Transsiberi raudtee ja Mongoolia

Tekkis siis selline mõte, et võiks järgmise aasta suvel sõita Transsiberi raudteel Moskvast Vladivostokki ja sellega seoses tekkis mitmeid küsimusi. Kui palju see pilet umbes maksab ja kust on kõige odavam ja mõistlikum piletit osta? Reisi kulud üritaks võimalikult madalal hoida, nii et kõne alla tuleks teise klassi või platskaardi piletid. Nagu olen aru saanud, siis vahepeal maha minna ei saa, sellisel juhul tuleb uus pilet osta, aga kui palju kallimaks läheks see, kui mõningates vahepealsetes linnades, näiteks Nižni Novgorodis, Omskis ja Irkutskis ära tahaks käia (ilmselt siis tagasiteel)? Kui juba sinnakanti minek, mõtlesin, et võiks ka Mongooliast läbi käia (iseenesest Sahhalinil ja Kuriilidel oleks ka huvitav ära käia) ja võib-olla tagasi sõita mööda BAMi, kas see oleks (rahaliselt) mõistlik ja kuidas oleks seda kõige parem ellu viia (sest läbi Hiina sõitmine muudaks reisi ilmselt oluliselt kallimaks)? Ning lõpuks, kui palju selline ca 3 nädalane reis ilma majutuse ja söögita maksma võiks minna?

Tõesti keegi ei oska miskit rääkida?

Muttel,

me käisime Siberis 2010.a suvel. Kirjutasin ka siin Tripis sellest reisit päris palju, sh piletite ostmisest. Otsi vastavaid teemasid, neid on siin hulgi.

GoRail müüb pileteid täiesti röövhinnaga (vähemalt müüs 2010). Meie küll ei teinud päris tervet Trans-Siberit, käisime Krasnojarskis, Irkutskis ja Ulan-Udes. Pileteid saab kõige soodsamalt Venemaalt mõne tuttava kaudu. Kõige kallimad on Siberi firmarongid, nn tavalised piletid on ulmeodavad. Pileteid ja sõiduplaane saab vaadata www.rzd.ru - ma ei tea, äkki nüüd saab neilt ka online osta, 2010.a ei saanud. Soovitan sõita erinevatesse linnadesse ja nii ka piletid osta, nt Moskva - Tomsk, Krasnojarsk -Irkutsk, Irkutsk - Ulan-Ude. Ja tavarongid - mida suurem ronginumber, seda odavam ja "tavalisem" see ok.

BAMi kohta ei oska arvata. Mongoolias käisime ka, läksime sinna Ulan-Udest bussiga, edasi hiljem Hiinasse.

Arvesta, et vahemaad on väga suured ja kui Sa kogu teekonna soovid nii edasi kui tagasi rongiga läbida, siis sa ei jõua üldse kuskil reaalselt olla. Me lendasime Moskvast Krasnojarski, see säästis mitu head päeva.

Lonely Planet´i Trans-Siberian Railway oli väga heaks abimeheks.

Nii et soovitus järgmine: tee kõigepealt Tripis korraliku tsingu, loe olemasolev info läbi ja siis küsi konkreetsemalt, midagi oskan kindlasti ka ise rääkida, midagi soovitavad ehk ka teised.

appi kui huvitav reisiplaan ja kogemus.Olen kah ammu unistanud just samu paiku näha aga just nii et,rongiga linnadest läbi Mongooliani ja siis tagasi lennukiga.

Sama siin! Olen seda rongireisi õige pikalt kaalunud ja järgmisel aastal võiks isegi ühineda.Aga peamine eesmärk siiski külastada Blagovešenski linna (Hiinaga piirilinn Amuuri jõe kaldal.Kunagi sai piirivalvurina aega teenitud ja väga tahaks näha, kuidas seal nüüd elatakse...Tagasi ilmsellt valin lennuki kusagillt Aasia maade kaudu.

Tere,

Nagu juba mainiti on rzd.ru parim varjant. Praegu saab osta ka eletronpileteid. Seal lehekyljel koik olemas. Ise hetkel ka Baikali reisil. Kupee pilet 1 isiku kohta Moskva-Irkutsk edasi/tagasi tuli oma 200 euro ringis. Kohe kindlasti ei soovita platzkaardi piletit sellise pika reisi jaoks.

