Küprose vaatamisväärsused ja tegevused

Tere!

Liigume 3kesi 19 mai küprosele, ayia napasse. Kas mõistlik oleks rentida auto ja sõita saarepeal ringi või võtta reisibüroo teenuseid? Mida soovitate kindlasti vaadata?

Olen käinud Põhja-Küprosel. Sinna vist kahjuks lõunapoolt renditud autoga minna ei saa, millest on kahju, sest loodus on ilus ja vaadata palju :) Aga muidu kindlasti võtta auto, kuigi vasakpoolne liiklus vòib esmakordselt sòitmisel natuke keeruline olla.

Ma lähen reedel ja just ayia napasse. Meil on hotell kohe keskuses ja vaatasime, et polegi otseselt mõtet autot rentida - ma peaks ise sõitma ja vasakpoolne liiklus pole just esimene eelistus.
Meil on välja vaadatud paar bussireisi ja paadireisi, mida ette võtta, et näha neid kohti, mis tahame ja kõik on hotellist peale korjamisega; muu on kõik jalutuskäigu kaugusel :)

Meil muidugi mõjutab ka see, et kaasas on 2,5a laps ja nagunii ei taha kõik päevad ringi vurada, vaid ikka puhata ja päikest nautida lisaks vaatamisväärsuste külastamisele.

Küprose vaatamisväärsused https://www.google.ee/search?q=cyprus&ie=UTF-8&hl=et#spf=1
Tellitud bussi- ja paadireisid on mõnes mõttes lihtsamad, kuna vanemad ja huvitavamad teed on suht kitsad, liiklus vasakpoolne, parkimiseks koha leidmisega on probleeme jmt. Tellitud reisil on kõik sissepääsupiletid hinna sees, hotellist võetakse peale ja pärast tuuakse tagasi. Ayia Napast kulgeb mereäärne jalgtee pikalt mööda rannikut ühe valge liivaranna ja helesinise veega lahesopi juurest teise juurde, lapsel hea vees hullata. Nissi Beach on suht lähedal, samuti veepark. Kohaliku korraliku liinibussiga võib sõita Larnakasse, Nikosiasse või mujale ja vahelduseks seal päeva veeta. Larnaka keskuse juures on lai väga madala põhjaga musta liivaga rand.

Sai käidud seal 2013 aasta sügisel. Ayia Napas olime Bella Napa Bay hotellis. Võtsime ka rendi auto ja sõitsime saare lõunaosa risti-rästi läbi. Saar on inglaste "uppumatu lennukikandja", kus asub 2 suurt õhujõudude baasi. Küprose Vabariigi ja Põhja-Küprose Türgi Vabariigi vahel valvavad piiri Inglise sinikiivrid (ÜRO värvides). Ayia Napa lähedal, Greco neemel, asuvad "Radio Monte Carlo" saatjad, mis on Lähis-Idale samad, mis "Ameerika Hääl" oli eestlastele. Deryneiast paistab üle tühermaa mahajäätud Famagusta "kummitustelinn". Sõitsime läbi ka Akamasi poolsaare, mis asub läänerannikul ja kus on merekilpkonnade reservaat. Käisime ka Troodose mägedes, Agros'es, kus valmistatakse väga maitsvat vinnutatud sinki. "Must see" ka Aphrodithe vannid ja Aphrodithe sünnikoht, kus ta Vahemere lainetest välja tuli, Petra Tou Romiou. Väga head mezze't sõime Limelight Taverna's.
Avastamise rõõmu :)!

Läheme ka omal käel juuni algul Ayia Napasse. Kui keegi oskab soovitada kohaliku giidi või transateenust pakkuvat inimest siis tore. Meil miinuseks see, et seltskond 7 liikmeline ja tavalised taksod/sõiduautod ei sobi

Soovitan Põhja-Küprost külastada, seal ei ole nii palju turiste, näeb palju kohalikku elu ja pikkasid privaatseid liivarandu.
Kindlasti ise auto rentida ja liigelda.
Olles lõuna pool saab autoga vabalt põhja poole liikuda, vastupidi on keerulisem ;)

"Olles lõuna pool saab autoga vabalt põhja poole liikuda, vastupidi on keerulisem ;)"

see väide ei ole päris õige, enamus rendifirmasi ametlikult ei luba seda, lisaks tuleb osta piirilt eraldi kindlstus ja kasko seal ei kehti.

