Bergamost suusatama

Andke infot, kus on hea mäesuusatamise koht Bergamo lähedal. Oleme algajad ja soovime paar päeva Itaalias suusatada.

Kui sa võtad g-mapsi lahti, suumi sisse ja näed kus tõstukid on. Ka radade raskusastmed on peal. Nii üldisele küsimusele on võimatu vastata ! Mis mõne jaoks on lähedal, on teise jaoks kaugel. Kes Itaaliasse juba suusatama läheb, see ei piirdu nö Bergamo lähedusega.

Mõni vihje ka siit abiks: https://www.j2ski.com/ski_resorts/Airports/Ski_Resorts_Near_Bergamo_Map.html

http://www.visitbergamo.net/en/ski/

Minu meelest paariks päevaks väga ei tasu minna, eriti algajal. Lihased on veel valusad ja ei saa sõitu korralikult nautidagi, kui juba ära pead minema. Mäe tundmaõppimine võtab ka aega, nii et paari päevaga ei saa suurt midagi tehtud. Kui kauem kohal olla, saab ka mitme kuurordi vahelt liikuda ja Bergamos variante on! Vaata nt siit https://www.novatours.ee/suusareisid kus hotellid asuvad ja vali mingi, mis asub heal kesksel kohal.

Sovitan Madonna di Campiglio't. Seal lähedal on veel ka Bormio ning muidugi ka Livigno, kuid mis on juba klass kõrgem piirkond.

P.S Moraali pole teemaalgatajale mõtet lugeda, minu arvates on sellele küsimusele võimalik väga hästi vastata.

Alpe Di Cermise nõlvad Cavaleses, Alto Adige Trentino

Kuskilt teemast lugesin et ka sellel aastal on neid, kes Bergamost suusatama plaanivad minna. Kuna lumega on see aasta nii nagu on, siis tunduvad Alpid kõige kindlam paik olevat, kuigi ka Dolomiitides kindlasti leidub korralikult lund. Oleme minemas perega Veebruari lõpus - Märtsi alguses ning 3 inimest on kogenud suusatajad-lauatajad ning üks siis Tuhamäe ja Soome kogemusega. Esialgu vaatasime ja planeerisime siin palju kiidetud Madonna di Campigliot, kuid kuna mõistliku hinnaga majutust leida oli juba raskem ning mäepiletid ei erine väga ka suurematest keskustest siis otsustasime Aosta kasuks. On keegi siinsetest Aosta Valleys peatunud ja suusatamas käinud? Kuidas seal on muu meelelahutusega peale suusatamise?  Lugesin et mägedes võib probleeme võib olla esiveoliste autodega millel pole kette, kui ootamatult külmaks peaks minema (meie majutus asub ka päris kõrgel mägedes), seega võtsime rendiautoks neliveoga väikemaasturi, sellega peaks ikka hakkama saama.

Tere, Aosta org on väga suur piirkond ning seal asub 25 erinevat suusakeskust. https://www.skiresort.info/ski-resorts/aosta-valley-valle-daosta/

Eestlaste seas kindlasti tuntuim Cervinia, mille teine pool keskusest asub Zermattis Šhveitsis. Kahtlemata väga hea koht suusatamiseks ( pigem just suusatamiseks, sest lauatajatele offi variante väga palju pole), kus kõrgeimad liftid sõidavad pea 3900m kõrgusele. Mainimata ei saa ka jätta ilmselt maailma üks enimpildistatud mägesid - Matterhorn, mille omapärane välimus lisab keskusele kindlasti iseloomu. Zermatt ääretult ilus suusaküla, mis 100% autovaba ( inimesed tulevad sinna rongiga).  Ööelu oli Cervinias pigem tagasihoidlik, samas kui hästi otsida saab praktiliselt lifti / suusaraja kõrval elada. Mis puutub teeoludesse siis, kui ikka lund kõvasti sajab on ketid kohustuslikud. Euroopas ju ainult lamellrehvid (Itaalias ei pruugi neidki all olla). Need saab kaasa küsida rendifirmast või osta tanklast. Pealepanek nõuab ka natukene pusimist, kuid youtube tuleb kindlasti appi.

