Cinque Terre rajad

Palun infot Cinque Terre radade kohta. Liigume Itaalias autoga, aga lugesin, et külakeste ligigi ei saa autodega. Sel aastal müüakse ühtseid pileteid radadele ja rongile. Kas tõesti ei tasu autoga minna? Kas rajad on küladesse saamiseks vaja läbida? Või saab kuidagi külasse ilma rada läbimata ja piletit ostmata? Või on otstarbekas ühtne pilet osta? Tänud vastajatele

Tead mis, kui sa eelnevalt loetut niikuinii ei usu, siis mine ja vaata oma silmaga järgi, sest kui mina siia kirjutan nüüd sulle, et jah, kõikidesse küladesse saab autoga ja parkimiskohti on navaalom, tühistab kogu eelnevalt kirjutatu kogu internetis Cinque Terre kohta, usud siis pigem minu väidet? :P

Järgmiseks paariks aastaks on mõned rannikurajad üldse varingute tõttu suletud. Näiteks on kinni Riomaggiore-Manarola-Corniglia. See on vist üks populaarsemaid lõike. Alternatiivina pääseb külast külla ka kõrgemaid radu mööda. https://www.incinqueterre.com/en/trails-advice

Meie olime ka autotripil. Võtsime majutuse La Spezias, auto jätsime sinna ja sõitsime rongiga Cinque Terre´t uudistama. Ei pea kasutama radasid, saab ka rongiga külast külla, aga need rajad on väga lahedad - kindlasti soovitan kas või mingi etapi käia jala. Ja viimasesse külla Monterosso Al Maresse saab ka autoga (vähemasti oli seal autosid näha :)) Toredat reisi!

Ei ole päris tõsi, et üldse autoga ligi ei saa. Selles veendumiseks piisab juba Google'i kaardi üles suurendamisest. Iseasi, et autoga on seal liikumine üsna tüütu, teed on kitsad ja kurvilised, kohati lagunenud ja kohati tõepoolest varingute tõttu suletud. Meie võtsime Levantost, kus ööbisime, rolleri ja käisime sellega nii Corniglias kui ka Riomaggiores (teised külad olid juba läbitud matkates ja rongiga). Auto/rolleri saad jätta küla serva ja siis lähed jala edasi. Matkates läksime Levantost Monterossosse, piletit sel rajal vaja ei ole. Külade vahel (alguse-lõpuga Levantos ja Portoveneres) liigub ka paat, soovitan sedagi, kuigi hind on krõbedam kui rongiga. Väljumisajad asusid eelmisel aastal siin, vast tekivad jälle, kui plaan paika saab: http://cms.cnpstudio.it/USER_CONTENT/49/pdf/tratte_pdf_eng_19.pdf?cache=480068,385601044

Eelmisel aastal peatusime Riomaggiores. Auto parkisime linna serva (majutus orgunnis meile parkimise 25€ eest 3 päeva). Matkasime Riomaggiore-Manarola ning Manarola-Corniglia esimesel päeval (loomulikult mööda ülemisi radu, sest alumised esimesel juhul vaid alla 1 km ning teisel vaid paar km). Järgmisel päeval sõitsime rongiga Monterosso Al Maresse ning kõndisime sealt Vernazzasse ning Vernazzast Cornigliasse. Sealt jälle rongiga Riomaggioresse tagasi.

Ühesõnaga autoga saad linna äärde küll ning hea õnne korral saad ka tasulise parkimise koha.

Me jätsime ka auto La Speziasse, seal on mugav ja soodne maaalune parkla kohe raudteejaama juures. Aga siis selgus klassikaline tõsiasi, et on streik ja rongid ning bussid ei sõida. Seejärel leidsime ka väikse parkimismaja kohe Riomaggioresse sisse sõites. Seal oli kallim ja kohti nappis, kuigi oli alles aprillikuu.

