Mitmeid küsimusi Türgi kohta

Vabandan ette, kui mõni küsimus on ehk korduv, kuid kinnitan, et tutvusin väga põhjalikult siinse foorumi infoga ning kuna kõigele küsimustele vastuseid ei saanud, siis loon uue teema.

Ütlen kohe ära, et reisin esimest korda Eestist-Lätist kaugemale ning seetõttu võivad ehk mõndade küsimuste vastused tunduda paljudele iseenesest mõistetavatena.

Panen küsimused kirja punktidena, siis on lihtsam anda vastust (kui korraga kõigile ei oska vastata, siis piisab neist punktidest, millele vastust oskad anda):

 1. Plaan minna Alanyasse ning parima pakkumise saime hetkel hotelli Wien. Kas kellelgi on selle hotelliga kogemusi? Kuidas toidud, toad, asukoht jne?
 2. Plaan minna aprilli lõpus - mai alguses. Kas sellel ajal on juba hooaeg alanud ning kõik kohad lahti ning toimuvad kõik ekskursioonid?
 3. Reis kestaks nädal aega, kuid kas sellest ajast piisab? Eks see on muidugi individuaalne, kuid üldiselt kas saab selle aja jooksul mõnusalt niisama rannas peesitada, samas ka erinevatest ekskursioonidest jms osa võtta ning lisaks veel ka shopata? Või jääb ehk kõigest osa võtmiseks aega siiski nädalast väheks?
 4. Kui suur on Alanya? Pean selle all silmas seda, et kas kõik soovitud kohad leiab kohapeal üles (näiteks kaubanduskeskused) või peab siiski kodus eeltöö ära tegema ja aadressid üles märkima? Kaubanduskeskuste kohta ka veel küsimus, kas kaubanduskeskused on Eesti stiilis kaubanduskeskused (nagu Ülemiste, Kristiine jms keskus) või pigem turulaadsed? Kas ka keskustes saab tingida või on need siiski "liiga" poed ja hinnad fikseeritud?
 5. Kui rentida auto, siis milliseid kohti soovitate külastada omal käel?
 6. Reis on plaanis Novatoursi reisikorraldajaga. Millist lennufirmat Novatours kasutab? Kas hotelli jõudes peame ise end sisse registreerima või korraldab selle ära giid või pannakse meid vaid hotelli ees maha ja peame ise ülejäänud check-in ära korraldama? Kas giid on eesti keelne?
 7. Siit foorumist käis tihti läbi Pasha nimi, kelle kaudu saab odavalt ekskursioone jms osta. Kas keegi oskab täpsustada, kas Pasha veel tegutseb ning kus täpsemalt?
 8. Kas keegi on Türgist pakki Eestisse saatnud? Kui kulukas, keeruline ja turvaline see on? Kuna mul on Eestis väga palju sõpru-sugulasi, kes mind alati on reisidelt tulles kostitanud, siis tahaksin ka neile kõigile midagi reisilt viia. Kardan aga, et minu pagasisse ei mahu kõik asjad ära ja seetõttu on ehk mõttekam saata pakk Eestisse ja ise siis sellele järgi minna hiljem Eestis.

Aitäh, kes leiavad aega vastamiseks!

1)Wien. Asukoht väga hea,toad head,söök rahuldav.Pikemalt olen kirjutanud hotellist Novatoursi lehel.Seal on veel päris mitmeid kommentaare. 4) On vähemalt 1 suurem kaubanduskeskus.Nii Ülemiste mõõtu.Wienist kuskil 2 km ,ehk paras jalutuskäik teha. 7) Pasha müüb ekskursiooni kuskil 100-150 m Wieni hotellist kesklinna poole. 6) Novatours vastab sellele küsimusele meelsasti.

 1. Meie rentisime auto 1 päevaks ja käisime Alanya taga mägedes. Sealt leiad kanjoneid, koopaid ja ilusaid vaateid. Inspiratsiooni sõiduks saime siit lehelt http://www.alanya.tv/en/Alanya_Pictures/AlanyaRiversPhotos/ Ei sõitnud üldse kaugele. Nägime seal ka taksodega seiklejaid, kuid arvan, et auto rentimine on odavam.

