Lätis COVID digitõend ei kehti?

Tahaks natukenegi välismaa õhku hingata, seega planeerisime nädalavahetuse Lätis. Oleme vaktsineeritud, elektroonilised EU COVID digitõendid taskus olemas. Samuti teadlik sellest, et peab täitma enne riiki sisenemist ka elektroonilise ankeedi.

Nüüd aga hirmutati ära, et Läti piiriületus võib küll lihtne olla, aga kohapeal politseinikud ei pruugi kinnipidades ja pistelist kontrolli tehes arvesta EU COVID digitõendit, mille saame oma digiloo portaalis alla laadida. Väidetavalt saadi trahvi kuni 400 eurot, et polnud ette näidata Lätis nende enda kehtivat vaktsineerimise/läbipõdemise tõendit. 

Kas keegi teab, on see lihtsalt linnalegend või on mul tõesti lisaks digiloos genereeritavale tõendile veel mingisugust Läti enda tõendit vaja? Ei tahaks nagu justkui reegleid täites ikkagi trahvi saada.

Kõlab väga nagu linnalegend. Aluseks võib olla pigem see, et Lätis testimise COVID tõend ei kehti. Seega võis kellegi vanaisa onupojatütar saada sellega šoppamas käies trahvi ja siis läks külas jutt lahti.

Vaktsineeritutel pole probleemi. Saab Lätis poes ja söömas ka käia.

Seda on ainult tore kuulda! Ma arvasin kohe, et keerutatakse asjata tolm üles või keegi sai kellestki valesti aru, aga mõtlesin siiski targemate käest üle küsida! Aitäh!

Kahtluse korral soovitan telefoni tõmmata Läti ametlik tõendikontrolli äpp Covid19Verify ja sellega kood skaneerida. Kui tulemus roheline, siis kõik ok. Töötab kõigi EL tõenditega ja palju kiirem kui Eesti kontroll.digilugu.ee. Nähes kuidas praegu vahtu üles klopitakse, oleks kuulujuttude osas ise küll skeptiline. Head reisi!

Käisin esmaspäeval ja teisipäeval Lätis. Siguldas ei lastud kaubanduskeskuses teisele korrusele ilma tõendita. Hotellis näitasin kohe passi ja vaktsineerimistõendit (seal ei küsitud aga arvasin, et järgmine küsimus võib nii kõlada), kaaslastelt küsiti dokumenti (tavaliselt kui olen broneerinud, siis teiste dokumente ei ole küsitud. Restoranis Alaverdi küsiti kohe enne lauda istumist vaktsineerimistõendit ja kontrolliti. Viieliikmeline seltskond tuli meie järel ja nad asetati pikas lauas 2 + 3, keskele jäi mitme meetrine vahemik. Järgmisel päeval Deposse minnes küsiti kõigilt vaktsineerimistõend ja isikuttõendav dokument, kontrolliti tõsiselt. Järgmises söögikohas küsiti kas meil on tõendid aga erilist huvi ei tuntud, lihtsalt näitasime, et olemas ja sellest aitas. Hopas kohviku uksel oli silt, et korraga võib seal sees olla seitse klienti. Aluksne lihapoes pandi kohe karjuma, et sees võib olla vaid üks ostja. Ootasin siis kuni ostja lahkus ja siis sisenesin.

Mul see äpp toimis suvel ideaalselt. Mingil ajal hakkas näitama punast. Saatsin pilve ja uuesti allalaadides on jälle roheline. Eks meie tiigrihüpped on ka töntsiks jäänud...

Olen aru saanud et see Läti äpp töötab teistsugusel põhimõttel kui Eesti Digilugu - Läti äpp laeb avamisel alla antud päeva sertifikaadid ning seejärel tuvastatakse koodi kehtivus isegi ilma internetita, samas kui Digilugu ühendub iga kontrolli puhul üle interneti keskserveriga. Praktikas tähendab see seda et Läti äpp ketrab päeva esimesel avamisel 5-6 sekundit, ent seejärel töötab terve päeva laitmatult, tuvastades kehtivuse hetkega, samas kui Eesti äpi puhul tuleb alati mõni sekund oodata ja kehva interneti korral ei pruugi vastust tullagi

Saad ise kontrollida kas su tõend kehtib või mitte.

https://covid19sertifikats.lv/verify

Sama kontrollkohta kasutavad ka kõik söögikohad, piirivalve, politsei jne.

kui seal su kood roheline, siis kõik korras.

