trip-krainetrip-ukraine-dark
3-päevane seljakotimatk Norras

Tere

Plaanis minna augusti teises pooles Norra matkama. Ideeliselt võiks matk olla 3 päeva pikk ja kohas, kus on tõeliselt ilus loodus ümberringi (sh mäed). Raja ääres võiksid olla ka peatumiskohad vm matkapunktid, juhuks kui vee- või toiduvaru peaks otsa saama. Plaanis ööbida telgis. Ise varem pole mitmepäevast matka ette võtnud, kuid sõbrannal kogemus olemas.

Ehk oskate soovitada, kuhu kanti peaks minema (ning kuhu lendama) või on keegi midagi sellist ette võtnud? Määravaks ilmselt ongi just matka pikkus. Üle 3 päeva väga ei saa, äärmisel juhul 4 päeva.

Preikestolen ja Kjerag tunduvad sellised mõnusad turistikad, mida tahaks näha, kuid tõenäoliselt on neid vist raske matkaga ühendada?

Kõik selle teemalised kogemused on teretulnud! AITÄH!

Ise käisin eelmine aasta trolltungal. See on just hea kui ei taha väga pikka matka. Peatusime sõbraga Odda linnas ja siis tegime sealt 1-2 päevaseid matkasid lähiümbrusse (trolltunga, buer glacier jne.) Ja seal kandis on tõesti väga ilusad mäed ümberringi. Soovitan soojalt!

Mina tegin umbkaudu 10-12-päevase jalgsimatka juba aastaid tagasi Ida-Lõuna-Norra piirkonnas asuvast Flåmist 20-30 kilomeetri raadiuses. Esimene osa sellest peaks olema venitatav ka 3 päeva peale.

Sõitsime Oslost rongiga sellisesse imeväiksesse asulasse nagu Myrdal ning asusime n-ö mäe otsast alla fjordipõhja Flåmi linnakesse teele. Kõrguste vahe on nii märkimisväärne, et esimeses osas olid ka juulis lumehanged telgi läheduses. Tee on maaliline leebelt öeldes: vabalt ringikondavad lambakarjad, kosed ja kosekesed igal pool, teekonda saadab käänuline jõgi, imermsad põllukesed ja harvad majad nende vahel... Vahepeal on ka piisavalt horisontaalset pinda, et telki püstitada, ning ette juhtus ka paar otseselt pikniku- ja lõkketegemispaika. Ööbimiskohti või poode sel teekonnal ette ei jäänud, n-ö kämping on alles all Flåmis. Vesi ja toit olid endal kaasas, ega ausalt öeldes paari-kolme päeva toidu-joogivarud pole ka suurem asi tassida. See jupp on üks osa ühest pikemast rattamatkajate trassist, nii et teel kohtas vaid mõningaid jalgrattureid.

Mis reisi eriti lahedaks tegi, on see, et Flåmi ja Myrdali vahet sõidab sedasama marsruuti pidi pisike rong, millega saab hiljem uuesti Myrdali tagasi. Vaata YouTube'ist (märksõna Flåmsbana), et saada veidi aimu, millega tegu. :)

Norra on jalgsimatkadeks üks igavesti lahe paik, metsikult telkides võib aga probleemiks osutuda horisontaalse pinna leidmine. :p

Erineva pikkusega matku on hea teha Jotunheimeni rahvuspargis: http://www.jotunheimen.com/en Saab vallutada Norra kõrgemad tipud (pole raske), või muidu mööda matkaradu marssida.

Noh 3 päevaks toiduvaru kaasavõtmine ei tohiks liiga konte murdev olla. Nendes hyttides on kõik ikka väga kirve hinnaga. Veega on nii, et kõikides mägiojades on vesi puhas ja otse joodav, mingit filtreerimist pole vaja. Mina käin poistega nii, et igaühel on pooleliitrine pudel teel rüüpamiseks, mida jooksvalt täidame ning telkimise koha otsime mõne ojakese äärde. Priimus kaasa, sest lõkke tegemine suvalises kohas on keelatud ja igalpool pole ka materjali, millest teha. Kui lähete esimest korda, ongi minu meelest väga arukas minna turistikasse kohta, kus vajadusel inimesed jõu ja nõuga abiks võtta. Siin eelpool soovitatud Trolltungale saab ka nii minna, et ümber Ringedalsvatneti 2-3 päevane matk teha http://ut.no/tur/2.4908/ Üks kiidetud koht veel, mis sobib alustuseks http://www.codyduncan.com/2011/04/hiking-the-besseggen-ridge-jotunheimen-national-park-norway/ Kui sõita laevaga Gjendebusse, siis sealt üles mütates (Spiterstuleni suunas) tuleb imeilus org järvega, kus saate telkida, ööbida. (Üks liustik oli ka seal kuskil) Ja siis 2 päevaga alla tagasi ja Bessegenit pidi Gjendesheimi. Kena matka teile!

Norras olen teinud 3-päevased matkad Hardangerviddal ja Rondanes ning nädal+ matka Jotunheimenis.

