Kogu perega suvine autosõit Itaaliasse

Tere Tripi sõbrad! Olen uustulnuk tripis ja seepärast pöördun teie poole oma küsimustega. Nimelt plaanime perega suvel sõita autoga Itaaliasse, sest minu naine on väga Itaalia fanaatik. See on meile mõlemale esimene iseseisev reis ilma turismifirmata. Me mõlemad juhime autot ja kas on mõtekas kohe Itaaliasse välja sõita või on mõistlik vahepeal ööbida? Kui ööbida, siis mis maal ja kus kohas? Olen kuulnud Itaalia kohta head kui halba, nimelt tehes hotelli reservatsioone, enamus hotelle soovib reservatsiooni tasu ette. Kas võin sedasi kõike usaldada? Kui palju jõuame näha 10-ne päeva jooksul Itaalias? Kuhu võiks minna ja mida kindlasti näha? ( linnad, järved, rannad, vaatamisväärsused jne.)

See kas vahepeal enne Itaaliat peab ööbima või ei, see sõltub sellest kas tahate ka muud peale Itaalia näha ja kui head autojuhid te ise olete! See, et hotellis peab ette maksma, on vägagi normaalne, ka Eestis on nii ! Kuidas muidu hotelliomanik saab kindel olla kas tema hotelli tullakse või ei. Mina isiklikult olen Itaalias käinud väga palju kordi ja just autoga, minu huvi ja töö nõuab seda.... Sa peaksid kõigepealt maha panema plaanid mida Sa üldse näha soovid, sest igale poole kahjuks ei jõua, Itaalia on suur ja ilus maa. Kas plaanid veeta need 10 päeva ringi sõites erinevates maakondades või peatuda konkreetselt Põhjas või Lõunas või keskpaigas? :) Kas lähed koos naisega ainult või on ka lapsed kaasas? Kõik need küsimused vajaksid vastuseid enne kui reisi ette võtad!

Plaanime ainult Põhja Itaalias kuni Milanoni välja ja reisime koos lastega (3). Kuidas on teede maksud sõites Itaalias ja kuidas on Poola, Tsehhi ja Austria läbimine, kas on samuti teede maksud? Meil on samuti oma magamisasjad kaasas, kas Teil on kogemusi, et kas saame mitmekesi ühes toas magada? Kas pean eraldi reisikindlustuse autole ja perele võtma?

Selle kõik leiab siit tripist ülesse, seepärast lühidalt. Poola on Augustow, Varssavi, Ostrava suunal tasuta. Tsehhi esimesest bensukast vinjett oli kuskil 11 euri, Austria esimesest bensukast vinjett veidi üle 8 euri. Poola lõpupoole tasuks ühe öö magada, sest 5-kesi autos jutiga on karm. Austrias on bensiin kiirteel tunduvalt kallim, kui korraks maha keerates. Täna näiteks 1,65 ja 1,39

Tere, Olen minagi uustulnuk ja ka minu naine on Itaalia fanaatik, lausa jubedalt. Sinu reisu lõpuks võib ka Sinust samasugune saada. See on tõesti kihvt maa ja kui mõlemad olete, nagu ütlesid, autot juhtivad tegelased, siis ühe hooga võib siit sinna sõita küll, eriti kui nüüd lõpuks saate esimest korda iseseisvaiks. Mööda sirget teed on minna ainult poolteisttuhat kilomeetrit ja kui kuskil vahepealsel maal tahate ööbida, siis soovitavalt lauskmaal, sest mägedes on külmem ja magama tuleb jääda kohe kui ära väsite, sest silm poolenisti kinni sõita on halb.

Itaalia kohta olen ka mina kuulnud ainult head ja kui peaksidki kuulma midagi muud, usu ikka ainult head. Mina usaldaksin kõike, mida kuulen, eriti Itaalia kohta. Samuti maksa kõige eest, mis võimalik ette, hiljem kui aega saate, makske kätte.

Kümne päeva jooksul näete uskumatult palju ja merd näete ilmselt ka, sest see on seal nii paremal, kui vasakul pool Teie oletatavat marsruuti.

See oli nüüd üks väike heatahtlik tögamine. Ma arvan, et võiksite võtta raamatukogust “Silmaringi reisijuhi“ Itaalia raamatu ja endile selgeks teha, mis Teid sel reisul kõigerohkem huvitaks ning miks mitte lugeda ka nende riikide raamatuid, kust lihtsalt läbisõidate. Sõltuvalt Teie autosõidu võimekusest hindan ööpäeva läbisõidu pikkuseks 700 – 1500 km. Kui lapsed kaasas, siis jääb kehtima pigem see kilomeetrite miinimumi kant. Kui siinse foorumi otsingusse trükkida sisse “Itaalia autoreis“ ja kui neid lugeda ja sirvida, saad palju targemaks.

