3-päevane seljakotimatk Norras

Tere

Plaanis minna augusti teises pooles Norra matkama. Ideeliselt võiks matk olla 3 päeva pikk ja kohas, kus on tõeliselt ilus loodus ümberringi (sh mäed). Raja ääres võiksid olla ka peatumiskohad vm matkapunktid, juhuks kui vee- või toiduvaru peaks otsa saama. Plaanis ööbida telgis. Ise varem pole mitmepäevast matka ette võtnud, kuid sõbrannal kogemus olemas.

Ehk oskate soovitada, kuhu kanti peaks minema (ning kuhu lendama) või on keegi midagi sellist ette võtnud? Määravaks ilmselt ongi just matka pikkus. Üle 3 päeva väga ei saa, äärmisel juhul 4 päeva.

Preikestolen ja Kjerag tunduvad sellised mõnusad turistikad, mida tahaks näha, kuid tõenäoliselt on neid vist raske matkaga ühendada?

Kõik selle teemalised kogemused on teretulnud! AITÄH!

Ise käisin eelmine aasta trolltungal. See on just hea kui ei taha väga pikka matka. Peatusime sõbraga Odda linnas ja siis tegime sealt 1-2 päevaseid matkasid lähiümbrusse (trolltunga, buer glacier jne.)
Ja seal kandis on tõesti väga ilusad mäed ümberringi. Soovitan soojalt!

Mina tegin umbkaudu 10-12-päevase jalgsimatka juba aastaid tagasi Ida-Lõuna-Norra piirkonnas asuvast Flåmist 20-30 kilomeetri raadiuses. Esimene osa sellest peaks olema venitatav ka 3 päeva peale.

Sõitsime Oslost rongiga sellisesse imeväiksesse asulasse nagu Myrdal ning asusime n-ö mäe otsast alla fjordipõhja Flåmi linnakesse teele. Kõrguste vahe on nii märkimisväärne, et esimeses osas olid ka juulis lumehanged telgi läheduses. Tee on maaliline leebelt öeldes: vabalt ringikondavad lambakarjad, kosed ja kosekesed igal pool, teekonda saadab käänuline jõgi, imermsad põllukesed ja harvad majad nende vahel... Vahepeal on ka piisavalt horisontaalset pinda, et telki püstitada, ning ette juhtus ka paar otseselt pikniku- ja lõkketegemispaika. Ööbimiskohti või poode sel teekonnal ette ei jäänud, n-ö kämping on alles all Flåmis. Vesi ja toit olid endal kaasas, ega ausalt öeldes paari-kolme päeva toidu-joogivarud pole ka suurem asi tassida. See jupp on üks osa ühest pikemast rattamatkajate trassist, nii et teel kohtas vaid mõningaid jalgrattureid.

Mis reisi eriti lahedaks tegi, on see, et Flåmi ja Myrdali vahet sõidab sedasama marsruuti pidi pisike rong, millega saab hiljem uuesti Myrdali tagasi. Vaata YouTube'ist (märksõna Flåmsbana), et saada veidi aimu, millega tegu. :)

Norra on jalgsimatkadeks üks igavesti lahe paik, metsikult telkides võib aga probleemiks osutuda horisontaalse pinna leidmine. :p

Erineva pikkusega matku on hea teha Jotunheimeni rahvuspargis: http://www.jotunheimen.com/en
Saab vallutada Norra kõrgemad tipud (pole raske), või muidu mööda matkaradu marssida.

Noh 3 päevaks toiduvaru kaasavõtmine ei tohiks liiga konte murdev olla. Nendes hyttides on kõik ikka väga kirve hinnaga. Veega on nii, et kõikides mägiojades on vesi puhas ja otse joodav, mingit filtreerimist pole vaja. Mina käin poistega nii, et igaühel on pooleliitrine pudel teel rüüpamiseks, mida jooksvalt täidame ning telkimise koha otsime mõne ojakese äärde.
Priimus kaasa, sest lõkke tegemine suvalises kohas on keelatud ja igalpool pole ka materjali, millest teha.
Kui lähete esimest korda, ongi minu meelest väga arukas minna turistikasse kohta, kus vajadusel inimesed jõu ja nõuga abiks võtta.
Siin eelpool soovitatud Trolltungale saab ka nii minna, et ümber Ringedalsvatneti 2-3 päevane matk teha http://ut.no/tur/2.4908/
Üks kiidetud koht veel, mis sobib alustuseks http://www.codyduncan.com/2011/04/hiking-the-besseggen-ridge-jotunheimen-national-park-norway/ Kui sõita laevaga Gjendebusse, siis sealt üles mütates (Spiterstuleni suunas) tuleb imeilus org järvega, kus saate telkida, ööbida. (Üks liustik oli ka seal kuskil) Ja siis 2 päevaga alla tagasi ja Bessegenit pidi Gjendesheimi.
Kena matka teile!

Norras olen teinud 3-päevased matkad Hardangerviddal ja Rondanes ning nädal+ matka Jotunheimenis.

Matkamisvõimalused on seal kahtlemata väga head, võimalikke sihtkohti palju ning eri kohad on seejuures väga eripalgelised. Kui nimetatud kolme kohta võrrelda, siis neist esimene on suhteliselt tasane, meenutab Põhja-Soomet või Rootsit ning dramaatilisi kaljumägesid ja koski sealt ei leia. Rondane pakub Eestist esimest korda mägede vahele sattujale juba omajagu elevust, samas on võimalik ilma suurema ronimiseta hakkama saada. Jotunheimenit võib juba parajaks väljakutseks pidada, eriti kui täisvarustusega liikuda. Seal on muidugi nii keerulisemaid kui lihtsamaid marsruute, aga soovi korral saab päevas kilomeeter-kaks tõusta-laskuda; mõnel järsemal tõusul nelivedu kasutada ning keset suve tundide kaupa lumes sumbata. Sobilik ka esimeseks mäeskäiguks, kui ise tunned et hakkama saad.

Lööge googlisse "norway national parks" ning leiate rahvusparkide kaardi ning ülevaateid eri piirkondadest.

Sain aru, et tahate minna lennukiga ning seejärel ühistranspordiga edasi; ning et ajaga on kitsas käes? Sellisel juhul peaks alustama sellest, et kuhu piisavalt kiiresti ja eelarve piires kohale jõuaksite.

bergenisse võib lennata, sealt Oddasse, mille lähedal on väga mitmeid matkamise võimalusi... trolltunga, folgefonna liustik jne

teine variant stavangeri lennata ja sealt on "kiviga" visata preikestolen ja kjerag. võid muidugi vaadata, et äkki on mõistlikum lennata oslosse ja oslost kohaliku transpordiga stavangeri..