Autoga Euroopasse august 2020

Tere

Kas keegi on hetkel autoga Euroopasse läinud või teel sinna (Poola, Austria, Tšehhi, Itaalia, Sloveenia, Slovakkia). Huvitab, kuidas on olud, piirangud, kohalike suhtumine turistidesse?

Eesti seisukohalt on Poola, Austria, Tšehhi läinud punaseks. Kas kedagi kusagil kontrollitakse, märgitakse üles vms? Tänan.

Alusta siit - https://reopen.europa.eu/et

Vaata sihtkohti ja otsi infot, mis riikidest tulek neile probleemiks on. Linkidelt liigu juba ametliku infoni ja ametliku info alt on asjakohasemad kohalikus keeles olevad lehed. Need tasub kuhugi ära salvestada, et reisil oles saaksid kiirelt vaadat, kas mõni järgmine riik on uusi piiranguid kehtestanud.

Eesti nimekirjaga pead tegelema hakkama alles tagasiteel. Sama nimekiri kehtib ka Lätis ja pea sama ka Leedus, aga transiit Eesti suunal on ilusti lubatud.

Läti-leedu-poola-tšehhi-austria-sloveenia-horvaatia ei mingit kontrolli. Sloveenia ja horvaatia piiridel ainult noogutati edasi kui eesti numbrit nägid

Horvaatia on saksa ja itaalia turiste täis, suhtumises probleeme pole, kõik väga mõnus.

Poolas väga ei paistnud aga sealt edasi poodides maskid ees.

Varsti koju, saab kahe nädalaga teha kodutööd, mis ammu ootavad.

Tulime eile just euroopast. Kohalikud suhtuvad turistidesse väga hästi. On suurepärane aeg reisimiseks just sesmõttes, et turiste on vähem kui muidu.

Maski kandmine siseruumides algab juba Leedust. Sellega harjub kiiresti ja peale kahenädalast reisi arvan ka ise, et see nõue on vägagi mõistlik.

Euroopas hoitakse distantsi ja poodides, restodes jms ikka maskid ees. 

Muidu toimib elu normaalselt. Mõned nõrgemad kohad on küll oma uksed kinni pannud, aga see ei häiri.

Mulle tegelikult meeldis turistikates üksikute turistidega olla ja selline nähtus on huvitav vaheldus.

Ka just tagasi. Poolas olid Lomza ja Augustowi kandis teeremondid ja lisaks avariid nii minnes kui tulles. Korralikud seisakuid ja ringisuunamised. Tagasiteel nägime, et poolakad on 10 päeva jooksul hakanud massiliselt maske kandma. Muidu algas suur maskitamine alles Saksamaalt. Vaatasime pidevalt eri riikide värsket koroonainfot ja isegi natuke arvestasime sellega, kus kandis võiks šopata või ööbida.  Suurtesse linnadesse ei läinudki. Inimesed on sõbralikud, kuid jälgivad hoolega su auto numbrimärki :) . Varem pole see niimoodi silma jäänud. 

Piiridel oli vahel näha seismas politseiautot. Kedagi kinni ei peetud, aga kaamerad su auto numbri muidugi jäädvustavad. Liiklus on hõredam kui tavaliselt, Saksamaal ei olnud näiteks ühtegi "staud" , mis on ka harvaesinev luksus. 

Maskide ja pideva käte desinfitseerimisega harjub tõesti ruttu ära. Meil oli kõik autos käepärast. Samuti suur veenõu, et pesta käsi, puuvilju jms. Mõnel pool Saksamaal (ujulas, looduspargis) pidi sissepääsul  täitma blanketi oma andmetega ja kinnitama terve olemist. Väidetavalt olevat kuskil nõutud ka eeltäidetud deklaratsiooni, aga meie niisugusesse kohta ei sattunud.

Kas Poolast tulles tuleb karantiini jääda?

Jõudsime 9.augustil koju. Piiridel kedagi meie nähes ei peatatud, aga mõnel pool oli piiril näha politseivärvides sõidukeid passimas, mida tavaolukorras pole nii täheldanud. Tõenäoliselt võidakse vahel ka küsitluseks kinni pidada, vaevalt nad seal päevade viisi midagi tegemata lihtsalt aega surnuks löövad. Kasvõi igavuse peletamiseks, kui paremat mõtet pähe ei tule.

Mõnel pool söögikohtades mõõdeti uksel temperatuuri, mina selle au osaliseks ei saanud, kontroll samuti pisteline. Leedust sinnapoole on kõikjal siseruumides maski kohustus ja seda ka järgitakse. Mis ongi normaalne.

