Poola teed 2022

Uuel aastal head uudised. 3.01.2022 avati liikluseks  S61 kiirtee lõik 20.2 km Raczki - Wysokie vahel. Tänavu on S61 teel planeeritud avada veel kaks lõiku.

Tahaks natuke selle Läti +1m teepeenra teedel kaasa rääkida. Tegelikkuses on selline teepeenral sõitmine väga ohtlik, kuna need teepeenrad ei ole 100% tee pikkuses. Kujutade nüüd ette olukorda, kui keegi on juba kõrvale tõmmanud ja teepeenral sõitvale tekib ette näiteks sillapost. Samuti ei pruugi vastutuleva sõiduki juht oodata nn keset teed möödasõitu ja tagajäreks võib olla laupkokkupõrge. Kõik sõidukid mis teedel sõidavad ei ole sõiduautod vaid oluliselt laiemad veokad. 

Poola teede kiituseks tahaks veel mainida peale- ja mahasõite, need on tehtud arvestusega, et juhtidel oleks mugav ja ei pea rooli nagu pidalitõbine keerama. Eestis seevastu tundub, et projekteerija on autojuhivihkaja ja pidevalt autojuhile soovib kaikaid kodaratesse visata. Viimase aja ringristmikud on enamus ehitatud sellel loogikal, et autojt sunnitakse viimase vindini hoogu maha pidurdama, selle asemel et sujuvalt põhisuundadesse nn mandlikujuline moodustis ehitada, rääkimata, et parempööretele oma rada tekitada. Aga noh selle eest saame siinses tiigis koos krooksuda üksteise peale :)

4
3

Teepeenral sõitmine on ohtlik, kui Sa ei ole piisavalt sellega ette arvestanud. Ise tõmban teepeenrale, kui näen piisavalt ette seda ohutu olema. Kui ma ette ei näe või näen "takistust", siis ma võtan lihtsalt joonele lähemale ja siis on möödasõitja otsustada, mis ta antud situatsioonis teeb. Vajadusel pikendan ka eessõitjaga pikivahet.

Takistused, nagu sillad, bussipeatused, ristmikud on üldiselt ikka ette näha, mälu järgi ka tee äärejooned enne neid muutuvad? Peatunud sõidukeid, rattureid ja ratsureid peab muidugi ise märkama.

3
1

maunu, kui sa tegeled üldise liikluse jälgimise asemel, tee äärte jälgimisega, siis on see juba ohtlik. Kõik nn seadustamata tegevused on pikasperspektiivis ohtlikud, kui selline liiklemine oleks ohutu, siis oleks ammu see juba seadusesse kirjutatud. Ei tasu ära unustada, et tundmata teel võib eessõitev sõiduk viimasel momendil suunda muuta ja siis järgmisel on juba reageeringust tulenev teepikkus ohule lähemal, kui siia tuua pikem kolonn, siis on avarii vältimatu(va juhul kui kõik piisavat pikivahet hoiavad). Ette on asjad siis näha, kui sul ees kedagi pole, kui aga piisavalt suur auto ees liigub, ei näe üldjuhul suurt midagi.

2
2

Loomulikult on nendel, peenral sõitmine ohtlik, kel silmad telefonis kinni koguaeg ja käed näpivad ekraani. Sellised jobud ei suuda eesti neljarealistelgi suvel nii sõita, et vahepeal piirdesse ei põruta. Ja talvel siis on õnneks alati libe tee olemas keda süüdistada.

3
2

paistab et punkel on sõitnud ainul mõne meie külakolka teedel, lätis neid lõike pole nii palju kui poolas kus laia asfalteeritud peenrad sõidetakse vajadusel esimeseks reaks ja asi toimib ilma probleemideta

1
0

Põhimõtteliselt, punkel, Su jutt sulatõsi aga minu liikluse jälgimine hõlmab nii tee, teeäärte kui peeglitest paistvaga jooksvalt kursis olemist. Jaa, ma tean, Sa pidasid silmas neid, kes kala näoga vaid otse ette suudavad vaadata ega tea vaatenurgast väljaspool toimuvast midagi. See ei olnud mina, punkel ;) Vahest on kõrvalt imestatud, et kust sa teadsid, mis taga või külje peal toimub. Veidi tähelepanu ja analüüsivõimet... Olen avastanud ennast ka kaassõitja kuulamisest välja lülitumas, kui liikluses situatsioon vähe keerulisemaks kipub minema, et pigem sellele keskenduda. 

Ja kaasliiklejad eksivad ka täiesti teada-tuntud teel, tundmatu tee ei olegi siin nii määrav. Seal lihtsalt olen veel tähelepanelikum. Sa ju panid tähele, et kirjutasin _kui näen piisavalt ette_, ehk siis sedagi on juhtunud.

2
1

Eks ta ole üks haldusreformi tagajärg, et Kärevere sild asub NÜÜD Tartu linnas. Juriidiliselt küll korrektne väide aga pakun välja, et 100 inimese küsitlemisel ainult mõni teab. Enamus ajab silmad punni ja uurib mida sa joonud oled.

