trip-krainetrip-ukraine-dark
Pariis - Euroopa kalleim linn

Lugesin eile artiklit tehtud uuringust euroopa linnade kohta. Ja muidugiei olnud üllatus mulle, et Pariis on kalleim linn. Aga kui kallis siis? Me plaanime minna mehega kahekesi aprilli lõpus ja omal käel. St lennupiletid olemas, hotell vaja veel bronnida..Aga tahaks teada, paljuga peaks arvestama Pariisis nt söögi-joogi peale. Kindlasti ei kavatse me igal lõunal ja õhtul kuskil restos istuda. Korra kindlasti kuskil ilusas kohvikus istuks..Aga kui osta poest söök, jook, kas see hinnatase on meie omast ikkagi kõrgem? Kes on seal just hiljuti käinud..ehk teate rääkida ja infot jagada. :)

Tere, olen just praegu Pariisis ja võin öelda, et söök jook kindlasti kallimad ei ole, kui Eestis. Elan ise apartment hotellis, kus on ka kööginurk olemas ja tihti külastan õhtuti supermarketit, et ise "kodus" süüa teha. Julgen väita, et olukord on pigem vastupidine - hinnad on odavamad kui Eestis, valik kindlasti palju parem! Tasub ainult meeles pidada, et täiesti kesklinnas suuri marketeid ei ole, on väikesed poed, kus hinnad kindlasti kallimad. Mina elan La Defense linnaosas ja kõrval on hiiglasuur Auchani pood. Väljas söömine, usun, et keskmine hinnatase on praktiliselt sama, mis Tallinnas..

Kõige kallim koogitükk mu elus on ostetud Pariisis Rodini muuseumi kõrval asuvast kohvikust, maksis 20 EUR-i. Aga samas sai enamus aega einestatud nurgatagustes kohtades, kus "päevapraad" maksis samapalju, kui Eestis- 35-40 EEK-i.

Sellised uuringud ei ole tehtud postsovjetlike kodanike reisimis- ja välismaal-olemise harjumusi silmas pidades. Meiseuguseid osavaid, kavalaid ja tarku on vähe. Normaalne ämerikaano, japs või austraallane läheb ostab, sööb ja magab kõige kallimas kohas, sest tal on savi, kui juba tema Pariisi tuleb, on ta kogunud piisvalt pappi, et elust mõnu tunda, kuigi ta sellega sageli ka labase kommertsi ohvriks langeb. Siis läheb ta USA-sse-Jaapanisse-Austraaliasse tagasi, teeb jälle paar aastat 10-12 tunniseid tööpäevi ja läheb uuesti ja lammutab jälle täiega. Nurgatagused jäävad meiesuguste ja kohaliku töölisklassi jaoks. Kohalik keskklass ja rikas ämerikaano maksavad ja on seejuures veri häppid.

Millise artikli alusel Pariis on Euroopa kalleim linn? Erinevad vördlused annavad erinevaid tulemusi. Aastaid on olnud vaieldamatu kalliduse kolmik London-Moskva-Oslo. Pariisi hinnatase on euro maksupiirkonna keskmisest 1,3% körgem. Lohutuseks vöin öelda, et Pariisi hinnatase ei erine palju Helsingi omast.

Pariis võib olla kohati tõesti väga kallis, kuid ei pea ju Champs-Elysees'l ööbima ja kõige nooblimates restodes sööma siis. Hinnatase Eestiga võrreldes on loomulikult selgelt kõrgem, kuid mitte midagi väga hullu võrreldes suvalise Lääne-Euroopa suurlinnaga (v.a. London). Porilasele lisaks veel seda, et hiljuti läks Kopenhaagen oma elukalliduselt Oslost mööda. Aasta alguses sai kuu aega veedetud selles "võitjalinnas" ning kui sa just taanlase palka ei saa, siis see on ikka tõsiselt valus koht rahakotile.

Kopenhaagen ja Oslo on kallid küll, aga mõlemad kahvatuvad kui võrrelda Reykjavikiga. Ainult et viimase näol on ilmselt tegemist nii väikse ja vähetuntud linnaga et sellise "sotsioloogilise" küsitluse põhjal koostatud edetabelisse ta ei satu.

Tekkis huvi ning uurisin, mida siis numbrid näitavad. Mercer Human Resource Consulting on teinud aastaid uurimusi ning aluseks on korteri, ühistranspordi, CD, ajalehtede, kohvi ja toidu maksumused. Nulltasemeks e koefitsient 100 on New York. Number 1 2007 oli Moskva (134) ja teine London (126). Kopenhaagen oli tõusnud kuuendaks, Oslo oli 10.-s. Pariis aga alles 13.-s (koefitsient 101,4), seega sisuliselt sama kallis kui New York. Helsingi ja Stockholm on sisuliselt ühel taseme (koefitsient ca 93). Ida-Euroopast sai TOP-50-sse ainult Praha (koht 49, kallidus 85,6). Ei Tallinnat ega Reykjaviki tõesti nimekirjast ei leia.

Täitsa tavalises linnakohvikus sain väikest tassi täiesti tavalist piimakohvi 4 Euroga... Kas see on kallis või mitte las igaüks otsustab ise :D

Shoppasin praegu Londonis-rahast on järel vaid mälestus ja auk rahakotis..Nüüd pean pool aastat näljas istuma peale seda...Aga tassisin endale kotitäie kingitusi,mida siit ei saa osta.Muusikal maksis 15 naela,loomaaed 17 naela,kino 7 naela,ööklubi oli varakult minnes tasuta,muidu 5 naela-see,kus mina käisin,Internet umbes 1.50 tund.Ostsin ka soojendusega kindad ja keeleõppe programmi.Aga ikkagi väga vahva oli!

