Omal käel Pariisi

Ootaksin väga siia teemasse kõiksugu nõuandeid antud teemal. tahaks siis minna perega suvel Pariisi. Kõigepealt- kas soodsam tegelikult tuleb lennuki v oma autoga? Kui autoga minna millised on ettevalmistused- st teemaksud, igasugu piiriületusteks valmistumine jne? V. siis - millise firma lennukiga soodsaim. Võib ka Riiast alata sõit. Kuna pole varem Stockholmist kaugemal iseseisvalt ringi hulkunud siis tõesti kõik nõuanded oodatud.

Tallinn Paris autoga: üks ots minimaalselt 29h 38 min, 2471 km, ligikaudne maksumus 230.60 EUR (3615 EEK) Marsuudi planeerija http://www.viamichelin.com/

Ise olen kaalunud ka Riiast, Klaipedast praamiga Saksamaale, et ots liiga pikk ei oleks. Muidu airBalticul on pileti hinnad suhteliselt head.

Ei soovita autoga Pariisis seigelda.

Olen Pariisis olnud oma autoga 2 korda ja rendikaga 2 korda. Pole muid probleeme, kui parkimine. Eriti, kui on olemas naviseade ja tead aadresse või huvipunkte, mida külastada. Veelkord - kui saad hakkama Tallinnas või Riias, siis saad hakkama igal pool Euroopas - ole tähelepanelik ja teistega arvestav ning näed, et teised teevad sama.

12.02 kuni 14.02 n TOUREST 2010.Igal aastal on Estonian Air müünud soodushinnaga pileteid oma liinidele. Tasub jälgida Estonian Airi kodulehekülge. Eelmisel aastal hakkasid nad messi esimesel päeval kell 12 müüma elektrooniliselt pileteid. Parisi hinda ma ei mäleta aga ise ostsin näteks Hamburgi pileti edasi-tagasi ja maksin 1600 krooni.

See kuidas odavam tuleb oleneb ju paljudest asjadest. Ehk tuleks mõelda ka selle peale kuidas teile mugavam on.

Mina võtaksin soovitused hea hinnaga 2* kesklinna hotelli kohta. Tallinnast alustades on Pariis hea hinnaga praegu Finnairil (3200.-), ajad ka ok.

Laevaga Stockholmi - lõbus lõõgastus ca 400 eek üks ots club kaardiga. Ryanairiga Pariisi - olenevalt kuupäevast alates 200 sek üks ots. Hotell kesklinnas - leiab igasuguste hindadega hotels.com või hostel hostels.com

Autoga ei läheks - parkimine võimatu ja palju head veini.... Kohapeal lihtne kasutada ühistransporti.

Soodne on ka lendamine Easyjetiga Helsingist.

See, kas lähete autoga või lennukiga oleneb täiesti teist endast - kuidas teil on mugavam ja lihtsam. Tegelikult leiab odava hinnaga lennupileti ju küll ja autoga pole kohapeal eriti midagi teha, st muidugi võid sa ka autoga Pariisis ringi sõita, aga mina seda ei soovita, sest esiteks on liiklus aeglane ja teiseks parkimine on raske, kohta leida pole lihtne (mõnes kohas on ka parkijad, kes aitavad sul leida koha ja auto ära parkida, aga seda raha eest). Kohapeal on väga hea liikuda ühistranspordiga või taksoga - saab hulga kiiremini ja on lihtsam. Taksod ja bussid näiteks liiguvad mööda bussi - ja taksoteid ning saavad selle tõttu hulga kiiremini. Taksoliiklus on tegelikult väga kiire, sest taksojuhid on ka kogenenud ja teavad, kuidas sõita kiiremini, kui on ummik (ja ummikuid on Pariisis väga palju). Kuid samuti saab ka sõita ühistranspordiga (bussi jne).

