Maltale tööle

Soovin foorumikaaslaste infot Malta kohta.

Silmapiiril on üks tööpakkumine - 1400 eurot netopalk. Kas sellega saab korterit üürida ja inimese kombel ära elada?

Umbkaudse hinnavõrdluse leiab Numbeo portaalist, kus saab võrrelda Tallinna hindu teiste linnade, sh Valletta hindadega. Vastav võrdlus on siin: https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Malta&city1=Valletta&country2=Estonia&city2=Tallinn&amount=1400.00&displayCurrency=EUR Jämedalt võttes võrdub 1400 palk Vallettas 900 palgaga Tallinnas. Suurim kulukoht on sealjuures eluase, mille rent on kaks korda kõrgem kui Tallinnas. Tõsi, Tallinna andmed tunduvad seal olevat suhteliselt ajakohased (uuendatud 290 korda viimase 12 kuu jooksul, viimati sel kuul), samas kui Valletta andmeid nii tihti ei uuendata (uuendatud 27 korda viimase 12 kuu jooksul, viimane uuendus juulis).

Oleneb, mis on alternatiivid? Ja praegune/endine sissetulek? Ma ütleks, et väga väike palk. Parem võta Eestis kuskil 2200-2300 eurose netopalgaga pakkumine vastu. Maltal oleneb ka, kuidas toimub pensioni teeninine/arvestamine ja kuidas pakutakse tervisekindlustust. Ilmselt ka kas tasutakse riiki/riigist kolimiskulud jm. parameetrid, mis tavaliselt rahvusvaheliste palgapakkumiste läbiräägitav osa. Oluline on ka töösuhte kindlus, tagatud lahkumishüvitise periood jne. Kuhugi katseajaga tööle, mille tegijat on lihtne asendada, sellise palgaga küll ei tasu minna.

Töökoht on veinimajas nn rahvusvaheliste suhete juht Soome ja Venemaa suunal. Poole kohaga.

Aitäh info jagajatele!

Kas saaksid või tahaksid seal ka veel teise samasuguse vm. töö otsida? Siis annaks ehk hinnataset arvestades (ei tea küll millised eluasemelahendused Sul Eestis ja mis kuludega need seal oleks) sellise korraliku Eesti keskmise välja ehk isegi. Maksud küll kasvavad aga mingi 2600 eurot kuus oleks siis samaväärne ehk kui Eestis saaksid 1800-2100. See muidugi vähe, ei tea eriti kedagi Eestis kes nii vähe teeniks aga ellu vast jääks, suurt tarbida ja säästa aga ei suudaks vist? Eeldusel, et lapsi pole siis võimalik vast. Kokkuvõttes oleneb kui kauaks ja kas võimalus edeneda näiteks 2 korda kõrgema palga peale seal ja kui kiiresti.

Sigala: tõesti või?

 1800-2100. See muidugi vähe, ei tea eriti kedagi Eestis kes nii vähe teeniks aga ellu vast jääks

LiisM, trolls gonna troll. Kui trollimine jaotada enamvähem mõistliku info vahele ära siis on raskem tõestada, et trollimine üldse toimus. Kõige lihtsam on selliseid blokkida ja tekst kustutada muidu läheb FB-ks kätte ära.

Ma ausaltöeldes ei jõua ära oodata, et sigala siit foorumist välja juba löödaks.

Veigo lubas lahkelt, et trollid blokeeritakse?

Cmoon ma ei saa aru milles probleem. Tõesti ei tea kedagi kes nii vähe teeniks. Tehke ka tööd ja kasutage võimalusi. Neid on oi kui palju nii palgatöö kui ettevõtluse valdkonnas kogu aeg, hoidke silmad lahti ja looge lisandväärtust. Lisaks arvestades konvergentsiefekti pakutut ja seda et on olnud arvukalt võimalusi laenu saada (neile kes väidavad et puudus algkapital), siis ma tõesti ei mõista kuidas inimesed ei ole suutnud viimase 20-30 aastaga rikastuda.

Puust ja punaseks - veel aastal 2010 oli võimalik oksjonilt osta nt. eluasememaad Tallinnas Kristiines alla 50 euro ruutmeeter, Nõmmel veel vähem. Ainuüksi 1 sellise krundi müük täna toob sisse ca 1500-2000 eurot kuus kogu selle kümneaastase perioodi iga kuu kohta.

Aga kes keelas mitut krunti osta. Maatulundus- ja metsamaast ma ei hakka parem rääkimagi.

Edit: Enne kui mind ära blokitakse tahaks veel täpsustada, et ei ole ise kunagi kuskilt laenu võtnud ega kavatsegi seda teha. Teistele ka eriti ei soovita, ometi see võimalus on olemas (negatiivsed intressid pealegi praegu) ja reaalsuses kogu ettevõtlussektor seda usinalt kasutab.