TEre! Äkki ühineks! Meil plaanis sama reis suveks ja samuti pole ennem autoga nii kaugel käinud. Ma väga suuri plaane ette ei valmista vaid tahaks lihtsalt nautida ja minna sinna kus tundub huvitav, mõne ööbimiskoha ikka bronnin.

Ma tegin kunagi lastega Euroopa tripi 22 päeva ning ööbisime telkides, sedasi sai alati vabalt ja planeerimata kulgeda. Leidub ju ka campinguid üksjagu ning koht telgi jaoks alati olemas.

Soovitused:

  1. kui võimalik, siis ööbige, vähemalt minnes. Kuna saan aru, et varem ei ole te selliseid pikki sõite teinud, siis omalt poolt soovitaksin võtta aega ja sõidust välja puhata, kasvõi selleks, et puhanu ja värskena Itaaliat nautida. Eriti kehtib see just sinnasõidu kohta, tagasiteel on tihti soov võimalikult ruttu koju saada ning kui reisiseltskonnale see vastuvõetav on, siis pole probleemi vahetustega see tee joonelt läbi sõita.
  2. esimese ööbimise võiksite teha Lõuna-Poolas, enne Tšehhi piiri. Sinna peaks olema ca 16-17 tundi sõitu, seega kui nt kl 5 hommikul sõitma hakkate, siis kl 21 paiku on paras öömajale jääda. Majutuseks sobib mõni lihtne motell, neid on tee ääres iga paari km taga ning hinnatase üldiselt väga soodne (ca 20-25€ kahene tuba). Ette broneerida pole mõtet, vaadake ise, kuna sõidutüdimus peale tuleb ning keerake mõnda kohta sisse. Järgmiseks õhtuks võiksite siis juba Itaalias olla.
  3. majutuse osas sõltub palju sellest, millal täpselt Itaaliasse lähete. Puhkuste hooaeg algab tavaliselt juuli algusest-keskelt ning kestab augusti lõpuni, seega on sobivaim aeg juuni lõpp-juuli algus, kui hotelid ja kämpingud pole veel väga ülerahvastatud ja hinnatase ka madalam.
  4. autole kehtib roheline kaart, eraldi kindlustust pole vaja. Perele tasub reisikindlustus teha.
  5. kohapeal viibides on soovitav valida üks keskne paik majutuskohaks ning siis sealt väljasõite teha. Nii on lihtsam, kuna ei pea iga päev oma reisivarusutust kokku ja lahti pakkuma.
  6. taskukohaseimat ööbimisvõimalust pakuvad kämpingud. Kämpingupuhkus on Kesk-Euroopas väga populaarne, kohti palju ja hinnad taskukohased, olemas pesemisvõimalused, mänguväljakud, ujulad, poed vms. Hinnad seal sõltuvad varustustasemest, ent auto, telk ja 4 inimest on ca 50€/öö. Infot leiab googeldades, nt Eurocampingu leht on asjalikhttp://www.eurocampings.co.uk/en/europe/.
  7. sõidumarsruudi planeerimiseks on kasulik ViaMichelini lehekülg, kuna lisaks teekonna arvutamisele näitab see ka kulu teemaksudele. Poolas ja Itaalias arvutatakse teemakse läbitud kilomeetrite järgi, Austrias ja Tsehhis on aga vinjetisüsteem, kus vinjett tuleb osta teatud perioodiks, mõistlik on siis osta vinjett sellise kehtivusega, et nii minnes kui tulles seda kasutada saaks.

Tänan teid kõiki informatsiooni eest! Samuti olen lisaks vaadanud muid Itaalia reisi puudutavaid teemasid. Telikimine autoreisil ei ole minu kiindumus, olen samuti vaadanud varasemaid postitusi ja leidsin, et kasutaja autoreisja kiitis ühte eestlaste majutust Põhja Itaalias. Kuna ma Itaalia keelt ei oska siis küsin, kas keegi teist veel seda majutust kasutanud, kui on siis kuidas see oli? Kuidas on teemaksud Itaalias? Kas ma saan enamasti kõik makstud oma krediitkaarti kasutades või parem on sularahas maksta?

Südamest tänud Sinule, Buldooza! Jagasid väga huvitavat ja meile vajalikku informatsiooni plaanimaks meie suvist autoreisi Itaaliasse.