Küsimus polnudki niivõrd selles kas COVID tõend kehtib. Aga üks teadjamees hoiatas sõbralikult, et lätlaseid ei huvita EU ühine tõend vaid neil on vaja mingit oma riigi eritõendit veel lisaks, et trahvist pääseks. 

Õnneks see kuulujutt sai nüüd siin kummutatud :) Ja aitäh, kes siin seda äppi jagasid - sai see ka alla tõmmatud ja nüüd saab julgelt minna kui sel hetkel veel üle piiri lastakse.

Ehk mõeldi "eritõendi" all riiki sisenemise registreerimist

Kuu aega tagasi ei olnud küll võimalust seda kellelegi presenteerida, põlnd huvilisi.

Kas Lätis saab praegu üldse hotellis ööbida, kui ei ole vaktsineeritud?

Maunu postitatud lingi all tuleb käik Lätisse registreerida ja hoida valmis saadav kood. Bussiga reisimisel nädal tagasi kontrolliti nii selle koodi olemasolu kui tavapärast EU-koroonatõendit. Lätti saabudes saabub telefonile sõnum meenutusega, et pead olema registreeritud ja valmis seda vajadusel tõendama.

Ma igaks juhuks ootaks selle Lätti reisimisega, sest praegu valmib Läti tervishoiuministeril plaan riik lukku panna, sh keelata igasugune meelelahutus ja ebavajalik riiki sisenemine (mis iganes see siis on). Väidetavalt soovitakse muudatused ellu viia alates kolmapäevast. Kõik võib muidugi muutuda, aga igaks juhuks tasuks ettevaatlik olla ja olla paindlik oma reisiplaanidega. 

https://www.delfi.ee/artikkel/94891367/lati-tervishoiuministri-ettepanek-on-koige-mittehadavajaliku-sulgemine-kaugtoo-ja-komandanditund

Läti valitsus on jah, täna kaotanud oma viimasegi mõistuseraasu ja paneb riigi kuni 15 novembrini nö lukku. Sealhulags kehtestab 20:00-5:00 liikumiskeelu.

Samas EI SULETA riigi piire.

Meil ei ole Lätis vist kuni 15.11. suurt midagi teha.

Küll aga on oodata lätlaste suuremat "invasiooni" meile kui "vabasse maailma". Sama tõenäoliselt Leedug, kus vaatamata Eesti ja Lätiga sarnasele viirusefoonile onm vaktsineeritud isikutele põhimõtteliselt kõik avatud ja vaba.

Annaks nüüd "taevataat" Eesti valitsusele mõistust valida pigem Leedu kui Läti tee...

to Raul_R 

transiit Riia lennujama ikka töötab , ainuke et enam anigeeni ja PRC testi ei tunnistata enam transiidi jaoks

to dim123

Palun ära tekita segadust. LV ei kehtestanud täiendavaid reisipiirnaguid. Seega kehtivad kõik ettekirjutused mis olid enne riigi lukku panemist.

Testidena sobivad:

  • PCR test, mis poleks tehtud varem, kui 72 tundi enne Lätti suunduvasse transpordivahendisse suundumist või piiriületust või
  • antigeeni test, mis poleks tehtud varem, kui 48 tundi enne Lätti suunduvasse transpordivahendisse suundumist või piiriületust.

https://trip.ee/uudised/laetis-tuleb-lockdown-kuidas-puudutab-see-reisijaid

to Ninatark 

https://reisitargalt.vm.ee/riigid/lati/

PCR on kadunud , palun kontrolli enda infi ise :)

to dim123

Loe enda link läbi. Seal on must-valgelt kirjas, et testid (nii PCR kui antigeen) on OK. Lisaks võid lugeda originaalinfot Läti lehelt.

https://www.latvia.travel/en/article/covid-19-and-travelling-latvia

to Ninatark 

tundub et panen segast , juhtub .

Ninatark ja dim123:

Loodan Buldooza ja/või Vatse kommentaaridele, aga pakun, et hetke seisuga ei sisalda ei ReOpenEU, Reisitargalt kui ka kahjuks ka see Läti enda veebileht kõige värskemat infot?

Läti valitsus kiitis karmid lukustusmeetmed heaks | Välismaa | ERR

Endal on ka plaanis koolivaheajal üks Poola tuur teha; kas trahvide vältimiseks ei tohiks Läti läbimist tagasitulles jätta liiga hiljaks s.t Läti-Eesti piir tuleks ületada hiljemalt 19:59?

to: lauriandres

Olen kuulnud, et reisides tuleb öiseks liikumiseks taodelda eriluba. Täpsemalt oskab ehk saatkond või LV Välisministeerium rääkida.