Paar päeva tagasi Küproselt, Ayia Napast.
Kes kõhkleb autot rentida, siis selleks on omajagu põhjust ka. Roolisolijale on parempoolse rooliga auto taltsutamine pahempoolses liikluses päris tõsine töö ja ringivaatamiseks aega suurt ei jagu. Pea peab pidevalt raalima, kuidas teha pöördeid, reastuda, ringteerežiimi hallata jpm.
Teed on tegelikult head ja kiirteel lubatud 100 km/h võib lugeda ka seal liikumise keskmiseks kiiruseks, Kõrval- ja mägiteed on kitsamad, aga siiski päris hea kvaliteediga.
Kõikjale ekskursioonibussid pole aga võimelised sõitma ja seepärast tasub valida rendiauto. ... Hinnad ca 40-50 €/pv (kui just bussi või maasturit rentida ei taha; cabriod on ka kõrgelt hinnatud). Bensiiniliiter hind ca 1,24€.
Auto rentimisel oli kummaline see, et soovitud rendiautot ennast pole tavaliselt kohapeal näha ega katsuda. Saad teada vaid auto margi, tehnilise iseloomustuse ja rendihinna. Sellelt pinnalt peab renditehingu otsustama ja mitte kaugemale kui järgmiseks päevaks.
Mõne päevaga saab aga sõidu selgeks, kuid pinge säilib ikkagi.
Siin küsiti kas saaks kuskilt juhiga autot rentida. Saab ja ilmselt ka 7-sele seltskonnale saaks (kui väikebussi rendimine omakasutusseei sobi). Nimelt on Ayia Napas (mujal neid ei kohanudki) sõitmas väga palju pikki mersu-taksosid (tavapärase kahe istmerea asemel kolm ja ka küljeuksi on 6. Usun, et saab kaubale.

Teen ka just plaane Küprosele minekuks, juba idee näha kahte kultuuri - Kreeka ja Türgi, koos ühel pisikesel saarel on nii lahe! Plaan on veidi matkata ja ringi vaadata ajaloolistes kohtades, kindlasti päevitada ka, laguunid piltidel on lihtsalt hämmastavad :) Kokkuvõttes plusse parajalt. Igatahes, vaatasin samuti nüüd erinevaid pakkumisi ja leidsin paar varianti: https://www.novatours.ee/search/puhkusereisid/kupros/larnaca
Hinnad on praegu soodsad (võttes arvesse, et 400€ sees on juba lennupiletid kui ka majutus). Lennupileteid eraldi juba on 400 kandis (vaatasin juuni kohta), juurde hotell, uberid jne, päris krõbe. On keegi juunis käinud või oleks samuti minemas? Võib ka soovitada ägedamaid matkaradu, kui kellelegi on isiklikke kogemusi, saar ju pisike, saab palju ringi käia :)

Nädal aega tagasi jõudsime just Küproselt Ayia Napast. Meile sattus muidugi vähe jama ilm, mis oli kohalikelegi üllatuseks. Petusime Napa Plaza hotellis, mis oli täpselt kesklinnas. Autorendi asemel võid näiteks rentida 3 rattalised elektri jalgrattad muidugi kaugele nendega ei jõua, päris paljud vurasid nendega seal ringi. Kindlasti soovitan Sea Cave'ides käia, meie käisime seal paaditripiga, paadi trippe pakutakse sadamas väga palju erinevaid. Water World veeparki ka soovitan sinna saab bussiga nuber 102 kui ma ei eksi ja kohe Ayia Napa keskusest. Kui ekstreemsused huvitavad siis soovitan Slingshoti teha lõbustuspargis. Nissi randa soovitan ka minna. Plaanisime alguses jeep safarile ka minna, aga kuna see tripp oleks kokku kestnud peaaegu terve päeva siis lõpuks loobusime sellest. Ja kui ööklubid huvitavad siis seal terve tänav neid täis, ise käisime Club Castles. Kui sinna jalutad siis kõik tulevad kohe meelitama, et kui sa nende kluppi tuled ja ostad ühe joogi siis saaad teistesse klubidesse tasuta, aga meie vähemalt ei pidanud kordagi ühegi sissepääsueest maksma, niiet ära lase ennast haneks tömmata :D Ayia Napa on suhtliselt väike linn, meie käisime veel ühe päeva Larnacas ringi. Mulle jättis Küpros hea mulje, plaanime kunagi tagasi minna aga ilmselt mitte Ayia Napasse. Ilusat reisi!

Meie viiene seltskond üüris eelmisel sügisel Ayia Napast ~10 km kaugusel villa. Külastajatele jäetud käsiraamatus soovitati Johni taksot http://www.johncyprustaxi.com . Autosid on tal erinevaid, meid sõidutati Larnacast villasse korraliku väikebussiga, kuhu mahtusid ka meie kohvrid ära. Tagasi lennujaama ta meid viia ei saanud, aga kohe pakkus välja ka teise juhi, kes meile õigel ajal järele tuli.