Einoh, kui oleksid roolis osav nagu Schumacher ja politseile trahvide maksmise jaoks rikas nagu Rockefeller, kihutaksid kindlasti selle Tallinn-Pariis vahemaa kiireminigi ära. Aga inimloom tahab teadupärast ka süüa ja magada, nii et Pariisi jõudmiseks peaksid arvestama ikkagi kahe vaheööbimisega, kui autoga lähed.

Kõik minu senised Prantsusmaa-reisid on olnud paraku töised, lennukiga veetakse kohale ja lennukiga saadetakse tagasi - aga sellest olen küll jõudnud juba aru saada, et Pariisi ühistransport on kuramuse loogiline. Pead lihtsalt õigete tsoonide piletid ostma, linnalähirongilt metroosse õiges jaamas ümber istuma ja metroojaamad viivad üldiselt olulisemate objektide külje alla.

Edasi kalkuleeri juba ise. Kahtlustan millegipärast, et kütusekulu pluss kaks ööbimist perega minekul ja kaks tulekul pluss kokku 16 söögikorda teevad sama välja kui edasi-tagasi lennupiletid. Ja kui ongi kuni 2000 EEK vahet, siis see pole summa, mille pärast nirutama hakata.

Piiriületused ei peaks problemaatilised olema, kas ei ole mitte kõik vahepealsed juba Schengen, st piiri nagu polegi? Ja igal juhul EL-i sees ju.

Teemaksud on kiirteedel, kui tahta kiiresti edasi minna, nii Saksamaal kui Prantsusmaal kindlasti ja päris andekad, sõltudes läbitud vahemaast kiirteele sisenemise ja väljumise punkti vahel. Mingi väiksem jupp kiirteed oli 11 eur näiteks, aga ma täpselt hindu ei tea, ehk saab selle kohta veebist infot. Mingid tillukesed summad need igatahes pole. Võibolla sõltub ka sõidukist.

Samas kui kiirteid vältida ja ringi seigelda, läheb rohkem aega, on ilusam vaade ja maksma nii palju ei pea. Kas igale poole ilma kiirteedeta saab, tuleb vist kaardi pealt vaadata.

Pariisis üldiselt ei soovita nõrgema närviga inimestel autot juhtida, kõik sõidavad nagu segased ja tuututavad iga teise asja peale. Pariisi sees on jalakäija kuningas, nagu räägitakse, st jalutab kasvõi punase tulega üle tee ja kui autojuht arvab oma õigust ja kinni ei pea, saab jalakäijalt sõimata pealegi :)

Lyoni elanikult olen kuulnud hinnangulist väljendit pealinna sõidustiili kohta - "pariislased!", öeldud väga põlgliku tooniga. Kasutatakse Lyonis ebaviisakate liiklejate iseloomustamisel. See ütleb mõndagi :)

Pariisi ühistransport, nagu juba mainitud, on suurepärane. Ummikute vältimiseks tipptunnil kasutatakse metrood, mis käib iga 3 minuti järel ja mille abil on ümberistumistega võimalik päris kiiresti jõuda igasugusesse vajalikku punkti. Metrookaardid on iga nurga peal ja nendel orienteerumise õpib kiiresti ära.

Autoga on vast mõtet tulla siis, kui ka vahepealne olustik huvi pakub. Saab põigata mõnda vähemtuntud kohta, kui teha enne põhjalik uuring teele jäävate vaatamisväärsuste osas. Saab võtta rahulikult ja mõnuga. Pere peale 1 autoga võib tõesti ka odavam tulla. Ja Disneylandi ja Versailles'sse ja kuhugi muusse linnaümbruse kaugemasse punkti ehk saab ka autoga soodsamalt ega pea ühistranspordiga pead vaevama (metroo käib ainult Pariisi sees, mõned otsad jäävad väljapoole 2. tsooni sisse, aga kaugemale sõidab linnalähirong RER ja bussid, mille eest nööritakse juba eraldi raha).

