Tere reisisellid, kes te olete käinud Peloponnese poolsaarel, rääkige palun, kuhu minna, mida teha, millist laevatrippi võtta, mida külastada (vaatamisväärsused, külad vms).Ise oleme peatumas poolsaare põhjaosas, kuid kindlasti plaanis ka auto rentida. Aitäh juba ette :)
näiteks külastus mäe otsa asuvasse iidsesse Korinthose linna https://en.wikipedia.org/wiki/Acrocorinth
Tere ,ma olen käinud 6.korda seal tööasjus ja elanud nädalad kohal ka .KALAMATA -Turistide põhiline peatumispaik .Pikk pikk rannapromenaad ,palju söögikohti. Hotelle kõikjal Kesklinnas väga palju poode ja ka firmabrändidega. Sadam - saabuvad kalalaevad ja müüvad värsket kala. Linn on siiski uus ,kuna maavärin tegi linna maatasa 1986 aastal,kus hävis enamus majad.Lennujaam ka olemas ,Stockholmi ja Kopenhageni käib otselend .Autoga reisides saab mega elamuse ,kui sõita mööda vanad maanteed 82 Kalamata-Sparti.Tee tõuseb kuni 2,4 km kõrgusele ja laskub jälle jõeorgu. Pimedas ja halva ilmaga ei soovita sõita.MESSINIA -piirkond on tuntud oliivide kasvatamise poolest.NAFPLIONLinna turismimagnet on vana loss mäe otsas .Seal ilus vanalinn ja sadam.Kogu turism tiirleb lossi ümber ,mis on tegelt suur kivikärakas... Palju pilusilmseid turiste.Seal lähedal on rannalinn TOLOHotellid on otse rannas ,nii et hüppa terassilt otse merre. Muidugi odavas hotellis olid ka prussakad..Väga ilus on rand ja paari km kauguse on väike saar KARONISI ,kus on saarel vaid kirik.Tahad kirikusse minna ,võta paat .Väga põnev.ELAFONISOSVäike saar lõunatipus.Praam käib 3-4 korda päevas sinna ja pilet autole mõned eurod.See koht meeldis kõige enam .Lähed sinna nagu teise maailma .Rahulik ja vaikne .Kalasadam ja Kalarestoranid . Liivarand ja ilus loodus.Hotelle on ja väikseid poode. Meres ujuvad mega suured kilpkonnad. Mega koht.Turismi poolest on veel tuntudKORINTOS - kanal kahe mere vahel LOUTRAKI- turistide linn rannapromenaadiga.Lähedal on klooster mäe otsas,peaaegu 2.km kõrgusel . Monastery Saint Patapios. Autoga saab ligidale ,lõpp tuleb minna treppidest .Navi ja maps viskas segast ,tegelt on sinna korralik autotee üles .Rääkida oskaks veelgi
Käisime Peloponnesosel eelmise aasta oktoobris. Ööbisime esmalt mõned päevad Tolos, külastasime Epidaurost, Nafplioni, Korinthost ja käisime laevaga Porose saarel. Edasi liikusime Peloponnesose lõunaossa ja peatusime Gythio lähistel. Lõunaosa on väga maalilise looduse ja huvitavate vanalinnadega. Suurim elamus oli Dirose koobaste külastus. Olen Euroopas koobastes palju käinud, aga see paadiretk Diroses oli ikkagi eriline. Väga meeldis ka matk Tainaroni neeme lõunatippu tuletorni juurde. Linnadest Monemvasia (ilus, aga arvestada tuleb rahvamassidega), väga hea mulje jättis Kardamyli vanalinn (turiste peaaegu polnudki), samuti Areopolis. Oktoobri keskel oli lõunaosas väga vaikne juba, rannad ja restoranid inimtühjad. Gythios on palju häid taverne soodsate hindadega (elu parim kalasupp ja grillitud krevetid). Kui uuesti läheksin, sõidaksin joonelt otse lõunaossa.
