Viimased kommentaarid

Paar kuud tagasi sai Easyjet'i piletid Tallinn-Berliin-Tallinn augustisse ~75 euroga. Nakkuskordaja on Saksamaal samuti vaikselt ülespoole minemas, praegu veel on normi piires, aga sügiseks pileteid osta ei julgeks.

Oktoobris lend Air Balticuga Ateenasse, pilet ostetud enne koroona aega ning tühistatud pole, tõenäoliselt saab siis reisile, kui just vahepeal uusi piiranguid ei kehtestata.

Eelmisel nädalal sai ostetud Easyjeti lend Berliini augusti kuuks. Kui jääb ära, siis vähemalt pilet oli soodne.

Finnair maksis ilusti raha tagasi USA piletite eest, kokku läks peaaegu kaks kuud ootamist (algselt lubati 4 nädala jooksul raha tagasi kanda, aga peale 4 nädala möödumist paluti veel 4 nädalat oodata).

AirBaltic tühistas ka umbes kuu aega tagasi minu juulikuu lennu ära, raha tagastamise kohta öeldi, et läheb umbes kolm kuud, ehk siis raha tagasi saab vist sügisel.

Majutusasutused on ka üsna ilusti vastu tulnud ning raha tagastanud isegi non-refundable broneeringu puhul.

USA kehtestas sisenemiskeelu Schengeni riikidest, aga mitte Suurbritanniast. Mul on broneeritud lend USA-sse, algus Tallinnast ning ümberistumine Londonis, kas see läheb ka reisikeelu alla?

Ma sõin Londonis suvalites ettejuhtuvates pubides, kõik oli alati väga maitsev. Hinnatase sarnaneb Eestile, võibolla natuke kõrgem.

Briti toidul on maailmas üsna halb maine, võibolla seetõttu Londoni toit ületas ka minu ootusi. Muidugi on igasugu Aasia jm. toidukohti ka.

Üks meeldejääv koht oli Chin Chin Labs, jäätisekohvik, kus tehakse lämmastikuga käsitööjäätisi.

https://chinchinicecream.com/

Aprill on rannapuhkuseks selline halb aeg, et Lõuna-Euroopas on veel liiga külm, aga Egituses ja Dubais on juba liiga palav. Kanaarid on aprillis võibolla kõige parem variant. Kui ujumise ja päevitamise asemel on soov hoopis vaatamisväärsustega tutvuda või looduses olla, siis Lõuna-Euroopa sobib hästi.

Eelmise aasta kevadel suure reede ajal veetsin Istanbulis pika nädalavahetuse, lend väljus Tallinnast neljapäeva pärastlõunal ning Istanbulist Tallinnasse tagasi pühapäeval. Lendasime uude lennujaama ning sealt võtsime kesklinna Uberi. Uber maksis kokku ~35 eurot, kolmekesi reisides täitsa ok hind. Lennujaamast Taksimi piirkonda umbes 40-45 min autoga. Ei ütleks, et väga kallis ega ajamahukas.

Kuna teemaalgatajal Istanbulis juba käidud, siis soovitaks mõnda teist sihtkohta. Näiteks Tallinnast saab otselennuga Bremenisse, lennujaama ja kesklinna vahel saab mugavalt liikuda trammiga, vahemaa ka umbes sama nagu Tallinnas. Sama ka Firenzes (kuigi sinna kahjuks otselendu Tallinnast ei ole).

 Tegelikult enamus Euroopa linnades, kus ma käinud olen, on lennujaama ja kesklinna ühendused väga head, näiteks Viinis ja Roomas saab kesklinna ekspress rongiga, umbes 20 minutit sõitu. Kahjuks piletid üsna kallid, umbes 20 € nägu. Amsterdamis ka lennujaamast kesklinna rongiga normaalne vahemaa. Berliinis hea bussiühendus, piletikulu ka ok. Mõnevõrra ebamugavam on liikumine Londoni lennujaamadesse, Heathrowsse saaks küll metrooga, aga meilt otselendu sinna enam ei lähe. 

