Koduabilist Aasiast Eestisse

Meil oleks vaja täiskohaga koduabilist meie majja elama Tallinnas. Tekkis idee, kutsuda keegi Aasiast. Ilmselt on nad kohusetundlikumad, vähenõudlikud, rahaliselt oleks kah vist soodsam. Ühesõnaga, tahaks seda mõtet edasi arendada. Kas kellelgi on ideid, kuidas mõtet edasi arendada? Kust kohast infot koguda? Näiteks, mis riigi poole peaks vaatama, kuidas kontakti saada või sellise sooviga inimesi sealpool leida, millise bürokraatia ja asjaajamise ma endale sellega kaela tõmban jne. Olen väga tänulik igasuguse info, mõtte, vihje, kogemuse kirjelduse eest.

Ma alustaks siit:

Välismaalaste seadus. Olulisemad paragahvid: § 13. Eestis töötamise õiguslikud alused § 13.1. Tööluba § 13.3. Elamisloa andmine töötamiseks https://www.riigiteataja.ee/akt/976276

Idee üllas. Ma pakuks tööd mõnele Siberi eestlasele hüppelauana Eestisse elama asumiseks.

Miks tuua Eestisse inimesi Aasiast, kui pool oma rahvast on pea-aegu näljas? Ja kui oma raha eest siia toodud pilusilm on laisk, varas, oskamatu või tahab kuu aja pärast koju tagasi? Väga nõme idee igatahes. Nagu eespool öeldud, paku võimalus mõnele eestlasele kodumaale naasta kui tõesti siinmaal ühtegi kohalikku pole, kes maja koristamise, poeskäimise ja söögitegemisega hakkama ei saa.

"Ja kui oma raha eest siia toodud pilusilm on laisk, varas, oskamatu või tahab kuu aja pärast koju tagasi?"

milleks selline vaenulik suhtumine reisifoorumil? JA kui palju eestlasi on välismaal tööl, enamuses ju lihttöödel.

Põrutamiseks vajad kedagi väh?

Reisifoorumlased võiks silmad lahti teha ja Tallinnast kaugemale Eestisse vaadata. Avanev pilt pole enam sugugi selline, nagu soovite seda näha - pole välismaareise, õhtusööke restoranis, tasuvaid töökohti - on tööpuudus, on madalad palgad jne. Milleks tuua meile lihttöölisi kuskilt Aasiast, kui mõni üksik pensionär või töötu oleks üliõnnelik, kui saaks kodutööde tegemise eest omale katuse peakohale ja kolm korda päevas korralikult süüa. Vaataks lahtise pilguga kõigepealt ehk oma riigis ringi?!? Eesti pole veel nii rikas, et hakata karjakaupa lihttöölisi importima.

kohtunik - vbl ma olengi liialt kitsarinnaline natsionalist, kuid ma pigem aitaks mõnel eestlasel järje peale saada. Ja miks läheb eestlane välismaale tööle, lõhub võib-olla abielu, jätab lapsed vanemata ja vanemad laste ja lastelasteta? Vbl sellepärast, et siin tööd ei leia? Ja nüüd mõtle edasi, kas tõesti peaks siinseid töökohti Aasia immigrantidele pakkuma.

leokran - tänan hea pakkumise eest, on juba olemas.

Püüan siis olla praktiline. Suurbritannias on enda juures elava täisajaga (live-in) koduabilise nädalapalk ca 400-450€: http://www.housekeepercompany.co.uk/the-housekeeper-company/housekeeper-company-suggested-rates-of-pay/, mis teeb kuupalgaks ca 1800€. USAs on koduabilise palk ca 1000-1300€ kuus: http://www.ehow.com/about_5526568_livein-housekeeper-salary.html

Kuna Aasiast vaadates on Euroopa suhteliselt kauge ning sama, siis pole potentsiaalsel abilisel mõtet vähema palga eest mujale kohta tulla. Seega Aasiast koduabilise toomisel arvesta min 1500€ kuupalga + transpordikuludega + elamisloakuludega jne jne.

Lõpetuseks, Eesti seadusandlus lubab tuua mujalt Eestisse inimesi lühiajaliseks töötamiseks nt lapsehoidjana ning nende registreerimine ei ole üle jõu käiv protsess, ent miinimumpalgaks peab sellisel juhul olema Eesti keskmine palk x 1,24 (konkreetselt siis 1177 EUR: http://www.politsei.ee/et/teenused/eestis-tootamine/luhiajalise-tootamise-registreerimine/oluline-info-luhiajalise-tootamise-registreerijale.dot#kohustused). Samuti on maksimaalne viibimiskestus vaid 6 kuud.