Vastan sulle oma kogemuste järgi, mitte punktidena:) Mina käisin Alanyas 2011 mais. Lennujaamas maha tulles saadetakse teid bussidesse, seal küsitakse, kuhu ja antakse infolehed. Giid on eesti keelne ja vastab kõigile küsimustele. Sõit Alanyasse on päris pikk, ühe peatusega , kus saab süüa-juua jms. Maha pandi meid hotelli ees ja juhatati sisse. Sealt edasi pole enam suurt midagi, täidad ankeedi ja annad oma passi nemad annavad võtme ja juhatavad tuppa(meil siis konkreetset oli nii). Alguses tundus küll ilmateate järgi , et ilm on juba. Kohale jõudes oligi esimene päev päris tuuline ja külm. Kokku olime 10 päeva ja selle aja jooksul sadas 1 päev vihma ja 2 päeval oli pilves ja tuuline. Ülejäänud päevad olid soojad, isegi palavad. Shoppamise kohta oskan mina nii palju öelda, et suurtemates poodides ei käinudki. Tänava peal on piisavalt (isegi palju) teenusepakkujaid. Inimesed on sõbralikud aga võiks öelda , et isegi natukene pealetükkivad. Et ainult sulle midagi maha müüa. Nad kusjuures vaatavad selle järgi ka veits, et kui pruun sa oled:) kui sa oled valge alles siis nad määrivad sulle asju palju kallima hinnaga pähe, sest teavad, et oled siin uus ja ei tea hindadest midagi. Kõige parem oleks neile öelda, et oled näiteks juba mitmendat korda seal ja alati, alati kauple:) Mina kauplesin asjadelt ,näiteks pluus 20 eur 10 euro peale. Hea jutt on oluline. Üldiselt asjadel , millel on juba hinnasilt peal, neilt kaubelda ei anna aga proovida võib alati, paar eurot ikka alla saab:) usun et saad seitsme päevaga nautida kõike:) Soovitan kindlasti raftingut, kui ilm on ilus. Käisime ise tuulise ja külma ilmaga aga siiski oli üli üli kift. Kindlasti soovitan! Soovin Sulle ilusat reisi! Loodan , et oli abi sellest :)

Tere Liisuaa=) Kõigepealt ära muretese kui lähed reisibüroo kaudu siis on kõik väga hästi korraldatud ja kõik lennujaamast hotellini läheb sujuvalt. Selle ajal kui sina sinna lähed siis algab Alanyas hooaeg, enamus kohti on on avatud ja usun, leiate kõik vajaliku enda jaoks et mõnusalt puhata. Mis selle aja kohta tahaksin mainida on see et ilma ei pruugi olla kõige soojemad. Päeval on kindlasti soojem kui meil eestis ja saab ka randa kindlasti minna aga õhtud võivad olla päris jahedad aga kõigile see suur leitsak ka ei meeldi nii et vb sinu jaoks on see just mõnus. =) Nädalast Alanyas peaks piisama, et saaksid sellise üldse ülevaate sellest linnakesest. Linn pole nüüd kõige väiksem aga kõik on väga lihtsalt leitav. Praktiliselt kõik poed ja peokohad ja baarid jäävad ühele peatänavale mis viib lõpuks kesklinna. Linnas liigub ka buss millega saab väga hõlpsalt liikuda. Kaubanduskeksused seal eriti moeks pole aga see eest on tänavad täis Alanyale omaseid poode mis on omaette elamus. Pasha kohta ei oska ma midagi öelda aga tänaval on palju müügikohti kust saab kohalike ringsõite osta ja autot rentida aga see kui odavalt sa selle kätte saad sõltub siiski sinust.Ka see Pasha võib sulle kõik kallilt maha müüa kui sa ei kauple ja ei vestle =) See on minu poolne väga üldine kokkuvõte aga kui sul on veel soovi teada saada selle linna kohta ja mida seal teha kirjuta mulle kas trip.ee postkasti v meilile miisu_kiisu87@hotmail.com ja võin täpsemalt rääkida. Nimelt olen seal väga palju käinud ja kohalike juures ka elanud nii et tean päris palju selle linna kohta =)