Siinkohal jääbki arusaamatuks, miks meil siin turvameetmeid sageli naeruvääristatakse, kas oma tervise eest hoolitsemine on siis tõesti irvitamist väärt? Haigestumiste hulga poolest oleme me seejuures isegi Leedust halvemas seisus, aga nii pohhuistlikku suhtumist, kui siin, ei kohanud kusagil mujal. Siit tekibki küsimus, et kas oma tervise pärast muretsejal on üldse Eestis arukas viibida, parem oleks ehk hoopis sõita kuhugi, kus elementaarseid turvameetmeid tõepoolest järgitakse. See ei murra konti, selline saabki vähemalt lähiaastatel me tulevik olema –siseruumides mask pähe ja pisut distantsi. Ei ole keeruline täita, miks pea kogu Euroopa on sellise käitumise juba suutnud omandada, aga põikpäine eestlane mitte? Ei peaks ju kõike alati seadustesse raiuma ja trahvidega ähvardama, võiks omalgi midagi peas olla.

Ma ei ole absoluutselt see tüüp, kes pooldaks karme käske ja ettekirjutusi, jälitamist ega "koputamist", aga kui SOOVITUS tundub põhjendatuna, ei näe ma ka probleemi selle täitmisel. Pisut nagu liikluskorralduse moodi, kus vaja, hoian täitsa oma aruga kiirust mõistlikuna, piiravad märgid seevastu on sageli totrates kohtades ja põhjendamata. Arusaamatud ja kontrollimatud nõuded ongi selleks faktoriks, mis sunnib sageli inimesi kehtestatud reeglitele vilistama. Vähem nõudeid, rohkem võiks panustada mõistlikkusele! Ma kohe kuidagi ei tahaks uskuda, et meie inimesed need kõige lollimad on, kes ettekirjutusteta nagu ei oskagi elada.

Põhimõtteliselt reisimisele praegu piiranguid pole, turistide horde on kõikjal harjumuspärasest palju hõredamalt ja ongi hea end vabamalt tunda, minus isiklikult pole see üksteise kukil elamine kunagi vaimustust tekitanud. Kohalike suhtumine turistidesse on normaalne ja sõbralik, kui vaid austad neid, teisisõnu kirjutatud või kirjutamata käitumisnorme. Eelkõige maski pähetõmbamist siseruumidesse laekumisel pean silmas. Mis seal salata, vahel kippus see ununema, aga personali iseloomulik liigutus nina ees tuletas maski vajadust jälle meelde. Piisava koguse maskidega oleks arukas end juba siin varustada, ei saa loota, et neid iga ukse peal sulle jagatakse, desovahendid on küll kõikjal olemas.

Kui vaja, istun ka nõutud 2 nädalat karantiinis, aga ma pole ilmselt õige inimene sellest rääkima, sest pensionäri kogu elu on niigi suhteliselt karantiinilaadne:) Praegu näiteks istun juba teist päeva arvuti taga oma reisivideot kokku pannes ja pea see 2 nädalakest sedasi täis ei saa.

PS. Tulin kodu poole pühapäeva õhtupoolikul ja sellist ummikut pole minu silmad varem veel kohanud, vastassuunaline seisak oli Adazist alates pea 80km pikkune, koosnes valdavalt Läti numbrimärkidega autodest. Palav suveilm, eks nad randadest kodu poole teel olid, Eesti suunal saime siiski normaalselt liikuda.

Eks piiridel ole ikka varasemalt ka toll/politsei pistelist kontrolli teinud.  Näiteks 2018.a pidas Leedu-Poola piiril mind kinni.

07.augustil tulin Leedust ja Läti piiril olid ka seekord politsei väljas ning kinnipeetud sõidukeid olid mitmeid.

Tänaseks Tsehhis maskid kadunud

Maski kandmine ei ole niivõrd enda kaitsmine, kui pigem ikka selle 0,1% ohustatud elanikkonna nohu vältimiseks.

Eile jõudsin tagasi nädalaselt ringilt (Eesti, Läti, Leeedu, Poola, Tsehhi, Austria, Saksamaa ja tagasi ilma Tsehhit läbimata. Ööbimised Leedus ja Austrias). Minnes ei kontrollitud midagi. Korra sai Saksast Austriasse naastes läbitud lauskontroll ( ega te ei tulnud Prantsusmaalt?). Tagasi tulles Poola-Leedu piiril võeti maha ees sõitnud LV auto.  Muidu ei huvitanud meie tervislik seisund kedagi. Üldiselt sujus kõik normaalselt. Politseid oli küll palju liikvel, aga muidu  on õhustik sõbralik. Maskid siseruumides ja ühistranspordis ning käte desimine- see on lihtsalt elementaarne. Nagu eelpool mainitud- teeremondid Poolas. Nüüd istun  eneseisolatsioonis- nagu peab

20.juuli kuni 7. august sõitsin Läti-Leedu-Poola-Tšehhi-Austria-Sloveenia-Ungari-Slovakkia-Poola-Leedu-Läti. Mitte ühelgi piiril mitte midagi ei kontrollitud. Austrias ja Sloveenias kanti absoluutselt kõikides siseruumides kõigi inimeste poolt makse, ilma ei saanud sissegi. Ööbisin telgis.

