Tansaania ja kollapalavik

Tere,

kas keegi on hiljuti Tansaanias või Sansibaril käinud ja oskab öelda,kas piiril nõutakse tõesti kollapalaviku vastase vaktsineerimise tunnistust ?

Tänud :).

Teoorias sõltub see: a) kas saabud lennukiga või ületad maapiiri b) kui lennukiga, siis kas Daris või Zansibaris c) kust riigist (riikidest saabud) d) kas lennujaamas on parasjagu kontroll või mitte e) mis agenda kontrollidel parasjagu on.

Ei oska lennujaamade kohapealt kaasa rääkida, Keeniast maad mööda Tansaaniasse minnes ei huvitanud see kuu aega tagasi küll mitte kedagi.

Tulin detsembri algul Zanzibarilt. Kollapalaviku vaktsiin oli tehtud, aga seda kusagil ei küsitud. Käisin vahepeal ka Daris ja tulin uuesti Zanzibarile tagasi, kedagi vaktsineerimise pass ei huvitanud, kuigi nad võivad seda kontrollida ja mõistlikum oleks see vaktsineerimine ära teha.

Keeniast maadmööda Arushasse sõites ei pidanud kuskil vaktsineerimispassi näitama. Zanzibarile laevaga saabudes sooviti kõigilt enne maalelubamist (Zanzibaril on piirikontroll ja passi saab ka templi) näha vaktsineerimispassi koos kollapalaviku vaktsiiniga.

Omal ajal reisi ettevalmistades jäi kuskilt just kõrva / silma, et vaktsineerimispassi tahetakse enamjaolt just Zanzibaril, mandri-Tansaanias polevatkollapalavik probleem. Aga ega ma seda ise ei uurinud.

Meie oleme Keeniasse ja Tansaaniasse minemas, külastame ka Zanzibari ning kollapalavik vaktsiini tegime ära. Kui juba minna nii kaugele siis ei taha riskida sellega, et pärast ei saa viisasid või meid ei lasta lihtsalt Zanzibarile.

Minult Burundist Tansaaniasse sisenedes küsiti.

Olen mitu korda kåinud, kunagi ei ole veel kysitud.

Just veebruaris kirjutasin, et ei küsita, aga olin aprilli kuus ja küsiti Kilimanjaro lennujaamas, mul ei olnud kaasas, unustasin koju. Suure kauplemisega lasti ikka riiki sisse. Juunis olen minemas sinna, siis enam ei unusta maha.

Minul ka nüüd Zanzibaril käidud ning kõigilt nõuti piirikontrollis vaktsineerimispassi (saabusime laevaga sadamasse), koos kollapalaviku vaktsiiniga.

Zanzibaril käidud veebruar-märts ja lennud Turkishiga Istanbul-DAR ja Arusha-Zanzibar ning keegi mingeid vaktsineerimispasse näha ei tahtnud.

Tulime nädalavahetusel mandri Tansaaniast ja Zanzibarilt. Kollapalaviku tõendit taheti näha ainult siis, kui bussiga ületasime Keenia-Tansaania piiri. Seal viisat vormistades küsiti näha. Kui lendasime Arushast Zanzibarile, siis ei küsinud seda keegi. See meie kogemus, ei saa välistada, et mõnelt küsitakse kunagi. Aga ei tundunud, et see oleks Zanzibaril teemaks.

Mõistlik on see vaktsineerimine ära teha ja mitte lotot mängida. See on puhtalt juhuslik, millal küsitakse vaktsineerimispassi ja millal ei küsita. Minult on küsitud nii riiki sisenemisel Dar-i lennujaamas kui ka Zanzibaril praamile minnes. Samas osadel suunadel ei tundnud keegi huvi. Seega tundub, et ühte konkreetset reeglit pole. Viimati olin Tansaanias 2014a. juunis-juulis.

Tegin kollapalaviku vaktsineerimise ära.
Amsterdam - Kilimanjaro lennukiga sisenemisel 16.02.15 lennujaamas mingeid vaktsineerimise küsimusi ei esistatud.

Meie jõudsime Kilimanjaro lennujaama 09.02.2015 ning lennujaama uksest ei saanud enne sisse kui vaktsineerimistõend oli ette näidata. Meil olid vaktsineerimised tehtud, aga vastasel korral oleks valges kitlis tädi seda seal samas kõrvalruumis ära korraldanud :)

Mind on alati imestama pannud inimesed, kes plaanivad reisile raha ca 1000+ eurot ja tahavad kokku hoida 39 eurot kollapalaviku vaktsineerimiskulu. Kas tõesti on parem lasta kellelgi kusagil lennujaamas lasta torkida ennast mingi süstlaga ja halvemal juhul istuda 10 päeva karantiinis või üldse ots ümber pöörata.Käisin kaks korda vaktsineerimas, sest üks arst ütles et pole vaja; teine et võiks olla. Esimene kord jäi kollapalavik tegemata. Ega Eestis ei tea keegi, mis olukord piiril hetkel valitseb, kes mida küsib. Aafrika on äraarvamatu.
16.02 Kilimanjaros keegi midagi ei küsinud, tagasilennul 01.03 Nairobis ka mitte.