Nädalavahetuse reisile läheks ma pigem ikka mõnda sellisesse kohta, kuhu Tallinnast saaks otse ja kiiresti, lennujaama ja kesklinna vaheline liikumine enamus kohtades üsna mugav ning suurt vahet selles osas ei ole.

Akshardhami templit soovitaks mina ka. Kesklinnas väärib külastamist ka Red Fort, seal samas lähedal ka turg. Kui aega üle, võib käia ka India Gate juures. Ringi liikumiseks saab kasutada metrood, New Delhi metroo on täitsa ok ja kiire variant, siis ei pea ummikutes ka passima.

 Takso tellimiseks soovitan kasutada Uberit, siis ei saa petta, minu üllatuseks olid Uberis isegi rikšad saadaval.

  1. Aasta alguses sai käidud Tais, see oli minu kolmas reis Aasiasse ja esimene rannapuhkus üle pikkade aastate. Kogu puhkust ühes kohas ei veetnud, vaid vaatasime ringi ka natuke ikka (Bangkok, Samui, Phuket). Varem on minu rannapuhkused piirdunud ainult Egiptuse ja Türgiga, nii et seekord midagi uut, soojemat ja troopilisemat. 

Kevadel veetsin pika nädalavahetuse Istanbulis, see polnud minu jaoks uus sihtkoht, olen paar korda varem käinud (2011-2012), ega seal midagi väga muutunud ei olnud, aga mõnus oli vanu lemmiktoite süüa (islak hamburger Taksimi väljakul on ikka super!)

Sügisel tegin väikse Itaalia ringreisi (Milano, Verona, Bologna, Firenze), lisaks päevased kõrvalepõiked ja Veneetsiasse ja Pisasse, kõik tähtsamad turistikad kohad nägin ära.

Ja nüüd aasta lõpus käisin Indias. Sai käidud New Delhis, Agras, natuke Rajasthanis, siis edasi Amritsari ja Himaalajatesse. Reisimälestused on veel nii värsked, aga meelde jäi nii liiklus, lehmad, vaesus ja rikkus, lumised mäetipud ja õhusaaste, India-Pakistani piiritseremoonia, maitsev toit ning kindlasti ka india pulm, kus ma külalisena osalesin.

Positiivselt üllatas mind Itaalia reisil külastatud Bologna, see on vist üks ägedamaid linnu kus ma olen käinud, mõnus õhkkond, vabaõhubaarid ning hea toit. 

    1. aastaks on lennupiletid juba ostetud New Yorki, sain soodsad piletid kevadeks. Muid täpseid plaane pole, aga võiks käia Peterburis, kui see nüüd on e-viisaga tasuta. Üks plaan on veel minna Belgiasse Tomorrowlandi festivalile. Ja aasta lõpus siis kuskile Aasiasse sooja.

Tallinnast Moskvasse lend tõenäoliselt Sukhoi Superjetiga (sama tüüpi lennuk sattus hiljuti õnnetusse), aga minu enda kogemus selle lennukiga oli ok. Ümberistumine Moskvas ka natuke teistmoodi kui teistes suuremates lennujaamades: kui tuled lennukist välja, siis kuskilt läbi kitsaste koridoride lähed turvakontrolli, kus on ainult üks pagasiskänner ning inglise keelt mitteoskavad turvatöötajad, kes vastavalt tujule viitsivad tööd teha või mitte. Peale turvakontrolli kõik nagu igas normaalses lennujaamas. Muidugi Aerofloti pikamaalendudel võib juhtuda, et saad sellise lennuki, kus meelelahutussüteem ei tööta. 