Aga kui eesmärk on ainult Pariisi kohale saada, siis on ikka lihtsam leida lennupilet ja pikema peatumise korral ka üürikorter, mitte hotell. Ja kui huvi on eelkõige Pariisi linnas asuvate paikade vastu (Louvre, Montmartre, Eiffel jms), siis soovitan maanduda linna ja siin ringi jalutada. Kui tekib siiski soov kuhugi kaugemale seigelda, saab vast rendiautoga hõlpsamalt.

Arvan, et puhtalt raha kokkuhoiu pärast hakata autoga tulema ei ole väga mõtet. Ja Pariisis ei näe 2-3 päevaga sisuliselt mitte midagi. Siin elab ikka oma 10 korda rohkem inimesi kui Eestis kokku ja maa-ala on ka üpris suur :) Ise olen 3. tsoonis, Pariisi servani on ametlikult 2 km, linna keskele ehk Notre-Dame'i kanti ehk linnulennult 10 km. Arvutage ise edasi :D Ega ikka jala ei lähe küll, mida sa seal asfaldi peal heitgaasides ikka matkad. Autoga siin käiakse, aga need teavad, kuhu nad pargivad ja kesklinnast vist sõidetakse pigem lihtsalt läbi.

P.S. On üks vähetuntud ulmeline film nimega "La Belle Verte" (Roheline ilus) aastast 1996, mille tegevus toimub Pariisis. Näitasin seda oma prantslasest sõbrale, kes kommenteeris, et enamik pariislasi paraku ongi täpselt sellised, nagu filmis kujutatud. Võibolla see on ka üks põhjusi, miks see film siin väga tuntud pole - kelle ikka meeldib nii väga kõverpeeglisse vaadata :P

"...on kiirteedel, kui tahta kiiresti edasi minna, nii Saksamaal kui Prantsusmaal kindlasti ja päris andekad...."

Esimest korda kuulen ma mingist teemaksust Saksamaal väikeautol. Tahad sa Haldjas sellest pikemalt rääkida? Või kes iganes kes seda maksnud on.

Lennukiga oled kiirelt kohal ja parimad kampaaniahinnad Pariisi jäävad tavalennufirmadel reeglina mingi 2500-3200 EEK vahele edasi-tagasi(Finnair, Lufthansa, CZA , Air Baltic, harvemini SAS ja nüüd ka taas LOT) aga suviste puhkuste ajal on odavate kampaaniapiletite saadavus väike. Otsisin kaua sinnakanti minekuid ja juhuse tahtel õnnestus 8 inimesega käia eelmisel nädalal Pariisis Air Baltic kampaaniaga, kus nad müüsid vaid 5.02 oma Tallinna, Riia ja Vilniuse kontoritest Valentinipäeva nädalavahetuseks Tallinnast läbi Riia edasi-tagasi 1200.- per nägu ehk 8 in pundiga 9600.- kuid sellist hinda pole tavalennufirmad juba aastaid sinnapoole teinud. Samas on ka autoga sõidul mõningad eelised. Stardid kodu eest, pakid vajaliku kola endale autosse ja ei pea mõtlema lennufirmade turvanõuetele ega piiratud pagasinormidele. Eelmisel suvel sai Euroopa autoreisilt muuhulgas ka päris mitu kasti veini autoga ära toodud....kui otsida leiab ka 1-2 euroga päris joodavaid veine (mis loomulikult polnud odavaim võimalik vein. Kuid autoga pole mõtet pimesi kihtutada Pariisi poole vaid tasub kasutada auto eeliseid ja peatuda vahepealsetes riikides-linnades-külades.

Mina käisin dets alguses marsruudil: Riia-Brüssel ryanairiga, pilet edasi-tagasi 350EEK ja Brüssel-Paris Thalys rongiga, pilet 1-klassis edasi-tagasi 60Euri. Ryanairi shuffel buss peatub Brüsseli rongijaamas, sealt kohe rongile ja 2h pärast Pariisis, lastega on see ehk liiga keeruline, oleneb laste vanusest. Endal on plaanis lapsega järgmisel kevadel Pariisi minna ja võimalik et kasutame sama skeemi.

