Hoiatus - Tartus reisinõustamine ja Malarone

Kuna seisab ees pikemaks ajaks Indiasse minek, siis käisin Tartus Maarjamõisas Nakkushaiguste kabinetis reisinõustamisel, lisaks vaktsiinidele pean ka malaariatablette võtma. Pakuti 2 varianti, Lariami ja Malarone. Otsustasin Malarone kasuks. Arst kirjutas kaheks kuuks Malarone tablettid välja! otsides Malarone kohta infot, leidsin et osades ravimi omaduste kirjeldustes on märge, et ravimit ei tohi üle 28 päeva tarvitada. Ravimiameti kodulehel olev info seab 28-päeva kasutamise tingimuse ja rääkides pikalt ravimiameti spetsialistiga kinnitas et kuni 28-päeva on soovitatav kasutada. Helistasin ka Glaxo Smith'i ja nende müügiesindaja vastus oli samuti mitte üle 28 päeva tarbida.

Jõudsin siis oma küsimisega uuesti nakkuskabinetti tagasi, et kuidas nad kommenteeriks asja. Lugupeetud proua-arst lärmas seepeale telefonitorusse, et "ma võin sulle ka selle teenustasu tagasi maksta kui meie nõuanne ei sobi, Mine siis Tallinnasse Merimetsa ja vaata mis nad seal räägivad, ja üleüldse mida sa lähed sinna välismaale siis nii kauaks, mine 21 päevaks- siis tuleb malarone kasutusaeg kenasti välja".

Vot siis sellist reisinõuannet pakutakse Tartus! Küsimus kas on keegi Malaronet pikemat aega tarvitanud?

1
23

Malaaria tablettidega võivad kaasneda mõned vastunäidustused näit depressioon. Seega kellel on kalduvus depressioonile, neil on soovitav hoolega mõelda, enne kui tablette võtma hakatakse.

0
0

Marek, kas Malarone puhul ka räägitakse depressioonist või ainult Lariami puhul? Ise seni olin arvanud, et see kehtib põhiliselt Lariami puhul.

Mis Lariami ja depressiooni puutub siis mul kuri kahtlus, et olen ise ka selle ohvriks langenud (sai teist Aafrikas päris palju manustatud). Tulevikus arvatavasti Lariami enam ei puutu ja võib-olla üldse tuleb profülaktikast mööda vaadata, kuna see keemia ikka viib lõpuks juhtme kokku...

0
0

Mina võtsin Lariami, kokku 5 nädalit. Rohud olid karmid, kuid hallukaid ei näinud ja depressiooni ei sattunud. Lariami reegel oli nädal ennem piirkonda võtmist 1 tablett, kohapeal kord nädalas 1 tablett ja pärast piirkonnast lahkumist veel 2 nädalat (1 tablett nädalas). Lariamil vist ei ole kasutuspiiranguid, sest muidu ei saa üle nädala malaariapiirkonnas viibidagi. Käisin ise Tallinnas Merimetsas nõustamisel - sealt see nõu anti. Tegelt soovitas Lariami ka üks minu paljureisind kolleeg. Merimetsa nõustamise tase on selline keskmine, ega väga spetsiifilist infot piirkonna kohta ei teata. Lihtsalt mingi teab-kui-vana ohupiirkondade kaardi järgi pannakse võimalikud haigused paika. Kui mu silm ei valetanud, siis oli tegemist venekeelse atlasega kusagilt 80-te keskpaigast. :)