Kui ma paar aastat tagasi Põhja-Itaalias käisin siis ööbisin sellises kämpingus http://eng.campingcontinental.com/maxi-caravan.html , võtsime mobile home nimelise majutuse. Oli nö ratastel majake, oma köögi, dushiruumi, 2 magamistoa ja terassiga. Maksisis vist nii 30 € öö. Territoorium oli piisavalt suur, oma rand järve ääres, kauplus, pizzeria, bassein ja lastele palju tegevust. Sarnaseid kämpinguid, kus ei pea telkima vaid saab majakeses elada on Itaalias palju. Soovitan ka võtta ühe koha ööbimiseks ja sealt väljasõite teha.

Teemaksud maksime sularahas, soovitan autos käepärast hoida münte siis ei pea vajadusel otsima.

Omalkäel-le

Kiirteemakse saad Itaalias kaardiga kiiremini maksta, kui sulas. Süsteem nimelt selline, et kui sõidad kiirteele, siis võtad pileti (pilet kehtib 48 tundi!) ja teelt maha sõites on maksukas. Seal vaatad värava, mille kohal on kaartide märgid (mitte Telepass!) ja sõidad sinna väravasse. Kõigepealt söödad aparaadile pileti sisse ja siis, samasse auku ka oma kaardi. Aparaat "sülitab" kaardi välja (mõni aparaat lennutab kaardi üsna kaugele autosse tagasi), tõkkepuu avaneb ja tuld. Raha läheb maha teinekord alles nädala pärast. Sulas makstes on tavaliselt järjekord ja see "kopikate" tagasi otsime võtab aega.

Päikest ja avastamise rõõmu!

Kümne päeva jooksul kohapeal viibides jõuab Põhja-Itaalias täitsa põhjaliku ringi teha. Mina soovitaksin teil vastavalt sellele, kui suurt piirkonda Põhja-Itaalia all silmas peate, valida kas üks nö baas või ööbida iga kord seal kuhu jõuate. Päevas üle 200 km edasi-tagasi sõita ei ole mõtet

Kui plaan on Como, Maggiore ja Milano kandiga piirduda, siis on üks ööbimiskoht mõistlik, kuid kui soovite suurema tiiru ette võtta, siis väga pikka edasi-tagasi sõitmist ei soovitaks, kuna nii kütus kui kiirteemaksud on väga kallid. Ja Põhja-Itaalia tegelikult väga suur piikond kui autoga risti läbi sõitma hakata :) Meie käisime küll sügisel kui tipphooaeg oli läbi, kuid kämpingutes ööbimiskoha leidmine suhteliselt mõistliku hinna juures ei olnud probleemiks. Juba varem soovitatud mobile-home variandid on kindlasti kõige mugavamad. Ei oska öelda kuidas tipphooajal on, kuid septembris saime kõik ööbimised samal päeval, kui selgus kuhu ööseks jõuame, telefoni teel kokkulepitud. Meil oli olemas Itaalia LP, kus kirjas kämpingute asukohad, telefoninumbrid. Kindlasti oleks ka kohapealt otsides leidnud, kuid mugavam oli telefoniteel ette ära uurida kas ja mis hinnaga neil kohti on. Suureks üllatuseks räägiti kõigi kämpingute registratuuris täiesti adekvaatset inglise keelt, millega sai asjad aetud.

Ehk soovitus teile pange paika, mida kindlasti näha tahate ja siis otsustage, kas mõistlikum on ühe staabiga või ringisõita vastavalt sellele kuhu õhtuks jõuate. Kui eestist juba autoga kohale sõita, siis me valisime ka kohapeal ringisõitmise, aga me olime ka ilma lasteta :) Mulle endale jätsid Põhja-Itaalias vaat et kõige suurema mulje dolomiidid ja sealsed mägikülakesed :)

Kas oled kaalunud ka lennukiga minekut+Autorenti. Jõuab kiiremini ja väiksema stressiga kohale, eriti kui keegi pole harjunud pikka maad autos istuma. Samuti säästad ka oma autot 6000 Km ei ole naljaasi hooldus tuleb poole kiirimin kätte :). Ma plaanin samasugust reisi , kuid hetkel just lennukiga minekut. Ning tripi koostan 2-3 erineva ööbimisega ( üks Garda järve ääres ja teine Veneetsia kandis), et vältida edasi tagasi sõitmist.