Soovitan omalt poolt sellist äppi nagu Bergfex/Ski. Sisaldab praktiliselt kõiki Euroopa suusakeskuseid ning 3€ eest aastas näeb neist otsepilti, lumeolusid, ilmateadet, mäepiletiinfot, radade infot ja viimaseid uudiseid jne. Suurepärane vahend planeerimiseks ja sobiva koha otsimiseks, äpis on ka kaart, kus kõik keskused peal.

Bergamos on ainuke rehvi valik suverehv, bronnimisel tuleb vaadata, et sisaldab kette. Paljudel lisatasuta. Ja enne ärasõitu ka kontrollida, et need olemas on. Üldjuhul on orud ja suusakeskuse külad suht lume vabad. Lumi algab kõrgemal. Ei saja tihti lund, aga kui tuleb siis meetri kaupa.

Cervinia on jah peamine valik suusakuurortina kirjas, Zermattisse ilmselt ei jõua seekord. Puudrit väga ei otsigi, sobib kui on piisavalt heal tasemel radasid, et ei peaks vaid üles-alla tiirutama. Peab siis ikkagi uurima rendist  ka lumekettide kohta.

Cervinia ja Zermatt on omavahel suusliftidega ühendatud keskused. Ehk alustad Itaalia poolelt ja ca tunniga oled juba zermattis, kindlasti soovitan võtta natukene kallima piletivariandi, et saaks suusatada mõlemal pool. Endale isegi meeldis shveitsi pool rohkem, ning zermatt ise kindlasti külastamist väärt. Võimalik ju suuskadega sinna sõita ning näiteks lõuna teha. Märgiksin ära kindlasti selle, et tasub jälgida liftide lahtiolekuaegu, sest kui juhtud viimasest maha jääma ja oled shveitsi pool siis pole muud kui võtta hotell ja oodata järgmist päeva. Enda tuttavatel juhtus ühe korra nii

Olen 2 aastat järjest käinud perega veebruari lõpus Bergamost Aosta orus suusatamas,  lühipuhkusena,  vaid 3 päeval mäel. 

Rendiautol olid talverehvid automaatselt all, midagi eraldi ma juurde ei tellinud ega maksnud. Ja nelivedu või lumeketti polnud kusagil vaja. Üle-eelmine aasta Cervinia-Zermatt ja eelmisel aastal  Monterosa - mõlemad igati toredad kohad.

Kaalusin enne ka Madonnat, aga sel hetkel oli võimalik majutus seal tunduvalt kallim kui Aosta piirkonnas.

Itaalias pakub talverehviga autosid Sicily By Car. Ajuti need talverehvid ei ole meie mõistes päris talverehvid aga paremad ikka kui suvised. Ketid peavad igas rendiautos olema, see on põhjaosas kohustuslik. Kettide alla panemine pole aga lihtsamate killast tegevus, targem on kohalike abi paluda kui vähegi võimalik. Soovitan pingutada talverehviga auto nimel. Peale seda kui pimedas järsul mäenõlval suvekatega ketid lõgisemas sõitsin....ei tahtnud mõeldagi mis saab kui mõni järgi annab.

Lisan Pelle jutule, et suusavarustust koos saabaste- ja kiiviriga mäe alla hoiule jättes saab linna peale jalutama minna näiteks seljakotist võetud kergete tossudega. Tagasi pöördumist ei tasu viimasele tunnile jätta ka suure tuule korral, kuna harja peale tõstev suur tõstuk võidakse siis sulgeda. Sel juhul on õlekõrreks lohisti, mis on aga aeglane ja selles olukorras tekivad sellel pikad järjekorrad. Mul sõber pidi viimase lüli pealt tagasi pöörduma ja samuti teisel pool ööbima, kuna lohisti viimane lüli suleti ja jalgsi ei lubatud ka harjale tõusta.

Lumekette võimalik ilma ära pööramise korral ka tanklast osta, kuna hind läheneb nende rentimise hinnale. Samas mitmel pool enne tõusu lumekettide märgid. Kas keegi teab, kas see märk nõuab lumekettide olemasolu autos ja kas nende puudumine on karistatav?