0
0

Ise olin ka malaariaohtlikus piirkonnas kokku ca 1,5 kuud. Merimetsas soovitati sel juhul kah Lariami. Kusjuures arst just mainiski, et kui nii pikaks minek, et siis suurt alternatiivi meil pakkuda polegi. Ou jee-ma ei taha enam meenutadagi kui rõvedaks see rohi esimesed 2-3 nädalat olemise tegi. Deprekat õnneks ei tulnud, aga kõik muud kõrvalnähud eksisteerisid pea terves koosseisus-ilge unisus, pearinglus, iiveldus ja mis kõik veel (kusjuures päris tõsised kuulmishallukad, näit haarasin 10 korda telefoni, sest kuusin 100%, et telefon helises, tegelikult loomulikult ei helisenud, ajasin mingit seosetut mula inimestega, sest olin just "kuulnud" , et ta midagi küsib jne). Pärastpoole normaliseeris kuidagi ära. Samas mõtleksin praegu ikka üsnagi hoolikalt, kas hakkaks uuesti seda sodi tarbima. Samas tagajärgi kah nagu ravida ei oleks erilist soovi...Seetõttu hoiangi ennast mõneks ajaks malaariaohtlikest paikadest eemale.

0
0

Äkki enam tänapäeval Lariami Eestis ei kirjutatagi? Ise käisin ca 4, 5 aastat tagasi. Viimasel ajal olen kuulnud ainult Malaronest räägitavat. Endal just nädal tagasi sõitsid tuttavad kolmeks nädalaks Mosambiigi tripile ja närisid ka usinalt just Malaronet. Lõuna-Ameerikas nätsutasid kohalikud mingi taime lehti, pidi ülihästi malaariavastu aitama (no mitte ei mäleta enam, mis taimega tegu oli). Ise ilmselt järgmisel korral panustaks heale koloniaalaja malaariatõrjele, ehk siis hiniinilahusele, mida meie poodidest saab džinni nime all osta:-)

0
0

Lariami kirjutatakse küll, meile kevadel Merimetsas kirjutati. Võtsime 1 tableti nädal enne, kohapeal iga nädal ühe tableti ja tagasitulles veel 1-e. Mingeid kõrvalnähtusid kellelgi ei esinenud.

0
0

Kõrvalnähud võivad ilmeda ka hiljem, mitu kuud peale reisi ja siis ei oskagi nagu sellega seostada. Malarone'i arvatavasti soovitatakse just sellepärast, et sel on vähem kõrvalmõjusid ja see on kaasaegsem ravim. Samas Malarone hind on väga kõrge -- kaheks nädalaks 700 EEK? Aasta peale teeb see siis päris suure numbri (ja ikkagi ei anna 100-protsendilist garantiid, et ei haigestu).

0
0

hiniin peaks olema tooniku, mitte dzinni koostisosa. mõruda maitsega toonikutes nimelt.

0
0

Malarone ei ole enam nii kallis. Just ostsin Merimetsast - üks pakk (12 tabletti) 351.30. Võtta soovitati reisi ajal ja viis päeva pärast reisi, nii et kahenädalase reisi puhul läheb ca poolteist pakki (526.95). Lariamiga on vist pisut odavam, aga sellega on mul kurvad kogemused, ei soovitaks kellelegi. Nii hallukad kui raske depressioon. Malaronet pole veel võtnud, eks kuu aja pärast võin kogemusi jagada. Vähemalt ravimi infolehte lugedes ei kõla Malarone pooltki nii ohtlikuna kui Lariam.

0
0

www.raviminfo.ee näitab kahte eri hinda, ~ 350 ja 700 (12 tabletti). Üldjuhul see odavam tundub olema laste oma väiksemate tablettidega (MALARONE PAEDIATRIC) aga samas nagu mõnel pool on sama hinnaga tavaline Malarone? Segane lugu... :)

