Ilusa naisekeha jaoks jätkub mul alati silmi. Aga mingil hetkel tekib tõrge, kui midagi tundub olema valesti. Reisides Myanmaris, panin tähele, et kohati riietuvad turist-tütarlapsed viisil, mis kohaliku kontekstiga kohe kuidagi ei haaku.
Jah, pole olemas püksipikkust, millest lühemaks ei saa ja teisi kehakatteid, mis ei jäta kujutlusvõimele enam palju ruumi - aga kas seda võimalust peab teises kultuuriruumis alati kasutama?
[[27313]]
Milleks minna reisile, adumata kohalikku konteksti? Päike on mõnus ja soe on ka, kuid üks pilk tänavale peaks aitama paika panna, mis on antud olukorras sobiv ja mis mitte. Aluspesus ringiliikumine pole igal pool sama teema, mis Euroopas.
Võimalik, et see torkab kõige teravamalt silma seal, kuhu noorepoolne turist oma sammud seab. Myanmari puhul on selleks Inle järv. Aga imelik on tunda, et kohati olen ma piisavalt häiritud palja naisekeha nägemisest. Ilus saab olla ka sobivalt riietudes.
[[27315]]
[[27317]]
Paljudes olukordades oleks vaja naiste riietusele tsensorit, paksudel ei sobi liibukaid kanda jne, ilmselt on see IQ-st kinni ka, konkreetne pilt on muidugi väga leebe:)
Olen ikka soovitanud neile, kes esimest korda näiteks Indiasse reisivad, et pangu haaremipüksid jalga ja katku juuksed rätikuga (eriti veel blondid). Avarad dekolteed ja liibuvad särgid unustagu samuti ära. Ja see töötab. Tänaval on tähelepanu oluliselt vähem. Endal lihtsam ja ka kohalikud ei pea end ebamugavalt tundma. Üldiselt on kõik seda nõuannet kuulda võtnud. Paraku näeb ikka aegajalt mõnd valget turisti, kellel suisa poolpaljad kannid välguvad ja seda mitte kuskil kuurortis, vaid kaugel merest. Kui see juba minu, kui samamoodi valge inimese tähelepanu köidab, mida siis veel kohalikud peavad tegema, kes pole sellise pildiga harjunud? Sellega justkui tahetaks öelda, et mind ei huvita teie kombed ja riietun nii nagu ise tahan.
andku jumal kui blond pead rätikuga ei kata, see annab kohalikele kohe õiguse neiu ära vägistada ja halvimal juhul teise ilma saata? Jah, pesus ja pekid rippumas ei ole ilus ka kodulinnas ringi patseerida, aga normaalne riietus peaks mujal täiesti sobima, keegi ei eelda isegi araabiamaades, et peaksid burkat kandma ja nägu kandma. Kui kohalikud on ülesehitanud turismi rannaturistide peale, siis on suht loomulik, et turistid ka ujumisriietes ujuvad, mitte maast pealaeni kaetult või kuidas sellega on siddartha? Kui inimene kannab normaalse pikkusega seelikut või pükse ja ei lase rinnahoidja või lausa ilma selleta märjas t särgis ringi, siis ma probleemi ei näe, haritud ja kultuurne inimene tunneta ise kus vastavas riigis see piir jookseb ja mida aktsepteeritakse või uurib selle enne reisi järele. Lihtsalt nii huvi pärast küsin, kas siddharta ja Veigo kannavad alati ka 40+kraadises kuumuses pikki pükse, nii oleks ju kombekas? Naiste riietusele pööratakse alati suurt tähelepanu, samas enamasti mehed võivad küll shortsides ja maikas ringi lasta, eks:)
Kui kohalik kultuur eeldab meestelt pikki (põlvi katvaid) pükse, siis on ka külalistest viisakas pikki kanda. Jah, ka 40+ kraadiga.
Minu arust on igapäevaste kommete tundmine ja järgimine lihtne viisakus. Me eeldame seda ju ka enda külalistelt . Kui mulle tuleb ameeriklane külla, palun tal kingad uksel jalast võtta, kuigi ta kodus ei võtaks. Euroopa restoranis söövad noa-kahvliga ka need rahvad, kes kodus suurest kausist näppudega haaraks.
