Võimalikud marsuudid Mehhikos

Kuna järgmine jaanuar on minek pulma Puerto Vallartasse, samas aga tahaks ka näha tõelist Mehhikot, püramiide, indiaanlasi ja kanjone, näha asju mis puudutaks hinge ja paneks ahhetama. Teiste kirjelduste ja fotode põhjal tunduvad põnevad sellised kohad nagu Palenque ja San Cristobal de Las Casas ning nende ümbrus. Samas on teistest piirkondadest v.a. Yucatan ka oluliselt vähem muljetatud. Siin mõned marsuudi variandid, võite kommenteerida!

I reisi variant oleks Mexico City - Teotihuacani püramiidid - Jungapeo - Morelia - Patzcuaro - Guadalaraja . Sellise ringreisi korraldas just Idee Fix. On äkki keegi neid kohti külastanud või sellist marsuuti läbinud?

Variant II oleks Mexico City – Oaxaca-Palenque-San Cristobal de Las Casas ja selle ümbrus.

Variant III oleks Mexico city –Puebla – Veracruz – Olmec – Palenque – San Cristobal de Las Casas

Variant IV (kuna tuleks läbi New Yorki) Cancun - Chichén Itzá – Uxmal – Palenque – San Cristobal de Las Casas

Variant V oleks tulla San Cristobali ka läbi Guatemaala alates Guatemaala cityst, aga vähekogenenud seljakotireisijana tundub liiga ekstreemene, võtaks ette juhul kui leiaks mingi touri korraldaja, kes pakuks ühe otsa tripi Guatemaala Cityst San Cristobali või Palenquesse.Vastupidise marsuudi pakkujaid oli küll, aga niipidi ei leidnud.

Väga hea, eeltöö ilusti tehtud. Mina soovitaks II varianti. Minu reis oli nii Cancun (jama)-Playa del Carmen (jama, ainult läbisõit)-Tulum (ägedad hipirannad ja ööbimine rannas bangalotes)- Chetumal (lihtsalt läbisõit)- Palenque-San Cristobal-Campeche-Cancun. Vot Palenque - sealt u 10 km kaugusel El Panchanis on džunglis cabanad (bangalod), kus on lahe ööbida. Loodus lihtsalt röögib sul ümber. Kui soovid, võid seal ka väikse seene´tripi´teha :) (meie ei teinud), El Panchanist u 3 km kaugusel on Palenque püramiidid-varemed. Ja San Cristobal - teine vaieldamatu lemmik! 2200 m kõrgusel asuv mägilinn, imearmas, väikesed värvilised majad, ja julm turg! Sealt tasub osta käsitööd, nahka, ubadest jmt ehteid!! See on turg on nii hull, et võib tekkida tunne, et ilma nende värviliste asjadeta polegi võimalik elada :)..

ise sinna ei jõudnud, aga niipalju kui reisil kohatud inimesed rääkisid (kes seal käinud), siis kindlasti väärt minemist! Kahju, et me ei jõudnud.

Kui kanjon huvitab, siis muidu pigem igava Guadalajara äärelinnast (suunaga Puerto Vallarta poole) sellise leiab. Päris võimas, aga väga eraldi ettevõtmist pole vist siiski väärt. Guadalajara ja Puerto Vallarta vahele jääb muuhulgas ka Tequila, kui huvi peaks olema. Lisaks soovitaks kaaluda ka teele jäävaid no-name kohti, mida reisjuhid võibolla ei sisaldagi. Aga see soovitus kehtib muidugi igas riigis :)

Sügisel 2004 käisime kolme nädala jooksul järgmisel marsruudil: MC-Teotihuacan-MC-Taxco-Acapulco-Puerto Escondido-Tuxtla Cuttierrez-Palenque-Cancun-Playa del Carmen-Cancun-MC(siselennuga). Tagantjärgi targana asendaksin Acapulco Oaxaca-ga (aga tollaste teadmiste pealt tundus, et Mehhiko ilma Acapulcota pole ikka päris see:)) ja Tuxtla asemel läheksin San Cristobali. Palenquest Cancuni liikumisel eelistaksin üle Tulumi minekut, kuid meile ei sobinud logistiliselt.