Meie käisime möödunud aasta augustis ja tegutsesime kogu nädala kahe lennujaama ja hotellitransfeeri vahel omapäi. Pashaga suhtlesin juba eelnevalt läbi FB - kui huvi, siis toksi sisse Pasha Alanya ja saada talle sõnum. Meie leppisime kohe kohalejõudmise järgseks päevaks kokku hammami. Peale seda viis autojuht meid Pashaga kohtuma, kus ta rääkis veel tripivõimalustest ja näitas pilte lisaks. Meie puhkasime hotellis ühe täispäeva, ülejäänud aja jagasime puhkuse ja trippide vahel. Džiibisafari oli hea ja päev merel samuti - puhkus ja päevitamine korraga. Kõige tipp oli muidugi rafting - külma vett ja adrenaliini kärestikujõel :) Kaubandusest ei oska väga rääkida,sest piirdusime omakandi tänavakaubandusega. Ei olnud küll ka Alanya linnas vaid mõniteist kilomeetrit eemal. Mõnusat puhkust igal juhul!

 1. Hotell Wien on hea asukohaga, kesklinna ja sadama kõrval, kus kogu melu käib.
 2. Käisime Alanyas 2012.aprilli lõpus. Merevesi oli uskumatult soe, umbes 23 kraadi. Päike paistis, liiga palav ei olnud, pruuniks sai kiirelt. Aprilli lõpus alles valmistutatakse hooajaks. Osad hotellid veel ei tööta. Kaupmehedki on suht uimased üksikute turistide jahtimisel. Õhk on puhas ja ruumi jagub kõigile jalutamiseks ning uudistamiseks.
 3. Nädalaga jõuab puhata küll ja üht-teist näha. Põhilised vaatamisväärsused asuvad Alanyast väga kaugel ja neist iga külastamiseks kulub terve päev. Lähimatest võiks iseseisvalt poolsaare tipus kindluses käia kas jala või bussiga (pileti saab bussijuhilt türgi raha eest) ja teisel pool poolsaart asuval Kleopatra liivaranna promenaadil promeneerida.
 4. Kaardilt vaadates on Alanya päris suur. Põhiline kaubandus on pikal peatänaval ja selle ümbruses. Suured fikseeritud hindadega ärid vahelduvad nö.turukaubandusega, kus kaupadel hinnad peal (eurodes), kuid neid annab alla kaubelda.
 5. Novatoursi poolt tehakse enamasti kõik ette-taha ära. Keelega on nii, et reisides oleks igal pool hea teada ka mõnd muud keelt peale eesti keele, aga pole kuulnud et keegi reisijatest oleks paketireisil hätta jäänud.
 6. Paki saatmine on igal pool tülikas ja kulukas. Türgis on müügil palju erinevaid väikeseid vidinaid-meeneid, et nende jaoks leiad kõigile oma sõpradele ja tuttavatele viimiseks koha oma kohvris. Soojale maale ei ole vaja kaasa tassida oma asju, mida seal tõenäoliselt kunagi ei kasuta. Mine reisile pooltühja kohvriga. Kingitustest näiteks türgi paljukiidetud bambuskäterätikuid müüakse ka Tallinnas ja sugugi mitte kallimalt kui seal. Nii et kui mõnele unustad seal kingituse ostmata, saad türgi kaupa ka Eestist osta:)

Ma ei tea, kuidas praegu asjalood on, aga viimati Alanyas pidime hotelli check-ini tehes maksma võtme eest 10€, mis tagastatakse, kui võtme check-outi ajal tagasi annad. Igaks juhuks mainin ka seda, et hotellitoas tõenäoliselt toimib elekter ainult siis, kui oma toavõtme (kaardi) pistad seinalasuvasse pessa. Seoses sellega soovitan enne läbi mõelda, kui koos/eraldi plaanid toakaaslasega liikuda. Kui on plaan erinevatel aegadel ringi käia, võtke eraldi võtmed :)

Igas rannas on olemas dušš, millega saab liiva ja merevee endalt pesta.

Alanya on piisavalt väike linn, et nädalaga jõuaks üle vaadata. Tervet Türgit ei saa kuu ajaga ka ära näha :) Meri on sinine, päike paistab ja jäätis maksab vähe. Hoiduge hurmurite kaunite lubaduste ja armutõotuste eest, nautige soojust ja merd.

