trip-krainetrip-ukraine-dark
Lapselapsega Kreekasse - kas on vaja vanemate notariaalset kinnitust?

Minu ema soovib sõita minu nelja-aastase lapsega nädalasele puhkusereisile Kreekas. Reisifirma ei suuda öelda, kas on vaja notariaalse kinnitusega vanemate luba või piisab vanemate omakäelisest allkirjastatud paberist. Kas kellelgi on kogemusi või infot sarnase olukorra kohta?

On küll vaja notariaalset kinnitust. Parem kui oleks inglise keeles.

Tasemel reisifirma küll kes sellist asja ei suuda öelda....loomulikult on vaja notariaalset kinnitust....

To: päike1 2 ja foxx. Kelle jaoks seda notariaalset kinnitust vaja on? Kes ja kus seda nõuab?

Tavaliselt on sellistes küsimustes väga heaks allikaks suuremate Euroopa riikide autoklubide kodulehed. Neist suurima, sakslaste ADAC info leiab siit: https://www.adac.de/reise_freizeit/stadt_region_land/laenderfuehrer.aspx?Land=60. ADAC info kohaselt on vajalik kirjalik ja kinnitatud nõusolek, lisaks notarile saab aga sellise nõusoleku blanketi, selle täita ja kinnitada ka Kreeka saatkondades. Kreekal on saatkond ka Tallinnas, aadressil Harju 6.

Mina sõitsin lapselapsega Saksamaale ja lennujaamas küsitigi...

Minult küsiti Tallinna lennujaamas, kui lapselapsega juunis Türki sõitsin.Mul on notariaalselt kinnitatud lapsevanemate volitus lapse 18-aastaseks saamiseni.

Oli kaasas kaks erineva nimega last ja küsiti lennujaamas. Notari juures tehakse nii Eesti kui Inglise keeles kuni lapse täisealiseks saamiseni, hind algas vist 25 eurost. Reisibürood (Pärnu Estravel kindlasti) teavad väga hästi millised notarid odavamalt teevad.

Aitäh teadjatele. Firma nimi, mis ei osanud aidata, on Estravel :)

Kindlasti peab olema, küsitakse. Võivad küsida ka siis, kui lendab üks vanem koos lapsega. Mis aga reisifirmasse puutub, siis üllatav. Olen saanud Estraveliga asju ajades kinnituskirjas juba kõik info, nii pagasi kohta, kui ka reisides nt üksi, siis ka teabe, et peab olema läbi notari tõlgitud inglise keelde luba jne.

Täpsustus Arabelale. Notarid ei või tõlkida eesti keelest võõrkeelde, selleks on olemas 31 vandetõlki. Kuni aastani 2020 on notaritel lubatud tõlkida võõrkeeltest eesti keelde, edaspidi peab ka sellisel juhul kasutama vandetõlke.

Kuid loomulikult ei peagi siin midagi tõlkima, tuleb lihtsalt see vanemate luba koostada inglise keeles ja selle võib notar küll kinnitada.

P.S. Muidugi võib selle ingliskeelse loa koostada ka notar kui oma keeleoskustes kahtlete.

Laiendame teemat. Arabella: Kindlasti peab olema, küsitakse. Võivad küsida ka siis, kui lendab üks vanem koos lapsega.

Kuidas reisivad üksikvanemad koos lastega ja lapsed, kellel on teine vanem surnud? Üksikvanemaid on hulgim.

Kuidas reisivad lahku läinud vanemad lastega, kui teine vanematest on kadunud nelja tuule poole?

sarnaseid teemasi on siin enne ka olnud. Üldiselt ei ole probleemi kui seda teise vanema luba ei ole, aga kunagi ei tea, kus mingi ametnik võib kiusama hakata. Käidud korduvalt USAs, Barbadosel, Maltal, Küprosel, Sitsiilias jne ja pole probleemi olnud kuigi osadel juhtudel on olnud lapsed teise nimega kui ema. Ilmselt kui sõidab 2 täisksvaanut lastega, siis tavaliselt küsimusi ei teki, vist oli Bulgaaria, kus kindlasti luba küsitakse.

Ma täpselt ei mäleta, aga kusagilt on meelde jäänud, et Eesti kodanikust lapsele kehtivad reisimisel Eesti seadused. Kuna Eesti ei nõua koos ühe vanemaga reisimisel teise vanema luba, siis ei tohiks ka teiste (vähemalt EL-i riikide) piirivalvurid küsida teise vanema luba. Kui laps reisib ilma vanemata, siis Eesti kodanikust lapsele peaks piisama tavalisest lihtkirjalikust vanemate loast, kus on mõlema vanema andmed ja kontaktid ilusti kirjas. Näidise saab näiteks VM lehelt. Samas see on puht teoreetiline jutt ja kui piiril keegi midagi nõudma hakkab, siis tuleb ise vaadata, et mis edasi saab. Tõenäoliselt saab lisainfot VM-i infotelefonilt jne. Seni pole Euroopas keegi minult mingit luba küsinud. Lastega käidud nii EL-i riikides (ka Bulgaarias) kui ka Albaanias ja Kosovos. Viimaste jaoks sai isegi luba kaasa võetud, aga kedagi see ei huvitanud.

Kaks nädalat tagasi läksime lapselapsega, kes on 11 aastane ja kannab sama nime, mis meie Helsingist laevaga Stockholmi ja meie käest küsiti Helsingis vanemate nõusolekut. Õnneks see oli olemas- nendele paberitele löödi peale Soome tempel ja sõit võis jätkuda. Tundub, et midagi on Euroopas muutunud.

Huvitav ongi see, et riigis, kuhu sõidad, pole veel küsitud, aga just siin.Isegi ei kujuta ette, mis oleks saanud, kui poleks neid volitusi olnud, mida Tallinna Lennujaamas küsiti.Tasub siiski teha.Notari kontoris aeg kokku leppida, polnud mingit pikka ooteaega.Ja 18 aastaks hooletu.

Vabandust, mitte 18 aastaks, vaid lapse 18 -aastaseks saamiseni!

Ma käisin tütre ja tütretütrega Türgis, tüdruk on isa nimel, ei küsinud keegi.

Politseimajor Marilis Sepp on kirjutanud järgmist: "Juhime tähelepanu, et pärast Eesti Vabariigi liitumist Euroopa Liiduga, ei toimu alates 01.05.2004 regulaarset Euroopa Liidu liikmesriikide, Euroopa Majanduspiirkonda kuuluvate riikide ja Šveitsi Konföderatsiooni kodanike ja sõidukite fikseerimist piirikontrolli andmekogus. Alates 21.12.2007 kuulub Eesti Vabariik Schengeni viisaruumi ning seetõttu ei toimu Schengeni ruumi sisepiiridel isikute ja sõidukite kontrolli ning piiriületuste fikseerimist piirikontrolli andmekogus. Rõhutame, et juhul kui EL, EMÜ või CH kodanikuga koos reisival vanemal kui 7-aastasel lapsel ei ole oma isikut tõendavat dokumenti ja saatva vanema reisidokumendis ei ole lapse fotot, siis tuvastatakse laps teiste dokumentide või temale küsimuste esitamise alusel." Seega kui soovi, võite julgesti ka lapserööve korraldada ja PPA annab lapsele veel kommi kah kaasa :)