Talv Aasias

Plaanis jaanuar ja veebruar  veeta Aasias. Esialgu on olemas piletid Bangkokki ja tagasi. Kuna endalgi on mitmeid tuttavaid Aasias elamas, siis koguks ideid laiemalt. Võin vabalt Bangkokist edasi lennata Malaisiasse, Indoneesiasse, Laosesse, Vietnami, Myanmari vms.  Esialgne eesmärk ongi selline, et katsuks paigal olla, mitte rännata. Et nagu elaks seal.

Seal ajal on Aasias kuiv ja nn "külm aastaaeg", seega eelistaks olla kohas, kus on võimalik  aktiivne kohapealne tegevus. Matkamine mägedes näiteks või pikki randu. Hea oleks trennivõimalus (võin õppida ka uusi asju tegema). Peaks olema ujumisvõimalus, aga sobib selleks ka järv, bassein, jõgi või meri. Four Seasoni või Kempinski  kulutust ei tahaks teha,  aga dorm ka ei sobi. Seega võite soovitada ka elamiskohti!

Olen talvitunud Vietnamis ja Tais. Mõlemas kaks kuud järjest, pole liikunud elupaigast kuhugi. Elamiskoha leidsin AirBnb-st ja booking.com-ist. Tingimuseks oli mere lähedus ja see, et poleks turistikas. Kohanimed Phan Thiet ja Bang Saray ei ütle kellelegi midagi. Olen käinud ka mujal Aasia riikides ja mulle tundub, et Tai on ikkagi kõige parem valik.


Internet on Aasias norm, nii et tööd saab teha muretult. Kambodža võiks ka kõne alla tulla, kuid mu arust on sealne infra natuke kehvapoolne. Sama kehtib Laose kohta. Malaisia on kalleim valik ja mulle ei meeldi moslemimaaga seotud alkoholipiirangud. 

Kauge maa tagant ideaalset elupaika leida on loterii. Häirima võivad hakata kasvõi vales suunas olevad aknad või naabruse ehitusmüra. Võib minna paremini või halvemini -- ega teha pole midagi, kohapeal tuleb siis ümber mängida.

Trenn: joosta on Aasias raskevõitu, sest pole kõnniteid. Metsa alla ei tahtnud ma pärast seda kohe üldse minna, kui nägin kahemeetrist madu Tais minu jalgrajalt jõkke sulpsatamas. Matkasin asfaldil ja ujusin basseinis.

Elukoha hinnaks olen siiani saanud 10 eurot öö. See on siis lääne mugavustega (dušš, telekas, wifi, külmkapp, kööginurk, rõdu) stuudiokorter. Saab kindlasti odavamalt, aga sellise leidmine eeldab natuke rohkem tööd kui lihtsalt AirBnb-sse sisenemine. 


Pikemaks ajaks ühes kohas peatumiseks on Tais mõistlik rentida korter kuutasuga. Kokkuhoid on väga korralik.
Otsida saab neid näiteks:
Arvestada tuleb kindlasti põhihinnale lisanduva vee- ja elektritasuga. Lisanduda võib ka koristustasu väljaregistreerimisel.

Mina ei ole ausalt öeldes aru saanud, mis paganama mõõtühik on se Tais kasutatav "unit" elektrikulu mõõtmiseks. Olen küsinud siit ja sealt aga selget vastust polegi saanud.

@ berliner
Bang Saray ütleb mulle nii mõndagi. Olen seal kahel korral peatunud ja rahul olnud. Rahulik ja vaikne.

Kas  näiteks islamlikud Malaisia või Indoneesia oleks absoluutselt ilmvõimatud, või kas keegi on proovinud pikemalt olla Laoses?

Eelmine aasta veedetud Malaisias. Singapuris ja Kuala-Lumpuris...üpris kallid hinnad ja vihma tuli üle päeva. Soovitan Vietnami.

Igal pool on võimalik olla. See islam puudutab Malaisias ja Indoneesias teatud piirkondi, muidu on nagu ikka. Indoneesia tunduks neist kahest igas mõttes parem, aga internetiühendusega on seal kohati hõre.

Palun öelge, kuidas te viisaga talitate. Päris tüütu on peale kahte kuud riigist välja sõita (Tai näitel). Kas on mõni riik, kus saab ka kauem lebotada? Vabandust, et pole ise viitsinud uurida.

Mõningad on valinud elamiseks Kota Kinabalu, minu mõistes linn(nagu Keila :P ) nagu iga teine, kuid osadele meeldib. Sportimine võiks täitsa tehtav olema, mägedes ei käinud. 

Tegelikult elaks selle 2 kuud parema meelega Vietnamis, toit on oluliselt parem ja tervislikum, kui mujal aasias. Käimist on seal lõuna pool ka üksjagu. Moblanet oli minu arust parem kui Eestis, nii et täitsa lõdvalt saad mobla otsas tööd ka teha.  Mis hinnad seal nn euro majades on, ma kahjuks ei tea aga kindlasti on võimalik ka longstay hinnasoodustust hotellides saada. Aga kui Taisse jääd, siis kindlasti mine käi ja proovi PõhjaTai köök ära, see pidi Lõuna omast päris oluliselt erinema.

Tänaseks on Põhja-Tai (Chiang Mai,  Chiang Rai), koos mingi ajaga Laoses hakanud kuju võtma, ka matkarajad, teeistandused ja riisipõllud, kus saab vahel rattaga sõita. Aga kaalumisel on ka Cameron  Highlands Malaisias ja miskit Indoneesias, kuid  veel leidmata asja .

