trip-krainetrip-ukraine-dark
Poola teed 2020

Via Baltica ehitus edeneb. Vaata näiteks youtubes Budowa S 61

poola teede jaoks tasuks lisada lemmikutesse järgnev veebileht, mis näitab suuremate teede ehitusprojekte, mis seisus on ja millal valmis saavad:

http://ssc.siskom.waw.pl/

viimane update 11.04. vajadusel aitab google translate

Uurisin seda kaarti.

Üleval vasakus nurgas saab valida kas poola või inglise keele.

Poola piirid peaks eeldatavasti lahti minema 3. maist.

Kas kellelgi on selle 3. mai kohta rohkem infot?

Poola piiridest vähe kasu ju. 

Läti ja Leedu peaksid enne piirid lahti tegema. 

Praeguse info järgi avab Läti piirid 12 mai ja Leedu 30 märts. 

(juhul kui vahepeal midagi ei muutu)

Avatud Poola piirist on palju kasu kui siseneda Saksamaa poolt

Eesti ajakirjandusest jooksis läbi, et Poola ei ava teiste riikide huvireisjatele maismaapiire enne suve. Mida iganes see termin ka tähendab.

3. mai Poola avamise info pärineb 10. aprilli Schengeni infolelelt. Uuemat infot mul ei õnnestunud leida, kuid arvan, et täna-homme tuleb pikendamisteade. Tore oleks ikkagi kui juunis pääseks Poola ilma karantiinita. Sealt edasi võib Prantsusmaa olla ehk kauem lukus.

Mis Leedust - Lätist kuulda on?

Ministrid arutavad. Midagi konkreetset hetkel pole

Poolas algab hetke info kohaselt 4. maist eriolukorrast valjumise  nn teine etapp. Avatakse teatud piirangutega kaubanduskeskused, hotellid ja majutusasutused. Sellekohane pressiteade: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejny-etap

Praegu pole veel tulnud teadet riigipiiride avamise kohta ja kehtib no viimane teadaolev kuupaev 3.mai, kuid kahtlustan, et see pikendatakse (eelduslikult tuleb teade selle kohta homme). Koik (rahvusvahelised) lennud on keelatud kuni 15.maini. Poolas keskendub valitsus hetkel eeskatt riigisiseselt nn normaalsuse tunde tekitamisele, et oigustada valimiste labiviimist mais. Rahvusvaheline suund, sh piirid ja lennuliiklus jne, ei ole paraku praegu eelduslikult fookuses - piirangute leevendamise peamine sihtruhm on kohalikud valijad. Karantiinireegli kaotamist ma hetkel lahiajal ei ennustaks, see ilmselt saab olema uks viimaseid piiranguid, mis maha voetakse.

Poolas on muide kohustuslik maski kandmine koigis avalikes kohtades, sh isegi prugi valja viies ja ka trepikojas jne. Ilusad ilmad on muidugi toonud tanavatele suures hulgas rahvast (varem olid poolakad vaga korralikud sotsiaalse distantseerumise reeglist kinnipidajad) ja tundub, et mask loob no volts-turvatunde, kus sotsiaalsest distantsist ei viitsi maskikandjad enam hoolida. EKs nais, kuis siin laheb.

Uurisin täna Poola hotellimajandust ja vahetasin ühe päris suure hotelliga mitmeid kirju, aga neil küll mitte mingeid kindlaid teadmisi tulevikust veel ei olnud. Suhtlemine algas nende poolt kui nägid, et tunnen nende koha vastu huvi ja toimus üllatuslikult FB messengeris, kuigi ma ei ole seal linnaski varem ööbinud ega ka "laikinud". Väike mõistatus mulle! Lõpuks soovitasid muidugi broneeringu ikka ära teha, sest sinna on veel 2 kuud aega.

Arvasin, et Poola hinnad on oluliselt kukkunud ning see on väikestega tõesti nii, aga mitte suurtega.

Huvitav, kas Suwałki-Nowinka-Augustów tee on nii "non grata", et teda sellel ülalviidatud poola teedekaardil pole isegi pozostałe drogi krajowe'na või küntaksegi see kohe-kohe üles? Ometi, kas ta ei olnud mitte vanasti uhkelt E67 osa?

Sõidan siiani seda teed pidi. Mitte et mul vana kaart oleks või ma ei näe, et "ametlik" tee Augustówisse viib hoopis mujalt aga tundub selline hea rahulik tee ja suuri autosid ka enam eriti seal pole. Ei usu ka suurt ajakaotust selle kaudu.

Kes on pärast ümbersõidu valmimist selle tee kasutamise patuta, visaku esimene "dislike"! Ja vastupidi.

Ütleme nii, et kui kumbagi linna asja ei ole ja mingi linnafetiš ei ole, siis ei ole mõtet neid linnu läbi suksutada

Kusjuures mul on küll selline fetiš, et pärast pikka trassisõitu meeldib mulle pika sirge läbimise suigutavast mõjust vabastamiseks vahest "linnapuhkus" võtta seda ümbersõidu asemel läbides.

Paras aja kadu on need kaks linna igaljuhul. Meil perega alati on Suwalki esimene suurem peatumiskoht. Suwalki Plazas saab korralikult söödud. Aga isegi sealt (suhteliselt linna keskelt) GPS näitab et on kiirem tagasi sõita ümbersõidu teele, kui hakata edasi trügima.

Ajakadu on umbes 3 minutit kahe linna peale, need ju nii väiksed linnakesed. Ajakadu ei ole määrav, kui linnas veel soov einestada, seina seest raha võtta vms ja niikuinii otsapidi juba sees oled. Ma ise käin näiteks Suwalkis alati raha võtmas, see nagu esimene koht Poola sisenemise järel. Augustowi võin ka vahele jätta, sõltuvalt tujust.

GPS juhatab ka siis tagurpidi tagasi kui vahe peaks tema rehkenduse järgi vaid pool sekundit olema. Ja teinekord on ka hoopis nii, et kui geps on kord juba midagi pähe võtnud, siis ta naljalt oma esimesest pakutud ideest ei loobu, lolli järjekindlusega üritab algsele variandile tagasi suunata, isegi kui selle variandi otstarbekus on juba ammu selja taha jäänud. Siin on see asi, et usalda, aga säilita inimlik kontroll.

Olen ABRO-s ööbinud, kuid söögikohana ei oska lugu pidada. Olen mitmel korral lugenud väga heast toidukohast Leedu poolt minnes kohe peale Poola piiri paremat kätt suhteliselt tee ääres. Viimane reis otsisin seda paika, aga ei leidnud! Kas keegi oskab aidata?

Esimene söögikoht peale Poola piiri on alles külakeses nimega Szypliszki, nii 7 km peale piiri. Ja sealgi vasakut kätt, tarekeses, kus hunt katusel.

Järgmine on paremat kätt, rekkade parklas, kiiruskaamera juures. Aga sinna oma 15 km.