Eelarve Tais

Tere


Plaanime tulla perega puhkama Taisse mina ,mees ja kaks last 5a ja 8 a.
Siit tulenevalt uurikski palju siis peaks arvestama toidule umbes 2 nädalaks ? 
Siin küll teemasid palju selle kohta aga juba mitu kuud vanad teemad ,sooviks just värskeid hindasid teada saada.

Aitäh kōigile kes viitsivad vastata :) 

Umbes sama palju kui Eestis. Ehk siis võib hakkama saada 100 euroga nädalas, aga probleemi pole ka 500 eurot nädalas kulutada. Konkreetsemalt sõltub sellest, kuidas toituda - kas süüa üksnes kodus või käia ka väljas? Kas osta pisikestest nurgapoodidest, turult või supermarketist? Kas planeeritud viibimiskoha läheduses on mõni suurem pood või vaid turud/nurgapoed? Kui tahta odavalt läbi saada, siis 5 kg kott riisi supermarketis on 2€, 12pakk mune 1.5€, kanafilee 3€ ja krevetid 5€ kilo. Teiste toiduainete umbkaudseid hindu näeb näiteks Big C kaubaketi promokataloogis: https://www.bigc.co.th/promotion/super-save-promo-bro1.html või siis Numbeo lehelt https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Bangkok?displayCurrency=EUR. 

Jah, peate täpsustama, kas mõtlete väljas restoranist söömist või poest ostmist.
Seejärel peate täpsustama, kus viibite.
Tavaline riisi- või nuudliroog võib odavamates kohtades olla 50 baati (1.4 eurot), kallimates näiteks Phuketi restoranides 150 baati (4.2 eurot). Seda siis tavalises suvarestoranis tänaval, mingis kaunilt sisustatud brändikohas või hotellirestoranis võib vabalt olla 250 baati ja rohkem.
Aga hinnavahe eri piirkondade vahel on 2-3 korda.

Hinnad Tais väga ei ole muutunud viimastel aastatel, pigem mõjutab eurooplase hinnataset nõrk euro-baadi suhe. Hetkel nats üle 36 baadi euro eest, on olnud viie aasta eest ka 44 baati ja aasta-paari eest 39 ringis.
Algatuseks, et paari kuu vanused postitused on täiesti okeid kuna paari kuuga ei toimu kuskil mingeid kardinaalseid muudatusi toidu hindades- ei meil ega ka seal mitte.
Ma küll ei kujuta ette puhkust Tais, kus peaks ise süüa hakkama tegema. Tai köök on ju omaette väärtus, mida väljas söömas käies täiega nautida, mitte oma konservi kallal nokitseda.
Igatahes kui mees joob õlut ka ja ise ka vahest veini või õlut, siis päevas koos rolleri rendiga ja mõningate atraktsioonidega ning lubades lastele jäätiseid, smuutisid jne., ilma igasuguse koonerdamiseta saaks u 75- 100€ päevas minu kalkulatsiooni järgi kui hommikusöök hinnas ja lõunad ning õhtusöögid kõik väljas teha. Loomulikult kui alkoholile üldse mitte kulutada läheb kohe u 25€ soodsamaks.
Muidugi saab hakkama ka tänaval süües v ise oma konserve nosides 100€ nädalas, aga no veelkord- mis puhkus see on?

Kaks täiskasvanut kaks nädalat ja söögi peale 264 eurot. Sõime väljas. Õlut minimaalselt. Paar pudelit. Hommikusööke hotellides oli 9 korral.

Praad tavalises tänavaäärses söögikohas 1.50 eurot

Õlu samuti 1.50
Portsud on suured, lastele võib pooleks jagada.
Vein on kallis, pudel 10 eurot ja rohkem.

Siis, kui lapsed ei taha Tai toitu, tuleb otsida söögikoht, mis on orienteeritud valgele turistile. Saab friikaid, steike, pastat, pitsat. Hinnad tuleb sel juhul neljaga korrutada.

Kallis valgetele mõeldud kuurortis (Phuket jne) pole olnud, seal olevat kogu riigi kõige kallimad hinnad.


 Kogu eelarve toidule võivad teie kaks mudilast korralikult pea peale keerata.

Ei tea küll nende toitumisharjumusi, aga vaevalt see Tai toit on. Mul on ikka teinekord täitsa reaalsus see, kui kaasavõetud neljaviljaputru hotellis vaaritama peab. Isegi valgetele mõeldud kohtades võivad nad mõne liigse lisandiga toidu lastele mittesöödavaks teha (küüslauk, hallitusjuust). Mac on muidugi kindel koht siiamaani olnud.

Minu kogemus on reisilt 2 täiskasvanut + 1 laps (5 aastat). Rentisime kohapeal korteri ja toiduskeem oli järgmine:

 
+ hommikusöögiks kokkasin helbeputru, omletti või pannkooke (nii kaerahelbeid kui pannkoogijahu on suuremates kauplustes saada, kaasa vedama ei pea). 

+ lõunal käisime kohaliku kaubakeskuse food courtis, seal oli ca 10 erinevat toidukohta ja süsteem lihtne - ostad kassast magnetkaardi ja laadid sinna peale mingi rahasumma, seejärel valid toidukoha, näitad mida soovid, kaart tõmmatakse läbi ning silme all tehakse toit valmis, sama jookidega. Portsud olid suured, hinnaga 2-3€ ning üks ports on paras täiskasvanu ja lapse vahel jagada. Meie näiteks laadisime esimese korraga 600 bathi (ca 16€) ning sellest piisaks kõigile kokku kolmeks lõunaks. Kui raha enne lahkumist kaardile jääb, saab selle kassast tagasi. Tai köögi kõrval on seal üsna levinud ka jaapani köök ja lastele on see kindla peale minek, kui nad vürtse ka panevad, siis alati eraldi.  Või siis mäkk/burgerking/kfc kui tõesti ei meeldi. Ning last but not least, lõuna ajal on kaubakeskustes mõnusalt jahe :-)

+ einete vahel söömiseks võtsime kohalikke puuvilju: mango, arbuus, ananass, papaia, pomelo, sapodillad, banaanid. Eriti mõnusad olid longanid: http://www.bangkok.com/restaurants/thai-fruits.htm.