Keeniasse sisenemisel ei küsitagi (olen seda päris palju teinud), see ongi rohkem Tansaania teema, kuigi väga juhuslik. Samas olen nõus, et tehke see kollapalaviku vaktsiin ära ja rahu majas.

Mind panevad jälle imestama inimesed, kes kõigi teiste inimeste mõtete ja tegude tagant püüavad mingit rahalist tagamõtet leida. Ei ole tiiduonu üldse nii, et keegi kramplikult püüaks 39 eurot kokku hoida. Põhjus, miks selle kollapalaviku osas on küsimusi, seisneb arstide arvamuses, et see vaktsiin kui nn elusvaktsiin, ei pruugi kõikide organismile sugugi hea olla. Ja võib kaasa tuua väga halbu tagajärgi inimese tervisele, kuni fataalseteni välja. Vast see on mõjuvam asi, kui mingi 39 eurot või mis iganes.

Palun siinkohal esitada konkreetseid linke vähegi autoriteetsematele lehtedele, kust selguks, et kollapalaviku vaktsiin võib olla ohtlik.

Palun otsi netist yellow fever vaccine side efects.lademes on kirjandust. Ja samuti kinnitab seda Eestis mõni arst kelle igapäevatöö on reisimeeste vaktsineerimine. Jah need fataalsed kõrvalnähud on haruldased,aga need on täiesti olemas. Ehk minu mõte kokkuvõttes - millegi vastu vaktsineerida on mõistlik eelkõige siis kui on reaalne oht haiguseks. See et mõnes riigis on ajalooliselt jäänud kohustus esitada vastav tõend on ka argument aga eks igaüks ise otsustab. Lihtsalt paberi pärast oma kehasse ei ole mõtet kõike toppida. Ja märkuseks et mul endal on see vaktsiin kehas, aga kas oli reaalselt see vajalik selles on mu jaoks küsimus.Nagu praktika näitas ei olnud nendel kellel seda vaktsiini ei olnud tehtud, reisil mingeid probleeme ei ametnike ega tervisega.

Väljendades siinkohal täiesti isiklikku arvamust, aga kui inimene planeerib reisi piirkonda, kus nõutakse teatud juhtudel teatud vaktsiine, ja siis püab nõudest kõrvale hiilida. Ma hetkel ei tea 100%, kas Tansaania nõuab vaktsiini. Siit:http://tanzaniahighcommission.co.uk/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=73 tundub, et nõuab (Tansaania saatkond UK-s). Kui mina sinna reisisin, oli nõue olemas ja Zanzibaril maabudes kontrolliti ka vaktsiini olemasolu.
Me võime vaielda, kas vaktsiinid kui sellised on head või mitte jne. See on igaühe enda valik. Paraku, riigid, kes kehtestavad kollapalaviku vaktsiini nõude, teevad seda kodanike kaitseks. Keegi ei saa ju garanteerida, et saabudes kollapalavikunakkusega riigist seda haigust omakorda edasi sisse ei too. See pole üksnes selleks, et kaitsta konkreetse ühe isiku tervist, vaid suurema hulga isikute kaitseks.
Kui inimesele on vastuvõetamatu vaktsineerimine kui selline või konkreetse haiguse vastu vaktsineerimine, siis ei pea ju vastava nõudega riiki reisima. Keegi ei sunni kedagi reisima Tansaaniasse või mõnda teise vaktsineerimisnõudega riiki. Nagu on ka igaühe vaba valik, kas süüa malaarirohtu, seda mitte süüa, jätta malaariaohuga riiki reisimata. Reisimine on meil seni ikka vabatahtlik tegevus valdavalt ja isegi töölähetusest saab keelduda.
Meil saab minu teada isegi riiklikus immuniseerimiskavas ettenähtud vaktsiinidest loobuda ja paljud vanemad seda ka teevad. Olen lugenud, et olla sellest tulenevalt ka haiguspuhanguid tekkinud, isiklikult ei tea. Nii et vabatahtlik asi, seni kuni teisi ei nakata. Ja ärge siis minge Tansaaniasse, maailmas palju teisigi paiku. Aga jutt sellest, et kui midagi on nõutud, siis kas seda ka konktrollitakse, on minu jaoks sama, et võib ju purjus peaga sõita kui vahele ei jää. Sorry.