Chiang Maid ma kindlasti soovitaks, väga palju ilusaid templeid, kindlasti külasta mäe otsas asuvat Wat Phra That Doi Suthep templit. Tai siselennud saadaval üsna soodsa hinnaga (odavlennufirmad Nok Air või Thai AirAsia) ning kindlasti jõuab ära käia nii põhja Tais kui ka lõunapool saartel.Lennukiga otse Chiang Maist saab minna Phuketile (ning sealt edasi soovitud saartele, näiteks Phi-Phile). Teine variant lennata Chiang Maist Surat Thanisse ning sealt bussi + praamiga Koh Samuile (see pole ka eriti pikk sõit).Bangkoki jaoks piisab täiesti 2-3 päeva, seal ka mõned templid, mida mõnus külastada, soovitan ka paadiga kanalituuri (see toimib seal nagu ühistransport, aga saab ka turistika paadiga), otsi Google'st "Bangkok khlongs".Chiang Mais 2 päeva on ka ok, et kõik olulisemad kohad linnas ära vaadata ja mäe otsas templis käia.

Talvel üks mu tuttav käis ka reisil niimoodi, et Stockholmis oli Tallinnast saabuva lennu ning Qatari lennu vahe 35 minutit. Polnud mingit probleemi, Qatari lennule jõudis vabalt ja kohver tuli ka sama lennukiga. Kui lennuplaan nüüd selline, et 35 minuti asemel on 55 minutit, siis see ju veelgi parem :)

15-aastase neiuga soovitaks vaatama minna transvestiitide kabareed. Patongis Simon Cabaret on väga hea tasemega, sobib kogu perele ning toimub uhkes teatrisaalis. 

Vahendaja kaudu ostetud pileti puhul toimis mul kõik samamoodi. Ostsin pileti tickets.ee kaudu ning Qatar Airways'i kodulehel oli minu broneering olemas ning sain tasuta istekohti valida.

Qatar Airways'i kodulehele sisse logides leiad oma broneeringu ning seal saad tasuta märkida soovitud istekohad. Ja kui hiljem online check in'i teed, siis süsteem pakub sulle neid samu kohti. Vähemalt eelmise aasta septembris toimis see nii. Kui enam ei saa, siis tõenäoliselt on midagi muudetud.

Olen hetkel Samuil, siin on mõnus päikseline rannailm. Chawengi rannal on mõningaid tormikahjustusi näha ning rand on natuke prahti täis, aga koristatakse ära. Lained on ka üsna suured ja punased lipud on üleval, aga madalas vees pole hullu.

Omast kogemusest natuke: ostsin ka piletid nii, et kahe lennu vahe Dohas oli 1,5h. Helsingi - Doha lennuk hilines pool tundi, seega ümberistumiseks jäi 1h aega. Ei tohiks ju nagu midagi hullu olla? Ei, tegelikult oleks ma peaaegu jätkulennust maha jäänud ning värav pandi minu järel kinni. Esiteks pargiti Helsingist tulev lennuk kuskile lennujaama äärde ning terminali viidi meid bussiga. 30 minutit pärast maandumist saime terminali ukse juures bussist välja ning jätkulend pidi väljuma poole tunni pärast. Teiseks oli Doha lennujaamas jätkulendudele ka turvakontroll ning inimesi järjekorras oli palju. Seda järjekorda nähes oli esimene mõte - nüüd on küll lennust maha jäämine kindel. Järjekord õnneks liikus päris kiiresti ning pärast turvakontrolli läbimist nägin, et veel on 10 minutit lennule aega, võib veel jõuda? Värava numbreid näitava tabloo ees oli paras tunglemine, aga lõpuks nägin ära, mis väravast mu lend läheb. Hakkasin siis kiiresti värava poole liikuma, minu õnnetuseks oli värav koridori lõpus, nii et üsna pikk maa minna. Väravasse jõudes seal enam ühtegi teist reisijat ei olnud ning mind lasti lennukisse. Kokkuvõtteks ütleks, et 1,5 h Dohas on ümberistumiseks minimaalne aeg. Kui lennuk jõuab õigel ajal, siis võib rahulikult võtta, aga juba pool tundi hilinemist võib lõppeda lennust maha jäämisega.

Temperatuur tavaliselt 20-25 C, mere ääres natuke külmem ja tuulisem, aga vesi on ujumiseks piisavalt soe. Õhtul on külmem, umbes 15C.

