Viimased kommentaarid

Käisime Peloponnesosel eelmise aasta oktoobris. Ööbisime esmalt mõned päevad Tolos, külastasime Epidaurost, Nafplioni, Korinthost ja käisime laevaga Porose saarel. Edasi liikusime Peloponnesose lõunaossa ja peatusime Gythio lähistel. Lõunaosa on väga maalilise looduse ja huvitavate vanalinnadega. Suurim elamus oli Dirose koobaste külastus. Olen Euroopas koobastes palju käinud, aga see paadiretk Diroses oli ikkagi eriline. Väga meeldis ka matk Tainaroni neeme lõunatippu tuletorni juurde. Linnadest Monemvasia (ilus, aga arvestada tuleb rahvamassidega), väga hea mulje jättis Kardamyli vanalinn (turiste peaaegu polnudki), samuti Areopolis. Oktoobri keskel oli lõunaosas väga vaikne juba, rannad ja restoranid inimtühjad. Gythios on palju häid taverne soodsate hindadega (elu parim kalasupp ja grillitud krevetid). Kui uuesti läheksin, sõidaksin joonelt otse lõunaossa.

Tulime 5. juulil Riia lennujaamast, siis oli Adazis bensiini hind 1,285, mujal Riia-Ikla suunal 1,325. 

Imeilusad rannad. Ei ole abikaasaga kumbki erilised rannainimesed, aga seal veetsime küll arvestatavalt aega erinevaid randasid avastades. Kindlasti soovitan ära käia La Maddalena saarestikus (20 min praamisõit Palaust). Roosad graniitkaljud, Bassa Trinita lumivalge liivaga düünid ja helesinised laguunid - imeilus! Matkamiseks võimsaim koht on kindlasti Su Gorropu. Meie läksime autoga Genna Silanale, sealt viis 4 km rada läbi ilusa maastiku allamäge. Kanjonis endas saab giidita liikuda u 1 km, seal on kohati palju ronimist üle suurte kivilahmakate. Tagasi 4 km ülesmäge oli päris kurnav ronimine. On ka teine juurdepääsutee - kui sinna lähed, tee endale alternatiivid selgeks. Kindlasti minna kuiva ilmaga (kivid libedad) ja korralike matkajalanõudega (nägime turiste plätudega mäest alla ronimas!). NB! Sularaha kaasa, seal tuleb pilet osta.

chrisrändaja, tahtsin ka just sama öelda. Käisin paar aastat tagasi Air Balticu otselennuga Riiast Olbiasse. Tundus logistiliselt kõige mugavam. Lennukis oli rohkesti eesti keelt kuulda.

  1. Gruusia - fantastiline loodus, suurepärane toit, odavad hinnad. Väga soovitan kõigile, kes pole veel käinud. Ja esimest korda elus käisin Abrukal ning Piirissaarel.
  2. Käidud Ungaris. Plaanis on veel minna Lapimaale Pallas-Yllästunturisse matkama.
  3. Šotimaa, Sitsiilia, Islandile tahaks ka tagasi. Kaugematest sihtkohtadest USA läänerannik või Las Vegase ümbrus, et teha tiir kanjonites jm selle piirkonna kaitsealadel.

Seinataldrikuid. Riputan need köögis seinale. Samas peab ikka olema selline taldrik, mis meeldib, kõigilt reisidelt pole sobivat leidnud.

Minu lemmik on Antibes. Väga tore vanalinn, värvikas turg, Picasso muuseum ja liivarannad. Rongiga pääseb hästi liikuma teistesse rannikulinnadesse (Nizza, Cannes jne), samuti Monacosse.

1400 EURi kõlab täitsa usutavalt. Rentisime Bergamos Hertzilt 2 aastat tagasi Economy-klassi auto ja minu mäletamist mööda oli omavastustus 1000 EURi. Olime neljakesi ja kamba peale tundus mõistlikum ikkagi superkasko võtta. Ja summa bronnitakse mõistagi reaalselt. Muide, teenindus oli väga meeldiv ja auto läbisõit alla 1000 km. Auto saad kätte parklast, kuhu viib terminali eest buss.

Top 10 Beach Destinations in Europe: http://www.tripadvisor.com/TravelersChoice-Beaches-cDestinations-g4

Isiklikult hääletaksin Kreeta või Mallorca liivarandade poolt.

Espai Gironès kaubanduskeskus (http://www.espaigirones.com/en/). Asub 11 km lennujaamast, Girona linna servas Holiday Inn Express hotelli kõrval. Ka söögikohti leiab sealt rohkesti. Holiday Inn Expressis on väga mugav majutuda, kui varahommikuse lennuga tagasi tulete. Kui ekstra küsida, saab juba kl 5 varase hommikusöögi.