Aususe huvides olgu öeldud, et ega sealt Türgist nüüd midagi erilist kaasa küll ole osta. Oleme toonud sõpradele-sugulastele maiustusi, rätikuid, teed ja neid spetsiaalseid keha küürimise "kindaid". Kommid on viisakalt öeldes lääged, küpsised liigmagusad ja keemia maitsega. Neid ma ei soovita kohe üldse tuua. Ei ole veel keegi kiitnud. :) Rätikuid saad tõepoolest Eestist ja parema kvaliteediga pealekauba. Mina tooksin kaasa pesemiskindaid. Neid ootavad kõik sõbrad-sugulased pikisilmi. Kasutan neid ka ise saunas või vannis käies. Maksavad ja kaaluvad vähe ja ruumi ei võta. Pakikulu jääb ka maksmata. ;)

Türgist on kaasa osta lisaks küürimiskinnastele (tõesti hea kraam, inimestele meeldib) ka õunateed ja nende joomiseks sobilikke klaase :) Mina läksin Alanyas ühte suuremasse poodi, kus teisel korrusel oli kena valik kodukaupu ja ostsin oma klaasid sealt. Koju tõin käsipagasis. Õunatee on maitse asi, aga minu tuttavatele meeldib. Toon alati Türgist juurde :) Lokum on ka minu maitse jaoks lääge, kuid kingiks sobib ikka tuua. Midagi suurt tõesti siit viia pole, et pakki panema peaks. Tüüpiline kribukrabu on müügis: kruusid, magnetid, pastakad...

Kuurortlinnade kaubavaliku osas puudub kogemus, aga mujalt Türgist olen ostnud/ostaksin kingituseks ehteid, pisikese vaiba, erinevaid teesorte, salle-rätikuid, graveeritud metallnõusid; söögikraamist maitseaineid, kitsejuustu, kõikvõimalikke pähkleid ja kuivatatud puuvilju (viigimarjad! mmmm...), halvaad. Kvaliteet on kõikuv, aga pisukese otsimise ja kauplemise peale leiab alati midagi, vajadusel tuuakse asi kohale kas või kõrvaltänavast.

Aitäh kõigile vastajatele! Pilt sai natukene selgemaks küll.

Ainuke asi, mida tahan öelda, on see, et siin ei pea tooma välja kingituseks sobilikke ideid. Pole seda kusagil küsinud ja palunud. Küsisin vaid paki saatmise kohta. Leian kindlasti enda arvates ja enda tuttavatele just sobilikud kingitused.

Tere,

Meie tulime augustis Alanyast ja hotell ka Wien! Kiidan väga hotelli! 1.Lihtne aga võrreldes mõne teise ümbritsevaga ei küsitud näiteks konditsioneeri eest eraldi tasu ja ka pisike külmik oli meil olemas, mida naaberhotellis tuli eraldi raha eest lunastada :) Hotellis on ka kohalik hotellikoer Dixi, võitis meie südame ja isegi jalutamas lubati temaga käia :) Asuokoht on supper! Meri üle tee, toidud head. Ühtki halba sõna pole öelda :) 2.Meie käisime juulis ja siis oli põrgukuumus niiet usun, et aprill-mai on parem valik. 3.Meie tundsime, et nädal piisav KUNA ei lebotanud rannas. Käisime rohkem ekskursioonidel ja vaatamisväärsusi nautimas, viimase päeva veetsime rannas ja niisama puhates. Seega jah, nädal on küll piisav :) 4. Meie külastasime vaid nö turu stiilis tänavaäärseid pisikesi poekesi. Kauplesime nii et kole. Näiteks üks fake Louis Vittou kott, mille hinnaks pakuti 70 euri, sain kätte 25ga. Minu pakkumise peale öeldi küll kas ma teen nalja :D Vastasin et ei ja tänan ja astusin poest völja ja onu jooksis järgi :D Nii need asjad seal köivad. 5. Autorendi kohta ei oska midagi öelda aga liiklus on hull! Punased tuled j vöötrajad ei kehti, 2realisel teel sõidetakse 3 reas jne. 6. Meil oli ka Novatours. Lennujaamas õue oli suurelt näha Novatoursi putka, sealt suunati parklasse bussile. Viidi ilusti hotelli ette ja siis ise läksime tegime check-ini. Kõik toimis. 7. Jah Pasha tegutseb, hotell Wienile väga lähedal. Ütleme 200 m kesklinna poole, kindlasti leiate! Meie veel enne kirjutasime talle ka enne et tulemas oleme :) 8.Pakki ei ole saatnud :) Ilusat reisi!