+ õhtuks võib välja sööma minna, valida kas mõni kohalike või välismaalaste koht, hinnad neis nagu berliner kirjutas. Kuna endale meeldib kokata ja vaba aega oli, korteris oli hea köök ja terrass, siis heameelega tegin mõnikord näiteks ka ise krevette, khao patti, suppe vms. Aga maitse asi, võib ka väljas käia.  

Kokkuvõttes võis rahule jääda, toidu/joogikulu perele oli vast 200€ nädal, kõht oli kogu aeg täis ja tagasi tulles näitas kaal 3 kilo vähem :-)

Me käisime küll ainult kaks täiskasvanut, aga siiski panen kirja. Näiteks oli meil igapäevane kulu puuviljad ja sheigid, mille hinnad kõikusid 50-60 baadi ringis ja neid kulus ikka päevas mitu. Puhastatud-pakitud mango u 100 baati kilo. Varem pakitud mangod-ananassid olid kallimad - 30-50 baati ports. Phad Thai ja erinevad riisiroad keskmiselt 70-200 baati ports. Turul kana/sealiha vardad 3tk 50 baati, grillitud mereanni vaagen 250.  Erinevad supid 80-200 baati. Hinnavahed olid kohati väga suured. Hommikusöök tänavaäärses lihtsas söögikohas 120 baati nägu, mõnes kohas ka 150. Üldiselt sõime lihtsamates söögikohtades/turul ja täheldasime et mida viisakam koht, seda kehvem söök.  Käisime Krabi piirkonnas. 

Meie 4-liikmelise pere (lapsed 1,5 ja 5-aastane) söögikord oli keskmiselt 400-500baati ehk ca 10-13€ (Koh Samui). Oleneb muidugi, mida süüa, aga meie söime restoranis peamiselt Tai toitu (karrid, pad thai jms), joogiks vesi või mõni karastusjook. Tihti käisime söömas 2x päevas (hommikusöök kas hotellis või tegime ise). Päevas arvestasime söögikuluks keskmiselt ca 25€. 

Kui praegu tippajal minna ja kõige kallimasse kohta Phuketisse, 2 täiskasvanut ja 2 last 2 nädalat ja bahte alles praegu eurost vahetada, siis tuleb arvestada bahti tugevust, aasta alguses jõustunud ulatuslikke hinnatõuse, mis jäävad kehtima vähemalt märtsi alguseni ja Phuketi üldist "lisa". Ei usu, et 25 eurot päev piisaks. Halvemal juhul kui euro langeb juba ainult 35 bahti peale ja ikka korralikult süüa tahaks, tuleb vähemalt 10 eurot/inimene/päev, veelparem 12-15 eurot arvestada, alla 1000 euro kokku peaks siiski välja tulema. 

Lisan omapoolse arvamuse, et kui rääkida sellises umbmäärases võtmes nagu "Hinnad Tais", siis oleks mõttekas ikka minna vähe täpsemaks. Seda nii teema algataja kui ka vastajate poolt.

Oma kogemusel ütleksin, et hinnad võivad olla suht erinevad olenevalt, kas oled Chiang Mais/Pais, Bangkokis või kuskil lõuna pool (Phuket, AoNang vms). 

Me oleme hetkel Krabil kahekesi kaks täiskasvanut.Hommikusöögid on hinnas aga lõuna ja õhtu sööme alati väljas.Elame Ao Nangis. Kuna me tarbime ka alkoholi ja tunneme ennast igati mõnusalt ning säästu reisi ei tee siis keskmine õhtusöök meile koos jookidega on umbes 800 BHT.Need muidugi restorani hinnad.Tänavalt saab alati kõik odavamalt.Pannkoogid tänavalt on 50 BHT.Railay beachil olid toidud odavamad kui Ao Nangis.Siin kuurort ja kõik ongi kallim.7 eleveni poest saad võiku 20BHT iga.Kõik oleneb mis on eelarve ja võimalused.Restoranis üks vähk maksab 1500 BHTi.Rannaääres kokteilid 100 ,baaris 200-500.Ämbrijook liiter 300-500.Jäätis tänaval 50.

Tai baati kurss euro suhtes on täna 36 kandis - aasta tagasi 39.


Ehk see tõesti on vaat et võrreldav varsti Euroopaga - ma imestangi, et kuidas Tai oma turimsitööstust vana rasva pealt veel kavatseb arendada. Konkurendid Cambodia, Vietnam, Filipiinid on sisuliselt eurooplasele vat et poole odavamad kohad - ehk ainult lääne stiilis majutus on sama kallis

Bangok on sama hinnatasemega kui Tallinn - nii korteri üür kui muu. Väiksemates linnades on olukord palju parem, aga sinna turist ei satu (põhjapoolsed linnad ja Isaan) 

Krabil järjest langeb,täna on kurss 35,6

Oi millised spammid , ma võtaksin 200.000.- ,aga tagasi ei tahaks maksta...

Käime abikaasaga kahekesi, 15 ööd, ei koonerda ja mõttetult ei larista, võtame trippe: kõik aastad ühtlaselt 800 - 1000 EURi kahele kokku.