Hiiumaa

Kes käis Hiiumaal? Kes ja mida soovitab seal külastada? Millised on seal lahedad vaatamisväärsused? Kas seal on mõned toredad kindlused või linnused? Kas Kärdla meteoriidikraatrit soovitate külastada? Olen väga tänulik vastustele...

...vägagi külastada. Täpsema plaani tegemiseks vaata www.hiiumaa.ee, saare kauplustest ja tegelikult juba laevalt leiad ka igal aastal väljaantava turismibrozhüüri, kus kõik vajalik kirjas. Vaatamisväärsused on tuletornid (näit Tahkuna ja Kõpu), rannad (parim Luidjal), puutumatu loodus (Kõpu poolsaar, Kassari) ja palju muud. Reisilektüüriks võta kaasa Douglas Wells'i Jänki seiklused Hiiumaal. Edu!

Paradiisisaar ju :)
Väga hea on teha ring ümber Hiiumaa - näeb ära kõik peamise... Sõita Heltermaalt nt Käina peale ja seal jääb kohe varsti Suuremõisa ette - seal on Suuremõisa loss, mida saab ka külastada. Siis on Kassari - Sääretirp ja kui huvitab ka Orjaku linnuvaatlustorn (binokkel kaasa nt). Kassaris on ilus selge merevesi ja mõnusad kadakad ja üldse selline väga traditsiooniline saaremaastik. Kassaris on ka muuseum, mida võib päris huvitav külastada, kui muuseumid natukenegi huvi pakuvad. Siis Käinast võiks ka läbi põigata, lihtsalt niisama. Seal on muidu vanad Käina kiriku varemed, mis on päris huvitavad. Siis võtta suund lõunasse ja Emmaste peale. Enne Emmastet suuremaid vaatamisväärsusi esmakülastajale ei tooks välja. Küll aga on Harju tuulik kohe tee ääres Harju külas. Seda võib vaadata, kui tahtmist. Siis Emmastest natuke edasi on Sõru - seal on sadam ja muuseum ja rand ja vana purjelaev Alar ja veel purjekaid ja laevu. Ja hästi ilus ja korras on ka. Ja seal on Sõru kõrts, kus saab süüa-juua. Ja suvel on seal palju üritusi. Siis võiks sõita veel Sõrult edasi mööda Hiiumaa kõige ilusamat teed - Tohvrile. Seal on natuke militaarvärki, kui huvitab. Kui ei huvita, siis lihtsalt ilus loodus. :)
Siis peaks natuke tagasi sõitma, sest Tohvril saab tee otsa. Sõita tuleks enam-vähem Emmastesse ja sealt võtta suund Kõpu peale. Teele jääb Vanajõe org näiteks. Siis sõita Kõppu ja seal on tuletorn ja sealt edasi on: 1. Ristna - ilus, super ilus rand ja suured lained enamjaolt ja vaikne (kui pidev meremüha välja arvata), Samuti on Ristma tuletorn; 2. Kalana - seal on põhilised militaarvärgid. Vanad sõjaväe ehitised jms. Huvitav igatahes.
Siis peaks jälle sõitma tagasi ja keerama vasakule Luidja (või Kärdla - sama tee tegelikult) peale. Luidjas siis ilus rand ja Kõrgessaare on kah mõnes mõttes huvitav koht. Siis on üks küla nimega Rootsi seal :)
Edasi - Tahkuna. Jällegi tuletorn. Ma ei tea, kas sinna üles saab sellel suvel, ei ole vajadust olnud uurida... Aga usun, et see kuskil kirjas ikka on... Tuletornist näeb kaugele ja seal on Estonia mälestusmärk ning mingi kividest energiaring vms. Aitab mingis mõttes mõtteid koondada. Kuidas kellelgi muidugi. Siis sõita tagasi natuke ja võtta suund jällegi Kärdla peale. Võib ka põigata korraks Tahkuna poolsaare teisele küljele - seal Tõrvanina rand - ilus jällegi. Sealt läheb matkarada ka Kärdla poole. Siis on muidugi Ristimägi. Ja tulebki Kärdla. Rannapaargu näiteks. Ja Selver :)
Kärdlast on mõttekas minna Heltermaa maanteed pidi uuesti sadama suunas - seal jääb Hellamaa teele - väga ilus saaremaastik. Kuskil metsas on ka Kallaste pank. Ja siis varsti ongi Heltermaa. Kui aega, võiks sõita ka läbi Sarve poolsaare - jällegi selline tüüpiliselt ilus saaremaastik. :)

Tasub uurida ka RMK lehelt - seal on need metsaonnid ja puhkekohad ilusti olemas - võib-olla on kasulik.