Plaanis perega septembri lõpus Kreeka reis teha. Meil on marsruut: Ateena-Delfi-Patra-Kalamata- Monevasia-Nafplion-Ateena. Plaanis külastada Dimitriose laevavrakki, Sparta, Mükeene, Epidaurose teater, Dirose koopad, Olümpia, Mystras, Korinthos. Laevatripp on plaanis Tolost võtta Hydra ja Spetses saarele: https://www.pegasus-cruises.gr/tours-pegasus/hydra-spetses-from-tolo/?lang=en
Väikesed linnad nagu Pyrgos on väga räpased .Prügikastide kõrval suured kuhjad prügi ,mis haiseb nädalaid seal .Tänavatel foori taga peatudes tulebad väiksed lapsed kerjama.Liikluskultuur selline ,et igaüks sõidab millega oskab .Perekond istub traktori kastis koorma otsas.Muru niitmisega küll vaeva ei nähta ,tee äärtes kasvavad põõsad tee peale ,nii et kraabib auto külgi.Bensiinijaamades mingid omad seadused ,välismalastel ei lasta eriti kaardiga maksta...Sularaha maksab igalpool.Mina ei leidnud ka Sparti s midagi ilusat,sama on kasadmalinn Patra ,mis kubiseb pagulastest .Nimelt varem soovisid kõik pagulased saada Itaalia laeva peale.Sadam on nagu vangla aed ,suur kõrge okastraat ümber.Käisin ka pagulaste tippaastatel Kreekas ja näinud kuidas rünnati sadamat ,rekkatele roniti alla ja peale .Autod ei julgenud sadama juures seismagi jääda.Viimased aastad on rahulikuks muutunud siiski.
Käisime eelmine aasta septembris. Sõitsime ringi rendiautoga ja iga öö veetsime erinevas kohas. Eelmine õhtu otsustasime mida näha tahame ja järgmine päev vurasime kuhugi poole. Eelnevalt olime teinud niipalju eeltööd, et meid huvitavad vaatamisväärsused olid üles kirjutatud. Lõunapausidel vaatasime mis pakkumised bookingus on, et majutus broneerida. Noja nii me sattusime suvalistesse veinimajadesse ja väikesesse oliiviistandusse tee ääres kus oldi nii rõõmsad, et viitsisime läbi astuda ja maailma parimasse hotelli poolel teel kuhugi. Hotell oli maalilise vaatega mere kaldal ja väga taskukohane. Peloponnese poolsaarde on väga lihtne armuda. Seega minu soovitus on kulgeda spontaanselt ja avastada lisaks suurematele vaatamisväärsustele ka lihtsalt teepeal olevaid väikesed imesid.
Nädal Peloponnesel ja Ateenas seljataga, Peamised tähelepanekud:- nii sõbralikke ja abivalmis inimesi ei ole ma varem kohanud. Täiesti erinev kogemus võrreldes saarte kreeklastega. Nädala jooksul kohtasime ühte lennujaamatöötajat, kes üldisest mustrist erines.- Nafplio ja Monemvasia on täpselt nii head kohad, nagu ka siin foorumis kiidetud on. Nafplios tasub kindlusesse ronimine (kui treppidest jala minna) planeerida päeva algusesse, sest palava ilmaga on see paras katsumus. Pingutus ise tasub end aga igati ära, juba imelise vaate pärast. Sama käib ka Monemvasia vanalinna kohta - mida varem hommikul minna, seda parem. Ka inimesi on veidi vähem. Sõitsime autoga vanalinna väravani ja leidsime umbes 200 m allpool parkimiskoha. Ei maksa karta, et parkimine täiesti võimatu on, sest need, kes vanalinnas ööbivad, sõidavad hommikul just mujale.- Elafonisos. Enamus autorendi firmasid nõuab lisakindlustuse võtmist, kui on soov autoga praamile minna. Meie oma küsis 75EUR ja kuna me ei olnud kindlad, kas jõuame saarele, ei võtnud lisakindlustust. Saarele jõudes selgus, et taksot saada ei olnud mitte keeruline, vaid võimatu. Seega läksime Simos'e randa jala. 4,5 km ei ole midaga rasket, aga 30+ C ja päike kõrvetamas, oli see siiski üsna nõudlik matk. Tagasiteel hakkasin kohe hääletama ja saimegi varsti ühe rahvusvahelise seltskonnaga auto peale. Simos'e rand ise oli aga kõike seda väärt. Imeilus.- Kalamata oli valitud vaid 1-ks ööbimiseks ja jällegi õige valik: teha või vaadata pole seal eriti midagi. Samas tee Monemvasiast mööda rannikut Kalamatani on suurepärane. Tegime teepeal mitu peatust: Githio, Areopoli, Limeni, Stoupa. Kõik väärisid seda aega.- Ateenas soovitan leida ööbimine Plaka piirkonda, pm saab jala kõigi peamiste vaatamisväärsuste juurde ja õhtul on mõnusaid ajaveetmiskohti palju. Liiklus on Ateenas muidugi tihe, aga ei midagi hullu.
Ma nüüd töötlesin saadud info läbi. Aitäh kõigile, on vastanud. Kahjuks aga enamus kohti, millest räägite asuvad poolsaare lõunaosas. Mainisin teemat kirjutades, et peatume aga põhja-poolsaarel. Ehk siis, et aega mitte nii palju vaid sõidule kulutada, ootaksin soovitusi veel … :) poolsaare põhja osast kuni poole saareni :) Aitäh aitäh veelkord, kes siia jaganud oma kogemusi.