Pouskini viidatud hind on ilmselt otse Moskva-Irkutsk rong (nn firmarong). Nende hindu ei oska kommenteerida, tavarongides on ka kupeed väga soodsad.

Tere!

Oskan ka ehk natuke aidata. Moskva-Vladivostok-Moskva tegin küll 2003 (ammu!), aga 2010-2011 elasin Mongoolias ja läksin-tulin taas seda kuulsat teed pidi.

 1. PILET VENEMAALT: Odavaim on kindlasti osta kohapealt! St minna Venemaale oma reisi alguspunkti ja sealt osta. Sellisel juhul tuleb arvestada, et kõrgperioodil ei pruugi järgmiseks päevaks saada, võib-olla tuleb paar päeva Moskvas vms veeta. Kui see nagunii plaanis, siis pole hullu.

 2. PILET NETIST: Ülalnimetatud netilehelt saab ka pileteid, siis tuleb arvestada, et u. 30% on piletid kallimad (vähemalt olid, kui mina läksin ja tulin viimati).

 3. KOHA- ja RONGIVALIK: Kõige odavama rongi number oli ehk 340 (mille ees oli üks vene tähestiku täht, kontrolli netist)! Internetist saab ka vaadata, palju vabu kohti mingis hinnaklassis on. Saab valida kohta (kas ülal-all, plazkaartis koridori pool vms), aga mina internetist ülemist kohta ostes sain reaalsuses küll miskipärast alla, aga polnud midagi. Hea koht oli!

 4. VAHEPEATUSED: Vahepeatusi soovitan kindlasti - ise käisin esimesel korral Irkutskis, sealt läksime Sljudjankasse, kust käisime esiti Sajaani mägedes (Sljudjankast läks marsrutka Arshani, sealt algas vinge mägirada, kus tuli korduvalt põneval viisil metsikut mägijõge ületada väga äge!) ja siis matkasime mööda Baikali äärt 3 päeva vana raudtee äärt pidi kuni sinna, kust sai liinilaevaga Irkutskisse. Veel Ulan-Udes ja siis Vladivostokis. Kui nagunii plaanid vahepeatusi ja ei taha Moskvas olla mõned päevad, siis mõistlik osta esimene jupp neti teel ja nii, kui Venemaale jõuad, osta ülejäänud piletid kohapealt, siis saab nood odavamalt.

 5. PILET KELLEGI KAUDU: Veel oli üks pileti ostmise variant. Ma tegin Tartus mingis venelaste juhitud reisifirmas viisat (asus seal kuskil Tartu hotelli juures). Nad andsid mulle ühe inimese telefoninumbri, kes käis regulaarselt Moskvas ja tema kaudu sai osta. Mul pole ta numbrit alles, aga võite uurida sellest Taryu firmas, mille nime ma ka peast ei mäleta ;) Aga ma lõpuks ise olin juba ajahädas ja otsustasin siiki endale esimese jupi netist osta.

 6. AJAPLAAN: Odavamad (samas huvitavamad) rongid võtavad 6-7 päeva Vladivostokini. Siis arvesta jah, et ehk mõistlik sealt Moskvasse lennata. Või siis käia Vladivostokis ära, siis Ulaanbaatarisse Mongoolias ja siis sealt lennata Moskvasse. Aga kui võimalik, soovitan natuke rohkem aega varuda, nt 4 nädalat.

 7. MONGOOLIA: Mongoolia rongide pileteid soovitan ka osta juba kohapealt, nt Irkutskist osta Ulaanbaatarisse. Ulaanbaatarist osta pärast Irkutskisse, sest sealtpoolt peaks veelgi odavam olema. Ja Mongoolias saab rongiga Gobi kõrbelinnadesse, nt Sainshand ja Choir. Sainshand oli mu meelest väga vinge! Soovitan, eriti kui pole kõrbe näinud ja see on ikka omaette elamus. Ja siis kui sinna minna, tasub natuke kõrbesse kõndida mõned kilomeetrid kuhugi jurtani. Nad on äärmiselt külalislahke rahvas! Kustuvad kohe sisse ja õpid ühtteist nende eluolust.