Matkamisvõimalused on seal kahtlemata väga head, võimalikke sihtkohti palju ning eri kohad on seejuures väga eripalgelised. Kui nimetatud kolme kohta võrrelda, siis neist esimene on suhteliselt tasane, meenutab Põhja-Soomet või Rootsit ning dramaatilisi kaljumägesid ja koski sealt ei leia. Rondane pakub Eestist esimest korda mägede vahele sattujale juba omajagu elevust, samas on võimalik ilma suurema ronimiseta hakkama saada. Jotunheimenit võib juba parajaks väljakutseks pidada, eriti kui täisvarustusega liikuda. Seal on muidugi nii keerulisemaid kui lihtsamaid marsruute, aga soovi korral saab päevas kilomeeter-kaks tõusta-laskuda; mõnel järsemal tõusul nelivedu kasutada ning keset suve tundide kaupa lumes sumbata. Sobilik ka esimeseks mäeskäiguks, kui ise tunned et hakkama saad.

Lööge googlisse "norway national parks" ning leiate rahvusparkide kaardi ning ülevaateid eri piirkondadest.

Sain aru, et tahate minna lennukiga ning seejärel ühistranspordiga edasi; ning et ajaga on kitsas käes? Sellisel juhul peaks alustama sellest, et kuhu piisavalt kiiresti ja eelarve piires kohale jõuaksite.

bergenisse võib lennata, sealt Oddasse, mille lähedal on väga mitmeid matkamise võimalusi... trolltunga, folgefonna liustik jne

teine variant stavangeri lennata ja sealt on "kiviga" visata preikestolen ja kjerag. võid muidugi vaadata, et äkki on mõistlikum lennata oslosse ja oslost kohaliku transpordiga stavangeri..

Tere tripikad ja matkalised !

Kaevan vana teema uuesti üles.. Nimelt uuriks olemasolevale sisule lisaks juurde viimaseaja teie kogemusi Norras matkamise kohta.

Plaan oleks lennata Tallinn - Oslo - Tallinn, istuda rongi peale ja sõita 'kuhugi',  mis ei oleks teab kui kaugel. Ideaalis võiks matka pikkus olla 5-7 päeva, ööbimine telgis ja toit priimusega.

Lisaks küsiks soovitusi kuu osas - kas mai/juuni/juuli/august? Ilmselt suvekuudel matkaradadel korralik laulupidu aga samas suvekuudel = kergem seljakott ja vähem asju kaasa vaja tarida. Seega kes näiteks mais käinud, mis need öised temperatuurid kõrgemal on?

Tänud ette !

Lähed Florlitrappene 4444 trepiastmest üles, seejärel paras päevamatk Kjeragboltenile, seal ööbid ja siis tagasi . Võibolla tegelt ei jõuagi esimesel õhtul Kjeragi, seda parem. 4444 jaoks pead laeva aegu ja suundi vaatama.

Kui tahad turistikat elamust, võta youtube ja toksi sisse mingi norway highlights või must see in norway. Kui tahad matkata, siis mine hoopis ut.no kaardile ja otsi sealt. Jah, see on Norra keeles, aga Google Translate on olemas :)) Seal on ka matkamajakesed täiesti hulludes paikades, kus saab tasu eest ööbida. Nende puhul tasub uurida, mismoodi sisse saab. Osad on ligipääsetavad kõigile, teised ainult kohaliku matkaorganisatsiooni võtmega. Siis tasub enne reisi liikmeks hakata ja võtme saamine planeerida.

Jah, mainisid küll telkimist, aga onnidest kirjutasin seetõttu, et tõenäoliselt leiad mingi huvitava koha, kus telkimine ei ole väga mõistlik tegevus (üsna ohtlik kui kogemusi napib!) ja neis kohtades (kõrgemad mäed) tasub matkaonnis ööbida. Samuti saab neist osta tee peale moona. Hinnad on mõistlikud, aga ka lihtsalt päeval peatudes tuleb lisaks tasuda majakeses peatumise tasu.

Kõige olulisem: võta kohalik(k)e hoiatusi äärmiselt tõsiselt! Eesti sügistormid on nohu selle kõrval, mis sul võib suvalisel ööl Norras juhtuda. Jyski magamiskotid ja telgid on out, peab olema korralik varustus kui mägedes liikuda/telkida (ja eriti ranniku lähedal).

Season/offseason osas on sama soovitus. Juuli lõpus saab ka lihtsama varustusega mõnusalt tsillida ja teha reisi, mis ei vaja investeeringuid. Hooaja lõpus/alguses on aga veel ekstreemsed tingimused ja tuleb varustus väga korralikult läbi mõelda (mitmekihiline riietus, tormimantlid jne). Eelmisel aastal läbisin sama rada kuuajase vahega augusti keskel ja septembri keskel. Üks oli mõnus daytripp edasi-tagasi, teine oli kahepäevane raske matk keerulistes tingimustes. Koht oli tundmatuseni muutunud, mäest tulvas vett ja kruusa, igal pool olid isetekkelised jõekesed, mida oli päris keeruline ületada (ja millest augustis polnud jälgegi) tuuleiilid tahtsid ookeanile kanda :) Mõnel rajal on veel juunikuus lumi. Aga jah, ut.no ja uuri konkreetseid radu, seal on kõik info olemas.