Tere . Minek 08.11. Põhja-Küprosele nädalaks reisile, kas keegi on see või eelmine aasta seal käinud jagaks oma kogemusi. Kus tasuks kindlasti käia ja kas peab ikka Türgi liire ka vahetama või saab Euroga hakkama. Tahaks natuke ringi käia ja samas mõni päev lihtsalt rannas olla. Siin varasemad postitused juba mõned aastat vanad, tahaks lugeda värskemaid kommentaare. Ette tänades.

vabandust, ma kohe tahaks teada, kuidas mingi vaatamisväärsus saab paari aastaga vananeda, et vaja oleks "värskemaid kommentaare"? Kas keegi seletaks mulle ära? Või on nii, et pigem mugav uuesti küsida vs ise eelnevalt vaeva näha ja infot otsida?
Sellise loogika alusel on juba eelmise kuu info vana. Lonely Planet peaks iga aasta uue raamatu trükkima jne...

Siin näiteks inimene on kõvasti vaeva näinud ja pika jutuga maha saanud https://trip.ee/reisikirjad/pohja-kuepros-2015-november
ja ka reisiblogide sissekannetes Küprosest juttu https://trip.ee/reisikirjad

Aitähh , ega ei mõtlegi et vaatamisväärsused muutunud aga tahtsin lihtsalt värskemaid kogemusi kuulda. Isegi Tartu linn on kahe aastaga märgatavalt muutunud.

Sai käidud Põhja-Küprosel ja jagakas natuke kogemusi. Kõik oli väga huvitav ja tore. Nikal Travel bürooga võib ka rahul olla, giidid toredad, see et nad pakuvad lisa ekskursioone on igal pool nii, kes pole huvitatud ei pea võtma.Nikal Traveli büroo hotellid on alati head aga tuleb arvestada et kuna nad asuvad asulatest väljas tavaliselt, siis on soovitav õhtusöögi pakett lisaks võtta.Kõike olulisem et pole mõtet vahetada raha. Ka põhja-küprosel eelistatakse igal pool Eurosid, isegi väiksed poed.Kellel huvi minna Küprosele siis soovitan ,oma moodi huvitavad on nii põhja- kui lõuna Küpros.

Lisan veel et nov. esimene pool olid ilmad väga ilusad. päeval 25-28 kraadi ja vesi 22 kraadi. Sai päevitada ja meres ujuda.

Soovitage vaatamisväärsusi ja tegevusi, mis pakuks huvi ka lastele :)
Milline piirkond on kõige parem nö staabiks võtta kui soov kogu saarele ring peale teha (va. põhja pool)? Või oleks mõistlik jagada ööbimised kahe piirkonna vahel? Lend läheb Larnacasse. 

Meie oleme käinud Küprosel kahel korral. Kaasas 10 ja 12 a lapsed. Esimesel korral 2018 aprilli lõpp oli reis 10 päeva, siis lendasime ka Larnacasse. Sealt võtsime rendiauto ja sõitsime kohe otse Paphosele kus olime 6 päeva. Hotelliks oli Cynthiana Beach Hotel. Jäime väga rahule. Mitte kõige värskem sisustus, aga väga mõnus hommikusöögi terrass ja ilus rand. Meil oli küll auto, aga bussiliiklus on seal ka väga lihtne ja mugav. 
Paphosel olles käisime läbi läheduses olevad vaatamisväärsused, nt Tombs of the Kings, Paphose sadam (seal on ka vabaõhumuuseum varemete ja amfiteatriga), Aphrodite kivi/sünnikoht (ilus), päikeseloojangut tasub ühel õhtul vaatama minna laevavraki Edro III juurde (google maps juhatab). Lisaks kaugemal armas küla Omodos ja Olümpos loomulikult. Kui on ilus ilm tasub Paphose sadamast võtta päevane merereis laevaga. Meie võtsime selle  ja lastele väga meeldis: https://www.freetimetours.com/cruise_wave_dance.php
Paphosel on ka veepark, see oli aprillis vist veel suletud. Või igal juhul me sinna ei jõudnud.
Edasi sõitsime 4 päevaks Ayia Napasse. Seal on küll ilusad liivarannad, aga muus osas on ta ikka üks suur kuurort lihtsalt. Rahvamassid, pidu ja pillerkaar. Veepark on ka.  Paphosel on rohkem vaatamisväärsusi ja elu-olu rahulikum. Ayia Napa lähedal käisime ühte lasershowd vaatamas, oli täitsa tore :)  http://www.magicdancingwaters.com/en/show/ 
Aga ma muidugi ei tea, kas nad enam tegutsevad.
Teel Paphoselt Ayia Napasse põikasime pealinnast Nicosiast  läbi ja tegime väikese jalutuskäigu Türgi poole peal ka. Tasub kindlasti käia. 
 
Igal juhul meeldis Küpros meile piisavalt, et juba sügisel 2018 (nov algus) tagasi minna. Seekord lendasime Ryanairiga otse Paphosele ja tutvustasime saart mehe vanematele kellele see oli esimene välismaa reis iseseiva Eesti ajal. Väga sobiv koht vähem reisinud ja vanematele inimestele. Piisavalt rahulik ja ülevaatlik. Lisaks saab edukalt suheldud ka vene keeles.