Rahavahetus Iisraelis?

Tere,
paluks infot, kas Iisraeli minnes saab eurod kohapeal probleemideta vahetada või peaks juba siin mingi summa kaasa vahetama? Eilatis krediitkaardiga kauplustes saab tasuda?

Iisrael kuulub arenenud riikide hulka. Juba 10 aastat tagasi sai seal edukalt ka kaardiga maksta. No välja arvatud muidugi turud, tänavakaubandus jms.

Tere!

Küsin, et kas seal on nö. tänavakaubandus ka, et selle jaoks võiks veidi varuda sularaha? Lähen Eilatisse, see kant siis huvitab.
Kuidas seal sularahaautomaatidega on?

Iisraelis sain seitse aastat tagasi kenasti raha vahetada igas linnas. Mina võtsin sularaha kaasa ja pangakaardi igaks juhuks. Rahavahetajaid oli palju. Maksta sai ka paljudes kohtades dollarites ja eurodes. Tõenäoliselt on Eilatis samuti võimalik sularaha automaadist välja võtta. Ikkagi suur puhkepiirkond. Väiksemates kohtades käis arveldamine sularahas. Hotellis oli meie eesti giidilt soovitus jätta 1 dollar toa koristamise eest. Mina panin Jerusalemas hotelli kirja uksele- mitte segada ja siis enam iga päev ei käidud tuba üle koristamas, ta niigi oli korras. Selliseid suuri poode nagu meil seal ei kohanud. Iga juut peab oma poekeset ja kaupa on tavaliselt väga laias sortamendis. Suur toidupood, milles sai käidud on meie väikese toidupoe mõõtmetes. Juutidega oli hea kaubelda ja said rahulikult asja vaadata. Araablased olid väga pealetükkivad, kui midagi küsisid, siis kutsuti poodi ja tagasitee peaaegu suleti.  Meie reisiseltskonnast kes mingi asja enda kätte võttis vaadata pidi selle või analoogilise asja ka ära ostma. Giid soovitas araablastega silmsidet mitte luua.

Ei mäleta, et oleks Eilatis tänavakauplejaid näinud. Ja sularahaautomaatidega on kehvad lood. Neid on vähe ja nendestki suur osa on ainult kohalike jaoks. Isegi kohalik majaperemees ei teadnud automaadi asukohta ja sai päris pikalt ringi sõidetud, et üks üles leida. Aga rahatähed on neil ilusad.

Käisin perega selle aasta märtsis, samuti Eilatis. Ütleme nii, et automaati, kust eesti kaardiga, ükskõik, kas deebeti või krediidiga, raha välja võtta - ei leidnud! Samas poodides enamasti toimis ka deebet, vahel harva ei, siis krediit läks kindlasti läbi. Eestist raha kaasa ei vahetanud, aga võtsime eurosid ja neid sai küll vahetatud rahavahetusautomaatides, need toimisid suurepäraselt ja neid oli ka piisavalt seal. OK, võib-olla nägin ainult kahte, aga see nii väike linn, et neist piisaski, üks oli kohe rannapromenaadil! Oli ka poode, kus saigi ainult sulas maksta, samas neid oli vähe.
Siin vahetasin raha (tegelikult jäi kolleegil oma Iisraeli-tripist üle ja vahetasin siis talle eurodeks) vaid selleks, et lennujaamas saaks kiiremini bussipiletid osta. Aga seal pidi olema ka ATM, mis töötab rahvusvahelise kaardiga.
Suurem kaubanduskeskus on kohe rannas, Mall Hayam Eilat, sisse laseb turvamees, kes teeb ka kotikontrolli ning lähed turvaväravast läbi. Terve 0-korruse moodustas ZARA.
Toidupoed keskuses on a la meie R-kioski suurused, samas meie elasime ranna vahetus läheduses Amdari linnaosas ja seal oli korralik suur toidupood, kus müüdi kõike ja valik oli korralik. Samuti on kaugemal linnaservas suuremad keskused ja toidupoed. Need jäävad Surnumere poole mineva maantee poole, seal ka suurem outlet.

Tänavakaubandusest jäi lisamata. Kui pidada rannapromenaadi juures, kust algavad suured hotellid, tänavakaubanduseks ühte väiksemapoolset turgu, siis jah, tänavakaubandus on Eilatis olemas. Muidu aga mitte!

Otse Eilati lennujaama vastast ringteelt läheb tänav mäkke, Sderot HaTmarim nimeks. Selle ääres on ridamisi rahavahetusi, ATM-e ja pangakontoreid. Ühest sellisest automaadist, esimesest ettejuhtuvast,  võtsin ka mina pisut kohalikku raha krediitkaardiga välja, aga ma ei oska nimetada, millisest just täpsemalt. Niipalju mäletan, et valisin selle kolmest kõrvutiseisvast üksnes värvi järgi, kuna meenutas meile tuttava SEB-panga oma. Ja tõepoolest, roheline kaart rohelises automaadis töötas:) 

Teiste ATM-ide toimivust seega  kommenteerida ei oska, aga neid on samal tänaval hulgim, kõik miski 300m raadiuses. Mingil põhjusel näib kogu rahandusega seonduv just selle tänava kandis pesitsevat, mitte aga muudes turistidega seotud paikades, nagu näiteks rannapromenaad, suured kaubakeskused vms.
Ise sain alati kõikides restoranides, kohvikutes, poodides, ka pisemates R-kioski laadsetes putkades, probleemideta kaardiga maksta. Sula läks vaja vaid bussisõitudeks, seda soovis ka meie giid ja rattarendi eest maksin mäletamist mööda sulas. 
Nii oli jaanuaris 2018.

Ma kahe aasta tagusest ajast mäletan, et hariliku Swedbank MasterCard deebetkaardiga sain täiesti edukalt sularaha võtta ja ei olnud mitte mingeid lisatasusid. Aga seda sai ainult osades sularahaautomaatides, ning nende leidmine vajas katse-eksituse meetodit. Detaile ei mäleta. 

Aastaid tagasi Tel Avivis küll probleeme polnud. ATMist sai kenasti SEB deebetiga raha kätte. Turistidele mõeldud müügikohtades saab üldjuhul ka meie rahas tasuda.

kas Eilati lennujaamast bussid kesklinna soidavad ja kas saab bussist piletit osta?

Siin kogu info.


Pileti võid ka netist ette ära osta. Siis prindid seal automaadist lihtsalt välja. Pange tähele, et see buss läheb tavaliselt Tabani, mis on väga mugav, kui valite hotelli, mis jääb kesklinnast kaugemale. Ei ole vaja ilmtingimata bussijaamas maha minna. 

Ovda bussiteemasse võib lisada, et ette osta pole mingit mõtet, kohe pagasilindi kõrval müüb onkel teile 5 euroga pileti, maksta saab ka kaardiga. Lisaks siis, et kui olete 4 kesi, siis võib kiirem variant olla 4 peale takso võtta, kui taksosi on palju, kes lennujaama inimesi toonud, siis pakuvad nad ise teile, et viivad 20 eest linna ära. Muidu linnast on takso kordades kallim. Ise olime bussipileti juba ostnud, aga kasutasime selle ära lennujaama tagasi sõites, buss väljub keskbussijaamast 3 tundi enne lendu.