Soovitused - kui MC-st liikumist alustada/lõpetada tasuks 1-päevase peatuskohana Taxco't kaaluda, eriti kui hõbeehete vastu kirg - tegu ilusa koloniaalstiilis mägise vana hõbedakaevanduslinnaga, mis MC-st paari sõidutunni kaugusel asub. Puerto Escondido oli teine tore koht - Mehhiko surfipealinn, meeldis Acapulcost oluliselt enam.

Reisiplaanidesse on tekkinud veel üks variant, lennata Läbi New Yorki Cancuni peatuda paar päeva Playa del Carmenis ning jätkata sealt marzuudile Palenque, Agua Azul & Misol-Ha, Ocosingo, San Cristobal de las Casas, Sumidero Kanjon ja Tuxtla Gutierrez (Kust lendaks edasi). Kui keegi on Cancuni kandist Palenquesse sõitnud, siis milline tee Playa del Carmeni poolt valida, kas läbi Chetumali või läbi Campeche. Kumbal teekonnal on rohkem vaadata ning milline võiks olla kilometraaz ja ajakulu (teede olukord siis). Kas on tõsi, et Palenque kandis pole soovitav pärastlõunat liigelda?

Sellest, et Palenque kandis pole pärastlõunal soovitav rännata ... esimest korda kuulen. Ise sõitsin bussidega pea poolteist aastat tagasi marsruudil Cancun - Palenque - San Cristobal de Las Casas ... edasi juba Guatemala ja Belize ning siis uuesti tagasi Mehhikosse (Playa del Carmen) - kaart asub siin: http://mesoameerika.blogspot.com/2007/03/soovige-mulle-lennuilma.html. Üldiselt on nii Cancuni kui Playa del Carmeni ümbrus maastiku poolest suhteliselt üksluine - tõeline ilu algab ikka mägedes! Mehhiko on siiski väga turvaline ja suurepärase bussiliiklusega maa. Teed on vägagi normaalsed. San Cristobali osas olen 100% Cathyga ühte meelt - minu lemmiklinn Yucatanil! Playa del Carmen ja Cancun on rohkem sellised turistide peatuspaigad (ise enam teist korda sinna ei läheks). USA-poolse Mehhiko ja Vaikse ookeani ranniku kohta ei oska aga paraku midagi öelda. Ja kui vähegi pealehakkamist on - soovitan ka Guatemalat ja Belize'i proovida (hispaania keele oskus ja valmisolek ootamatusteks peab vähemalt esimese puhul kindlasti olemas olema)

Pärastlõuna pole probleem, kuid soovitatakse pimedas mitte seal (Palenque, San Cristobal) ringi kolada. Mitmel põhjusel. Esiteks on tegemist mägise piirkonnaga ning öösel mõnele loomale mägiteel otsasõitmine pole just meeldiv ega kuidagi kasulik. Teiseks on piirkonnas kahtlasi elemente, kes öösiti võivad valge inimese maise vara vastu huvi tunda. Palenque ja San Cristobali vahele jääval alal võib leida nii zapatistide poolehoidjaid (mitte nii väga agressiivsed enam) ning seal olles vihjati, et selle kandi kaudu tuleb Guatemalast Mehhikosse ka narkot. Nonde viimaste elementide tegemistele ja teedele ei tasu peale sattuda. Aga päevasel ajal või siis ööbussiga sõites ei tekkinud kordagi sellist tunnet, et tunneks ennast ebaturvaliselt. Mehhiko on fantastiline maa! Ise sai käidud ring Mexico City-Taxco-Acapulco-Puerto Escondido-Tuxtla-San Cristobal-Palenque-Tulum-Mexico City.

Olen nõus eelmisega, sealolles soovitati mitte sõita Palenque ja San Cristobali vahel öösel (teise turisti soovitus)- et on ette tulnud bussirööve! Kohalikud ise kinnitasid et probleeme ei ole. Pal. ja San Cri vaheline tee on mägedes ja väga käänuline ja kui buss veel kihutab ei ole eriti mugav,viskab ikka ilusti toolipeal. San Cristobal jättis ikka kustumatu mulje ja tahax sinna kunagi veel kindlasti tagasi minna.

