trip-krainetrip-ukraine-dark
Esimest korda Filipiinidele - mis piirkonda?

Tere!

Reisime jaanuaris esmakordselt Filipiinidele. Fakt on see, et 15 päevaga ei jõua kõiki kohti läbi käia, kuid ehk oskate siinkohal nõu anda. Kirjeldan natuke, mis on meie ootused.

Kindlasti välistame Boracay, hetkel on sõelal kas Palawan ning ümbruskaudsed piirkonnad või Cebu-Bohol ja ümberkaudsed saared. Palawani osas teeb kahtlevaks pikk ja piinarikas teekond Puerto Princesast El Nidosse.

Mida reisilt ootame? Ilusaid vaiksemaid rannakesi, erinevaid võimalusi sportlik-aktiivseks puhkuseks näiteks surf algajatele, huvitavad fitnessklubid vms. Või oskab keegi soovitada isegi mõnd jooga-retreat'i paika, kus paar päeva veeta ja kus keha ja vaimu lõõgastada?

Oleksime väga tänulikud, kui keegi soovitaks reisimarsruuti (soovituslike transpordivahenditega) esmakordsetele Filipiinide külastajatele. Väga teretulnud on kõiksugu läbikäimata rajad:)

Kui juba võtate ette "pika ja piinarikka" teekonna Filipiinidele, siis pigem Palawan. 15 päevaga jõuab vabalt ka Boholil ära käia. Läbikäimata radadest vahest Caramoan...

Ma ka just plaani koostamas veebruariks, hetkel on jäänud sõelale Palawan - Puerto Princessa piirkonnas ca 4 päeva - El Nido 3 päeva. Ülejäänud aja jooksul tahaks ära käie Cordilleras (Banaue riisiterrassid, Sagada) , Tugueragao Callao koopad, Manila ümbruses Taal Lake ja Volcano, Tagaytay linn - sest seal on suure tõenäosusega filipiinide parimad toidud - seda olen välja lugenud erinevatest allikatest.
Arvesta, et Filipiinidel sa ei saa olla ajas kinni - neil on aega rohkem kui sul ja paraku on seal vahemaad pikad ja aeglased! Alati võid sa endale tellida Privat Van teenuse koos juhiga ja olla oma aja ja marsruudi boss.

Puerto Princessast saad sa ka lennukiga El Nidosse - Air Juan on teenuse osutajaks. El Nidost saab ka otse Manilasse ITI lennukitega - aga kõik sõltub palju sa maksta tahad! Võid ka eraldi charteri tellida vesilennuki näol.

Soovitan chillimiseks Palawanil Bartonist ca 30min laevasõidu kaugusel olevat Coconut Garden resorti - hind soodne, väga korralik iluaed, rand.

Julgen ka soovitada Palawani ning see piinarikas tee El Nidosse tasub ennast ära! Sealne loodus on äärmiselt ilus ja tasub vaatamist. Kui sulle pakub huvi ka veealune maailm, oled õiges kohas. Hea on sebida oma seltskonnale private paat, koos normaalse kapteniga, kes viiks teid ka sellistesse kohtadesse, kus tavaliselt turistid ei käi. Meil see õnnestus ja oli väga super kogemus. Tee Puerto Princessast El Nidosse on muidugi kogemus omaette. Kasutage neid nn van tüüpi bussikesi. Kohalikele mõeldud liinibussidega on see reis äärmislet pikk ja piinarikas. Pole mingi ime näha bussis reisijana näiteks siga :D