Olen nii 20 aastat tagasi Chiang Mais talvel ühe kuu elanud. Muidu oli täitsa tore, aga juba siis häiris pidevalt halb õhukvaliteet. Neil on seal kombeks lehti ja rämpsu külades põletada. Talv on kuiv aastaaeg ja seda on just siis hea teha. Nagu võib meediast lugeda, on olukord 20 aastaga oluliselt hullemaks läinud õhu kvaliteediga Chiang Mais. Eelmisel talvel oli ka paljudel Tai rannikualadel mure Hiinast tuleva õhusaastega (tänu kirdetuultele), aga põhjas oli olukord eriti halb. 

Tegin broneeringu Chiang Maist 130 km loodes asuvasse Paisse, aga rahutu hing ja lõpmatu rännukihk ei anna mahti ning kavatsen olla ka Laoses ja Põhja-Tais.

Tere! Nagu näha, siis oled plaanid juba teinud, aga muidu siin Taipeis on sportimisvõimalused täiesti arvestatavad. Eksisteerivad nii mägiteed jalgsi matkamiseks kui jalgrattateed. Jalgrattalaenutused (U-Bike) on enam-vähem iga metroojaama kõrval ning laenutuseks saab kasutada metrookaarti (MRT-kaart). Veel on enamikes linnajagudes riigi hallatavad ujulad, kus samtui hinnad suht soodsad (1x ~3euri, 30ne päeva kaart ~44euri), just eile käisin uurimas, sest tahan hakata ka taas trenni tegema. Vesi on veidi külmavõitu, aga siiski ujutav. Siin tuleb veel arvestada, et rahvast on meeletult, seega kui eelistad vaikust ja rahu, siis ilmselt Tai variant on parem mitte-turismi piirkonnas.

Tulin just ise Mae Hong Son-Pai-Chiang Mai ja nüüd Bangkok. Esimesed 2 sellised väiksed ja rahulikud kohad. Pai puhul on see et turisti näed rohkem kui kohaliku ja eks see kogu koht ole seal nii üles ehitatud. Midagi näha/teha tahad siis pead ikka välja sõitma sealt. Chiang Mai ise on nagu ta on, suurlinna ja nagu keegi eelnevalt mainis siis õhk on kehv. Õhtusel ajal annab eriti tunda kui päikseline ja eemal olevaid mägesid näed vaevu vaevu. 

See, et seal mäed tihtipeale nagu sudu sees on, ei tähenda alati reostatud õhku. Mae Hong Soni lähistel Tai ja Birma piiri ääres Birma pool asuvaid mägesid vaadates, Loode-Birmas ja ka Kirde-Indias mägistel aladel näeb sellist pilti ikka väga tihti. Chiang Mai koha pealt 100 % kindel olla ei saa, aga ei taha väga hästi uskuda, et seal asi reostuses on, sest suurlinnast on asi tegelikult kaugel. Elanike arv on oluliselt väiksem kui nt Tallinnas. Pigem on tegemist ikkagi teatavate looduslike ja ilmastikutingimuste koosmõjuga.


Tasub võrrelda nii Chiang Maid kui Chiang Raid. Viimane meeldis mulle ka väga ning sealt on oluliselt lihtsam igasugu tuure teha, eelkõige tsikliga, sest linnast välja pääsemine ei ole nii keeruline kui Chiang Mais. Pais vist hakkaks pikema peatumise korral igav. Aga teemaalgatajale võib seal just meeldida. Ise olin seal vaid tsikliga Mae Hong Son Loopi tehes läbisõidul ja piirdusin ühe ööga. Mainitud loopi soovitan muidugi ka soojalt, aga eelnevalt tasub soojenduseks rolleri või tsikliga sina peale saada, mitte sealsetes mägedes kohe tuhandeid kurve võtma hakata.

Erinevaid rakendusi on telefonile, mis näitavad õhusaastet.

Hakkasin mõtlema, et suhteliselt probleemivaba on Indoneesias viisa mõttes, saab saatkonnast 60 päeva viisa ja kohapeal 30 päeva kaupa pikendada ( seda vähemalt Balil). 

Bali lähedal on suhteliselt mõnusad Gili saared (Bali ise mulle eriti ei meeldi). Gili suuremal saarel saab joosta ümber saare tiire :) või võtta uus sport nagu vabasukeldumine, jooga vms. 
Koh Lanta Tais on veidi suurem saar, saab teha igasugu asju ( sh sporti) ning minu vaieldamatu lemmik on Phu Qouc Vietamis.

Nüüd on juhtunud selline lugu, et kui tegin broneeringu ära Paisse, siis on mulle ka privaatselt sõnumina selgitatud, et see ei pruukinud olla maailma kõige parem mõte.

Seega olen hakanud tegema osalisi broneeringuid mujal ja tundub, et esialgne mõnus koha peal olemine läheb pikemaks rahulikult kulgevalt reisiks Tais (põikega Laosesse Luang Prabangi). 

Olles kunagi olnud veidi samasuguse küsimusepüstituse ees, lahendasin asja nii, et lihtsalt vaatasin paari nädala jooksul rännates üle, mis koht meeldib ja mis ei. Mõistetav, et lühema viibimise puhul ei pruugi see olla rakendatav, aga teeb selgeks, kus on see "sinu koht".