Riietus on sama. Tee endale teise kultuuri kõige lihtsamad reeglid selgeks ja jälgi neid. Mudu oled mats - mitte vaid kohalike, vaid ka oma reisisõprade jaoks.
Nii ja sa ise ka järgid seda juttu? 40+ kraadiga paned pikkade pükstega ringi kõigis islamimaades jne? Päris lolliks ei tasu ka ikka minna, kohalik saab ka aru, et kliima on kuum sinu jaoks ja ei näe selles probleemi tavaliselt Mine vaata näiteks Dubais, kuidas seal enamus mittekodanikke riides käib, kuigi ka kohalikud ja paljud seal sündinud. Veigo pigem juhtis tähelepanu sellele, et kui riietus tundub isegi meie jaoks ebakohane, siis seda enam on ta kohalike jaoks, Lisaks siis oleneb kohast, mis suurlinnas on harjumuspärane, see kuskil külas kus turist harva satub, on selgelt liiast. tripp, ma saan aru, et sinu külalised jätavad oma halatid ja sarid koju, sest meie kultuuriruumis neid ei kanta?
Sügaval nõukaajal juhtusin leedu kämpingus nägema kahe eestlase kähmlemist. Tookord noore mehena mõtlesin ,et kas tõesti on vaja tulla nii kaugele ,et omavahel arveid klaarida. Mis on vahepeal muutunud? Maailm on meie jaoks oluliselt avardunud ja saab minna ka teisele poole maakera selleks ,et kuulata ,mida teine eestlane sinust endast või sinu riietusest arvab. Kui kellelgi on püksilukk lahti ununenud, siis mina lähen ja ütlen seda talle vaikselt kõrva ,olgu siis siin või mujal. See ,kas ta teeb seda meelega või kogemata, jäägu juba tema enda arvustada. Mina pole kellegi moraalijünger.
Mnjah - kui juba pildi pealt paistab niiii rõve see maitsetu "põrsake", kuidas siis veel kohapeal tundub...? Aga üldiselt on õigus šveitslasel, kes enam hästi ei taha Eestissegi tulla: "Masstourismus macht alles Kaputt!"
Aitäh Veigole nii põneva fotomaterjali kui ka teemapüstituse eest. Sissejuhatuseks märgin, et olen naissoo esindaja, vanust hetkel veidi üle 30, blond. Reisinud erinevates kohtades, sh nii budistlikes ja islamiriikides kui ka Indias (suisa kolm korda) ja sageli ka naissoost reisikaaslastega.
Mina julgen küll öelda, et kohaliku traditsiooni austamine ja sellest lähtuvalt riietumine teeb reisimise oluliselt lihtsamaks ja mõnusamaks. Ma muidugi ei arva, et islamiriigis vaja burka selga tõmmata või Indias maani sarisse ennast mässida. Aga kindlasti on olemas ja teada üldised reeglid ja põhimõtted, mis konkreetses kultuuriruumis kehtivad.
Oma esimese India reisil olime veidi naiivsed ja patseerisime ringi valgetes suvepükstes ning paljaste õlgadega. Täiesti viisakas suveriietus Euroopas. Paraku India traditsioonilistel linnatänavatel väljaspool massturismi piirkondi pälvis meie outfit niivõrd suurt tähelepanu, ja seda kuigi mitte positiivses võtmes, et järgmisel päeval panime lohvakamaid pikemaid tuunikaid selga. Nii uskumatu kui see ka pole, aga suhtumine just kohalike naiste poolt muutus täielikult. Võõristavate ja etteheitvate pilkude asemele saime hoopis sõbralikke jutuajamisi, toredaid soove jne. Järgisime sama riietusjoont ja järgnevatel India reisidel ja India on jätkuvalt üks minu suuri lemmikuid.
Teine näide - Zanzibar. Riietusime Stone Town´is samuti konservatiivsemalt - põlvini püksid, lohvakad mitteläbipaistvad pluusid, õhtuti katsime juukseid ka. Väga tore ja meeldiv kogemus. Samas jalutas meile linnas vastu paar kaunist turistineidu, seljas märjad bikiinid, valged maikad peale tõmmatud, ning trussik-šortsid. Neile järgnes trobikond erinevas vanuses meessoo esindajaid, kes vilistasid, irvitasid jne. Väga kahtlane tundus. Ma ei tea, kas neile jättis Stone Town sama toreda mulje nagu meile.