Cancuni poolt on Palenquesse oluliselt kiirem tee läbi Chetumali. Ise läksime autoga Cancun- Valladolid-merida-Campeche-Villahermosa-San Cristobal-Palenque-Campeche-Laguna Bocalar (hästi armsad cabanad ja superilus helesinine mageveelaguun) -Tulum- Playa-Cancun.

Põhja poolt oli Palenquesse päris hull sõita- teed olid vahepeal alla varisenud ja lõpp oli üle mõistuse mägine. Lõuna poolt oli kiirem oluliselt tagasi minna. Öösel on mägises piirkonnas halb sõita tõesti loomade pärast ja varinguohu pärast. Me pääseseime väga napilt suurterle allakukkunud kividele otsa sõitmast. Külades nägime korra neid köiemehi ka- seisavad eest köiega keset teed et sa seisma jääks ja siis hakkavad raha küsima- neist tuleb lihtsalt läbi sõita. Tegelikult on seal Palenque kandis mehi kõndimad päeval ja öösel suur püss seljas vedelemas. Seal kandis on sõjaväepunkte ka rohkem ja autot otsiti meil läbi. Seal on rahva seal palju zapatistade pooldajaid, rääkisid kohalikud.

Lõpuks, arvestades ajalist faktorit, sai tehtud otsus sellise marsuudi kasuks: Mexico City (koos Püramiidide ja ujuvate aedadega)- Curnevaca/Taxco - Zitacuaro/Jungapeo (st. Michoacani idaosa) - Patzcuaro/Uruapan - Guadalaraja - Puerto Vallarta + kõik huvitav, mis teele jääb. Vahepeal sai kaalutud ka varianti sõita Uruapanist alla rannikule ja rannikut mööda Puerto Vallartasse, aga lugedes ohtralt foorumeid, tundus, et liikumine rannikuäärsel teel on ikka suht aeglane ja võtab keskmiselt aega 12 tundi (Playa Azulist- Puerto Vallartasse. Kui kellelgi on kasulikke soovitusi, siis need on teretulnud. Kas Mehhiko kohta on olemas GPS kaart? Ja kuidas küll see kanjon sealt Guadalaraja äärelinnast üles leida?

Sel suvel sai Mehhikos Yucatanil käies kasutatud telefoni installeeritud Garmini GPS tarkvara koos kaardiga. Kui aus olla, siis ma täpset tootjat ei teagi, aga vaata TravelByGPS lehekülge. Ega peale Merida suurt mujal seda vaja ei läinud, aga abiks oli küll (sai silma peal hoida, et ikka õigel teel oled) ja ajas oma asja ära. Veel üks link, mida Nuvi joaks tasub uurida.

Mehhiko külastus 5 - 19 aprill.

Hei hei… Oleks plaan kahe nädala jooksul Mehhikos pisut ringi vaadata. Esialgne mõte oleks midagi sellist:

Oleks Mexico Citys kaks päeva, tunnetaks sealset melu, külastaks Teotihuacanis püramiide ja Xochimilcost. Hakkaks vaikselt lõuna poole liikuma (bussiga tõenäoliselt). Esimene peatuskoht Acapulco. Edasi võiks olla kohad nagu Puerto Escondidos, Tuxtla Gutierrez, San Cristobal, Palenques. Tulum võiks olla 3–4 päevane rannas viibimise / lõõgastumise koht. Siselennuga tagasi Mexico City-sse ja koju. Kas selline teekond on reaalne sellise ajaga, võib-olla oskab keegi soovitada mõnda nö valmis marsruuti ja kohti, mida kindlasti vaadata. Foorumist lugesin päris palju juba ja sain häid näpunäiteid. Aitäh kõigile, kes head infot jagavad.

Plaan oleks reisida kergelt, seljakotiga, väga palju plaane ette mitte teha, kuid midagi siiski. Mõtlengi siin, mis on mõistlikum, kas kasutada kohalikku bussiliiklust või rentida auto. Üldiselt, eelarve kummist ei ole :) Loodetavasti on ilm aprilli alguses päikeseline ja soe.