Mul sõber nägi kuidas trike peal veist veeti :D

Hei hei,

Palawan on hea mõte ja Puerto Princesast El Nidosse sõit pole midagi. 5h läheb kiirelt. Karmim oleks, kui peaksid sõitma seda otsa näiteks 10h. El Nidos siis kindlasti võtta paar päeva island hopingut, see kõik on seda väärt. Seal pole nii metsikult turiste, kui näiteks Halong Bayl või kuskil Tai kuurordis. Ikka oluliselt vähem. Väiksema grupiga olles saate sisuliselt erapaadi ja kui rannaomanik lubab, saate suht suvalises rannas peatuda. Me ise käisime seal suht kiirelt 3 päeva kohapeal. Kui aega rohkem, siis ka rohkem avastamisi. Boholile peaksid ka jõudma, kui aega 2 nädalat. Cebust paadiga Tagbilaranile ja kohapeal siis vaata ise, kuidas liikuda tahad. Lahe oli varahommikune paadiga delfiinide vaatamine, saarte avastamine, šokolaadimäed, tarsierid. Ühesõnaga, saarel avastamist on. Tagaytayl käisime ka, aga ma ei tea, mina isiklikult väga vaimustuses polnud. Oli küll mõnusalt jahe (käisime Jaanuaris), vaade kena, aga muud seal nagu polnudki. Kuigi jah, see on Manila n.ö. suvila rajoon, seega seal on kenad majad. Kohalikud käivad seal ka sedasi sutsakas sinna ja tagasi, kuskil 2-3h sõitu Manilast. Luzoni põhjaosas. Ma käisin mitte Banauel, aga Baguiost Sagadale. See oli ka päris lahe. Soovitus on sinna mägedesse minnes kaasa võtta mõned soojemad hilbud ka, seal talvel võib öösiti temperatuur kohati alla 10 kraadi langeda ehk siis õhtuti on mõnusalt jahe. Dumaguete ja Siquijori saar on lahedad. Me ise läheme jaanuaris järjekordsele tripile Caramoani saarele ja Naga ja Legazpi piirkonda. Mt Mayoni vaatama ja niisama tsillima. Mis Boracaysse puutub, siis pole siin häda midagi. Eks ta selline kuurort ole, elada kannatab, rahvast tekib tipphooaja lähenedes üha rohkem juurde. Kui tahad vaikset kanti, siis Station 3 on sobiv, möll käib kõik enamasti Station 2s. Boracayl pead teadma inimesi, kellega midagi ette võtad. Soovitan külastada Red Pirates baari ja sealt uurida, kas neil on mingi aeg mõni purjereis plaanis. Üldjuhul nad võtavad kaasa mingi raha eest loomulikult. Hinna sees, päevane purjetamine + söök + mõned õlled + lahe seltskond. Kunagi ei tea, kuhu satud, sest neil on suht vaba kava tripi valikul. Kui siiski Boracayle plaan tulla, siis võid kõrvaltripina teha näiteks Isla de Gigantese avastamise. Vägagi rahulik saareke, kenad rannad, omamoodi lahe kogukond. Kui aega rohkem, siis Negrose saarel on huvitav koht nagu Sugar beach. Seal on umbes 12-14 hotelli, milledest enamusel on osaomanikena kirjas sakslased või šveitslased. Sinna minek on omajagu seiklus, Bacolodist bussiga sinna (umbes 6h sõit) Pärast võid sealt edasi minna Dumaguetesse ja Siquijori.

Transpordist. Üks soodsamatest valikutest on RoRo praamid, kui muidugi aega on. Aga üldiselt, kui kiire, siis soovitan suuremate kohtade vahel valida lennukid. Lisaks uuri kindlasti, kas bussipiletid tuleb ette ära osta. Olen olnud sellises 100 inimeselises elavas järtsus, kus iga tund läheb buss ja reisisaatja heal juhul lubab 1-2 inimest peale (bussid olid välja müüdud, aga tüdruksõbra nahaalsus aitas meid muidugi järjekorda natuke skippida). Baguiost tagasi tulles jäime oma etteostetud bussist maha, aga õnneks tüdruksõber rääkis ühe reisisaatja pehmeks ja me saime peale järgmisele bussile. Laevapiletid tuleb ka ette vaadata. Siin riigis peab arvestama, et rahvast on palju ja nad reisivad siin ka palju. Seega bussid/laevad võivad olla välja müüdud. Loomulikult, kui aega on, siis võid bussijaamas siiski kohe saada bussi peale. Väiksemates kohtades pole vast hullu, aga suurlinnades peab ilmselt ette ostma.

Kui veel küsimusi, siis võid saata sõnumi.

Meil vaja jõuda mõnele viimasele paadile Cebust Boholile. Pole vaeva näinud internetist piletite otsimisega, kuna arvasin, et pole probleemi koha pealt osta, täpselt ei tea ka kui kiiresti lennujaamast välja saame ja millisele paadile jõuame, 16:30 jõuab lennuk Cebusse. Kas ja kust peaksin pileteid vaatama eelmüügist? Hotelli kavatseme Panglaos ette osta, ei tahaks lisaööks Cebusse jääda.

Mul oli sama mure, saabusin hilise lennuga Cebusse ning soovisin edasi Boholile minna. Mingi laevaliiklus eksisteerib ka õhtuti aga lennujaamast sadamasse saamine võtab oma aja ning siis võib juba pime olla. Arvestades Filipiinidele omast lendude hilinemist ja paadisõitu Cebust Boholile + sealt edasi Panglaosse siis jõuate ehk natuke enne keskööd kohale. Mina ööbisin Cebus ning võtsin hommikuise paadi.(pileti ostsin sadamast). Lihtsalt huvi pärast uurin miks Panglao valisite? Anda-s on tunduvalt rahulikumad(vähem turiste) rannad ning samuti valge liivaga. Lisaks saab ka sukelduda ja snorgeldada.