Käisin Kataloonias 2011. a maikuus. Montserrat' kloostrisse soovitan hommikul võimalikult vara (avamisajaks) kohale sõita, muidu on raske parkimiskohta leida, eriti nädalavahetusel. Seal peaks kindlasti mägedes väikese matka tegema. Meie seltskonnale meeldis ülerahvastatud Montserrat' kloostrist tunduvalt enam Sant Miquel del Fai klooster, mis paikneb kaunis jõeorus keset mägesid, kohe kloostri juurest algab matkarada, külastada saab 2 väikest koobast, vaadata jugasid ning kalju sisse ehitatud kirikut 10. sajandist. Turiste oli väga vähe, peamiselt hispaanlased. Koduleht: http://www.santmiqueldelfai.net/. NB! Minu teada avatud ainult pühapäeviti + pühade ajal (vt kodulehelt üle). Tagumise koopa (väga kitsas, turnimiselamus garanteeritud!) külastamisel kontrollitakse, kas on ikka sobivad jalanõud. Meie jõudsime mõlemad kloostrid ühe päevaga läbi käia. Kui on plaanis Kataloonias rohkem ringi sõita, siis soovitan vanalinnasid - Pals, Peratallada, eriti Besalu. Rannikulinnadest Tossa de Mar.

Costa Brava rannikul ilmselt ei leiagi turismist täiesti puutumatuid paiku. Soovitan Tossa de Mari - armas rannikulinnake 40 km Girona lennujaamast, hästi säilinud vana kindluse, linnamüüri ja vanalinnaga. Käisime ise mai alguses, siis oli linn päris vaikne, rannad ja restoranid täiesti inimtühjad. Läheduses on põnevaid vanalinnasid (Pals, Peratallada), kaugemal mägedes tasub kindlasti käia Besalus ja Santa Paus ning põigata Garrotxa vulkaanide kaitsealale (Oloti turismiinfopunktist saab matkaradade kaardid ja häid soovitusi). Ka Barcelona ei jää kaugele.

Täiesti kindlalt Sa Calobra.

Jõgevlane annab sulle nüüd täitsa tasuta nõu: vaata saksa reisikorraldajate (nt Neckermann Reisen) kodulehekülgi! Olen kõik majutused Itaalias alati nende kaudu bronninud ja väga normaalseid hindu leidnud. Näiteks broneerisin juuni alguseks Garda järve piirkonnas ****-apartementhotelli (2 tuba, kööginurk) hinnaga 50 EUR/öö.

Kas sul Facebookis konto on? Kirjasõber Santiagost pani sinna pilte üles, saaksin need edasi saata. Sillad on jah kokku kukkunud, maanteed lainetavad nagu meri ja ühe pildi allkirjaks oli ka "Santiago Int. Airport out of service". Mina küll ei usu, et teed, kus asfalt on mitu meetrit üles-alla nihkunud, nagu piltidelt näha, kuu ajaga korda saadakse. Ja tänane uudis temalt oli "now a 6.3 Richter earthquake in Northern Chile". Ei kõla just julgustavalt...

Sõitsime eelmise aasta oktoobris marsruudil Rooma-Amalfi ja tagasi. Mida lõuna poole, seda rohkem oli teetöid kiirusepiiranguga 60 km/h ja Napoli ümbruses ummikuid, kus liiklus toimis väga aeglaselt. Rooma-Napoli suunal olid kohati ikka kilomeetrite pikkused "sabad".

"ISIC cards are not accepted at many sights because entry prices are based on age, rather than student status, so official ID such as a passport or driver's license is best." (Allikas: "The Rough Guide to Naples & the Amalfi Coast", 2009). Seega soodustus sõltub vanusest, mitte tudengikaardi olemasolust. Sobib pigem pass või ID-kaart. Üldreegel siis selline, et vaba sissepääs kuni 18-aastastele ja üle 65-aastastele, 18-25-aastastele -50%.

Kui eesmärgiks on Amalfi rannik, miks sa siis majutuse nii kaugel võtad? Mul on oktoobris plaanis samas piirkonnas ringi reisida ja hotellihindu uurides hakkasid ka need linnad silma, aga lõpuks leidsin Maioris soodsa hinnaga ****-apartementhotelli (34 EUR kahele ilma söökideta). Soovitan otsida saksa reisikorraldajate saitidelt, nt www.neckermann-reisen.de või www.discounttravel.de.