Mis võiks olla see normaalne, mõistlik taskuraha, mis võiks seljakotis peesodes olemas olla, et elamisega hakkama saada? Ja eeldan, et kaardimaksega ei tohiks samuti suuremates, normaalsemates kohtades probleeme olla.

Tere, 2009 aprillis sai sama teekond läbitud, seljakotiga. Liikusime kahe nädala jooksul sama teekonna, mida üleval kirjeldad va Acapulco, kasutasime kahte siselendu, Mexico Cityst P. Escondidosse ja Yucatanilt Cancunist Mexico Citysse tagasi. Muud vahemaad sõitsime bussiga ja seda julgen küll soovitada. (Sai ka uuritud auto rentimise varianti aga tundus kuidagi kindlam sõita bussidega ja ka bussireisijatena pidime läbima keset ööd narkokontrolli, ei kujutaks ette kuidas oleks olnud nende politseinikega suhtlus kui oleksime ise autoga neile teele jäänud. Siin tripis sellest eelnevalt ka räägitud, et tuleb ette ka olukordi kui turistid lihtsalt peavad politseile maksma, et saaks oma teekonda jätkata. Ja teine asi, et nendel teedel ja selle liiklusega, mis seal keskamaal olid, väga polnud tahtmist ise sõita) Kaardimaksetega suuremates kohtades tõesti polnud mingit probleemi. Meie eelarve kõik kokku oli 3000 euri (2 inimest, kõik lennud, ööbimised, vaatamisväärsused, transport, söök jook meelelahutus jne).

Martin@caotica, miks Sul Tuxtla Gutierrez eraldi kirjas on?

San Cristobalist saab võtta erinevaid tuure, nii Sumidero kanjonisse kui ka Palenquesse (kuigi viimasesse minek võtab ikka tükk aega, samas võib Palenquest edasi minna näiteks Villahermosasse vmt), Aga Azuli, San Juan Chamulasse jne. San Cristobal on ülimõnus koht.

Oaxaca võta ka plaani :)

Ilm oli ka veebruaris päikeseline ja soe :) San Cristobalis läks öösiti siiski külmaks.

Kui Sul Mex. Citys ainult kaks päeva on, siis ma ei raiskaks ühte päeva Xochimilco peale. Püramiidid võtavad nagunii terve päeva ära, jalutage teisel päeval niisama ringi - Zocalo ümbrus, Zona Rosa, Roma...

Minu jaoks olid Mehhikos kõige kallimad bussid. Kui piletid piisavalt vara ära osta, siis sai lennukipiletid tihtipeale isegi odavamalt. Vaata Viva Aerobusi ja Interjeti.

Minul kulus ca 500 peesot päevas kuuajalisel reisil (Mehhiko ja Belize), kulutasime keskmiselt. Kallistes hotellides ei ööbinud, aga väga kokku ka ei hoidnud. Käisime Mexico Citys, Tulumis, Chetumalis (piirilinn, kust saab Belize'i, samas on seal lähedal ilusaid laguune), Caye Caulkeril ja San Ignacios (Belize), Taxcos ja San Cristobal de las Casases. Plaan oli minna ka Guanajuatosse, aga lõpuks lihtsalt ei tahtnud enam aega bussis veeta.

/tsheburashka/ - miks Tuxla Gutierrez... mmm lugesin siit ja tundus nagu koht, kus peaks ära käima vms.

Kas on midagi sellist, mis KINDLASTI peaks kaasas olema (peale fotoka), midagi erilist, mis Mehhiko puhul tähtis?

Aga muidu aitäh, peaks G Maps-is mõne joone tõmbama.

Martin

Tulime eelmisel nädalal kahenädalaselt seljakotireisilt Mehhikost. Meie reis piirdus Yukatani poolsaarega. Vaikse ookeani rannikule kahjuks ei jõudnud, kuna tahtsime mingi aja ka lihtsalt ühe koha peal olla ja puhata. Ringi liikusime bussidega, mis olid mugavad ja turvalised. Ühe korra öösel otsis sõjavägi küll bussi läbi, aga see polnud õnneks midagi hullu. Piletihinnad on aga üsna kõrged, sellega tuleb arvestada. Näiteks Cancunist San Cristobali maksis ADO esimese klassi pilet natuke alla 900 peeso, pilet San Cristobalist Palenquesse 150 peesot ja Palenquest Tulumi 620 peesot.