Suvel käisin Pariisis ja ööbisime 5 päeva Champs-Elysees'l ja sõime iga päev restodes, sest Pariisis toidupoode praktiliselt polegi. Hotell läks maksma ca 10000 EEK-i ja kahe inimese arve restoranis oli ca 700 EEK-i kord, mis sisaldas eelroogi,põhiroogi ja vähemalt pudel veini. Kui oled huvitatud vaatamisväärsustest, mis on üsna loomulik Pariisi puhul, siis piletid on suhtleiselt normaalse hinnaga. Eiffeli torni juures tuleb mõni tunnike passida, aga asi on seda väärt ka. Taksojuhid on normaalsed ja väga petma ei kaldu ja taksohinnad on ka inimliku hinnaga.

Ei ole ainult Pariis kallis, Prantsusmaa on üldse kallis, igal pool, vähemalt minusuguse, õpetaja palgal olija jaoks. Pilet Eiffelisse näiteks maksab 12EUR, mis meie neljaliikmelisele perele läks 720 EEKu maksma. Vaade ja elamus loomulikult väärisid hinda :) Mõõdukas lõunasöök tänavakohvikus oli 9-12 EURi, näiteks kana friikartulitega, mis on ikka mitu korda kallim samalaadsest Tallinnas + veel jook kõrvale. Meil oli see-eest odav öömaja- Formula 1 keti öömajades saab kolmekesi näiteks 30 EURiga öö veeta kolmeses toas ja tingimused olid normaalsed, muidugi mitte luksuslikud. Transpordile kulub ka omajagu. Riided olid küll enam-vähem samas hinnaklassis, aga söök-jook ikka märgatavlt kallim. Taksoga tasub sõita, kui on rohkem kui üks inimene, samas meie pidime neljanda sõitja eest lisatasu maksma. Kõigil taksojuhtidel oli koht enda kõrval pudi-padi täis. Lisatasu 4.reisija arvelt tuli meile üllatusena, aga seda järgisid nad kõik.

Aqva hotelli veekeskuses maksab perepilet 650 eeki. Lihtsalt väike võrdlus Eiffeli hinnaga :)

Tallinnas, eriti Vanalinnas, on tass kohvi ka 3-5 EUR...

Tallinnas saab vähemalt 0,5 l õlu ca 3-5€ eest, Roomas ja üldisemalt Toscanas läbivalt suvalistes söögikohtades õlu 200 ml 3-4€ ja 400 ml 7-8€ ning majavein ca 12€.

aga Prantsusmaal Eesti hindadega siiski ei leia :P. Kellele on 60 EEK kohvitassi eest normaalne, kellele kallis, eks see ole rahakoti paksuse küsimus. Ent kui meil saab normaalse kohvi 15-20 krooni eest ja seal(Prantsusmaal)kroonidesse arvutatult c 60 eest, siis võib ikka öelda küll, et 3x kallim on. Sama hinnasuhe oli kõigil toiduainetel. Praad, mis Tallinnas, näiteks Energia kohvikus, maksab 50 - 60.-, on Prantsusmaal 130-180 krooni. Meie kulutasime seal nädalaga pea sama summa, mille Eestis kuuga.

Mina küll aru ei saanud, et Pariis oluliselt Tallinnast kallim oleks... Helsinkile jäi kindlasti alla! Selge, et Pariisis on võimalik süüa megahinnaga kooki ja juua megahinnaga kohvi, aga ka kesklinnas on hulgaliselt ääretult hubaseid kohvikuid-restiorane, kus taldrikusuurune quiche värske salatiga maksab 7-8 EUR, ja on suurem ja maitsvam kui siin iialgi võimalik leida. Kiireks näljakustutuseks on igal pool pannkoogiputkad, samuti baguetid, pirukad ja koogid on soodsad.

Pariisis mõnulejad peaksid teadma seda, et söögikohas tasub istekohta valida. Kõige odavam on baarileti ääres, kõige kallimalt sööd sama toitu tänava esimeses toolireas. Pikem tee, raskem samm, tugevam number arvel :)

pirzz: mida kuradit sa ajad?? Pole küll kuulnud / näinud mitme menüüga baare või kohvikuid.

Mõnes kohas võib laua taha istudes lisanduda mingi lauakasutusmaks või midagi sellist.

Pirzz räägib täiesti õiget asja. Menüü on sama, aga alati annab sinna midagi "juurde tekitada" - tänaval einestades on reeglina hind kallim kui sees istudes ja mitte ainult Pariisis. Keegi eespool mainis, et Pariisis toidupoode peaaegu polegi. Vaidlen vastu. Ega pariislased siis näljas ole ja ainult väljas söömas käi - kõik kohad on poode täis, aga selle vahega, et nad ei asu peaaegu kunagi nö peatänavate ääres vaid kvartali sisemuses, seal kus elatakse, nt Champion, Casino, Intermarché, jne (rohkem nimesid ei meenu hetkel). Vahe on selles, et need poed ei ole lihtsalt nii suured kui meie supermarketid, aga nad on täiesti olemas (ja enamasti pühapäeviti suletud).