Ja kui sa Buldooza poolt nimetatud summale veel maksud otsa keevitad koorub välja, et sama raha eest saaksid mustalt endale lubada kolme kohaliku koduabilist.

võibolla ma eksin, aga mulle tundub, et mujal maailmas olevad võõrtöölistest koduabilised (ja filmidest nähtud) ei ole pigem enda poolt "sissetoodud", vaid ise sisse rännanud ja siis kohapeal tööd otsivad immigrandid. Lapsehoidjateenus (a la koolilõpetajad) tuleks ehk kõne alla, et "ma toon sealt". Aasiast koduabilised on ehk väga odavad tõesti USAs, jne, kus keskmine palk meist kõrgem. Ma ise arvan, et tõesti leiab ehk ka kohapealt kellegi. Meil nt käis koristaja 2x kuus, a 18 EUR kord, aga see oli paar aastat tagasi juba. Summa pole suur, temale tundus see ok biznis, sest päevas oli 2 maja ja nii 5 päeva nädalas. Koduabiline Aasiast ehk vaid tõesti eksootika pärast, muu pärast ma kasu ei näe :) Vaata kõigepealt siin ringi, äkki meie omad ka "kohusetundlikumad, vähenõudlikud, rahaliselt oleks kah vist soodsam". Ja kui ühega nihu läheb, sisi kus garantii, et sama asiaadiga ei lähe?! Alustad siis uut ringi, risk on alati olemas.

Koduabiline Aasiast ehk vaid tõesti eksootika pärast, muu pärast ma kasu ei näe :)

Mul on tuttav pere, elab Lääne-Euroopas, kel on Aasiast ise sisse toodud koduabiline. Täiskasvanud inimene, kes teenib raha oma kodumaale jäänud peaaegu-täiskasvanud lapse hariduse jaoks.

Mul on tunne, et "kasu" tuleb mõtteviisist. Aasias (ja ka mujal mitte-euroopas) peetakse normaalseks, et teenija / koduabiline ei ela oma elu, vaid on oma peremehe ripatsiks. Ta on olemas 24x7x365, nõuab vähe (nende suhte rahalist poolt ma muidugi ei tea), teeb kõike.

Peremees-pere mõtteviis on lihtne. Kui me elasime Aasias, siis elas koduabiline (või isegi mitu) meil. Kõik olid rahul ja seda peeti kohalikus ühiskonnas normaalseks. Kui me kolisime Euroopasse ja jätame ta maha, siis kaotab abililine (töö), kaotame meie. Kui me võtame ta kaasa, siis võidavad kõik - tema pere, meie pere. Miks siis mitte?

Mis bürokraatiat või asja-ajamist see kõik nõudnud on - ma ei tea.

Ma ei nõustuks päriselt suhtumisega et koristajaamet on mingi madalama klassi töö. Hea kodu korras hoidja on kuldaväärt pererahu garant :) elan Belgias ning siin on samuti normaalne et töötav lastega abielupaaril käib regulaarselt koduabiline ning kui elatakse oma majas või lapsi üle nelja, siis tihti ka lapsehoidja. Kui veel rahast rääkida, siis Belgias eksisteerib süsteem, kus igal elanikul on võimalik riiklikult agentuurilt osta nn teenustšekke, mis maksavad 8.50€ tükk ning ühe sellise tšekiga saab teenindusfirmadelt 'osta' koristajateenust (koristus, triikimine, toidutegemine) 1 tunni ulatuses. Kuna tšeki hind on maksustatavast tulust maha arvatav, siis on tegelik hind isegi ca 6.50-7€. Koristajaks võib olla siis kes iganes, poolakas, venelane, nigeerlane, filipino vms, kuidas ise sobiva inimese leiad, firmasid on kümneid ja tuleb ainult järele uurida. Meil näiteks käib üks Poola tudengineiu korra nädalas 3 tunniks, seega maksan ca 25€ koristuskorra eest ja olen rahul ning tundub et koristaja samuti.
Süsteemi tagapõhi on aga selles, et isegi kui koristajale maksta vaid miinimumpalka ning sellelt kõik maksud ära maksta, siis oleks koristajatunni hinnaks ca 18 €/tund ning see käiks enamikule inimestest üle jõu, mistõttu iga sellise teenustšeki pealt maksab riik firmale 9.50€ lisaks. Kokkuvõttes võidavadki kõik - pere saab maja koristatud, koristaja saab palka ja sotsiaalkindlustuse ning riik peab maksma vähem töötu abiraha muidu suure tõenäosusega töötuks osutuvatele koristajatele. Isegi kui koristaja käiks 3x nädalas 3 tundi koristamas, ei ulatuks kulu üle 250-350€ kuus.
Aga tulles tagasi algse küsimuse juurde, siis ekstra Aasiast kedagi tuua ei ole mõtet. Kui just soovitakse majapidajaks ehtsat Indoneesia prouat, kes maitsvat nasi gorengi teeks ja lapsi kasvataks, siis odavam ja lihtsam on tuua selline proua Hollandist :)