Loomulikult ei pruugi see kehtida turismipiirkonna ja rannakuurordi kohta. Käisime nii Indias kui Zanzibaril kui igal pool mujal rõõmsalt bikiinides ujumas ja päevitasime ja nautisime muidu elu. Aga siiski julgen oletada, et konkreetse piirkonna tavade austamine ja oma rinnahoidjate / bikiinide/ kintsude/ jalataldade / nabade / õlgade vms katmine ei tohiks olla ületamatu raskus. Kui see ei meeldi ja ei sobi, pole ilmselt ka huvi kohaliku kultuuri vastu ja seega - milleks üldse nii kaugele sõita :) Kusjuures minu meelest kehtib see samamoodi ka meeste kohta. No ei ole viisakas meestel palja (karvase või karvutu) rinnaga kohvikus istumine, ei meie euroopalikus ega muu maailma kultuuriruumis. Kui teatud piirkonnas peetakse oluliseks, et mehed katavad põlvi, siis saab ilusti kanda lohvakaid pikemaid pükse. Minu meelest üldse trussikute pikkusega šortsid on sobimatud igal pool mujal kui rannas - nii meestel kui naistel.
Ja eks me oma Euroopa kultuuriruumis samuti kehtestame ju reegleid, nt mitmed riigid on keelanud nägu katvaid riietusesemeid.
P.S.: ma pole sugugi konservatiivne ja tavaelus jalutan rõõmsalt ringi üle põlve seelikutes, liibuvates kleitides, paljaste õlgadega jne :)
Jään endiselt eriarvamusele. Olen siiani 30a üle maailma lühikestes golfipükstes ringi käinud ja kavatsen seda teha ka edaspidi, loomulikult kuhugi kalli hotelli restosse sööma minnes paned pikad püksid jalga, see on ka Eestis elementaarne. Mina küll ei kujuta, et ronin 10 tundi kuhugi mäe otsa pikkades pükstes 30+ kliimas. aga no eks inimesi oli igasuguseid, mõni käib saunas ka riietega. Nagu Tip ise kirjutas, siis inimeste suhtumise näed ju kohe ära ja kui miskit valesti, siis korrigeerid riietust, samas on eelkirjutaja jutt suht silmakirjalik, kas sa rannas bikiinidega päevitades ei riiva kohalike kombeid ja kultuuri? Kinnisel hotelli territooriuml ma saan veel aru. Ma olen kohanud isegi selliseid indiviide, kes imestavad, et reisil matkaplätudega ringi käiakse, peaks ikka king olema. Elementaarne, et Iraanis naine ilma pearätita ringi ei liigu, aga Dubais on see täiesti loomulik, seega võtke asju ikka asju kaine mõistusega ja ei maksa üldistada, miniseeliku ja t särgi alt rippuvad pekid on ühtviisi jubedad nii Tallinnas kui Muscatis ja ka selle jutu peale tuleb kindlasti mõni lumehelbeke ja ütleb, et inimeste kehakaalu ei tohi arvustada.
@norsu Tõepoolest, ma kannan 30+ ja 40+ kliimas reisides enamasti pikki pükse. Elu (mis muu) on õpetanud, et nii on lihtsalt kõige praktilisem. Esiteks ei tee päike liiga, teiseks on vähem probleeme tolmuga. Kohalikest tavadest rääkimata. Loomulikult pole need teksad, vaid mingi õhem materjal. Ma pole mingi konservatiiv, kuid minu arvates pole alla põlve püksid ka meesterahva puhul kusagil kõige parem lahendus. Mine shortsides kolmandas maailmas kohalikku õllekasse and you will get it. Or maybe not. See, kuidas sinusse jumal-teab-kus asuvas õllekas esimese 2 minuti jooksul suhtututakse, on riietuse puhul tavaliselt päris adekvaatne test. Ja ma ei soovita seda testi päris igaühele.
[[27350]]
Misiganes baar Myanmaris, kus polnud teisel külastusel enam vaja midagi tellida. Lihtsalt toodi. Turiste sinna ei satu.
