Horvaatias registreerimine?

Juhtusin täna raamatupoes sirvima Horvaatia kohta käivat teatmiku. Muuhulgas kirjutati seal, et riiki pääseb üksnes passiga ja 48t joosul tuleb enda riigis viibimine politseis registreerida. Lisaks kirjutati raamatus, et riiki sisenedes tuleb tollis deklareerida sellised väärtuslikud esemed nagu videokaamera, läpakas, fotokas jms. Oskab keegi kommenteerida? Ise olen siiani arvanud, et tegemist EL liikmesriigiga, kus kehtib dokumendina siiski ID kaart ja deklareerima igast pudi-padi ei pea?

Raamat kust info: http://www.rahvaraamat.ee/index.php?id=62&no=R111246

No ei tea . mitmeid mitmeid kordi seal igati piiri ületanud ka Montenegro poolt ja ID kaart on alati kehtinud. midagi deklareerinud pole ja politseis arvele võtmas pole käinud. Lampi omapäid telkida aga ei tohi.

Horvaatia ei ole ELi liikmesriik! Ei ole ise püüdnud sinna ID-kaardiga pääseda, kasutasin passi, aga nt ka Soome reisifirmade kataloogid rõhutavad, et riiki pääsemiseks on vajalik pass. Registreerimise nõue ei kehti juhul, kui elad Horvaatias hotellis või mõnes muus turistide majutuspaigas. Muul juhul tuleks registreerida 24 tunni jooksul riiki saabumisest. Välisministeeriumi kodulehel on vastav info kenasti kirjas, soovitan sellega tutvuda.

Ei ole EU liige aga ID kaardiga saab ikka.

28JUN09 / 1947 UTC

National Estonia (EE) /Embarkation Estonia (EE) Destination Croatia (HR)

Passport required.

  • Passport or passport replacing documents must be valid for the period of intended stay.

Passport Exemptions:

  • Holders of a National Identity Card issued to nationals of Estonia. However, passport is required when accompanied by minors who do not have their own travel documents.

Eelmisele - oskad äkki anda lingi, kust selline info pärineb. Mul endal selgus, et pass lõpetab septembris kehtivuse ja äraminekuga nii kiire, et ei jõua uut teha. ID Kaart olemas, start Horvaatia poole homme õhtul. Kui keegi on käinud ID Kaardiga Horvaatias või omad muud kasulkku infot, siis võiks sellest siin kirjutada.

Mina läksin riiki rongiga Austria-Sloveenia-Horvaatia ja ID kaardiga sai hakkama, aga endal võttis kõhedaks küll, kui olin aru saanud, et unustasin ID kaardi lihtsalt koju (kuna tihedalt Euroopas ringi liigeldes olin Horvaatiat nii enesestmõistetavalt EL pannud). Ilus maa!

Lugesin, et Horvaatias viibimist on vaja registreerida. Kas keegi on sellega kokku puutunud? Kas see on tõsi? Kas keegi oskab veel midagi vajalikku lisada?

Peaks nagu jah registreerima. hotellid, kämpingud võtavad dokumendid ja registreerivad ise. Samas ise olen 2 aastal viibinud seal ka mõned ööd ilma registreerimata, ei juhtunud midagi. Seal ei tohi ka telkida ja autos magada, eelmisel aastal magasime aga kiirtee parklas autos ning üks aasta veel 2 ööd autos olime.

Ei tohi telkida ja autos magada?!

maksma turismimaksu iga inimese eest ja seetöttu see registreerimine. Tegelikult on hea, et ollakse valvsad, siis ei imbu sinna peale EL liitumist aafriklasi.

Aga kas tõesti ei tohi magada autos või telgis?

Telgis tohib magada. :-) Aga telgi võib püsti panna vaid kämpingus, niisama suvalises kohas ei tohi.

Registreerimise pärast ära muretse, nagu eelpool kirjutatud, organiseerivad selle majutusepakkujad vajadusel ise. See registreerimine on pigem kohaliku turismimaksuga seotud. Vähemalt selline tunne jäi.