Eestis, ka Tallinnas ei ole just lihtne koduabilist leida ning hind on palju kõrgem, kui Belgias. Tegelikkuses ei tule keegi Obinitsast Tallinna koduabiliseks. Või proovige leida kohapealt kedagi, kes teie vanemate kunagises kodukülas maamajas muru pügaks.

MSander, aga mine niida oma kunagises kodukülas naabritel krosside eest muru. Ei sobi? Aga milles täpselt on probleem?

Ma ei nõustuks päriselt suhtumisega et koristajaamet on mingi madalama klassi töö

  1. Igal juhul on.
  2. Jutt on peremees-perega koos elavast koduabilisest, mitte lihtsalt palgalisest koristajast.

Maailm kasvab ja muutub. Mis täna tundub kummaline ja võõrastav, on aastate pärast loomulik. On ainult aja küsimus kui võõrtöölised siia jõuavad ja meile tavalistena tunduvad.

Kas peaksime hukka mõistma tootjaid kes tootmise Hiina viivad, kui me poest ise ostame pidevalt Hiinas toodetud kaupasid.

Meil üks tuttav Filipiinlanna kes hetkel siia koduabiliseks otsib. Olime Aasias eelmine aasta, hoidis meie last.

Kui huvi kirjuta..võin kontakti anda.

ccrew77@hotmail.com

Kuidas sul Aasiast pärit koduabilise teenust kasutades odavamalt saad. Palka pead ju inimesele ikka nii maksma, et viimane end siin Eestis ära elatab...või mida sa selle odavuse all silmas pidasid?

Probleem on rohkem arutamist väärt kui krossid, põrutamine ja väh. Liiga palju on neid, kes tegelikult ei tahagi tööd teha ja õigetel inimestel on omavahel kokku saada raske. Otsisin Pärnusse majahoidjat, kes kord päevas käiks majast mööda, korjaks kõnniteelt prahi, kui on, lükkaks lume kui on. Panin lehte kuulutusi, küsisin naabritelt ja linnavalitsusest, peatasin tänaval luuaga inimesi. Ma ei pakkunud krosse vaid küsisin, kui palju nad tahaksid. Ikkagi istusin ise kord nädalas Tallinnast bussile, et koristada. Kahes maakonnas on juhtunud,et remonditöö jaoks pidin Tallinnast mehed kohale tooma, kuna 50 km raadiuses ei leidnud korralikke tegijaid. Olen ise koondamislainetes paar korda krossidega alustanud (võrreldes keskmise palgaga), aga kui töötut sõbrannat kolleegiks kutsusin, oli vastus, et sandikopikate eest küll ei tööta ja virisemine raskest elust käis edasi. Samas on küllalt tuttavaid pensionäre, kellega käib kaasas korraliku töötaja renomee ja töö lõpe, tasuga rahul. Ma ei pane pahaks, et teemaalgataja on pilgu kaugemale heitnud, samas loodan, et mitmed tööta-koduta eestlased on talle endast juba märku andnud. Ka ametlikult fie-na töötamine on lihtne ja maksud ei lähe üle mõistuse, kuna kulud saab ju maha arvata.

Ütleme, et palgafondis on mul töötaja jaoks 1000 eur:

  1. sealt maha sotsiaalmaks 33% jääb 666
  2. lahutame siit tulumaksuvaba miinimumi 666-144 saame 522
  3. tulumaks maha 21% (109,62) jääb 412,38
  4. liidame 412,38 tulumaksuvaba miinimumi 144+412,38 saame 556.38
  5. siit võtame maha töötuskindlustusmakse(nii töövõtja 1% kui tööandja 2%) saame 556,38-16,69 saame 539,67
  6. maksmisele neto 539,67
  7. Jõudu lihtvõõrtööjõu sissetoomisel.

sebin, sul on kohe esimene rida valesti arvutatud, aga see selleks. Tegelikult jääb 1k palgafondist peale sots. maksu järele 752 ümardades.