Alpiriikidest on talverehvide olukord just Itaalias kõige segasem, kuna ühtne üleriiklik reegel puudub ja iga vald/regioon kehtestab oma reeglid ise. Üldist talverehvikohustust Itaalias ei ole, küll aga võib mõnedel teedel olla märk 'obbligo di pneumatici invernali o catene a bordo', mis tähendab et sel teel võib sõita ainult kas talverehvidega või kettidega autos. Viimane tähendab et võib ka suverehvidega sõita, aga ketid peavad autos olema ja kui tee muutub lumiseks, siis tuleb need alla panna ning vastupidi - kui lumine tee lõppeb, tuleb ketid taas alt ära võtta. Austrias ja Saksamaal kehtib sama reegel, ainult et ilma märgi olemasoluta ning politseil vms teekorraldajal on situatiivne kaalutlusõigus, mis tähendab et iga juht ja kontrollija ise vastavalt olukorrale otsustab, mis õige on :-)

See Buldooza pakutud Bergfex on hea, kasutada saab ka SkiResortsi, valid piirkonna jne. Näitab radade pikkusi, siniseid punaseid ja musti, pileti hinda. Paljudel mägedel on webcamid, saad vaadata, kuidas olukord on. Kindlasti tasub hommikul kohvi juues, pilk peale visata ka ilmateatele,sest kui tuul on 15ms lähedal või üle, hakatakse tõstukeid sulgema. Seda Levilt Sierra Nevada või Banskoni. Majutust bronnides, tuleks jälgida, et oleks "free parking", muidu avastad, et hotell soovib auto eest kuni 20€ päev. Teine soovitus on uurida, kas on kuivati võimalus, sest kõikse ebameeldivam on selga ajada eelmisest päevast niiskeid riideid, eriti lastel. Muidugi saab saabastesse toppida käkrus ajalehti, olen kuulnud mähkmetest saabastes, sel aastal nägin vene seltskonda, kes toppisid soola kotikesi saabastesse, pidi nende keeles " saejebiss" olema. Liiklemine mägedes on suht vaevaline, näiteks 10km läbimiseks kulub pool, mõnikord tund. Autol tuleks ka vaadata klaasivedelikku, soovituslikult osta tanklast konsentraati ja lisada,sest kunagi ei tea, mis vesi seal sees loksub. Mul külmus eestist pandud -15 vedelik ära, kuna oli -9 ja tuulekülma näitas -17. Ja ööd on mägedes külmad. Kuna need suusakülad on rahaallikad, hooldatakse teid suht kiiresti peale sadu. Kui on ikka päris hull, suletakse teed tõkkepuudega, varingud, laviinid. Siis ei aita ka ketid. Samas ,olen märganud, ka sel aastal, et kohe kui tuleb lund, ilmuvad välja mobiilsed laenutajad, oma atv-de ja saanidega. Ise küll ei ole kasutanud, ent paar oli 10€ ja mäe otsas võeti alt. Nagu siin Pallegi soovitas, jälgige tõstukite aegu, nõlvade kaart tasku, või telefoni, sest isegi korda 2ks, inimesi teist poolt mägesi ära toodud. Soovitus oleks, mitte 100% panustada plastikrahale. On vaja tasuda deposiiti, rentida kette, kasvõi teha mäel väike "tirlimpsti". Aastavahetuse reisil ei saanud plastikuga maksta  alla 5€ arvet. Aosta orus on Courmayeur, saate minna Monte Biancole, saate võtta suusamatka teisele poole, Chamonixisse ja Mont Blancile, pärast tuuakse Itaalia poolele tagasi. Samuti on veeb-märtsis juba väga head" aled",kui varustus vajab uuendamist või garderoob. Le Halle on üks outlettidest. Ja kui ilm on ikka täitsa ära, siis termidesse või spadesse. Ja pidu panevad ikka inimesed, mida spontaansem, seda ägedam, italiaanodel on ikka see reede, laupäev ja otsi koht, kus on mingi bänd esinemas, noorematele, kus on Dj. Aga head reisi!