Kindlasti soovitaks külastada San Cristobali ja Palenquet. Mõlemad jätsid väga sügava mulje. Eriti meeldisid meile Palenque varemed. See koht lummas meid täielikult, nii et oleks tahtnud seal palju pikemalt olla. Minu jaoks oli see seniste reiside kõige muljetavaldavam koht. Nägime seal ka möiraahve puude otsas. Ööbida soovitaksin El Panchanis cabanades. Meie ööbisime sellises kohas nagu Jungle Palace ja maksime jagatud duši-wc-ga toa eest kahepeale 100 peesot. Tuba oli askeetlik, aga täiesti elatav, duširuumid puhtad. 200 peeso eest on võimalik saada ka privaatduširuumiga tuba, aga meie jaoks ei olnud see nii oluline. Suureks plussiks meie jaoks oli see, et koha perenaine rääkis inglise keelt. Atmosfäär on seal vaba ja mõnus - palju noori seljakotireisijaid ja hipisid, džunglihääled. Turvalisusega ei tundunud ka probleeme olevat. Lähedal oli mõnus restoran Don Mucho, kus olid väga maitsvad toidud. Hinnad olid seal natuke odavamad kui Eestis. Õhtuti mängis elav muusika.

Tuuri ei soovita võtta, vaid pigem sõita San Cristobalist ADO või OCC bussiga alla ja veeta paar päeva kohapeal. Sealt saab juba omakorda ööbussiga Tulumi sõita.

San Cristobalis olid enamike hotellide hinnad 350-400 peesot öö. Neid leiab vabalt kohapealt. Meie eelistasime tuba, kus oli küte, kuna öösiti läheb seal jahedaks. Seda tuleb üle küsida, kuna enamikus hotellides kütet polnud. Ilm oli seal üldse üsna heitlik - ühel päeval oli jahe ja vihmane, teisel paistis päike ja oli palav. Õhtuti võiks kindlasti olla mingi pikem ja soojem riietus seljas.

Tulum on rannapuhkuseks hea koht. Kuigi linnahotell, kus me ööbisime, oli väga armas ja tore, oleks tagantjärele mõeldes võinud rannas cabanad võtta. Oleks üsna suure summa kokku hoidnud ja need paistsid vähemalt üle vaadates täitsa normaalsed. Asusid sellise restorani nagu Playa Kin Ha läheduses ja üks öö maksis 150 peesot pluss maks. Seal oli ka kõige mõnusam rand. Kahjuks meie taipasime seda alles viimasel päeval. Tulumi peamiselt suurelt tänavalt lähevad collectivod ca 30 km eemal asuvasse Akumali, kus snorgeldades võib näha suuri merikilpkonnasid. Minu mehel õnnestus näha lausa kolme.

Meie käisime veel Playa del Carmenis ja Cancunis, mis on mõlemad turistikad ja erinesid Tulumist nagu öö ja päev. Samas paar päeva oli seal ka täitsa ok seda melu ja ööelu vaadata.

Keskmiselt kulus meil inimese kohta ca 500 peesot päevas, aga ilmselt on võimalik soodsamalt hakkama saada, kui Playa ja Cancun vahele jätta.

Mehhiko on fantastiline maa ja kindlasti tahaks sinna kunagi tagasi minna!

Minu jaoks oli Tuxtla Gutierrez lihtsalt lennujaam, mida ma kasutasin kaks korda, et saada San Cristobali ja sealt ära :) Linnas ma ei käinud. Aga San Cristobalist olin täiesti võlutud.

Ma peale fotoka ei oskaks küll midagi soovitada :) Ainus koht, kus oleks tahtnud, et oleks kommi vmt kaasas olnud, oli Chamula, seal käisid lapsed pidevalt sabas ja küsisid nänni.

Tulumi rannast olime meie ka vaimustuses. Seal käisime ühel tuuril ka (Punta Allen), tagantjärele võin öelda, et see on kõvasti üle hinnatud ja selle raha võiks vabalt kuskil mujal ära kulutada.

