Omal käel Pariisi

Sooviks hirmsasti minna Pariisi, see juba ammune unistus. Läheks omal käel nov või dets. Plaan siis oleks minna neljapäevast pühapäevani ja 3 täiskavanut ja 2 last. Lennukipiletitega saan hakkama, ehk õnnestub kuidagi lennujaamast ka Pariisi jõuda, kuigi praeguseid kirjeldusi lugedes tundub hirmus keeruline, just see mis piletid võtta. Aga nüüd majutus, mis kvartalisse ja hotell või korter? Olen lapanud sadu lehekülgi bookingus kui ka airbnb, aga ikka ei tea. Võiks olla ikka nõ keskmes, et vajadusel minna jala või mõni peatus metrooga. Tahaks ikka Eiffel, Louvre ära näha. Äkki kellegil midagi konkreetset pakkuda kus ise olnud ja julgeks ka soovitada. Päris vigaseks maksta muidugi ei tahaks :) 


Kuigi Pariisi "turismikeskus" on üsna kompaktne, väsivad lõpuks ikkagi lapsed ära ja mõistlik on metrookaart võtta. See teeb avasatmise hulka lihtsamaks. Summa, mille kaotad metrookaartidelt, võidad tagasi, kui valid majutuse kaugemale linnast välja, mõne metrooliini äärde. Ka RER sobivas kauguses on abiks. Lastega öö peale niikuinii ei jää, seega ei ole öised seisakud probleemiks.

Üks väike travelhack ka - Piletid Pariisi on üsna kirved. Lähimad soodsad sihtkohad on Charleroi ja Hahn. Kui pikendada oma reisi ja lisada Luksemburg, saad lennata kordades odavamalt ja bussiga/rongiga liigeldes ka veel ümbritsevaid maid näha.

Ise kasutasin Marsruuti Charleroi, Brüssel, Pariis, Luksemburg, Charleroi. Kogu transport tuli kokku odavam kui mistahes otselend Pariisi.

Jaa tundub äge marsruut, aga see eeldab juba tunduvalt pikemat reisi. Kuna tegu koolilastega ja nn pika nädalalõpu reisiga siis peab valima vist ikkagi otselennu. Riiast Pariisi saaks 108.- edasi tagasi siis, kas see on väga palju üle makstud?  Pole ennem kunagi Pariisi pileteid jälginud, seega ei oska midagi arvata. Ja kuna asume sellises kohas , et olulist vahet meil pole kas Tallinnast või Riiast lendame.

Ei ole. Kunagi, kui wizzair RIX-BVA lendas, sai ka 50 ringi, kuid hetkel on "sooduskampaania" hinnad 98 eurot Tallinnast. 
Kasuta otsingut, leiad õpetuse, kuidas CDG-st soodsalt linna ka saada.

Hotellidega tasub arvestada, et Pariis on nagu London - turiste käib kümneid miljoneid ja ükski odavama hinnaklassi (alla 100 euro) hotell ei pinguta selle nimel, et jätta mingi erilist head muljet ja tekitada püsiklientuuri. Uued miljonid tulevad peale ja küll saab välja müüdud.
Soodsad hotellid on eranditult kitsad, koledad, vanad, tülpinud töötajatega, pisikeste karptubadega. Klienditeenindus ja püsikliendi tekitamine algab 200-eurostes hotellides (ja see on Pariisis korralike hotellide keskmine hinnatase, luksus on veel kallim öö kohta).
Üks odavam võimalus on ibise kett, kus on mingi enam-vähem standard toasuurusele ja võib olla kindel, et kohvrit mahub avama ka 50-euroses toas.
Aga peamine on võtta tuba mõne metroo- või raudteejaama lähedale, Pariis on risti-rästi metrooliine täis, alati on mõni peatus mõnesaja meetri raadiuses ja sealt saab ümberistumisega kuhu iganes.
Bastille jaama läheduses on odavamate hotellide tänavaid, odavam on ka Gare d'Austerlitzi/Saint-Marceli kant teisel pool jõge, aga rongidega lihtsasti ligipääsetav. Eiffelist jalutuskäigu kaugusel võib vaadata Iena ja Boissiere jaamade lähedale.
Suure perega on airBNB arvestatav variant. Odavhotellides on vähe nii suuri tube, kuhu 3 inimest (ka last) sisse mahub.  Ja kui mahutatakse, siis kolm magamiskohta hõivavad umbes 95% toa pindalast.

Ma käisin just kevadel kahe pojaga Pariisis. Majutuse võtsin airbnb-st Montmarte linnaossa. Odavam kui kesklinnas, samas tore kant ja metrooga sai suts kesklinna. Valisin koha inimeste tagasiside järgi ja jäime korteriga väga rahule


Mul on veel alles reisiplaneerimiseks kasutatud raamatud Silmaringi reisijuht Top10 Pariis (sisaldab linnakaarti ja metrookaarti) ja teine raamat on Pariisi laste reisijuht. Võin müüa, kui huvi, siis kirjutage sõnumitesse.

Metrookaarti pole vaja osta. Google maps näitab väga hästi ühistranspordi kellaajad ära. Toksi ainult sisse kuhu soovid sõita.

RER iga lennujaamast kesklinna õhtul, pimedal ajal oli paras õudukas sõita. Mustanahalisi tuli igas peatuses peale, vahtisid meid imelikult. Võib-olla istusime vales vagunis aga vahepeal oli küll selline tunne et läheks rongi pealt maha. Aga kuhu minna, võib-olla satud veel hullemasse rajooni.
Tagasi lennujaama sõitsime kiirbussiga, mis oli väga kallis muidugi.
Aga RER i enam ei kasuta kui peaks veel Pariisi sattuma.