0
0

olen mitmel korral Lariami kuuri läbi teinud - mitte mingeid kõrvalmõjusid, mitte kõige vähematki. Samas ühel reisikaaslasel on alati ebameeldivad kõrvalnähud ja totaalselt halb enesetunne kohe pärast tableti võtmist ja juba kuuri alguses. Pikaajalise tarbimise korral põhjustavad ebameeldivaid kõrvalnähte ja halba enesetunnet ka mitmed apteegis vabamüügis olevad ravimid, mitte ainult Lariam. Arvan, et kõrvalnähud on ikka väga individuaalsed, vaevalt kumbki neist tablettidest (malarone vs lariam) eriti organismisõbralik on. Pikaajalise tarbimise korral on minu teada ka maksa kahjustamise oht. Ise eelistan Lariami, kuna leian, et iga päev tablette krõbistada on tüütu. Hind ei olegi asja juures kõige olulisem. Olen ka eesti arstidelt Lariami kõrvalmõjude kohta küsinud - mingit väga asjalikku ja põhjalikku vastust pole siiani saanud. Selline arst-kisakõri, kes oma rumalust lärmiga varjata üritab - no comments! Kahjuks peab patsient tekkinud terviseprobleemid hiljem omal nahal järgi proovima. Teemaalgatajale soovitan asja veel uurida.

0
0

Teemaalgatajana tahaks lisada veel, eelkõige hämmastas mind kogu loo juures Tartu nakkuskabineti arstide suhtumine! a la ise tulid meie nõuannet küsima. Kui nad pakuvad tasulist teenust, eeldan et selle eest saan vastu ikkagi pädevat nõuannet kvalifitseeritud arstidelt... Kahjuks tuleb tunnistada, et Tartu arstidel ei ole lihtsalt piisavalt pädevust, ei suhtlemisel ega ka oma eksimuse tunnistamisel.

Ühesõnaga sain veel nii palju "targemaks" et Brittide farmakopöa ütleb, et Malaronet võib ohutult kasutada kuni 3 kuud (isegi 6 kuud). Seega pean lihtsalt katse-eksituse meetodit kasutama. Alustan Lariamiga, eks näis kuidas mõjuvad, võib-olla ei tahagi vahetada ja on nendega väga hea olla :P

0
0

Nagu eelnevalt jutuks ka olnud, et ega need mõlemad ju suures pildis tervise sõbrad ole. Mina olen eelistanud Malaronet. Esialgu just kõrvalnähtude kartuses. Küll aga, mis olulisem, Malarone pluss on kindlasti (vähemalt minu jaoks) ka see, et selle manustamine peaks algama reisil olles. Aga teatavasti on malaariaoht n.ö.hooajaline, mitte kogu aeg. Seda ette ennustada vist ei ole võimalik pika ajaliselt. Ja see ongi malarone juures positiivne, et kui kohapeal ilmneb, et pole mingit malaaria ohtu, siis ei pea neid tablette sööma ja oma organismi kurnama vähemalt sellel reisil ning järgmiseks reisiks jäävad tabletid varuks.

0
0

Tahaks nõustuda teemaalgatajaga selle Tartu nakkushaiguste kabineti üle - käisin ise just paar päeva tagasi seal ja kogemus oli äärmiselt negatiivne. Ilmselgelt on tegu ka sama arstiga, kes tegeleb pidevalt reisimeditsiiniküsimustega. Mina läksin kabinetti olles eelnevalt põhjalikult ette valmistanud ning teades täpselt, mida ma tahan - antud juhul oli see kollapalaviku vaktsiin. Arst kohtles mind kui täielikku idiooti, et kuhu Sa üldse lähed ja miks Sa lähed ja kust kurat Sina tead, mida sinna vaja teha on. Hakkas mulle rääkima, et äkki on sellises kohas vaja teha malaaria profülaktikat - kui ma talle ütlesin, et ma olen täpselt teadlik mida sinna vaja on, siis sain vastuseks midagi sellist nagu "tänapäevanoored" jne. Ilmselt oli väga pahane, et tal mulle reisinõustamist pähe ei õnnestunud määrida. Muide, ma märkasin, et arvutis olid tal lahti täpselt samad lehed, mida minagi kodus kasutanud olin. Õnneks rõhutasin ma pidevalt, et ma ei soovi reisinõustamist, muidu oleksin küsinud mõne sellise süütu küsimuse ja arve olekski kohe tulnud.

0
0

haaletaja, äkki avaldad meilegi lingid kus said inffi malaaria piirkodadest.

0
0
1
23
Lennupakkumised
Reisikaaslased