Delfi Reisijuht avaldas täna eelmise aasta septembrist rakendunud piiritestimise statistika: https://reisijuht.delfi.ee/news/news/piiriulese-testimise-statistika-millistest-riikidest-on-saabunud-eestisse-koige-rohkem-koroonapositiivseid?id=92236633, millest saame teada et septembrist detsembrini andsid riiki saabunutest piiril positiivse proovi 1,4% ning jaanuaris 2,3%. Üle poole proovidest anti piiril, ent positiivsete proovide seas domineerisid just maismaa- (Venemaa, Läti) ning merepiiri (Soome, Rootsi) ületajad.
Kuna Eestis pole masstestimist läbi viidud, siis on keeruline öelda, milline on siin nakatumise tegelik määr. Lähematest riikidest tegi Slovakkia oktoobri lõpus masstestimise ja tollal oli rahvastiku keskmiseks nakatumise määraks seal 1,06%: https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(20)30948-8/fulltext.
Aga vaatame Eestit. Septembris lendas Tallinna Lennujaama kaudu rahvusvahelistel lendudel 43000 inimest ja oktoobris 32600 inimest (https://www.tallinn-airport.ee/wordpress/wp-content/uploads/2021/01/TLL-traffic-2020-short_est.pdf). Eeldades et pooled neist olid saabujad ning teades et septembris saadi 24 ning oktoobris 58 positiivset tulemust (nagu artiklis kirjas), siis oli positiivsete testide osakaaluks Tallinna Lennujaama saabunute seas septembris ca 0,1% ning oktoobris ca 0,3%. Tartu Ülikooli teadlaste hinnangul oli septembri lõpus - oktoobri alguses nn. 8. laines Eestis nakatunuid keskmiselt 0,22% elanikkonnast (veamäära arvestades 0,08-0,49%) ehk siis Eestisse saabunute testimine andis sama pildi mis oleks andnud vabalt valitud Eesti elanike samaaegne testimine üle kogu riigi: https://www.ut.ee/et/teadus/koroonaviiruse-levimuse-uuring-covid-19-aktiivne-seire. Või kui tuleme detsembrisse, siis lennujaamas osakaal 1,35% (190 juhtumit 14100 saabuja kohta), Eestis tervikuna 11. laines detsembri keskel 1,27% (vastaks 180 juhtumile 14100 laustestitu kohta), seega erinevus jääb statistilise vea piiresse.
Ehk siis siit minu küsimus - mis te arvate, kas lennujaama asemel näiteks Ülemiste Keskuses kõigi sisenejate testimine andnuks või annaks oluliselt teistsuguse tulemuse kui praegu? Laiemalt aga mida sellest arvata, kas selline riiki sisenejate erikohtlemine (sõltumata sellest, kas seda tõlgendada hea või halvana) omab üldse mingisugust reaalset mõju viiruse leviku piiramisele ning haigestunute tuvastamisele võrreldes näiteks kohustusliku laustestimisega Ülemiste Keskuses või Tallinna bussijaamas?
A siis küll. See on koroonanumbriga arvestamise muutmine. Oktoobris pakkus Euroopa Komisjon välja valgusfoori süsteemi, mis arvestab lisaks koroonanumbrile ka positiivsete testide oskaalu testide üldarvust ja testide arvu elanike arvu suhtes. Lisaks pandi paika vastavad vahemikud iga näitaja jaoks. Tulemus on kaardil hetkel selline - https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement Andmed tulevad vaid ECDC liikmetelt. Teiste riikidega seda süsteemi ei kasutata, sest pole mingit tagatist, et antud riik suudab ja soovib sama kvaliteediga andmeid avaldada.
Küpros alustab vist alates reedest reisipiirangute jaoks antud süsteemi kasutamist. Rohelised saavad vabalt sisse, oranžid peavad tegema kodus testi, punased teevad lisaks veel saabudes testi. Horvaatia kasutab samuti valgusfoori. Ainult piiril kedagi testima ei hakka ja ilma testita sisse ei saa. Ma teiste riikide kohta ei tea, kas keegi veel seda juba kasutab või hakkab kindlal ajal kasutama. Midagi on nagu veel silma jäänud, aga ei mäleta, mis riigi või piirkonnaga võis tegu olla.
Sama süsteemi järgi oleks kogu Eesti hetkel juba koroonanumbri tõttu punane või andmete vähesuse tõttu hall, mis annab sama tulemuse.
Kuna koroonanumbrid on enamikes Euroopa piirkondades nii nagu nad on, siis oleks variant, et vastavad asutused leiavad, et vahet enam pole ja lõpetame lihtsalt piirangud või seame uued kõrgemad vahemikud.
ELi riikidest on ilma igasuguste liidusiseste piiranguteta alles jäänud vist vaid Rootsi (erandiks Taani), Luksemburg, Prantsusmaa, Bulgaaria ja mandri-Portugal.
Eesti piirangute muutmine nõuaks väga suurt poliitilist tahet ja vaadete muutmist. Valgusfoori süsteemi kasutamine teeks piirangud isegi suuremaks ja isegi Islandilt tulles peaks testi tegema.
A kui nüüd Eesti-siseste piirangute juurde tulla, siis Kagu-Eestis elades oleks ma lubanud rõõmuga kogu koolivaheajaks keelata Ida-Virumaalt ja Harjumaalt teistesse maakondadesse reisimise ilma 14 päevase eneseisolatsioonita ;) Võib ka panna paika mingi muu piiri, näiteks 500. Aga enamasti jätab see lukku ka Harjumaa rääkimata Tallinnast eraldi. Ja ma ei usu, et eelmine või järgmine valitsus seda teha tahaks.
See oli nii kuni 15. jaanuarini. Nüüd peab vähemalt 6 päeva ikka eneseisolatsioonis viibima, isegi kui teed neid teste. Aga jah, vähemalt ei muutunud see test kohustuslikuks, nagu vahepeal arutlusel oli. Õigusakt ka: https://www.riigiteataja.ee/akt/316012021004