Kõndisime ülemisi radu pidi kahe päevaga Riomaggiorest Monterossoni ja sealt rongiga tagasi auto juurde. Kaks päeva on täiesti piisav kui rahulikult kulgeda. Ööbisime Corniglias, väga mõnus vaikne linnake. Ka meile öeldi Riomaggiores, et osad rajad on kinni ja infopunktist ei soovitatud ülemisi radu, et need võivad mudased olla. Reaalsus oli see, et need ülemised rajad olid just väga mitmekesised ja huvitavad, sai kõndida viinamarjaistanduste vahel, ajada kohalikega juttu, vaade merele säilis, mudane ei olnud kuskil. Ja üleval oli ka vähem turiste, ilmselt gruppe sinna ei lastud, aga just see oligi mõnus, et seal oli vähe rahvast ja rahulik jalutada. Idüll lahtus Monterossosse jõudes, kui varalõunal hakkasid vastu tulema suured grupid ja siis olid kitsad rajad täiesti blokeeritud, sest nad liikusid üliaeglaselt. Kokkuvõttes oli väga hea reis ja igaljuhul soovitaksin kogu raja just jalgsi läbi kõndida.

Kas need rajad lapsekäruga ka läbitavad on? Meil juuni keskel sinnakanti minek ja just avastasin selle imekauni paiga ja nüüd kaalungi, kas sinna minna või mitte. Kahekesi läheks kohe, aga meil neli last vanuses 1-13, et kas lastega on mõistlik sinna minna?

To: A_O Kirjutad, et kõndisite ülemisi radu pidi kahe päevaga Riomaggiorest Monterossoni. Kas see ongi 27km nagu Googlemaps annab või on need rajad kuidagi otsemad ja kaardil lihtsalt pole neid radu peal?

Minge kõige alumist radapidi Cornigliast Monterossosse, see on kõige käidavam ja turistikam, samas kõige ilusam ja lihtsam ja oli ühtlasi maksuline rada 7 euri näo kohta. Autoparkimisga probleeme ei ole. Riomaggiorest minek oli varematel aastatel suletud, võibolla nüüd juba avatud.

Usun, et 10 aastased lapsed jooksevad selle raja lihtsalt maha aga 1-5 aastastega peate ise seljakotitasemel hakkama saama. Ainult käruga ei ole rada läbitav, mõnede kohtade peal on treppe ja suht järske tõuse/langusi, kus käru tuleb tassida. Ja veel: Vesi kindlasti kaasa.

Terve Via dell'Amore küll väikelastega läbitav ei ole, aga võib-olla see 200-meetrine lõik, mis sel aastal üldse avatud on, isegi oleks reaalne (titte seljas tassides). Pigem küll valiks mõne muu sihtkoha väikeste lastega. Itaalias veel eriti, seal on ju igasugu luksust, näiteks spetsiaalsed inva- ja lapsekäru rajad mägedes (no muidugi mitte kõrgel, ma räägin Alpide eelmäestikust) jms, mis on tunduvalt peresõbralikum kui Cinque Terre.

Laps sealjakotis kõik rajad läbitavad. Ise just nii liikusimegi. Meil 7 kuune oli kotis. Vankriga küll ükski avatud rada läbitav ei ole.

Kas vastab tõele, et pääs sinna on kuidagi sellest aastast limiteeritud?

Ei vasta tõele. Sellel aastal pole pääsemine Cinque Terresse limiteeritud. Küll aga on suur tõenäosus, et see juhtub 2017. aastast.

Igaks juhuks, puust ja punaseks:

Ärge minge autoga Cinque Terre'sse. Minge rongiga. Minge jalutama. Minge kohale, siis saate aru, miks.

Käterin, ma ei oska öelda, kas see ülemine rada on sama, mis Google'i kaardil. Saime kohapealt infopunktist mingi kaardi, kus olid kõik rajad peal, kuigi alguspunkti otsimiseks kulus üksjagu aega. Ülemine rada ei tulnud oluliselt pikem, sest see kulges kõigest paarsada meetri nõlvast üleval pool, läbi väikeste külade, paralleelselt alumise rajaga, mida oli koguaeg ka näha. Üleval oli oluliselt rahulikum kõndida, rohkem rohelust ja ka parem vaade :)

Hei! Kas olen õigesti aru saanud, et on ülemine ja alumine rada ning alumine on tasuline? Kui on plaanitud matkamiseks terve päev, mida teadjamad soovitavad. Kas sõita rongiga Monterossosse ja sealt alustatada või hoopis Riomaggiorest ja tagasi tulla rongiga? Sooviks ilusaid vaateid ja ikka ronimist, siis millist rada valida ja kuin palju näiteks 8 tunniga läbi jõuab matkata?