TerjeKa

Teil vist tuli enamus sellest nädalast rooli taga istuda. Mingi 4 sõidupäeva peaks tulema.

No päris nelja ei tulnud. Aga suusareisidest harjunud Austria otsi sõitma. Pole probleem, eriti kui seltskond autos hea.

Hea seltskond ja hea tuju on kindlasti olulised. Ju siis oli täiskasvanute reis. 

3,5 päeva kohal kisub ikka nigelaks jääma. Kui muid variante pole, peab ära kannatama. Üldiselt alla kahe nädala pole mõistlik nii pikka ette võtta.

Tean. Olen kaks korda ka kahenädalasel käinud. Kuna praegu polnud puhkust võtta vaid pidin graafikuga mängima, siis läks nii. Ja ega mulle oleks ka kolmest nädalast vähe. Varssavis tahaks alati suuna Austriale võtta. (Lihtsalt mäed on võrratud). Ps. Autos mängisime reisialiast ja I know küsimustele vastamist. Igav ei olnud.

Eks pika reisi puhul ole igaühel oma valem. Ja kui see talle sobib, siis sõitku terviseks. Kelle kogu reis koosnebki vaid pikast otsast, kes tahab rohkem kusagil kohapeal lebotada.

Minu valem on näiteks selline, et sinna- ja tagasisõiduks üle kolmandiku kogu reisile kuluvast ajast ei kuluta, kohapeal liigun vaid minimaalselt. Kasutada olevast ajast sõltub, kui kaugele sihiku sean, näiteks nüüd augustis käisin nädalaga Leedus ära ja sealgi vaid 2 sihtpunkti, kus sai 5 päeva veeta.

Möödunud aastal tegin TerjeKa-ga sarnase ringi vastupidises järjekorras. Ringiks on seda palju nimetada, sest sihiks olid Austria Alpid ja kohapeal olin 10 päeva kilometraažiga 845km selle aja jooksul. Edasi-tagasi kulus veel 2+2 päeva 4297km-ga ja mõnes läbitavas riigis ei pannud jalgagi maha. Isegi koera pissitamised mahtusid normaalsesse ajagraafikusse.

Pikale otsale on vaja taastumiseks lühikese otsa päevi vahele. Ma võin vajadusel küll ka pikemalt uhada, aga puhkus peab minu jaoks lõõgastav olema. Kas sõit ei valmista probleeme (tähendab, et saab hakkama) või kujuneb mõnusaks olemiseks, selles on minu mõõdupuu järgi väike vahe. Päevas üle 10 tunni uhada ei ole enam mõnus, kuigi ei valmista probleeme.  Ja mis seal salata, mida enam päev lõpu poole kaldub, seda sügavamalt jalg pedaali pressima kipub, Saksas pole see probleem, aga kodu poole tulles peab Leedus-Lätis-Eestis vägagi tähelepanelik olema, et jälle siinse uimase liiklusega kohaneda ja mitte kiiruskaameraid liigselt välgutada. Minnes nagu pole probleemi, aga see kodutee viimane lõik Baltikumis on alati Euroopa reiside kõige vaevalisem osa, seepärast olengi järgmised sõidud jälle hoopis Skandinaavia suunale plaaninud.

Igaühe kannatusel on omad piirid, väga individuaalne värk.

Tere, äkki teistelegi abiks.

Läti ilmselt kavatseb karantiininõude kehtestada Lätti saabujatele ja kuskil pole seda täpsemalt lahti seletatud. Uurisin Läti Vabariigi Suursaatkonnast Tallinnas, kas see puudutab ka transiiti läbi Läti. Vastus oli, et ei puuduta, piir on lahti ja võib transiidina Lätit läbida. See minu jaoks hea uudis, kuna loodan kahe nädala pärast autoga Kataloonia poole teele asuda. Vahepeal võib muidugi mõndagi muutuda :)

On vist naiivne oodata, et välisministeerium või ajakirjandus ise täpsema info avaldaks.

Hetkel on ametlik reegel minu teada selline, et transiit on lubatud elukoha suunas. Seega pead Hispaaniasse liikumiseks tõestama, et sul on seal elukoht, sissekirjutus vms.

Sarnased reeglid võeti ühiselt kasutusse ka Eestis ja Leedus. Võimalik, et Leedu on reegleid mingil määral muutunud. Nad lõid osadest Baltikumi ühistest rangeimatest reeglitest õige pea lahku.

Poolast edasi on liikumine vaba.

No helistasin veelkord Läti saatkonda, transiit igatpidi lubatud, oli saatkonnatöötaja sõnul lubatud kogu korontsi perioodil (Läti just). Olevat lubatud ka nt. Eestist Riia lennujaama, kuna ei jää riiki, vaid lahkud sealt. Tema arvas, et transiit jääb avatuks ka edaspidi, aga soovitas reedel enne reisi helistada uuesti, kuna Läti võtab otsused vastu reedeti, need kehtivad nädal ja jõustuvad laupäeval.