Kogemus suvest 2008 on selline, et suured kämpingud võtsid enda kätte kõikide passid (2 last+2 täiskasvanut), eramajutuse pakkujad enamasti ühe passi ja pisikesed erakämpingud (teeäärsed eramajaomanikud, kes oma tagaaias telkida lubasid) ei tundnud üldse dokumentide vastu huvi. Eks siis need viimased optimeerisid maksud päris ära, eelviimased poolenisti ja suured maksid täie rauaga. Samas ühes üsna soliidses kämpingus käis see dokumentide registreerimine küll nii, et pandi lihtsalt käsitsi miskisse määrdunud kaustikusse kirja :-)

No aga kui minna matkaautoga, kas siis ei tohi ka kuskil parklas või suvalises kohas autos ööbida, milleks see matkaauto siis on?

Horvaatias on viimasel ajal viibitud 4-6 kuu kaupa ja üldiselt pole ekstra politseisse registreerima minek vajalik. Majutuskohtades, ka kõige väiksemates, on nad paris hoolsad, võtavad dokumendi ja registreerivad kus vaja, endal ei tule ühtegi liigutust teha.

ID-kaardist piisab Horvaatiasse minekuks täiesti, sügisel läks Eesti ID-kaart isegi autojuhilubade pähe loosi (olin load kogemata koju unustanud, politsei pidas kinni ja proovisin õnne, läks läbi küll:)

Matkaautod peatuvad üldiselt kämpingutes, ei oska öelda, kas niisama metsa vahel on pikem peatumine Horvaatias legaalne või mitte.

Kui matkaautoga liikuda ja õhtu saabudes norm kohas ankrusse jääda, siis tegelikult, ei puutu sind keegi, sest alati võid põhjendada, et kämpa leidmine jäi hilja peale või ei jõudnud järgmisesse sihtkohta , enne tuli öö peale ja et peale paaritunnist puhkust hakkad edasi liikuma. Kui aga kuskil parklas nädalaks laagri lahti lööd, siis vist tulevad kurjustama, et tax freed kasutad ja neile maksu ju ei laeku. Veel niipalju, et minu arusaama järgi see luure ei ole politsei rida, vaid sama turismiamet, kes kontrollib majutajaid jälgib ka neid parkimisi. Olime matkaautoga 2009 poolteist kuud Horvaatias ja Montenegros ja 0 ööd kämpingus. Montenegros oli lihtsam, seal selline ööbimine legaalne ja veel selline värk, et kui jõuad tasulisse parklasse hommikul enne 7 või õhtul peale 7, siis on tökkepuu lihtsalt lahti ja kui kassiirid hommikul kell 7 tulevad, siis hakkavad nad 2- 5 euri olenevalt parklast kasserima saabujatelt ja mitte keegi ei tule autode vahele otsima, kes millal saabus ja mismoodi maksis, lihtsalt iga saabuja maksab ja kogu lugu ja väljumisel ei ole mingit probleemi , kui saabusid enne neid. Horvaatias tuleb lihtsalt tasa ja targu toimetada, on parklaid, ( nt. Promajnas ) kus päevane parkimine maksis 35 EEKi ( 7-22 ), kui küsisin, mis juhtub, kui te õhtul ära lähete ja mina ööseks jään. Vastus oli, et mitte midagi ei juhtu- kui hommikul kell 7 ( kohati ka 8 ) veel paigal oled, siis maksad lihtsalt uue päeva eest või liigud edasi. Rahulikemas kohtades ( nt. Peljecaci poolsaarel ) sai kohaliku endise politsei bossiga ( nüüd pensionil ) koos tema koduveine degusteeritud ja ta andis oma telefoni numbri ( siiani alles ) ja ütles, et kui keegi peaks kimbutama tulema , siis las helistavad ( Vatko the Poliis - ile ). Eks see sabakondi tunne peab endal olema arenenud ja nahaalseks ei tohi minna. Edu reisisellidele.

Nu ong plaan rahulikult oma bussis öö ära magada ja edasi liikuda, mitte miskit laagrit üles lüüa. Ei plaani ühes kohas pikalt peatuda, siis vist ei tohiks probleeme tulla.