Ja laevapileti peaks enne ära ostma www.tuulelaevad.ee
Suvel üsna täis, eriti nädalalõpus.

Hiiumaaga on muidu üldselt nii, et kui esimest korda lähed ja tagasi hakkad tahtma, siis kõige paremad kohad endale avastad just nende edasiste kordade käigus.
:)

hmm, Körgessaare(ehk viskoosa seal) mönes mötes ilus koht, ma olen sündind ja kasvand seal, ning see üks Eesti ilusamaid kohti.(ok sündind Kärdlas)

Tagasitulles olin 27 kraadises päikeselõõsas autos praami ootamas kella 12-st päeval 12-ni öösel. Peale seda pole ma sinna oma jalga tõstnud ega tõsta lähemal ajal ka. Seega tõsine soovitus piletid ära osta enne, sest kunagi ei tea mis viie tuhande inimesega massiüritus võib toimuda.

Veel üks link, mis natukene võib abiks olla:

http://www.hiiumaa.ee/tuletorn/tuur/index.html

Kindlasti Douglase raamat ka läbi lugeda, kui huvi on ;)

Ise kasvanud ja elanud saarel ja pole olemas paremat kohta maailmas :)

Soovitan soojalt enne minekut lugeda Hermas Sergo "Näkimadalad", kohe palju huvitavam külastada erinevaid paiku. Me käisime oma paadiga isegi Näkimadalaid vaatamas. Päris müstiline kogemus oli.

Luidja rannast ("tavaline", palju rahvast, auto kaugel)rohkem meeldib mulle Kalana - Kõpu suunal, Tõrvanina - ainult hommikupoolikul, hiljem on männimetsa vari peal, Mangu - Malvastest Tahkuna poole, Lõimastu - Tahkuna poolsaarel. Vägagi soovitan Tahkuna poolsaarele sõites enne tippu jõudmist paremale keerata militaarobjektide viida järgi. Sõita on mõni kilomeeter tagasihoidlikku teed, aga ma ei tea, kui palju vene militaari mandril alles on, nad rajasid veel 80-ndatel võimsa rannapatarei. Sealt paar km edasi ongi Lõimastu rand laulva liivaga. Estonia laste mälestusmärk Tahkunas hakkab kena idee järgi helisema, kui on sama tuuletugevus 28 m/s, aga kahjuks ta on üsna roostes ja pole saanud tormi ajal töötamist kontrollida.
Sõbrad, kes palju Hiiumaad külastanud, meenutavad alati Kassari sääretirbus käimist, just seda, et lasksin neil lõpuni kõndida, umbes 3 km, toredamat mälestust neil Hiiumaast ei ole.
Mainimata on veel Eiffeli torn Reigis, millest ajakirjandus palju vahutanud, aga selle võib vaatamata jätta, autovoor niigi segab kohalikke.

Mul tekkis üks naljakas küsimus... Kas Suuremõisa lossi juures on mingi lahe kiik, näiteks nagu selline või selle taolist?:

http://www.laidoner.ee/projektid/5/graphics/mv%20talu/kiik.jpg

???

Kui mitte Suuremõisa juures, vaid siis kuskil Kõpul???

Ma väga tänan informatsiooni eest ja heade linkide eest...

Minu kasutajanimi tuleb kohanimest Kassaris, mitte piibutõmbamisest või ninakujust. Soovitused olenevad sellest, kui palju on aega. Kui ainult nädalavahetus, siis ega peale saarele ringi peale tegemise suurt midagi rohkemat ei jõua, millest oleks kahju, sest põhiliselt näeb tavapärast vaadet autoaknast. Kui aega rohkem, siis soovitaks mõnda kohta pikemaks peatuma jääda ja ümbrust ratastel või jalgsi avastada. Hiiumaa lehelt leiab majutuskohtade linke. Kassaris julgen soovitada Mäeotsa talu.

Ma sõidan Hiiumaale ainult üheks päevaks, hommikul lähen ning õhtuks pean juba Tallinnas olema. Tean, et aega on vähe.

Kas keegi oskab soovitada mõnusat ja puhast majutust lastega perele Hiiumaal?

Emmastest Kõpu poole sõites keerab umbes 20km pärast, Mänspe (Mänspäe) bussipeatuse juurest kruusatee vasakule mere poole. Sealt ca 1 km on Hiiumaa vanim puukirik ja üsna vana surnuaed.
http://www.kultuuri.net/n/hiiu/manspae-kabel.do?op=events&pid=3477

Soovitaksin võib-olla Pihla talu, mis asub Kõpu külas. Oleneb, kui vanad lapsed on. http://www.hot.ee/pihla/index.htm