Ootaks ikka infot. http://www.cinqueterre.eu.com/en/cinque-terre-card Natuke arusaamatu, kas päevase rongipiletiga 16.- täiskasvanu kuulub ka matkaraja külastamine? Kas pileti peab kuskil raja alguses masinas valideerima või on mingid inimesed oma putkades? Ja ikka millist rada kindlasti läbida, et oleks ikka ilus ja olks tunda ,et on matkamine? Tänan väga kui keegi viitsiks ikka vastata.

selline vaba tõlge: nad soovitavad Cinque Terre külastajatel osta Cinque Terre Card, mis sisaldab: Use of ecological Park buses, Access to all trekking paths ja Wi-fi internet connection. Seda CT kaarti saad igast raudteejaamast osta + saad piirkonnakaardi ja üldinfot. ja siis pakuvad veel CINQUE TERRE CARD TRAIN 2016 (Treno), millega eelpool nimetatule veel saab sõita 24H (kuni süda pahaks läheb) :) Ja seda sa ju küsidki.

Pileti valideerimine: eks kohapeal näed, see ju nii hirmus oluline info hetkel ei ole?! tee seal raja alguses silmad lahti, vaata, mis teised teevad, lõpuks ei ole see ju raketiteadus.

sama link, mida jagad, ütleb, et popullaarsem rada on MANAROLA - RIOMAGGIORE: http://www.cinqueterre.eu.com/en/footpaths-cinqueterre mulle tundub see küll väga lühike rada, 1,5km...

Käisime juulis nendel radadel. Hommikul auto La Spezia raudteejaama alla parklasse (pidime natuke ootama sest parkla oli juba ääreni täis). Sealsamast raudteejaamast peaukse juurest sisse minnes paremal oli Cinque Terra turisti info box. Sealt sai osta terve päeva rongipileti. Samuti näidati seal kaardil ära, millised rajad on avatud ja millised mitte. Meil oli natuke tuuline ilm ja kaks esimest rada oli seetõttu kinni. Sõitsime rongiga viimasesse linna Monterosso al Mare. Seal käisime ujumas (tagantjärgi vaadates õige valik, sest teist ilusat laia randa enam ei tulnud). Paari tunniga sai ujumisest kõrini ja hakkasime liikuma Vernazza poole. Kohe ranna juurest hakkas rada vaikselt mööda mäekülge minema. Mõne aja pärast oli tee peal üks väike putka, kus tuli näidata raudtee piletit. See kehtis kõigile radadele. Kui tuled autoga (kuskilt nad igatahes tulevad, sest teeääres neid ikka oli), siis sai sealt kohepealt putkast osta pileti. Kahjuks hinda ei uurinud. Teekond oli päris huvitav. Natuke kurnav oli, kuid kaasas olnud 4 ja 6 aastased piosid said ilusti hakkama, ilma igasuguse kurtmiseta. Ju neil oli ka piisavalt põnev. Teekond võttis aega ca 3 tundi. Kaardil küll lubati, et saab kahega hakkama aga ega me väga ei kiirustanud ka. Kindlasti võtke kaasa piisavalt vett. Higistada saab kõvasti. Vernazza linna suubus rada täiesti ootamatult lihtsalt kahe maja vahele treppidele. Ei mingit märki, et sealt võiks mingi rada alguse saada - ei ole loomulikult. Kui oleks pidanud sealt poolt minema, siis oleks teeraja otsimine päris keeruline olnud. Siis sõitsime ühe peatuse uuesti rongiga ja tulime maha Manarolas. Oli päris kena linn ja ilusad vaated. Kuid tuul oli kõva ja laine lendas kõrgele. Seetõttu otsustasime, et naised/lapsed sõidavad rongiga järgmisse peatusesse ja meie sõbraga läksime vallutama ühte punast rada (kaardil oli 531). Selle raja leidmine eeldas kerget orienteeruja oskust kuid mõningase otsimisega saime hakkama. See rada oli juba hoopis teisest puust. Ronimine oli kohati väga keeruline ja teereda olematu. Tõus oli vahepeal korralik 45 kraadi ja natuke peale. Aga allaminek juba palju kergem. Pärast rongiga La Speziasse tagasi ja väga tore päev sai veedetud. Lastega ei tasu punastele radadele minna, kuid madalamad rajad ei ole mitte midagi hullu.