Vahemeres muidugi võimsaid koralle ei ole, aga suvel või septembris minnes on soe vesi garanteeritud. Näiteks nüüd septembris saab Ryanairiga otse Tallinnast soodsalt Maltale või Küprosele. Malta on väike saarestik, seal on palju ägedaid randu. Küpros on suurem ning looduse poolest huvitavam, kuid ringi liikumiseks oleks vaja rentida mingi sõiduvahend. Kuna sul juhiluba on alles nii uus, siis kahtlen, kas sulle renditakse midagi või mitte.Googelda ning vali sihtkoht välja :) Majutust saad otsida näiteks booking.com (üldiselt hotellid, hostelid) või airbnb (korterid) kaudu.

Ostsin Kiwi kaudu Jetstar Asia Airways pileti. Sain ilusti kinnituse ja e-pileti koos PNR numbriga. Hiljem saadeti veel info lennuaja muutuse kohta ka. Aga samas lennufirma enda kodulehelt ma enda broneeringut ei leia, seal oli kirjas, et kui olen vahendaja käest pileti ostnud, siis peaks vahendajaga ühendust võtma. Nii et kas pilet toimib või mitte selgub alles lennujaamas.

Tais on ööpäev läbi üsna palav, seega soojemaid riideid ei soovita üldse kaasa pakkida. Pole vaja ka igaks päevaks eraldi särki kaasa pakkida, sest hotellide riidepesu teenus on soodne (oli vist ~1,5 € ringis) ning kohapealt saab odavaid riideid juurde ka osta. Bangkokis on suur valik näiteks Khao San Road'i ümbruses ning erinevatel ööturgudel. Kui reis sisaldab ka pikemat bussi- või rongisõitu, siis võib midagi soojemat vaja minna küll, sest konditsioneeri tõttu on bussides ja rongides jahe. Sellisel juhul piisab nendest riietest, mis siit lennukile minnes seljas olid :) Kui plaanis on näiteks templeid külastada, siis on soovitatav kanda riideid, mis katavad põlved ja õlad.

Ma eraldi teemat ei hakka tegema, aga äkki keegi oskab vastata ka minu küsimusele. Lendan Singapuri marsuudil: Tallinn - Helsingi (Finnair)Helsingi - Doha (Qatar airways)Doha - Singapur (Qatar airways)Tagasi lendan algusega Hong Kongist samamoodi: esimene lend Qatariga Dohasse, sealt Helsingisse ning lõpuks Finnairiga Tallinasse. Ma pole varem lennanud nii, et mitu lennufirmat on ühel broneeringul ning sellega seoses tekkiski küsimus: kuidas teha online check in? Broneeringu peal on online check in-i jaoks kaks koodi ka, üks tundub olevat Finnairi oma ning teine Qatar Airways-i oma.Ja seoses ümberistumisega Dohas on mul veel üks küsimus: tagasilennu ümberistumise aeg Dohas on 10h. Kuna jõuan Dohasse õhtul ning järgmine lend on alles hommikul, siis peaksin saama Qatar Airways'i poolt hotelli ning linnapääsu viisa. Samas olen ka kuulnud, et kõik seda ei saa. Millest see täpsemalt oleneb ning kuidas saan kontrollida, kas mul on õigus hotellile või mitte?

Käisin Poolas kaks aastat tagasi, ei kasutanud autot, vaid sõitsin busside ja rongidega. Enda poolt lisaks ka, et Krakowi vanalinn väärib kindlasti külastamist. Samuti soovitaksin käia ka Auschwitzi koonduslaagris (kui olete vähegi ajaloo huvilised). Auschwitz-Birkenau muuseum jääb Krakowist umbes tunniajase sõidu kaugusele. Auschwitzi osa jaoks soovitaks kindlasti aeg netis ette ära broneerida, sest rahvast on palju, aga sisse lastakse ainult piiratud arv inimesi. Võimalus broneerida nii individuaalseid aegu (tasuta) kui ka giidiga tuuri (tasu eest, aga soovitan, väga huvitav kogemus). Birkenau on suur ja avar, sinna peaks vist niisama ilma broneeringuta ka saama.