Mind ka vaga hairib, kui lahed puhkusele, ja seal turistid napilt riietudes ring liiguvad, marki tais tehes. Tahad endast lugupidavat suhtumist, siis kaitu ja riietu samamoodi! Selle peale ei tulda, et riietusel on praktiline eesmark kuumas kliimas kaitsta end paikese eest! Igauhe oma asi, kas tahab esimese paevaga poletada saada ja siis ulejaanud aja puhuksel tagajargedega vaevata, kui mitte tosisemat kaela ei saa, Nahavahk on vagagi levinud! Isegi palavatel paevadel 20min toole ja tagasi soites on nahk korralkult paikest saanud labi aknaklaasi. Ja 25C pilvise ilmaga tund aega vees olles, ei tulnud sellepealegi, et void korralikult poletada saanud, aga sain!
To norsu: minu jutu mõte oligi, et tuleb arvestada konteksti. Kui paikades, kus Sa oled käinud, ei ole lühikesed golfipüksid kohalikke riivanud, siis on ju väga OK. Loomulikult ma kannan lühikesi pükse. Küsimus ongi selles, kas see sobib kohalikku konteksti või mitte. Indias ei ole väga lühikesi pükse kandnud, ka mäiteks Jordaanias tuli pikema variandiga hakkama saada. Mäe otsa ronimisel enamasti kohalikke ei kohtagi ja eks ta sõltub, kus see mägi asub vist :) Bikiinide kohta - paraku pole Indias kohalikke randades kohanud, v.a. telefoniga päevitavatest naistest pilte tegevad kohalikud noorsandid. Jordaanias polnud avalikus rannas lubatud "paljas" olla ja seega olime kinnises tasulises rannas näiteks. Oluline on kontekst. Veigo poolt postitatud pilt on minu hinnangul ühviisi sobimatu nii Euroopa suurlinna, aga kindlasti ka konservatiivsesse kultuuriruumi.
Olen ka üks "lollakatest" meestest, kes käib ka 40 kraadiga pikkades pükstes. Niiskes troopikas pole eriti palju olnud, aga lähistroopika ja kuiv troopika on näiteks pikkade linaste pükstega täiesti normaalne. Kui õhutemperatuur on kuivas kliimas kehatemperatuurist kõrgem või sarnane, siis aitab kaetud kehapind tunduvalt paremini ülekuumenemist vältida, kui paljas nahk. Ja mäkke ronimist alustan tavaliselt selliselt kõrguselt, kus temperatuur on juba tunduvalt madalam. "Trussikutega" viibisin avalikus ruumis viimati vist keskkooli lõpus kehalises kasvatuses kooliümbruse tänavatel joostes. Kusjuures ma ei välista, et mingis kohas ja mingist hetkest võiks põlvest veidi alla ulatuvad püksid mul isegi arvesse tulla. Näiteks niiskemas troopikas. Veigo viimasel pildil paistavad ka laua alt ühed paljad sääred.
@norsu Loomulikult on see normaalne, kui kuurortis käiakse bikiinidega. Ei ole vaja valgel inimesel täies riietuses ujuma minna, nii nagu kohalikud näiteks Indias teevad. Samas, sõltub ka kohast. Mul on endal mitmeid ebameeldivaid kogemusi. Näiteks olime naisega Kerala rannas, kus rannaturism on pigem üles ehitatud kohalikule turistile ja seal tavaliselt käiakse vees pikkades pükstes ja sarides. Kohalikel meestel olid valdavalt valged aluspüksid rannariietuseks ;) No mis parata. Neil isegi ei müüda seal shortse. Või vähemalt ei hakanud kusagil silma. Paeale meie oli seal veel mõni üksik "valge" turist. Naine ei tahtnud kuidagi oma kleiti ära võtta, sest juba selle väel käies oli jõllitajaid hulgi. Läksime mööda rannariba edasi, kuni leidsime väikese sopi, kuhu olid teised valged peitu pugenud ja tundsid end vabalt. Võtsime siis meiegi üleriided ära, aga rõõm oli üürike. Küll tuli keegi kitsekarjaga mööda ja loomulikult üritas naisi kaenla alt telefoniga filmida. Lõpuks avastasime, et ühe kivi taga kükitas veel üks tüüp. Jõllitasin siis teda vastu. Ta ei teinud sellest numbrit ja vahtis naisi edasi.