Kodanik Sigala on tõeline rahva valguskiir. Tema juhtimisel oleme maailma viie rikkama riigi seas mitte viie aastaga vaid hiljemalt aasta pärast.

Need 2010 a Kristiine elamumaad alla 50 EUR/ruut  olid rämedate hüpoteekidega  mis 2007-2008 rikastumisbuumis kokku olid laenatud. Ei ole eriti hea investeering. Mitte et see kuidagi teemasse puutuks.

1400 EUR palgaga poole kohaga tööd tehes elaks ma vist terves euroliidus lahedalt ära sest enamvähem kõik on juba olemas. Sarnaselt Soome pensionärile:) 

Eks see oleneb ka nõudmistest et kas eluaset on vaja peaväljaku äärde või kõlbab rabaservas samuti. Mõlemil on oma eelised ja puudused. Jne. 

Malta tervisekindlustusega ma kursis ei ole. Üleüldiselt on hea teha Eestis EL rahvusvaheline kaart kasvõi mingi juriidilise keha abil miinímumpalgalt ja see kehtib siis tervel suurel kodumaal. Või Soomes, sest Eesti sotsiaalmaks on muarust ikka üle mõistuse kõrge.

FD62, ma Soome kohta ei oska öelda, aga Lõuna-Euroopas pole selle ELi ravikindlustuskaardiga suurt midagi pihta hakata, vähemalt turistikeskustes on praksistel lausa ukse peal silt et ka EL kaardiga tuleb maksta sama palju kui ilma kaardita tulles. Küll võib kaaluda mõnd tasulist vabatahtlikku ravikindlustust, näiteks Morgan Price: Morgan Price International Healthcare - Get a Quote or Quotation või Allianz: Expat Health Insurance for Individuals | Allianz Care. Kuluks võib arvestada ca 125€/kuus, samas terves Euroopas kõik uksed avatud. Eestis on analoogiks nt Ergo kindlustused: Ravikindlustus Eesti ja Euroopa Liidu kodanikule | ERGO kindlustus

Riigimaa oksjonitel pole kunagi mingeid hüpoteeke olnud kui mõni seda arvas.

No sigala jutus on ka killuke tõtt. Inimeste tutvusringkonnas on reeglina sarnase jõukusega inimesed. Ega Eestis keegi palkadest ei räägi, aga ütleks, et ega ka enda tutvusringkonnas keegi alla keskmise palga ei teeni, ikka tunduvalt rohkem. Sinikraesi pole. Samuti pole tuttavate hulgas rikkureid või tippjuhte. Äriklassis ei lenda keegi :)

Sigala on viisakaks muutunud ja tänab toetuse eest.

Aga teemasse tagasi - teemaalgatajale - siis oleneb muidugi mis alternatiivid Eestis või mujal on ja praegune palgatase, aga pakutav palk Maltal on siiski äärmiselt väike, eriti kui eluasemekulud ka tulevad. Samas kui töö just üle jõu ei käi, jutu järgi poole kohaga ja selles valdkonnas on töö tavaliselt ka hobi tegelikult, ja võimalus tundub muidu hea, siis ma arvan, et enamus siin soovitaks proovida vähemalt. Aga kindlasti ei ole see sissetulek, millelt ulatuslikult säästa ja oma tulevikku kindlustada (või ka laste tulevikku).

Huvitav, minu tutvusringkonnas tõepoolest kõik lendavad pikki lende ikka enamasti äriklassis, tehes seda aga siiski kulutõhusalt/teadlikult (pakkumised, upgradevoucherid, miilid jne.). Ma ausalt öeldes ei lähekski reisile kui peaks mingi 6+ tundi istuma ja ei saaks lamada. Piir läheb kuskil 5 tunni pealt umbes. Aga eks ma olen ülekaaluline konservatiivne seakasvataja ka, noortel pole vast vahet.

Riigimaa oksjonitel pole hüpoteeke ja pole nad üldjuhul midagi ülemäära atraktiivsed  ka olnud. Kui siis ainult siseringi jorssidele ja Luua Villu sai selle eest trellid. Ja-jah, mul on ka üks taoliselt saadud maatükk mis hetkel  eriti ei põle :) 

Vat pole Lõuna-Euroopas haigemajja sattunud. EL kaart kehtib ikka riiklikes meditsiiniasutustes ja võib vabalt olla et mõnes riigis võib sellseid ühe käe näppudel üles lugeda. Ülejäänud on kõik erahaiglad või -praksised. Soomes on sarnaselt niimoodi et kui minna EL kaartiga riigi polikliinikusse siis võib julgelt pool päeva koos 50 neegriga seal elavas järjekorras passida. Erakliinikutes see kaart ei kehti, tuleb maksta täisraha ja siis hiljem korvatakse mingine osa kui on viitsimist avaldus esitada. Jutule aga saab kohe. 