Käisin Maltal sel kevadel, seega muljed üsna värsked. Kultuuri- ja ajaloohuvilistele on see põnev paik. Esiteks templid: Hagar Qim ja Mnajdra Malta saarel ning Ggantija Gozo saarel - need on UNESCO maailmapärandi nimekirjas ja väidetavalt vanemad kui Egiptuse püramiidid. Terve saar on täis võimsaid kirikuid. Soovitan külastada ordurüütlite rajatud Valletta peakirikut ja Mosta kirikut. Käi lõunarannikul Sinises grotis - paadisõit sinna on võrratu elamus! Kohalikust reisibüroost ostes maksis see poolepäevane reis 6,50 EUR, selle raha eest tuldi väikebussiga hotelli järele, viidi groti juurde ja templitesse ja toodi pärast tagasi ka. Paadisõidu eest tuli eraldi maksta. Soovitan osta ka reisi Gozole, kevadel saime selle hinnaga 10 EUR. Hinna sees oli edasi-tagasi transport hotellist sadamasse ja terve päeva vedas giid meid bussiga saarel ringi, kõik olulisemad kohad näidati ära. Laevapilet (u 4,50 EUR edasi-tagasi) ja mõned sissepääsupiletid tuli eraldi osta. Gozol meeldisid eriti Dwejra fantastilised kaldamaastikud (Azure Window ja Inland Sea). Gozo meeldis üldse rohkem kui peasaar - rohelisem, rahulikum, mitte nii hullusti täis ehitatud ja autosid tunduvalt vähem. Malta saarel tasub käia veel Mdinas (uhke vanalinn), Vallettas ja Vittoriosa vanalinnas. Hypogeumi katakombid pidavat ka huvitavad olema (ise ei käinud), aga sinna on väga piiratud sissepääs ja piletid tuleks kindlasti internetist ette osta. Autot pole eriti mõtet rentida, sest bussitransport on väga hea ja odav ning kohalike reisibüroode ekskursioonide hinnad üllatavalt soodsad. Sukeldujaid ja sukeldumisega tegelevaid firmasid oli näha küll. Mis veel? Söö jänesepraadi - see pidavat olema kohalik rahvustoit, maitses päris hea. Ja kondiitritooted olid väga maitsvad!

Berliinis sai paar aastat tagasi isegi suurtes kaubanduskeskustes kohati maksta ainult mõne konkreetse Saksa panga väljastatud kaartidega. Ei sobinud Visa Electroni deebetkaart ega ka Mastercard.

Mida inimesed veel tahavad? Üsna paljud tahavad ilmselt seda, et kui pilet on 3 kuud ette ostetud, siis lend lubatud kuupäeval ikka toimuks ka. Estonian Airi puhul ei saa selles kindel olla. Vaadake kasvõi seda, kuidas sellesügisene lennugraafik ootamatult ümber tehti, paljudesse sihtkohtadesse lõpetatakse lennud planeeritust varem jne. Nii mõnegi reisija usalduselimiit on lihtsalt otsa saanud.

Mis hindadesse puutub, siis isiklik näide selline, et otsisin oktoobrikuuks lennupileteid Rooma. EA pakub hetkel edasi-tagasipiletit ümberistumisega Kopenhaagenis ca 4200 krooniga (otselendu sel ajal enam ei leidnud), CSA-l hind Praha kaudu 2700 kr. Prahas ei ole vaja ööbida. Mina võtsin igatahes CSA piletid.

Juhin veel tähelepanu, et omal käel puhkusereisija jaoks ei ole kord nädalas toimuvast otselennust Lõuna-Euroopasse suurt kasu. See tähendab, et kohapeal saaks puhata ainult 6 päeva ja paljude jaoks on seda selgelt vähe. Seega tagasipilet tuleks ikkagi võtta mõne teise firma käest.

Käisin Sunny Beachis paar aastat tagasi. Ilus kuldne liivarand, vesi ja rand väga puhtad, iga suitsukonigi korjati kohe üles. Kohalikud olid ülisõbralikud ja teadsid Eestit väga hästi. Kui oled loodusehuviline, siis soovitan teha paaripäevase retke Rhodope mägedesse, aga sinna on oma 400 km sõita. Trigradi kuru, Kuradikurk (Devil's Throat), Jagodina koobas oleksid mõned märksõnad.

Horvaatia ei ole ELi liikmesriik! Ei ole ise püüdnud sinna ID-kaardiga pääseda, kasutasin passi, aga nt ka Soome reisifirmade kataloogid rõhutavad, et riiki pääsemiseks on vajalik pass. Registreerimise nõue ei kehti juhul, kui elad Horvaatias hotellis või mõnes muus turistide majutuspaigas. Muul juhul tuleks registreerida 24 tunni jooksul riiki saabumisest. Välisministeeriumi kodulehel on vastav info kenasti kirjas, soovitan sellega tutvuda.

Rentisime selle firma kaudu auto mullu sügisel Kreetal ja kõik toimis väga hästi.