Anda piirkond käis mõttest läbi, aga kuna kaaslane on selline melu ja seltskonna inimene, siis nõustusin Alona beachiga, Andas võib 6 päevaga igav hakata, eriti õhtuti. Ikkagi on dilemma, mida selle praamipiletiga teha, kas lennujaamas ei saa piletit osta järgmisele praamile, et ei peaks sadamas sabasse minema? Graafiku järgi peaks jõudma nii 18:35 praamile, kui ka 19:45, aint saaks need piletid kuskilt, äkki saab enne mõne firma kaudu bronnida näiteks Puerto Princesas, kuna tuleme sealt.

Jooga osas julgen soovitada sellist kohta https://www.facebook.com/kurmayoganwellness/?pnref=lhc Camiguin saarel. Fantastilised inimesed teevad seda. Lisaks saab ka sukelduda ja free divingut teha. Ja üldse on Camiguin üks tore väike saareke, kuhu turiste tegelt väga palju ei satu.

Tagasi 18.11 - 02.12 reisilt Manila - Coron (Busuanga saar) - 5 päeva 4 ööd TAO paadiga El Nido - Port Barton - Puerto Princessa - Manila

Parim osa oli TAO reis. Laevasõidu ajal pole just ülearu palju privaatsust, aga hea seltskonna puhul pole probleem. Palju snorgeldamist, ujumist (aga ka üks 70 kanti härra sai hästi hakkama). Meeskond fantastiline. Pärast seda reisi ei tundunud El Nidos saadavad saaretuurid eriti atraktiivsena, jätsime ära. Linnake ise on ka keskmiselt jube kitsaste tänavatega kärarikas urgas (küll ohutu), vaiksemad kohad ööbimiseks on linnakesest põhjas lühikese jalutskäigu kaugusel Caalani rannas. Ilmselt linna parima vaatega on järsul mäenõlval asuv Makaulay Lodge. Kohvrit sinna üles tirida ei viitsiks, seljakotiga on OK. Internet oli meie toas sisuliselt olematu ja ka hommikusööki ei õnnestunud poole tunni jooksul tuppa saada; vaade terrassilt kompenseerib siiski kõik muu. Linna põhjaserval Caalani ranna alguses on ka 2 väga kena merevaatega söögikohta, Bacuit Grill ja El Nido Corner. Viimases on wifi aga Bacuit Grill on poole odavam ja samuti väga maitsvate toitudega. Vastselt on linnas avatud pangaautomaat, mis asub linnavalitsuse hoone ukse juures. Ülemöödunud laupäeval töötas. Maapeal pole eriti muud teha kui lähedalasuvat koske külastada, päris tore 45 min jalutuskäik puupõldude ja pühvlikoplite vahel. Väga oluline on enne kose juurde sõitu tricycle juhiga lõplik hind kokku leppida. Kohapealsele giidile tuleb ka 200 PHP näo kohta maksta. Tegelikult leiaks selle kose ilma giidita ka üles, võib proovida.

El Nido saginale on meeldivaks vahetuseks Port Barton. Sõit sinna ka ilus. Seal on vähemalt tuur-A-l merikilpkonnad vist pea alati garanteeritud, madalas. Peatusime Elsa juures, soovitan bangaloid. Vaatamata LP infole on enamikust neist ka mingi merevaade ja muidu ka kena.

Puero Princessa on tõeliselt jäle urgas (väidetavalt Filipiinide ökopealinn, must huumor?), sobib vaid peatuseks enne äralendu või põhja poole suundumist. Soovitan ööbimiseks sellist kohta nagu 'Lola Itang BB'. Põhieelis, et asub kvartali sees (vaikne), meeldiva siseaiaga ja igal toal on sissepoole avanev terrassiosa. Personal Filipiinidel kohatust kõige meeldivam/sõbralikum. Samadele omanikele kuulub ka kõrvalasuv restoran, tasub proovida firmaroaks olevat härjasabahautist kare-karet. Samas lähedal ka vähemalt üks vietnami söögikoht kus saab täitsa head pho suppi.

PP-st äralennul hilines meie AirAsiaga Manila lend 2 tundi. Lennuk ei saanud ilmselt õigel ajal Manilast tulema, sest sealne (paljude arvates maailma halvim) lennuväli on sageli ummistunud. Sellega tasub arvestada.

Kokkuvõte - vältige linnu ja nautige saari ja snorgeldust.

Eelmisele kommentaariks: muu jutt on mis on, kuid minu isiklik arvamus, et El Nido EI OLE keskmiselt jube kitsaste tänavatega kärarikas urgas. Samuti arvan, et Puero Princessa EI OLE tõeliselt jäle urgas.