Peloponnesose poolsaarest leidsin Tripist vaid 2 algatatud teemat, mõlemad 4-5 a tagasi olnud viimati aktiivsed. Kreeka tuhandete aastate pikkust vanust arvates ilmselt olulisi muutusi viimased aastad pole tekitanud ;-). Aga siiski, kuhu ikkagi suunduda, kui novembri lõpus (pole enam turismi-ja rannapuhkuse hooaeg) on peale 2 ööd Ateenas võimalus vaid 3 ööpäeva sõita rendiautoga ringi sel poolsaarel, enne, kui autot tagastada Ateena lennujaama?
Korintose kanal tundub vist möödapääsmatu, Nafplion pole ka kaugel. Kalamata "oliivilinn" ja "Antiikne Olümpiaküla" tunduks nagu ka ägedad jne. Äge Kalavryta raudtee jääb vist liiga üles?
Aga mis iganes valikulisi linnu ja vaatamisväärsuseid ma Google Mapsi sisse topin, kipub minimaalselt 800-900 km autosõitu tulema, mis 3 päeva kohta teeb sealkandis omajagu autoroolis olemist.
Korintose kanal võtab sul aega 15 minutit, selleks pead kiirteelt maha keerama Loutraki peale, muidu näed sähvatust kiirteelt, või kui lähed otstest, siis pole see nii muljetavaldav vaatepilt. Samas see, kuidas otstest sild merepõhjast tõuseb ja sillaks muutub, on lahe vaatepilt. Kanalist liiga palju laevu igapäevaselt läbi ei lähe, seega ei pruugi jopata. Korintoses on Ancient Korinthos, alati on seal palju turiste. Kui sind huvitavad vähem iidsed varemed ja pisut matkata, siis on üleval kalju otsas Akrokorintos (valdavalt Bütsantsi aegne) kindlus, kui tiirud kindluses ära teed, siis on puhtaid kõrgusemeetreid ca 350-400 ja ca 4-5 kilomeetrit. Auto saad jätta parklasse üleval (märgi googlemapsi Akrokorintos parking, muidu saadab maps sind kuhu iganes) ja kogu lugu on täiesti tasuta. Tõsi, pannakse kinni talveperioodil ehk praegu juba 15.30. Vana Korintose sadama varemed asuvad Istmiast Loutra Orearis Elenise(sealt leiad Trooja Helena allikad) poole, kohas nimega Kechries tee ääres. Nemeases (kus Herakles lõvi tappis) on samuti templid, iidsed varemed ja staadion. Kui oled ajaloohuviline, siis tasub läbi sõita, pileti pead umbes 4 euro eest soetama. Nemea on ka veinikasvatusorg ja veini mõisate kant. Ma oleks pessimistlik kreeka veinide suhtes, samas kui keegi kommenteeriks eksperdina, mida tasuks Kreekas veinidena hinnata, oleks väga tänulik. Kaks peamist Peloponnesose vaatamisväärtust, mida Ateenas turistidele promotakse, on Epidauruse teater ja Nafplio. Epidauruse teater on ülikõva vaatamisväärtus (2500 aastat vana amfiteater ülihea akustikaga), Nafplion Portress of Palamidi on alt mõnus ronimine, 1100 trepiastet, pileti raha 4 eurot küsitakse alles siis, kui hakkad ülesse kindlusessese jõudma. Nafplio on kruiisilaevade sihtkoht ja väga armas vanalinn. Kindlusesse mere (nagu Alcatraz) ei tasu minna. Argoses on samuti säilinud amfiteater, kaljusse raiutuna.
Epidaurusese lähedal on erinevaid linnakesi nimega Epidaurus (erinevate nimeliidetega 20 km peal), mine sinna kus on väike amfiteater, imearmas linnake väikeste hotellide ja restoranidega, võid sinna ööseks jääda, näiteks hotelli Poseidion, rõdu on otse vee kohal. Novembris ei tohiks üldse kallis ka olla.
Sparta on ainult nimi ja kusagil kalju otsas bütsantsiaegne kindlus.
Aga mine veel linna nimega Galatas ja sõida üle kitsa mereriba Porosele, palju käivad Hydral saarel. Hydral on igasugune mootorsõiduk keelatud, saarel ligutakse eeslitega, mis on praamil vastas. Praam läheb Porto Cheli lähistelt või ka Pireusest. Kui viitsid kimada, võid sõita ka Kalamatasse, aga vahemaad on suured, mööda kiirteedki võtab Kalamata Korintosest 2 tundi aega. Kalamatast vasakule ülesse jääb Pilos, seda ma soovitaksin, kui juba nii kaugele jõudsid. Minu arust on Peloponnesosel nii palju lahedaid linnakesi mere ääres, et Kalamata ei peaks olema sihtmärgiks.