Mõni konkreetne mõte ka - Jotunheimen. Ei midagi originaalset, aga võimalusi palju. Minna tuleb ikka keset suve, ja ka siis pead halva ilma jaoks valmis olema. Käisin eelmise aasta juulis 5 päeva, siis oli küll tüütu hoopis kõrvetava päikesega hakkama saamine, aga varustuses oli ikkagi kaasas tormiriided, soe pesu jne. 

Transport ca 5 tundi bussiga, ligipääse erinevatest kohtadest, saab ka rong+buss sättida. Sõltuvalt lennuaegadest ei pruugi samal päeval küll parki jõudmist olla võimalik sättida. 

Bessegeni harja matkal on täielik laulupidu, muudel radadel rahulikum, vahel ei näinud mitu tundi inimesi. 

Ööbitud sai nii metsikult kui ka hüttide juures (maksad veidi, saad kasutada pesemist jms). Kui mõni hütt päeva peal teele jäi, siis kerge peatus sai tehtud ja külma jooki vms ostetud. 

Mingi videomälestus: 

Hea meelega oleks 1-2 päeva juurde võtnud, mõne lisahaagi/mäetipu juurde teinud.

Dovrefjell.

Dovrefjell!!!

Nagu rusikas silmaauku sinu soovidega.

Imeilus.

Dovrefjell on Norra kõrguselt 2. mäestik / rahvuspark.

Sinna saab imelihtsalt. Oslo raudteejaamast rongiga 4 tundi Kongsvolli raudteejaama. Jalutad 30 minutit ülesmäge ja oled tsivilisatsioonist täiesti ära, keset mägesid.

Seal on muskusveised!! Ainus koht Euroopas, kus neid näeb. (On veel Gröönimaal ja kaugetes Arktika nurkades.) 

Dovrefjellis on mõnus mägimajade võrk. Kui ilm või sääsed kurjaks lähevad, saad majja pageda. 

Mäestiku tipp Snöhetta on üsna kergesti tehtav. Piirkonna kõrgeimas tipus  käimine annab alati tugeva emotsiooni - "ära tegime!!!"

5-7 päevaga saad rajoonist läbi matkata ja teiselt poolt välja tulla. Ka sealt saab bussi / rongiga kenast Oslosse tagasi.

Kui lähed / tuled Kongsvolli kaudu, siis seal on hurmav ajalooline mägihotell. Norra kohta ootamatult odav ja väga äge. Võid pärast matka linade vahel magada ja hästi süüa. Oslo ja Trondheimi vahel läheb vana kuningatee ning Kongsvoll on selle kõige kõrgem kuru. 

Jotunheim on tore, ja väljaspool Norrat palju kuulsam, aga rajooni sisse saamine on veidi keerukam - ei saa otse raudteejaamast mäkke marssida. Aga muidugi on seal ka väga ilus!

Norra matkarajoonide kohta on olemas väga head tyvekil 1:50k kaardid. 

Aja kohta ei oska ma nõu anda - olen Norras matkanud enamasti varakevadel, lumega. 

Muki, kuidas Norras suvel sääskedega oli? Need võivad muidu väga mõnusa matka väga ebamugavaks muuta... (See on üks põhjus, miks tasub tõsiselt ka majades ööbimist kaaluda.)

> vahel ei näinud mitu tundi inimesi

Haha!

Me nägime sel kevadel Dovrefjellis seitsme PÄEVA jooksul viite inimest. Kahe norra matkajaga olime ühe öö koos, päris lõpus nägime veel kahte norrakat, ja ühes majas käis korraks DNT töötaja. Kõik ülejäänud ööd ja päevad (majades) olime oma pundiga üksi.

Sääsed on ainus põhjus, miks ma juulis Jotunheimenisse läksin, esialgse Põhja-Rootsi Abisko-Nikkaluokta (kuuldavasti sääseparadiis sellel ajal) plaani asemel. 

Praktiliselt satikatevaba oli, mingi järve ääres oli küll hoolega kihulasi vist, aga seal nagunii ei ööbinud, kõndides ei seganud. Ja vist ühes kämpas mõni sääsk oli, aga oluliselt vähem kui Eestis oleks. Kokkuvõttes - sääski-kihulasi eriti ei olnud, aga eks see vist sõltub täpsemalt paikadest ja kõrgustest.

Augustis käisin Lofootidel. Tallinn-Oslo-Bodø ja praam Moskenses. Võtab veidi aega (lendude vahepeatus ja paraam 4h), aga loodus on väga ilus.Matkamise mõttes üks parimaid kohti. Kuna asub juba Arktikas, siis hea aeg on juuni-august.

Suur tänu kõikidele kes andsid nõu ja jagasid enda kogemusi. 

Tundub, et peale Nepaali Mardi Himali rada, Tour de Mont Blanc'i ja Mount Kenyat on Norra ja selline imeline loodus täpselt õige sihtkoht, valikuid kuhu rajale minna, jagub. Aitäh! :)