Küll aga lapiti üks tuttav soomlane hiljaaegu Hispaanias suht nullist kokku pärast seda kui ta jalgrattaga mägedes risu pani ja lennutati Turku haiglasse kus juba helgemad pead jätkasid. Mingit eraldi kindlustust peale EL-kaarti polnudki. 

EL-kaarti mõte ongi igasugused tõsisemad asjad kui hambaravi või günekoloogi külastamine. Vaatasin ka Ergo ravikindlustust: no minu pilgu jaoks on need summad seal ikka äärmiselt väikesed. Kõige kallimas paketis haiglaravi ainult 10 000 EUR ?

Jutt on üldistatult sellest, et täiesti tavalise tegevusega on Eestis tänu kiirele elatustaseme tõusule (ok, ka tänu kiirenenud rahatrükile ja eurorahadele, mis seda oodatust umbes 2 korda võimendanud) olnud võimalik piisavalt rikastuda igaühel. Lihtsalt perspektiiv peab piisavalt pikk olema, seepärast tõingi näiteid 10 aasta tagustest asjadest viiduna tänapäeva. Loomulikult ei genereerita rikkust väga palju lühema perioodiga ja eks järgmised 10 aastat tulevad olema veidi tagasihoidlikumad. Ent taolisi võimalusi on endiselt piisavalt, seda pakub arvatavasti ka praegu algav majanduskriis.

Luua Villu ja hulk teisi seal paraku on veidi teisest kategooriast juhtumid.

FD62, kõik sõltubki konkreetsest olukorrast ja kindlustusvajadusest. Ergo summad on tõesti väikesed ja ei sobi ainsa kindlustusena, küll aga täiendusena Haigekassa kattele. Minu point oli pigem selles, et kui kindlustust üldse ei ole, siis pigem erakindlustus kui Haigekassa vabatahtlik. Aastase Haigekassa vabatahtliku kindlustuse eest peab täna maksma 2043€, samas kui näiteks Allianz Care Plus pakett annab ca 1800€ eest aastas kuni 1,3 miljoni eurose katte koos korraliku protseduuride ja eraarstide kattega. Olen ise samalaadse võtnud ja väga rahul, kui vaja arstile minna, siis ei Eestis ega mujal kusagil järjekorras passima ei pea. Aga maitse asi. Minu kogemus ELi ravikindlustuskaardiga pärines Austriast, kus suusamäel viga saanut tervitas küla arstipunktis selge silt, kus vaid kaardiga abi otsima tulnutel soovitati leida mõni teine koht.

Keskmise palga näitaja ei ole just kuigi efektiivne. On meil ju kümneid tuhandeid väikeettevõtjaid, kes omale kenasti miinimumi maksavad, seda üsna legitiimselt. On ka ümbrikupalk, mis maksuameti väitel küllaltki vohav. On ka mitmeid muid skeeme, millega erisoodustust välditakse. On meil Kalevipojad, kes oma jõukust ka kodumaale pudistavad jne.
Elu Maltal ei pea olema sugugi üle mõistuse kallis, tuleb endale lihstalt aru anda, milliseid standardeid oodatakse ja mis nende saavutamine maksab. Ja ma ei soovita sugugi telkimist.

Buldooza, kas Allianzi paketil on kindel aastamaks mis kehtib elupäevade lõpuni või vaadatakse seda regulaarselt üle ja eriti põduratel korrutatakse järgmiseks perioodiks korraliku koefitsiendiga? 

Ma olen neisse erakindlustusseltsidesse skeptiliselt suhtunud sest minuteada uuritakse ja küsitletakse enne lepingu sõlmimist korralikult ja kui juba on mingi haigus siis seda ei korvata. Ja analoogselt liikluskindlustusele - kui ikka iga kuu avarii teha siis läheb kindlustusmakse suuremaks. 

Riiklikul kindlustusel selliseid nüansse pole ja boonusena saab ka mingi pensioni kui enne ära ei sure. Eesti on kallis, ma viisin oma maksud Soome ja nii 125 EUR kuus on viisakas maksta et ravikindlustus ja pension olemas oleks. Rohkem võib ka alati panustada kuid see mõjub siis vaid pensionile. Vähem samuti, esimesel aastal deklareerisin aastatuluks 9000 EUR mida Soomes peeti nii väikeseks summaks et tulumaks oli sümboolne ning Eesti mõistes sotsiaalmaks kas 67 või 76 EUR kuus. Kui aastate kaupa nii teha hakkab maksuamet lõpuks uurima, et millest sa üldse ära elad. 

Maltal võiks ka neid aspekte uurida ja kasvõi juba selleks et tuleviku tulusid prognoosida. Sellesama Soome näitel tuleb kolm aastat võõrleegionis teenida et omale rahvapension kindlustada mis hetkel kuskil 600-700 EUR kuus on . Siinmail elamiseks vähe kuid mõnel palmisaarel lösutades päris korralik rull. 

Tööd rabades miljardäriks saada pole ma üldse plaani võtnudki :)