Riiast 108 eurot otselend on väga hea pakkumine. Tallinnast praegu aastalõpus on piletid 200 euro ringis.

Lennujaamas RER-ga linna sõites vali ikka õige kellaaja rong. Google maps abiks, seal kellaaeg ja peatuste arv näha. Lennujaama  (kiire) buss Opera juurde maksab mõnikümmend senti rohkem kui RER pilet. Juhin tähelepanu, et terminalist kuhu tuleb Riiast/Tallinnas lennuk, buss enam ei välje (ajutiselt?)  Kui tahad ka hämaras ja pimedas end mugavalt tunda võta hotell vms ladina kvartalisse või Montparnassile,

Ma olin viimasel korral Pariisis käies Ibis Styles Clamart hotellis. Tipp-topp, uus ja puhas, ruumikate tubadega. Kahene tuba 66€/öö. Asus kohe Clamarti linnalähirongi jaama kõrval, Louvre'i ette sai ühe ümberistumisega poole tunniga, piletihind 2.80€. 

Ma soovitan metroo asemel sõita bussiga. Bussid on enamasti pooltühjad, kiired ja sõidavad maa peal. Kehtib  sama kaart, kui metrool, aga näed Pariisi kordades rohkem. Bussipeatused on mugavad, näitavad bussi saabumise ära ning lastega võid nende väsimise hetkel sõita edasi ka ühe või kaks peatust, mida muidu käiksid jala.

Pariisis olen alati eelistanud apartemente hotellile, valik suurem, hinnad soodsamad ja enamus taskukohaseid hotellitube on seal, nagu suurlinnades ikka, riidekapisuurused.
Lastega (3) olime mõned aastad tagasi okt lõpus ühes suuremas apartmendis, mille elutoast avanes vaade Eiffelile. Tornil olid siis juba jõulutuled ka peal, niiet igaõhtune vaatepilt vilkuvate tuledega tornist naelutas nad pea tunniks aknale ja jättis kustumatu mälestuse.
Pane Airbnb otsingusse nt Eiffel Tower, näed saadaolevaid variante.
Metroopeatus oli lähedal, ent enamus kohtadesse läksime jalgsi ja ühe päeva liikusime laevaga Seine jõel, need peatuvad enamuse olulisemate vaatamisväärsuste juures, näeb rohkem, jõuab rohkem. Ja ega 3 päevaga Pariisis palju jõuagi. :)

Just eelmisel nädalal Pariisis lastega käisin (2 täiskasvanut, 2 last, K sinna, P tagasi). Meie lähenemine oli lihtne - ostsime saabudes lennujamast Navigo Weekly Pass-i (22,8 EUR per person (ka lastele), kehtib E-P, käesoleva nädala pass tuleb osta hiljemalt N-l, lisaks tuleb tasuda 1-kordne 5 EUR plastkaardi eest). Ja kaasa tuleb võtta oma foto (2,5x3 cm). Foto võib vabalt olla kodus arvutist välja prinditud paberil (meil just nii oli). Või näiteks koopiamasinaga teed juhiloast /ID kaardist koopia ja lõikad pildi välja. Pole vaja fotokabiini / fotograafi külastada ja lisaks maksta. On teatud erandid, kuid selle passiga saad sõita (nädala jooksul) lennujaamast linna ja tagasi ja linnas metroo ja bussiga. Ja hotell võib olla suvalises kohas. Sest metroo / buss on alati lähedal. Ja kui on vabadus liikuda, siis võid igal hetkel sõita suvalisest paigast ~10 peatust äärelinna suunas ja leida veidi soodsama söögikoha kui need, mis vahetult turistide meelispaikades. Või sõita sööma Chinatown-i, kus samuti hinnad soodsamad. 
Meile liikumisvabadus sobis hästi ja hiljem ka veidi arvutades jäime nädala passiga kindlasti plussi võrreldes muul viisil pileteid ostes. 
Jah, Pariisis on palju ... selliseid tegelasi, kelle väljanägemine on selline, et neid Eestis ei kohta, kuid mingit erilist hirmu pole vaja tunda. RER õhtul lennujaamast linna ei ole midagi koledat. 
Meie tagasihoidlik hotell oli Gare du Nordi (sinna sai lennujaamast RER B liiniga) lähistel. 
Maksime hotelli eest 90 EUR / öö (4-ne tuba) ja see oli ... üsna tagasihoidlik hotell. Nagu ka eespool kirjeldati - hotelli hinnad on Pariisis kallid, midagi 'odavat ja head' ... ära parem otsigi. Odav äärelinna hotell (hinnaga 20..30 EUR/öö/inimene) pole tegelikult paha, sest seal nagunii vaid magad ning säästetud raha eest käi muuseumides, Eiffeli tipus (kuigi kõrgeid kohti, kust Pariisi peale vaadata odavama raha eest, on veel, n. https://www.tourmontparnasse56.com) või söö head sööki. 
Lõpetuseks - Pariis on kallis, kuid meil õnnestus K-P eelmisel nädalal 4-kesi veeta 1900 EUR eest (ehk siis reisi kogukulu inimese kohta oli veidi alla 500 EUR-i), samas piletid (Air Baltic kampaania) ostsime juba märtsis, majutuse broneerisime augustis jne. Muuseumides käisime (n. Rodini muuseum), kuid Louvre, Orsay, Pompidou jne jäid meil meelega välja, sest lapsed ei ole veel nii suured, et nad viitsiksid tunde ja tunde kunsti vaadata. Disneylandis aga käisime.