Ja seda Pamukkalet ma niiväga ei soovitaks. Start kell 5 hommikul ja tagasi 9-10 ajal õhtul ja see busssisõit oli VÄGA väsitav. Üle poole reisist bussis :S

Mul oleks ka üks küsimus - need, kes e lastega olete käinud ja lapsed veel mähkusid kasutavad, kuidas on seal lood mähkude saadavusega? :)

Alanyas on mitmeid umbes säästumarketite suuruseid marketeid, kus müüakse kõike, mida eluks vaja ja samu kaubamärke, mida meiegi siin tunneme. Konkreetselt laste mähkmete vastu ma küll pole seal huvi tundnud, kuid kõik majap.paberid, meik-up pudi-padi padjakesed jms olemas, samuti naistele vajalik kraam, küllap ka mähkmed kõik olemas.

Suur tänu Signenu!

Üks küsimus veel oleks - kas kaasa tasuks võtta dollareid või eurosid kui nö. raha kulutaks peamiselt turul. Poes peaks ju ka kaardiga hakkama saama

Nüüd tuleb neid küsimusi minult nii mis kole :) Küsimusi ka transpordi kohta - kuidas ühistranspordiga lood on? Mis maksab?

Briksu, kõige mõtekam on kohalik raha, kui kurss selge on, siis saad ise ka aru, palju maksad :) Minu meelest vahet eriti pole, kas EUR või USD, kui Su enda pea kompuutrina kursse kogu aeg kaasa ei arvuta, siis võid ikka tõmmata saada. Kuid minuga nt juhtus selline asi, et poes kauplesin hinda EURides ja kui kokkuleppele saime, kirjutas müüja tsheki EURides, juhatas kassasse, kus maksin kaardiga. Viskasin pilgu tshekile küll, aga millegipärast kohe ei reageerinud ka ja kõndisin minema. Hiljem hakkasin tshekki uurima ja mis selgus - kassas arvutati EUR kenasti "iseenda kursida" türgi rahasse ja selle järgi maksingi ning kui kodus pangaväljavõttelt seda liirides rahasummat euroekvivalendis nägin, siis selgus, et maksin ikka täitsa vahvasti rohkem. Muidugi oma viga, aga olgu õpetuseks :) Aga Türgis (ja ka mujal) võtan oma panga tavalise deebetkaardiga automaadist sularaha, Dt-kaardiga teenustasu ei ole. Nii et mina soovitan turul küll kohaliku rahaga kaubelda, kui ekskursioone ostad, siis võid küll eurodes maksta ning kui maksad kaardiga, siis enne ole kindel, kas Su kaardilt võetakse eurosid või hoopis kohalikku raha. Ühistransport Alanyas täitsa olemas, liinibussid tip-top, maksis linna piires minu mäletamist mööda 1 euro kanti. Alanyast väljasõitmiseks ei ole ühistransporti kasutanud. Ka taksosõit ei ole tappev, ainult hind ikka eelnevalt kindlasti kokku leppida.

Jaa, kõiksugu reise ja türgisauna(!) soovitan tellida Pasha käest. Usaldusväärne, aus, odav ja ülisõbralik! On väga kergesti tabatav FBst Pasha Alanya või siis telefoni teel (sms/viber) +905063078794. Vastab kiiresti. Seega enamasti ka võimalik oma ideid suhteliselt spontaanselt teoks teha.

Nagu meil juhtus siis arvasime, et leidsime temast odavama raftingu pakkumise, aga tegelikult tuli teises firmas hiljem väga palju lisatasusid, mis tõstsid lõpphinna ikka päris kõrgeks. Pashal aga asjad kõik juba hinna sees.