Mexico Citys võin ka paari hotelli soovitada: Tripist leitud Hotel Embassy (kahene tuba kahe voodiga 350 peesot) - suur ja korralik/puhas tuba, asukoht Roma Hotel Isabel - kesklinn, Zocalost 4-5 tänavavahet, kahene tuba (ühe voodiga) ca 300 peesot; kindlasti ette broneerida, sest nad on üsna täis kogu aeg Hotel Monte Carlo - Uruguay tänaval, 2 tänavavahet Zocalost, kahene tuba ühe voodiga alla 300 peeso; kindlasti võiks küsida tuba, kus on aken väljapoole (enamustel on aken koridori).

Metroo on Mex. Citys liikumiseks täiesti ok ja ülisoodne. Metroojaam on lennujaama uksest vast 100-200 meetrit. Tipptundidel on ainult suure pagasiga natuke keeruline.

Küsi, kui midagi veel huvitab :)

Acapulco mind ei veennud. Olgugi, et mereäärsed vaated on kaunilt kaljused jättis linn räpase mulje. Pigem võtaks kohe suuna Puerto Escondidose poole kui transpordi ajad klapivad. Väga meeldis Zipolite ja selle ümbrus - ideaalne lesisklemiseks. Kuigi Tulumis on tänu mõnusale meretuulele kergem kuumust taluda.

San Cristobal ja Oaxaca on tõesti väga mõnusa auraga. San Cristobalis tegin mägise hobumatka läbi audentsete mägikülade(ca 100 pesot) ning samuti väljasõit värskendavasse Sumidero kanjonisse ( ca 200 pesot).

Oaxacas jätkub juba linnasiseselt väga palju uudistamist.

Palenques elasin 4 kuud ja ka selle ajaga ei suutnud see koht ennast ammendada. Kindlasti võin soovitada ööbimist El Panchan'is, mis asub dzunglipervel ennem järjekordseid varemeid - mõnus öine miljöö 'howler monkey' hüüete ning teemakohase muusikaga. Sealt käisin Agua Azul'is, paari tunni sõit Palenquest. Mõne pikemaajalise elanikuga jutule saades võite sattuda ka mõne dzunglisse peidetud kose juurde:).

Tulum ise on väga mõnus ning samuti olen kuulnud, et Cozumel'i saar olevat väärt vaatamist, kuigi ilmselt lähedalasuv Playa del Carmen viitab turistirohkusele.

Vahemaad on pikad ja kohati tänu mägiteedele ka rasked aga ilusad.

Avastamisrõõmu jätkub:)

Karin

Mehhiko City

Tere! Kas kellelgi on värsked kogemused Mehhikost. Tegin endale sünnipäeva kingituse, mis on oktoobris ja ostsin piletid Mehhiko Citysse. Sõidame kolmekesi. Oleme harjunud mehega koos reisima nii, et väga kindlat kava ei koosta, siis on avastusrõõmu rohkem. Põhiliselt reisime rendiautoga ja jalgsi. Nüüd aga Mehhikosse sõiduks peab vist täpse kava koostama, kuna meil on ainult 2nädalat ja käia oleks väga palju, kuid selle ajaga ei jõua eriti. Lihtsalt läbi jooksta pole ka mõtet, tahakas olulisemaid ja ilusamaid kohti lihtsalt nautida. Kas on keegi, kes annaks nõu ja aitaks mul reisikava kokku panna, sest mida rohkem infi loen, seda rohkem segadusse lähen. Tänan!

Aga anna enne mõni vihje, mida sulle üldse teha meeldib puhkusel - rand, päevitamine, mäed, linnad, maiade pärand, surfamine, väiksed külad, peod. Mehhiko on suur ja pakub tohutult palju erinevaid võimalusi, "kõigest natuke" kogemiseks on kaks nädalat ilmselgelt liiga lühike aeg.

Mulle meeldisid väga Tulumi (tühjad) rannad, San Cristobal de las Casas ja pealinna lähedalt Taxco. Järgmisel korral külastaksin kindlasti lisaks veel Guanajuatot, Oaxacat ja Chetumali lähedal laguune. Kõige selle jaoks on sul aga aega liiga vähe :)