Kas keegi on käinud Eilatist iseseisvalt Surnumere ääres päevaks või paariks? Kas on võimalik minna hommikul bussiga või mõne muu transpordiga sinna, õhtul või järgmisel päeval bussiga tagasi? Ein Bokek on Surnumere suurte ja kallite hotellide rajoon, kas keegi on kasutanud linna avalikku randa või käinud vähe kaugemal En Gedis, seal või siis nende vahepeal Masadas ööbinud?
Jersuulaemm on samuti jagatud Iisraeli-Palestiina vahel, sellest ei maksa järeldusi teha. Kaardid näitavad, et pigem on loodekallas P mõjualasse kuuluv, aga alati ei tähenda see piiripunkti ja müüri+intervjuud teemal kuhu-miks-kelle juurde. Palestiina (loe: araabiakeelse infoga) äriobjekte Surnumere läheduses pole ma märganud. Olen käinud kahel korral Ein Bokeki kandis rannas, aga sinna sõitsime Jeruusalemmast. Hotellide-spaade juures on taradega piiratud ranna-alad, aga see ei tähenda, et kindlasti tasulised on: pargid hotelli parklasse ja sisened randa läbi hotelli juurde kuuluva suure Surnumere-kosmetika poe, kust merepoolne uks viib randa. Sealsamas keldrikorrusel on tasuta riideruumid duššidega.- Kahjuks ei mäleta nende hotellide nimesid! Rannad on liivaga kaetud, olemas ka dušid. Hotellil on muidugi rannasolijate jaoks ka kohvikud-baarid, aga seal on tõeliselt kirved hinnad, kohv oli juba 4 a tagasi alates 5-6 USD. Meres hoidke silmi - kui vesi silma öläheb, on tapvalt kibe ja kuna käed on ka kibedad, ei saa silmi puhtaks teisiti kui kiirelt duši alla. Mõni võtab merre puhta veega pudeli kaasa. Kaldal tasub duši alt kindlasti läbi käia, sool kuivab muidu varsti valgeks kirmeks kehal. Kui kehal on värskeid kriimustusi, tasub korralik plaaster peale panna, et ei kipitaks. Hotellide piirkonnast eemal on ka nn avalikke pikniku-alasid, kuhu "metsikult" minna, aga seal on rohkem kivid, soolavaalud, mudaviirud jm läbisegi pinnakate. Pole seal ise käinud, aga teelt 90 on selliseid alasid siinseal näha. Eilati-Surnumere-Jeruusalemma autotripi kohta on E.Ekspressis ilmunud mõnus lugu: http://ekspress.delfi.ee/kohver/muuritaguses-palestiinas?id=27677797
Surnumere rannainfo muutub igal aastal, põhjuseks ennekõike Surnumere veetaseme alanemine. Käisin ise kuu aja eest põhjapoolseimal, Kalia Beachil, seal on suurepäraselt näha kuidas kümnekorra aasta eest veekaldale ehitatud puhkekompleksist tükk maad allamäge tuleb minna. Ametlik statistika ütleb näiteks et viimase 14 aastaga on veetase langenud 18 meetrit ehk viiekordse maja kõrguse jagu...https://en.wikipedia.org/wiki/Dead_Sea#Recession_and_environmental_concerns. Teiseks kaasnevaks nähtuseks on langatuslehtrid - soolase vee taandumisel hakkab urbne pinnas vihmast tuleva magevee mõjul kokku vajuma, tekitades suuri maavajumisi ning jättes kohati mulje nagu oleks õhurünnak rannast üle käinud. Stiilinäiteid näeb siin: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3004329/Sinkholes-threaten-banks-Dead-Sea-Thousands-pits-open-salt-lake-dries-overuse-water.html. Samuti võib see tingida teede sulgemisi, nt Ein Gedis ehitati uus maantee ümber asula keskuse, kuna vanasse tekkis auk. Turvalisuskaalutlustel võidakse selliste lehtrite ohu korral rand sulgeda või mujale ümber kolida. Araabia-juudi alade piiritlemine on jah asjatundmatule keeruline. Üldreegel on see, et kui näed ainult kollaste numbrisiltidega autosid, siis oled PO tsoonis (valgete siltidega juudi autodel reeglina keelatud PO tsooni sõita), kui segu mõlemast, siis juudiriigi hallatavas, ent peamiselt araablastega asustatud tsoonis. Nt Kalia Beach oli üks selliseid, asub keset läänekallast ent juudi ala põhiliselt araabia küladega, mille vahel jälle aiaga ümbritsetud ja automaaturite valvatavad juudi asundused. Mis transporti puutub, siis väga hästi töötab Google Mapsi transpordi planeerija - vali kaardil sihtkoht, lähtekohaks oma asukoht ning Google näitab täpselt, kus ja millisele bussile ümber istuda ning millal buss läheb. Kuna route 90 bussidest on suur osa pikamaabussid Eilatisse, siis võivad nad vahest hilineda, aga lõpuks tulevad nad ikkagi. Kahjuks mujalt araabiamaadest tuttav süsteem "iga auto on vajadusel takso" seal ei toimi, mistõttu kui buss hilineb, siis lootust et mõni auto sind bussi hinnaga Jeruusalemma ära viskab pole. Hääletajaid oli muidu küll, aga need kõik olid ortodokssed juudid, keda teised samasugused peale võtsid, ei tea kas ja kuidas nad Euroopa turiste peale võtavad.