Teine juhus oli Jodhpuris, kus olin koos 14 a tütre ja ühe India perekonnaga. Juhtus nii, et laps oli hommikul hotellist välja tulnud vaid lühikestes pükstes ja napis topis. Kui seda märkasin, oli juba hilja. Auto, mille peale olid riided, oli juba kaugel. No ei oska oma lapse peale nii vaadata, et see riietus võiks kuidagi väljakutsuv olla. Sain siis aru, kui olime juba suures fortis, kus palju kohalikke turisimigruppe. Küll taheti koos pildistada ,mida juhtub muidu ka, kui isegi üksi olen, aga seekord oli tähelepanu väga häiriv. Päris hulluks läks raudteejaama jõudes. Meie pagas oli endiselt autos, mis jäi kuhugi liiklusesse toppama ja nii me ootasime jaama ees oma tunnikese. Seal oli igasugu kerjuseid ja muid kahtlaseid tüüpe, kes siis meile üha lähemale nihkusid. Kõik ümberringi jõllitasid ja ring kiskus üha koomale. Päris kõhe tunne oli ja isegi meie kohalik võõrustajapere muutus ühe murelikumaks. Mees helistas vahetpidamata autojuhile, et kuhu ta jääb. Üritasime siis nii seista, et varjasime kehadega minu tütart. Sellegipoolest jätkus jõllitamine ja ühel oli suisa käsi endal püksis... Mul ei olnud ka midagi pealt ära anda, muidu oleks palja ülakehaga jäänud. Läheduses polnud ka ühtegi müügiletti, kust oleks saanud salli vm osta.
Ise käin tõest palju lühikeste pükstega, aga kõik sõltub siiski riigist ja sellest, milliseid kohti päeva jooksul plaanis külastada. Näiteks Bangkokis pole probleemi linnas lühikeste pükstega käia nii naistel kui meestel. Kohalikud naised käivad ise ka nii ja miniseelik väga levinud. Samas Delhis ei kujuta hästi ette naisi miniseelikus. Olen kohanud, aga kindel see, et lihtne neil seal tänaval pole. Lisaks vahtimisele käperdavad kohalikud ka veel, kui on tihedam rahvasumm. Võiksin veel tuua konkreetseid näited oma tuttavate/sõpradega koos reisides, aga jutt läheb liiga pikaks juba.
Nii et jutu mõte polnud kaasmaalastele moraali lugemine (võisiiski pisut ehk oli ka;)), vaid pigem sõbralik soovitus. Enne kui lähed, tee eeltööd, mis ja kus on sobilik ja mis mitte.
Mina kavatsen ka edaspidi lõunamaades reisides põlved ja küünarnukid katmata jätta. See on ka üks põhjustest, miks seni pole Iraani tikkunud minema, et seal peab ennast lollakalt kinni katma. Samas pikad dressipüksid ja fliis on seljakotis alati kaasas, nii et vajadusel saab peale visata. Viimati läks pükse vaja Yangoni templites. Baganis olin igal pool lühkaritega. Muideks ka Vatikanis peab põlved kinni katma. Mu sõbral jäi sellepärast kirik külastamata, keegi ei osanud hoiatada ka.
Oma ignorantsuses esimene kord Malaisias käies otsisin poest lühikesi pükse. No mida pole, seda pole. Poemüüja vaatas mind nagu lollakat. Samas käisid ringi miniseelikutega hiina naised, kedagi surnuks ei loobitud.
Kambodža 37-kraadises kuumuses tundub miniseelik kindlasti sobiv riietus. Samas Angkori järskudel treppidel ronimiseks jällegi niivõrd ei ole. Tahes-tahtmata pidin seal korduvalt hiina/jaapani tibide seelikualuseid nägema.
Indoneesia jäi mulle selles ebameeldivalt meelde, et seal tulid mehed pidevalt teismelise õe blonde juukseid katsuma. No krt, mis komme see on! Ei olnud ta meie arvates liiga napilt rõivastatud, õlad ja põlved olid igatahes kaetud.
Küll on mind aga häirinud, et austraallased lennukis paljajalu flip-flopsidega lendavad. Erinevalt põlvedest eelistaks, et inimesed oma varbad ära kataks. Ma ise olen see "soki-ja-sandaali" mees :D