2
0

Eks see inimeste väljamõeldud piiritõmbamine vahel kummaline ole. Enamik Brüsseli külastajaid näiteks ei tea, et Brüssel pole mitte linn, vaid 19 linnast koosnev maakond - mille sees on ka Brüssel-Linn nimeline linn )) sinna juurde veel vesta lugu sellest, kuidas autoakna lõhkumisel politseisse pöördumisel on esimene küsimus sellest, kummal ühesuunalise  tänava poolel oli auto pargitud, kuna asula (ning politseireviiri) piir jooksis tänava keskel

1
0

Adminnid!!! Viimane lehekülg ei ühti kuidagi teema pealkirjaga!

6
0

Mina olen see indiviid, kes esimest korda liikus läbi Poola Lazdijai piiripunkti kaudu, sest see oli ainuke. Lazdijai oli koht, kus peale tublide leedukatest ametnike, toimetasid ka nahktagides ja "hainina" bemmidega abilised, orgunnides teatud kupüüride eest nn. fast-tracki. Poola oli vist sotsaja lõpus kõige viletsamas olukorras, Ida-Saksas olid ju osaliselt alles Hitleri aegsed autobahnid, ungarlased said tänu Balatonile ja Hungaroringile oma2+2 teed, Tšehhoslovakkial omad jne. Kuskil Augustowi juures ja ka Konini ja Kutno vahel  olid maantee lõigud munakividest, mille vahele oli puistatud asfaldi laadset toodet. Teed olid nii kitsad, et teisel korral viis vastutulev rekka kaasa meie bussi küljepeegli koos aknaga. Teed kulgesid kõik läbi linnade ja võttis aega 12-14 tundi, halval ajal läbi Varssavi ja Poznani sõites 16 ja enamgi tunde. Süüdimatult keeras sulle põllult ette hobuveok heinakoormaga,või sõitsid kilomeetreid kombaini taga. Praegu tulevad nn. "põhjagaasi vennad " Berliinist Tallinna umbes 14tunniga. Lihtsalt olud on muutunud. Sestap, alati Poolat läbides või Poolas olles tahaks poolakatele, eriti teede koha pealt, teha väikese kummarduse. Meenub ühel koosolekul kuuldud lause," Riigi ja rahva rikkust näitavad tornkraanade hulk silmapiiril ja teedeehitus!" Poolakad on tublid, neil on olemas ettenägelikkus ehk perspektiivi tunne. Vaadake nt. Bialystok- Varssavi lõiku, teevall, silded on tehtud ettevaatavalt, vajadusel saab 2+2 teest teha 3+3 tee. Sama jäi silma ka Varssav- Krakov- Zakopane suunal. Poolas ei toimi see nii, et " pasundame, lööme trummi, lõikame linte, lehvitame loosungeid ja hüüame ,Tehtud!" Ja järgmisel päeval on avatud teelõik umbes. Eks Poolas ole ka omad mured, kui avati Augustowi ümbersõit, siis linna majandus kukkus 1-sel aastal 30-35% olenevalt valdkonnast. Aga tänu turismile, Augustow on ju järvistu piirkond, saadi hakkama. Tegelikult oli ka Suwalki ümbersõit valmis aastajagu ennem ametlikku avamist, oli vist millalgi märtsis 2019. Tehti palju "lobby" tööd, ehe näide Augustowi näol olemas. Appi tulid ju leedukad, oma osturallidega, seda nii ennem covidit, kui ka praegu. Suwakli Arena, Kauflandi, Lidli parklates olevatest autodest 70-80% kannavad Leedu numbrimärki, eriti nädalalõppudel. Olen sõitnud nii mõnedki korrad Krakowist Zakopanesse, meeldisid Poola mägikülad, kus said memmede käest kaasa osta juustupalmiku või autosse näsimiseks otse ahjust tulnud pirukaid. Kohe-kohe saab valmis kiirtee Zakopanesse ja siis saab bensukast gurmaanide lemmikud, mäkkareid eri variantides ja krõbedaid kanakäsi. Aga eks see ole kiirteede romantika, ka Poolas. Liikluskultuuri , mis on osa kultuurist, analüüsi jätaks pädevamatele, kuid liiklejana toetan tagant kiirema liikleja mööda laskmist suunatulega märku andes ja teepeenrale lähemale sõites. Aga see Poola teede teema on olnud siin keskkonnas teemaks aastaid ja aastaid, ent pole teemasid nagu "Saksa autobahnid või Itaalia autostradad!" Edu kõigile Poola teedel!

8
0

Kas keegi on lähiajal läbinud trassi Katowiece-Ostrova-Olomouc-Brno ja sealt edasi Austriasse? Maps näitab Tsehhis massiliselt teetöid ja viimane mälestus nendest oli suht tüütu.