Kõik teed peale kiirtee Kalamatasse või Patrasse, on kurvilised ja aeglased. Peloponnesos ise on ca pool Eestit, aga väga mägine. Mingit kiirust ei arenda. Kiirtee on tasuline ka, pakun et Ateenast Kalamatasse pead maksma umbes 17 eurot ja tagasi sama palju, Korintosesse ca 9 eurot, lennujaama tagasi umbes 7 eurot.
Kreekas on muuseumi piletitega nii, et on erinevad aastaajad, mil on piletid erineva hinnastusega. Näiteks Akropoli hind kõigub 15 eurost 40 euroni suvel.
Kuu lõpus on mingi pühapäev või esmaspäev, kus osad muuseumid ja varemed on täiesti tasuta.
Novembris võib ilm olla heitlik, samas meri kindlasti veel 20 ja rohkem kraadi ujutav, kui tuult ei ole, siis on väga mõnus.
Unustasin veel Mükenee varemed märkida, kui Nafplionisse lähed, siis jäävad nagunii kiirteelt mahakeerates ca 10-12 kilomeetri pärast peaaegu tee peale. Novembris saavad mandariinid, apelsinid ja oliivid valmis. Seal teeääres on turistidele mõeldud müügikohad, ühikud on paar eurot kallimad kui turistide teedest eemal. Õli ei maksaks tee äärest osta, see seisab päevad läbi päikese käes ja vaevalt et see selle aastane on. Selle aasta värsket oliiviõli võiks novembri lõpus oodata, kui see pisut settinud on peale pressimist.
Olime sealkandis möödunud aastavahetusel ja piirkond on igati avastamistväärt. Hr Hbertiga igati nõus kahes 3-s punktis, ülejäänud pole lihtsalt kogenud... Kórinthose kanal läheb kiiresti - kui on ilus ilm, siis on lihtsalt tore seal ääres 1 kohvi juua ja ette kujutada, kuidas suur laev sealt läbi liugleb...Tõenäosus ''live''i kogeda on pisike... Nafplion on väärt külastust ja kes on harjunud liikuma, sellel on ka Palamidi kindluse juurde tore minemine... Ja kolmas, et Peloponnesusel on 2 teed, mida mööda saab kiiresti :), ülejäänu on pigem päris aeglane... Kuigi praegusel aastaajal on võimalik seal ikkagi päris hästi edasi saada aga hooajal on ilmselt päris valus... Meie tee läks Nafplionist alla Kalamatasse, meid intrigeeris Mani poolsaar, mida iseloomustati kui avastamata pärli ja me ei pidanud pettuma... Seega minu soovitused on Kalamata ümbruse omad ja pigem sellised, kus suurem roll on mõnusal jalutuskäigul...Kalamatast ülespoole käisime iidses Messinas (eelistasime Acropolise päevaste hordide asemel seda paika, kuigi käisime hilisõhtul ka seal) - igati tore 2-3 tunnine üritus. Siis natukese loodust - Neda Joad - jällegi mõnus ronimine ja kaunis vaatemäng vastutasuks... Ja siis Mani poolsaar - kindlasti on seal kaunid rannad ja vesi isegi 31.12 oli täitsa sisenetav. Aga vaatamistest stalaktiidid ja stalagmiidid - Dirose koopad - ei midagi väga suurt aga tore kogemus - koopasse saad paadiga... Siis natuke allpool mahajäetud linn Vathia - sürreaalne,kuna inimesed lahkusid sealt peale 2. maailmasõda - lihtsalt mehed said otsa ja naised kolisid suurematesse linnadesse... natuke ringiliikudes märkad kõike, mida sinna lahkudes on jäetud ja mis puutumata. Seal oli 1 imearmas pruuni-valgekirju kass, kes jalapuhkuse ajal põhimõtteliselt põue puges, saadke talle mu poolt tervisi, kui satute... Ja päris maalõpp - st mandri-kreeka viimane paik on Tainaroni majakas - see ka paarikilomeetrine matk mäeserval... Lõpeks - paiku mida avastada on omajagu, kui saan, ja kreeklaste lennufirma jälle armuline, siis lähen veel sinna käima... Kvaliteet ja hind on tasakaalus, köök üleprahi... Kui satute soovitan leida mõni unine kaluriküla ja lasta kohalikel ennast kulinaarselt hellitada, nad oskavad seda hästi... Ja kui just väga eriline veinigurmaan pole, siis tasub kõrtsudes paluda neid jooke, mida kohalikud joovad - majaveinid on toidu kõrvale tavaliselt hästi valitud, muidugi ei mäleta ma nende nimesid - uued paigad tulevad peale ja kõikide maailmaasjade meeldejätmine pole mu hobi...