Vot nüüd see viimane kommentaar on vabandust väga rumal ja asjatundmatu. Ära palun võrdle asju mida ei saa võrrelda. Enne kui targutad võta palun net lahti ja uuri asja; siis mõtle ja siis vaata kas on mõtet seletada. Tansaaniasse minekul peab tegelikult kollapalaviku vaktsiini tõend olems vaid siis kui tuled riikidest kus kollapalavik on pidevalt olemas - need on teatud riigid vaid. Netis täisnimekiri olemas. Tansaania nende hulka ei kuulu. Kui sõidad otse USA-st või Euroopast Tansaaniasse ei pea sul mitte mingit kollapalaviku vaktsineerimist ega sellekohast tõendit olema. See info on netis vabalt saada. Nii et jutt ärge sõitke ja purjus peaga sõitma võrdlus on täiesti asjakohatu.

@TanelP Trip.ee-s üldiselt kirjutavadki inimesed, kes pole iial kuhugi reisinud (kuuldavasti mõni on siiski Lätis kunagi kooliekskursioonil käinud). Kuid tembeldada paari postituse tegijana kogenud reisija asjatundmatuks pole vist samuti päris asjakohane või mis? Ära hakka meile siin mingit ametlikku teooriat ajama, räägi parem oma kogemusest viimase paari kuu jooksul. Ilma igasuguse positiivse sisendita pole mõtet siin paugutada. Ja kui aega saad, siis palun tule korra Aafrikasse, et näha, mis kohapeal tegelikult toimub.

Püüdsingi rääkida enda kogemusest mis mul on olnud seoses antud teemaga. Aga saan aru et siin on mingid stammkommenteerijad kelle kommentaar on paljalt seetõttu oluliselt väärtuslikum ja sisukam. Ok arusaadav. Veigo Sinu kommentaarist saan aru, et on mingid "meie"ja siis mõni teine kes julges ka mõne postituse teha. Ja teadmata kaua ja kus ma üldse reisinud olen, on Su viimane lause suht mõttetu. Soovin õnne kui oled ülikogenud Aafrika rändur. Mina kahjuks sellel mandril käinud ainult neljas riigis. Püüan ennast parandada.

Ja juhin veel tähelepanu Veigo et Sinu postituses 14.55 meeldis ametlik teooria Sulle küll et küsisid viiteid. Ja Tipi kommentaar mida Sa kaitsma asusid sisaldab muidugi olulust isiklikku kogemust.

Aga kokkuvõttes ei ole mul soovi kellelegi vastanduda ega targutada. Siit olen saanyd palju väärtuslikku infot oma reiside planeerimisel Ka Sinult Veigo. Nii et sorry eelneva eest. Peace.

Ma lihtsalt nii mööda minnes märgin, et ma tegelikult 1) tõin isikliku arvamuse (lause nr 1); 2) ei kinnitanud enda väite 100% tõepärasust (lause nr 2); 3) lisasin viite sellele, mida Tansaania tegelikult nõuab. Ja eespool rääkisin ka isiklikust kogemusest aastal 2010. (sama ka 4.lause).
Seejärel ma aga kasutades foorumi ettenähtud formaati isikliku seisukoha väljendamiseks ütlesin, et minu hinnangul pole kohane vältida teatud asju, mida riik nõuab, lootuses, et seda ei kontrollita. Minu jaoks on see vastutustundetu käitumine. Sellest tulenevalt ka arvamus, et kui ei taha riigi reegleid täita, siis ei pea sinna sõitma. Aga mul eriala tõttu võibolla ongi vastutuse ja reelgite küsimusele veidi teistsugune ja väärastunud lähenemine:)

Aga minu poolt loomulikult peace.

Tere,

Eurooplastelt ei küsitud vaktsiinipassi, kui saabud lennukiga DAR lennujaama, doctor oli vastas ja küsis passe ainult aasia ja muu rahvuslaste käest. Loomulikult oli suunatud soojuskaamera reisijate peale, et tuvastada võimalikke nakkusekandjaid.
Ise ei lasknud endale süsti teha, kuna kuskil sügaval džunglis ei käinud.

Kas keegi nüüd ka hiljuti käinud? Kui seadus ei nõua ja on vaid soovituslik siis.... Ongi soovituslik ja ametniku tuju ei tohiks ju ''seaduseks''olla. Aga kuidas reaalselt, kas on kellelgi probleeme, selgitamist olnud nüüd hiljuti...Dar es salaami v Sansibarile minekul?