Kui võrrelda mõne Saksa väikelinnaga, siis justkui oleks alust nii arvata. Aga ega te ju ometi seda ei teinud? Võrdlesite ikka võrreldavaid, ehk siis teiste - hoopis kaunimate Filipiinide linnadega? :)

Üks puhtamaid aasia maid. El Nido pikemaks molutamiseks sobilik linn. Coroni tuurid ilusama loodusega ja kui kõvasti pingutada ja tümitada, siis saab oma paadi enne turistide horde liikvele. Puerto Princesas kena promenaad. Reisulised on muidugi erinevate soovidega, ühed otsivad emotsiooni 5 * hotellides, teised tänavatoidus, selles pole midagi keelatut.

"Üks puhtamaid aasia maid."

Viimane kommenteerija on vist ainult Manilaga piirdunud? :)

Me õnneks elasimegi vaeses piirkonnas. Rannad olid puhtad, teed olid puhtad, hoovid olid puhtad... :) Paradiis!

Ei utleks, et uks mustemaid Aasia riike. Olen kainud paris palju Aasias ja arvan, et Filipiinid on uks puhtamaid Aasia riike. Oleme just praegu El Nidos. Vapustavalt kaunis koht. Ja ega see soit ei olnud sugugi piinarikas. Kuna oleme kuuekesi siis votsime transfeeri ja soit koos lounaga vottis 5 tundi.

Mina soovitan ka Tao reisi - kahtlemata üks eksootilisemaid ja autentseimaid viise Filipiinide avastamiseks - pole odav, kuid 100% igat oma senti väärt. Ning nagu hyljeski ütles, siis pärast seda ei tundu El Nidos pakutavad tripid väga atraktiivsed. Meie ei võtnudki seal ühtegi trippi, kuid sellele vaatamata on El Nido kindlasti koht mida soovitan külastada. Puerto Princessa oleks võinud sama hästi käimata jätta - ei jätnud mitte mingisugust muljet. Jõetuur on üks suur konveier. Jõgi ise on muidugi täitsa vinge, aga kas sellepärast spetsiaalselt sinna sõita - kui oleks teadnud täpselt mis ees ootab, siis oleks ilmselt vahele jätnud. Pigem soovitan käia selle asemel ära mägedes Banaues.

Inimesed, palun saage aru, et Filipiinid ei ole ainult El Nido linnake ja Boracay saar. Need, kes ütlevad, et El Nido on superilus koht, ei ole ilmselgelt mujal käinud. See on ikka paras turistilõks ning viimane koht, kuhu Palawani saarel minna. Ja kui nüüd keegi Filipiinidele mineja loeb siit, et oh, El Nido on superluks koht ja lähebki sinna, siis võib juhtuda, et ta pettub. Pigem minge Port Bartonisse, kui tõesti just Palawani saarele soovite minna. See on oluliselt ilusama ranna ja mõnusa vibe`iga külake, aga ka seal saab saaretuure jms teha. Mõnel võib seal muidugi igav hakata, aga kui minna kahekesi või suhelda hästi palju kohalikega, on ok. Edasijõudnutele, kes ei taha käia nn kohustuslikke marsruute mööda käia, soovitan minna Palawani asemel hoopis näiteks Siargao saarele. Võimalusi on veel ja veel, tehke lihtsalt ise natuke kodutööd ja te leiate Filipiinidelt seda, mida te nt Tai saartelt üldse ei leia.

Kindlasti peaks ara kaima Banaue riisiterrassidel.Meie tegime Luzonil nadalase tuuri. Marsruut jargmine. Banaue riisiterrassid, Sagada, Baguio, Vigan, Pagudbud ja Laoag. Muidugi soit Banauesse votab 10 tundi. Laoagist lendasime tagasi Manilasse. Sellel ringil naeb ehtsat Filipiini elu.

Valige kuhu minna ja tehke kodutöö korralik ,siis on ka tulemus puhas ja korralik.Igasse urkasse ei tasu ronida. Ka meil Eestis kohtad kohti räpasemaid kui Aasias.Meil oli Coron Coron i rand puhas(tõus ja mõõn teeb pisut prahti aga see loomulik) El Nido ligi piisavalt täiest puhtaid randu. Siquior oli ka puhas. Puerto Princessa oli kohutav vahe peatus. Saab ka Cebu City s inimlikus kohas elada Dumaquette ja Bohol koos Panglaoga (ei läheks enam kuigi Alona beach on korralik Samas pole kunagi ise valinud Manilas kohta kus oleks jube. Enamasti ikka Makati linnaosas viibinud