Kui annad veidi infot oma marsruudi kohta, võin soovitada konkreetseid paiku teie teekonnal.

Huvitabki Horvaatia konkreetselt , mujal juba kogemused olemas. Horvaatias plaanis viibida ca 4 kuni 5 päeva, sõita ringi ja suuremad vaatamisväärsused ette võtta. Tulen sisse Ungari poolt ja siis pärast edasi Sloveenia-Itaalia poolt tagasi. Päris alla lõunasse ei läheks.

Arvan, et kõige lõunapoolsemaks punktiks võiks olla nn. Makarska riviera lõpp Drvenik ( Mali Drvenik )ja sealt mööda mereäärt Sloveenia poole liikuma hakata. Merest eemal on Plitvicka järved ja Krka rahvuspark ( ühe neist võiks minnes või tulles ette võtta ). Sättige ennast esimeseks ööks kõiga lõunapoolsemasse ( tegelikult kagupoolsemasse )punkti Mali Drvenikus. Seda on veits keerulisem leida seletuse järgi, aga võimalik. Sõidata Drvenikust läbi lõunapoole ja ca 4 km pärast keerab tee paremale alla mere äärde , on väike viit Mali Drvenik ja silt näitab hotelle Hani ja Bella Vista, sinna keerategi. Kui tuleb vastu Zaostrog, siis see tähendab , et olet 2 km mööda sõitnud . Satute mere äärde, kus on kaks parklat, väiksem otse esirattad vees ( võib olla hõivatud ) ja suurem kohe kõrval, kus päeval on väike tasu ja rohkem rahvast, õhtul peale 22.oo on prii ja kohti piisavalt. Kohapeal ka poeke ja paar restorani. Mõnus puhas rand.Hakates hommikul liikuma üles põhjasuunas oleks sihtpunktid Tucepi ( pikk rannapromenaad 100 restoga, norm rand ) , Makarska ( kohalik pealinn mõnusa vanalinna ja muuga, rand mitte eriti ), Promajna ( võimalik parkida väikese tasu eest ja ka neis parklates ööbida, kuid teile on vist veel vara öömajale jääda ) Peale Promajnat saab gaasiballoone täita, kui vaja- magistraalilt keerab mägedess teeke sildiga Bast, umbes 4 km magistraalist.Edasi soovitan peatuda korraks pisikeses kohakeses Lokva Rogoznica, pisike parkla 200 m enne tunnelit, tee alt trepist mereranda. Puhtaim rand, 40 inimest ( olime 2009 lastega paigal 3 nädalat ) Ööseks saab jääda Omisisse, päeval on kesklinnas tasu, bussijaamast põhjapoole tasuta. Vanalinnas palju väikseid restosid. Ööseks ideaalne koht lõuna poolt tulles 5 m enne jõge keerata 500m ülesvoolu ja kaljuhargist läbi sõites tuleb plats, kus päeval kogunevad bussid, mis viivad kärestikuraftingule, öösel ei sega te kedagi. Järgmisel päeval oleks märksõnad Split, Trogir, Sibenik, Zadar ( vaatamisväärsused leiate isegi siit tripist otsides )Kui on vaja veidi tempot lisada, siis Sibenikust Zadari sõitke mööda kiirteed, kui on aega, siis mööda mereäärt. Peale Zadari mööda mereäärt Rijeka poole minnes satute pea inimtühja mägiloodusparki, vahepeal ürgne linn Senj. Seal ei ole parkimisega probleeme. Kui pole aega rannajoont keerutada ( tegelikult tasub ), siis minge Zadarist Senj-i mööda kiirteed. Saate mägise elamuse kiirteest Senj-ini. Istria poolsaarel võtke kämpingukoht, laadiga, tühjendage ja täitke kõiki varusid. Täitmistest veel niipalju, et Makarska rivieras ( Drvenikust Omisini ) on ideaalpunas joogivesi kõikides kraanides ( rannas, bensukates, hotellides ) täita võib mitte ainult mahuteid, vaid ka joogipudeleid. Kohalikud naeravad turiste , kes sealkandis pudelivett ostavad. Kui tekkis küsimusi, püüan vastata.