 8. KLASS: Kupee või platskart??? Hmm, ma Venemaa-reisil olin kupees, kuna olin 2 saksa sõbraga. Sõpradega oli ok. Aga kui Mongooliasse läksin, olin nii minnes kui tulles platskartis. Ja väga ok oli! Üldiselt kui on Venemaa (ja mitte Mongoolia) rong, siis piisavalt puhas, inimesed käivad koduste riiete ja vahetusjalatsitega :P Ja seal saab natuke sotsialiseeruda ka! Ma olin koridoripoolsel alumisel voodil - üksi olles oli hea, sest mul oli oma laud ja kui ei tahtnud suures seltskonnas istuda ja oma voodit teiste istujatega jagada, siis sai seda teha. Samas on võimalus ikkagi seltsis olemiseks! Platskartis muiugi arvestada, et iial ei tea, kui suured pidutsejad või mitte pidutsejad või kes su juurde satub. Aga kui avatud oled, siis see on vinge võimalus oma vähene (minu puhul) vene keele oskus nädalaga ikka väga kenasti mitmekordseks arendada. Väärisasjad kanna väikse kotiga kaasas. Ja kui üksi sõidad, (lugesin ja kaalusin ka enne kas kupee või platskart,) siis on platskart ehk huvitavam ja üksikutele tüdrukutele pidi olema turvalisem.

 9. ÖÖMAJAD: Ja kui tahad eriti odavalt läbi ajada ja oled mitte üksi, siis telk ja magamiskott kaasa. Me 2003 ööbisime kolmekesi Irkutskis suures pargis telgiga, Vladivostokis sõitsime liinilaevaga saarele linna lähedal ja olime seal militaarrajatiste juures 2 ööd, muidugi Sajaanides ja Baikali ääres ka telgiga. Irkutskis oli tagasiteel kodumajutus, keegi korteris pidas hostelit 8EUR öö. Otsi internetist!

(Toit on/oli üldiselt odav teispool Uuraleid.)

Vot nii. Kui on veel küsimusi, siis küsi!

Head reisi planeerimist!

Tänud Mendiante hea info eest. Võtan reisi ette märtsi algul, ainult alustan Hong Kongist ja siis lõpuks peaks Tallinna välja jõudma. Jõuan Mongooliasse aprilli alguses, ei tea kas siis sellel hetkel midagi seal teha ka kannatab ilma poolest?

Tere,

Lugesin siit teemast väga häid nõuandeid Mongoolia ja Transsiberi kohta.. küll aga tekkis mul kahtlus, kas nii mõnedki mainitud asjadest käivad nüüd samamoodi kui kolm aastat tagasi.

Mul oleks mõte lennata lennukiga Irkutski, käia Baikali ääres, võib-olla kuskil läheduses veel, sealt osta rongipilet Mongooliasse, seal olla mõnda aega (ehk 7 või 10 päeva) ja siis mööda Transsiberit Irkutskist tagasi Moskvasse. Kas peaks kindlasti ette ostma rongipiletid või leiab mingeid pileteid ka kohapeal - näiteks kui seal paar päeva ette osta?

Ideaalis ma ostaksingi ainult lennupileti Irkutskisse ja sealt vaataks edasi. Kogu reisi pikkuseks võiks olla umbes kolm nädalat.

Reisiaeg oleks juuli või august.

Liina

Hei! Ennastki huvitab sarnane reisiidee. Kus plaanid vormistada Mongoolia viisa? Venemaal või juba Eestis?

Irkutskis pole käinud, küll tuuritasin möödunud suvel pisut rongiga mööda Venemaad ja selle põhjalt mõned kommentaarid:

 • pileteid saab tänapäeval mugavalt otsida ning osta internetist. Marsruudi ning reisikulude planeerimisel on minu kogemusel parim Vene suurima otsingumootori Yandexi sõiduplaneerija aadressil rasp.yandex.ru. Seal sisalduvad kõik rongiühendused, aga ka nt lennu- ning isegi bussimarsruudid, saad otsida kas konkreetset päeva või mingi perioodi lõikes;