Unistuste sihtkoht tervele meie perele on juba 2 aastat Pariis. Kahjuks pole selleks võimalik kulutada kümneid tuhandeid. Milline oleks, kallid rändurid, tõesti odavaim võimalus sinna saada, kohapeal ringi vaadata? Minejaid oleks 1 pere, 2 täiskasvanut, 2 last vanuses 9 ja 11.

Enda lapsed on ka vanuses 8 ja 11, ning kuna ise Pariisis käidud ja tahaks uuesti minna, siis olen veidi uurinud, millised kulud koos lastega minnes oleksid. Kuna eelistan minekul ja kohal olles kindlust ja ehk ka mugavust, siis pole allolev kirjutis ehk kõige odavama viisi kohta.

Kohalesaamiseks on vast odavaim variant nt. sügisesel koolivaheajal Tallinnast laevaga Helsinkisse ja sealt Easyjetiga Pariisi (CDG). Hetkel oli soodsaim lennupiletite variant teie perele edasi-tagasi 245 EURi. Sellele lisaks siis laevapiletid Helsinkisse ja tagasi. Ryanairiga on võimalik Stockholmist Pariisi lähistele saada ka näiteks augustis 348 SEK per nägu edasi-tagasi, kuid too lennujaam (Vatry) on ca 150 km Pariisist, nii et kohalesaamiseks kulub ka mingi summa. Samuti on transport Stockholmi kallim, kui Helsinkisse. Pariisis ööbimiseks võib vaadata Citea või Adagio City keti hotelle - need on apartment-tüüpi ehk siis köögiga ning on võimalik leida tube, kuhu mahub ka 4 inimest. Ise süüa tehes võidate nii mõnegi euro. 4-inimese toaga hotelli peale kulub siiski eeldatavalt 80-90 EUR/öö. Pariis ikkagi! Kui selline summa on liiast võib alati otsida mõne hosteli või ...

Plaane tehes arvesta, et sinnasaamine ja ööbimine on üks asi, kuid ka kohapeal kulub raha. Mis mõte on minna Pariisi ja vaadata Eiffeli torni alt või Louvre't väljast? Lapsi kaasa võttes tuleb ka nende eest hoolitseda, osta neile jäätist või viia Seine peale sõitma... Lisaks söök, kohapeal liiklemine jne.

eelmisel suve kogemuse põhjal meie eelarve trantspordile:

autoga Tartust-Riiga, öö Riia hotellis kolmele (550kr), hommikul sõitsime lennujaama, auto lennujaama parklasse 24h (u. 75kr).

Lennukiga Riiast Charleroysse (Brüssel) (u. 350kr/in + 20Euri pagas, hind edasi-tagasi), lennujaam- Charleroy raudteejaam (2 euri/in), Charleroyst rongiga Brüssellisse (kiirrongi piletihinna sees), kiirrongiga Brüsselist Pariisi (u.25 eur/in, üks ots). Pariisis rentisime 3ks ööks korteri, 68Euri öö/3le. Pariisis kasutasime Batobusi ja metrood.

Pariisist kiirrongiga Brüsselisse (u. 25Euri/in vt. perepiletid), Brüssel Carleroi (eelmises hinnas), Charleroy jaam- lennujaam (2euri/in) ja Ryanairiga Charleroyst Riiga.

Ryanairiga bookisime piletid u 6nädalat varem ja samuti ka kiirrongi piletid ostsime u 1 kuu varem.

eelmisele Tartlase tsiki-brikile alternatiiviks:

Estonian Air: TLN-Pariis-TLN

eriti on see abiks kui minna perega, kus väikesed lapsed kaasas.