari -kiirteele, kuna Warssavi kaudu läbi poola sõita on suht masendav.

Miks see Varssavi kaudu sõitmine masendav on ? Ma olen suht kindel , et see on kiireim tee. Kui teeremontide pärast (E67-l), siis võib Varssavini valida marsruudi: Augustow - Lomza - Ostroleka, kus on remondivaba liikumine. Varssavist allapoole sõita on ainult lillepidu.

Sõitsin sinna läbi Tsehhi ja Austria, tagasi tulingi läbi Ungari ja Slovakkia, väga mõnus oli, mitte ühtki autot piiripunktis ja vaadati vaid korra Id-kaarte. Tegin Stardi Pula lähedalt ja ööbisin Vyskovis. Teine ööbimine oli Leedu piiril Poolas. Mingit vahet ei olnud, oligi huvitavam.