 • rongipilet on kõige odavam osta Vene Raudtee kodulehelt, nende ingliskeelne portal on aadressil eng.rzd.ru. Kui oled Yandexis omale sobiva ühenduse leidnud, siis sisesta see RZD lehel ning kohe seejärel saad ka pileti broneerida. Sageli saan broneeritud pileti kohe ka välja printida ning sellest piisab (rongidel, mlle juures on süsteemis tähistus "ER"), ülejäänud puhkudel saab pileti broneeringunumbri alusel kassast kätte. Pileteid saab osta ka igasuguste muude piletiportaalide kaudu (www.tutu.ru, www.ufs-online.ru jne jne), ent 90% juhtudel on hind kõige soodsam otse RZD kodulehelt ostes;

 • odavaima platskaartpileti Irkutskist Moskvasse võib leida juba ca 5500 RUB ehk ca 80 euro eest;

 • viimastel aastatel on Vene Raudtee Kõige odavam on sõita Irkutskist Moskvasse elektrirongidegaosad rongiühendused osaliselt erastanud, mis tähendab, et nt ühes rongikoosseisus võib olla mitme erineva operaatorfirma vaguneid. Pileteid saab kõigile nendele osta RZD portaali kaudu, ent nende kvaliteedis võib olla erinevusi, nt Moskva-Pihkva rongis oli üht tüüpi kupeedes pistikud ja teistes ainult koridorides mitme kupee peale üks;

 • piletite saadavusest - minu kogemus näitab et pilet oleks hea ära osta võimalikult vara, näiteks nädalalõppudel võib olla reedel Moskvast väljuvatele ning pühapäeval tagasi tulevatele rongidele keeruline viimasel hetkel kohti saada;

 • kolm päeva Irkutskist Moskvasse võib olla üsna tuim veeremine, pigem soovitaks jagada see kolmeks, tehes nt peatused Novosibirskis (ca 30 tundi Irkutskist) ning Kaasanis (ca 36 tundi Novosibirskist). Kaasanist Moskvasse käib juba mugav kiirrong, 12 tundi sõitu.

Loodan et infost on abi, kui veel küsimusi, andke märku. Vene raudteesüsteem on vähegi vene keelt osates üsna lollikindel, piisavalt mugav ning hea hinnaga. Põhiline erinevus kolme aasta tagusega ongi vist selles et hinnad on euroreisijale vähemalt kaks korda kukkunud :)

P.S. Kõige odavam, ent kõige ajakulukam ja ehedam oleks sõita Irkutskist Moskvasse linnalähirongidega :) kaks Moskva ajakirjanikku on just sellisel tripil, nende elamustest saab lugeda siit: http://www.kp.ru/daily/26600.4/3615523/

Osades kohtades ütleb broneerimissüsteem kohati, et pileteid saab osta 60 päeva enne - kas see vastab tõele? Ma pole broneerimist püüdnud lõpuni viia, seega ei tea, kas laseb ära osta või mitte.

Tutu.ru ütleb et osadel liinidel avatakse piletimüük 60 ja osadel 45 päeva enne väljasõitu. Nt kui broneerida täna piletit 2. veebruariks, siis osadele rongidele saab selle juba ära osta, teistele aga on võimalik teha ettemakse ning pileti peaksid siis saama kohe kui müük avatakse. Samuti saab seda kasutada siis, kui rong on täis broneeritud, sellisel juhul pannakse sind ootejärjekorda ja kui mõni koht vabaneb, siis võid pileti saada. Rohkem infot vt http://www.tutu.ru/2read/tickets/hope_auto/. Kui piletit siiski ei saa, siis peaks raha krediitkaardile tagastatama, samuti kui piletite hind langeb, siis peaks hinnavahe tagasi makstama.

Nagu enne kirjutasin, saab üldjuhul pileti Vene Raudtee lehelt soodsamalt. Nt näites toodud 2. veebruaril on Moskva - Peterburi Sapsani kiirrongi kl 07:30 väljumisele pilet Tutu.ru lehel 2300 RUB ning Vene Raudtee lehel 1999 RUB ehk ca 10-15% odavam. Aga kui kohad juba täis või soov veelgi varem pilet broneerida (mis üldjuhul vajalik pole), siis võib seda variant kasutada.