Aafrikas võiks mõisteid "ametlik" ja "seaduslik" veidi leebemalt võtta. Seal kujunevadki asjad enamasti nii, nagu kellelgi tuju ja kuidas sa ise suhelda oskad. Minu tähelepanekute kohaselt asjad pigem lahenevad kui mitte, öelgu ametlik paber siis mille iganes kohta mida iganes tahes. Põhiline on mitte hakata iga hinna eest oma õigust nõudma, vaid lihtsalt kannatlikult suhelda. Olen sellise taktikaga saanud näiteks Tansaaniast Keeniasse, kui äkitselt oli ühte määrust veidi muudetud (aega läks 6 tundi, aga aega Aafrikas ju jagub) või Mombasa lennujaamas lennule saanud, kui kõik elektrit vajav ei töötanud ja mul polnud isegi lennu väljatrükki.

Kollapalaviku vaktsineerimise sertifikaadi nõudmine on suht loterii, sõltub piiripunktist (maismaa või lennujaam), mis riigi kodanik oled ja, mis riigist saabud. Teema on üleval pigem lennujaamades.

Mind huvitab pigem, kas see kollapalavik on ohtlik haigus? On vaja tervise seisukohalt see süst teha? Kaasneb midagi hirmsat sellega?
Minek märtsi keskel Sansibari, ilmselt korra käiks ka Tansaanias safaril. Malaaria tabletid lasin kirjutada, aga seda süsti eriti ei taha teha, et jälle mingit mürki kehasse lasta ei soovi kui just kohustuslik pole...

Wikipedia andmeil sureb ca 15% nakatunutest maha. Ja kuna tegemist viirusega, siis ravi puudub.

Jep juba guugeldasin ja uurisin, aga samamoodi ei poolda ma eriti vaktsiine kôige vastu, et kui Sansibarilt seda saada pea olematu tôenäosus, sii pigem ei teeks... tahakski kuulda kellegi kogemusi. Ei ole plaan kuskile Aafrika sisedžunglisse minna, pigem rannapuhkus ja vb safari tansaanias 1p
Üks tuttav vaktsineeris selle vastu, kes Sansil käis rohkem ei tea ise kedagi kes oleks teinud seda:)

Tulin just paar nädalat tagasi Tansaaniast. Kollapalaviku passi küsiti Keenias, Nairobi lennujaamas, Keenia-Tansaania maismaapiiril Namangas ja Zanzibari lennujaamas. Ei olnud vahet tulid sa Euroopast või kuskilt mujalt. Võid ju võtta riski, et äkki ei küsita. Aga kui küsitakse ja sul pole vaktsineerimist tehtud, siis tehakse see kohapeal ja istud nädalakese karantiinis. Sa ei saa muudmoodi riiki sisse. Valik on sinu. Vaktsiini mõju on eluaegne ja nii mürgine see ka ei ole, et tervise kohe tuksi keerab. Ümbritsev elukeskkond on kordades mürgisem.

Lendasime oktoobris Nairobist Kilimanjarole, vaktsineerimine oli tegemata ning enne, kui lennujaama hoonesse jõudsime, võtsid valges kitlis mehed meid juba rajalt maha. 50$ nägu ning asi tehti kohustuslikus korras ühe sirmi taga ära, mingis karantiinis küll nädalakest istuma ei pidanud.

Tulime nädal tagasi Tansaanias ning meilt ei küsitud kuskil kollapalaviku vaktsineerimistõendit. Lendasime Istanbulist Kilimanjarosse. Käisime safarile, mis oli tõeliselt äge elamus. Siis lendasime Arushast Zansibarile ning sealt tagasi Dar es Salamisi kaudu koju. Kui ei tule teisest Aafrika riigist, siis ei peaks probleemi olema. Malaariatablette ka ei võtnud ning kohtusime vaid mõne üksiku sääsega. Nii et muretsemiseks pole põhjust.

Muscat-Zanzibar-Arusha-Dar Es Salaam-Zanzibar-Muscat eelmine nädal tagasi.
Kordagi ei päritud kollapalaviku vaktsiini kohta, ei näinud kedagi teist ka oma kollast raamatut lehvitamas.
Kui sisemaal ainult safaril, puudub vajadust malaariakaid võtta.
Serengetis pole sääski juba kõrguse tõttu.

Paar nädalat tagasi küsiti Dar Es Salaamis kollapalaviku vaktsiini kohta. Ütlesin, et on tehtud ja hakkasin passi otsima, öeldi ok ja näha seda ei tahetud