Meil ka idee sügisel perega (3 last) Põhja-Itaalia reis ettevõtta. Momendil ongi meil plaan lennikuga kohale lennata ning siis seal auto rentida. Kuna enne ei ole lastega käinud, siis tekitab pigem muret ööbimine. Varem oleme ööbinud kodumajutustes ja selle eelnevalt ära bronninud (mõni soovib sümboolset ettemaksu, mõni mitte...), nüüd aga ei teagi, kuidas kolme lapsega toimetada - kas otsida mõni B&B, kus me viiekesi soodsalt ööbida saame või hoopis villa rentida (selle miinuseks on vist laupäevast-laupäevani rentimine, samas ei ole me kindlad, et (soodsad)lennuajad sellega klapivad). Aga leian, et mõistlik oleks ühes kohas peatuda ja siis sealt väljasõite teha. Lastega palju ei jõuakski ja nende soovidega tuleks ka arvestada ehk peab plaani võtma Gardalandi, mõne loomaaia vms. Ja muidugi palju jäätist ;)

Nõus eelkirjutanutega et mugavuse ja kvaliteedi suhtes on modul home parim variant. Omaenda kogemus näitab aga et tipphooajal on neid lihtsalt kohale sõites suhteliselt keeruline saada, seega ise soovitaksin küll ette broneerida.

Teemaalgataja küsis siin minu käest majutuse kohta mida peavad eestlased...jah, mina soovitan küll sinna minna, eriti veel sel juhul kui oled esimest korda Itaalias. Neilt saab palju infot kohalike vaatamisväärsuste kohta ja nad on päris abivalmid aitama. Näiteks mina tegin sellise asja läbi, et ööbisime nende juures mõned päevad, tulime ise autoga. Kuna ma ajan ka selles maakonnas tööasju, siis on mul auto kraami täis mida ma Eestisse transpordin. Meil oli sooviks ka Milaanos paar päeva veeta, aga sealt majutusest on Milaanosse veits üle 300 km. Oma kraami täis autoga ma ei tahtnud sinna sõita ja seal siis veel parkimine leida ja pabistada kas auto püsib ikka samas olekus seal kus seisab:) Ühesõnaga tegime nii, et jätsime auto eestlaste juurde maja ette seisma, ise sõitsime bussiga suuremasse linna ja sealt edasi rongiga Milaanosse. Milaanos rongijaama vastas saime väga normaalse hotelli, hinnalt oli see odavam kui mõni samaväärne Tallinnas! Veetsime 3 päeva Milaanos ja siis samamoodi tagasi. Ees ootas korras ja kaupa täis auto ja lahke pererahvas :) Tahan öelda seda, et mõtekas on jah ühe kohapeal ööbida ja siis ringi sõita, endal ja lastel mugavam, kotid-kraamid ühe kohapeal ootamas. Lennukiga on tulla muidugi mugavam, aga suurema seltskonnaga tuleb soodsam vast ikka oma autoga. Lapsed eriti tahavad ju midagi kaasa ka osta reisult ja kohvritesse alai ei mahu ...Ja puhkus ei pea ju algama siis kui Itaaliasse olete jõudnud vaid puhkus võib ju ka alata siis kui läbi teiste maade sõidate, näete ja kogete palju rohkem. Mina soovitan tee peal Tsehhis ööbida. Kui mõlemad naisega sõidate, siis ühest ööbimisest tee peal peaks piisama.

Hakkasin Minuke-se nii odava öömaja "Camping village continental" vastu kohe huvi tundma. Mina küll seal mobile home ~30€ öö kusagil ei näe. Hinnakirjas isegi kõige odavam majake (maxi caravan 6,40) suvekuudel neljale inimesele ligi 90€ koos tourist taxiga.

Ma käisin seal paar aastat tagasi ning mitte high seasonil (olin mai kuus), seega arvata on, et hinnad tõusnud ja see 90€ nelja peale jagada ei ole väga kallis, eriti tipphooajal. Kämpingu hinnakirja lugedes tasuks alati vaadata ka tingimusi, ühes teises kämpingus tuli hinnale lisaks maksta ka kasutatud elektri eest, mõni koht tahab lõpus koristamise tasu.

Siin veel üks leht mida tean http://www.homair.com/uk ja kodumajutust olen siit otsinud http://www.homelidays.co.uk/.

Arutades kämpingus ööbimist, vaatasin samuti sealseid nõudmisi ja leidsin, et ühes kämpingus nõutakse PASSE pandiks ja peale seda on koristamis tasu 35 euri. Kas on kellelgi kämpingus ööbimise kogemusi kus võetakse passid pandiks ja peale seda pead maksma koristamis tasu?

Mul tehti ühes kämpingus dokumendist koopia ja vist võeti mingi tagatis (mul on kuskil mälus meeles, et lahkudes sain neilt mingi summa tagasi), koristamise osas oli võimalik valida, kas maksta neile või koristada ise. Ühes kohas kontrolliti lahkumisel majake üle ja teises ei kontrollitud.