0
0

punkel, 

nüüd tean kes Lätis möödasõitudel ees troppab ja  enda taha tekkinud kolonni läbi ei lase, arvasin et te  lihtsalt ei tea et saab kõrvale tõmmata ja et selleks  möödasõidu  rada  ongi ehitatud, selgub et te  lihtsalt ei oska sõita ja peate  korraliku autoteed "ohtlikuks".  Õnneks enamus autojuhte Lätis oskavad autoga sõita.

6
4

Peab vist jälle liikluse teemal pisut sõna võtma. Tagant kiirema möödalaskmine pole heaks tavaks mitte üksi Lätis, vaid kehtib kõikjal Euroopas, ka Poolas, Saksa bahnidel ja mujal. Aeglasem tõmbab alati kõrvale ega hakka enda taha kolonne moodustama.

Tegu on elementaarse liiklusviisakusega, mis on muide kirjas ka meil kehtivas liiklusseaduses. Mida siinmail ometi vähesed austavad, aga mõned peavad oma kohuseks möödasõite lausa takistada, mis on suisa kuritegelik. Ma lihtsalt ei saa sellest ideoloogiast aru. Minul küll ajus tõrget ei teki, kui ma kellegi kiirema mööda luban, vajadusel oma kiirust korraks maha võttes või serva poole hoides. Sõitma ei pea mitte nii, et endal oleks hea, vaid et teistel oleks hea. Ma ei tea, kas seda põhimõtet autokoolides õpetatakse, tänavapilti vaadates tundub, et vist mitte.

Muidugi tehakse kaasliikleja abistamist võimalusel ja ohutult, mitte sellega täiendavat ohtu luues. On eessõitja asi jälgida, et tee oleks piisavas ulatuses puhas ja tagant saaksid kiiremad mööda. Kui teele ilmub ootamatu takistus, näitab möödasõidetav vasakut suunda ja katkestab möödasõidu kuniks oht möödas. Tagumised seda aktsepteerivad,  nad teavad, et järgmisel võimalusel antakse neile teed, ega hakka hambad ristis suruma. Selline teguviis ei vähenda liikluse jälgimise ulatust, pigem näitab vastupidist, et liikleja näeb enda ümber toimuvat ega jälgi vaid silm punnis üksi enda ees toimuvat. Liikluse sujuvus on kõigi liiklejate ühise koostöö tulemus, egoismil selles kohta ei tohiks olla. Vähemalt kultuursetes keskkondades on see nii.

Pole midagi ohtlikumat kolonnide moodustamisest ja möödumise jätmist üksi möödujate endi mureks, mis tekitabki kaheldava väärtusega slaalomi suvalistes, sageli selleks ebasobivates, kohtades. Liikluses osutatakse üksteisele võimalusel abi, ka möödumise osas. Igaüks sõidab talle sobivas tempos, aga talle pole keegi andnud õigust oma tempot teistele peale suruda.

Kui kusagil on tekkinud selline pikk "rong", siis võib kihla vedada, et "veduri" rolli täidab selles Eesti numbrimärkidega auto. Meil on liikluskultuuri ja üldse sujuva liikluse eeliste mõistmises veel arenguruumi. Millegipärast arvatakse meil suisa kõige kõrgemal tasemel, millega ka sõidukijuhtide päid ei häbeneta hullutada, et takistuste tekitamine oleks nagu ohutuma liikluse garandiks. Mis on isegi idee poolest väär, rääkimata sellistele meetmetele maksumaksja raha kulutamisest.

14
0

Viktor - super - kahju, et selline mõtteviis on Eesti juhtidest vb kui hästi läheb, 5%-l.
Ning autokoolide tase on täiesti komöödiateater. Nii sõiduõpetuse kui teooria poolest. Tundub, et autokoolide ülesanne pole mitte koolitada juhte praktiliseks tegevuseks ning suunata nende mõttemaailm mõistliku ja nn osavõtliku liiklemise poole , vaid miski muu, mida ma ei suudagi siin kohal sõnastada.

Suur osa juhte ajabki nö enda pseudo-õigust taga , vaatab kalanäoga teed (nagu eespool kirjeldati) , isegi kui näeb mingit olukorda tekkimas, ei suuda ta sellest absoluutselt arusaada ega mõistusega lahendada.

No Via Baltica 2+2 väljaehitamine peaks olema tegelikult elementaarne ja riikide auküsimus. Iga asi ei peagi olema mingi ekstra kasumit tootev. Vingutakse selle maksumuse üle, samas unustatakse kui palju raha on palju mõttetumatesse kohtadesse topitud. Maismaad mööda transpordi ühenduse vajalikkus Kesk- ja Lääne-Euroopaga ei kao Baltikumist mitte kuskile ka tulevikus. See x-raudtee ehitus ei ole mingi Noa laev, mis päästaks - ma ei tea isegi mida.

5
0

Poola kohaliku meedia andmetel peaks teisipäeval, 13. septembril liikluseks avatama S61 kiirteelõik Elki ja Szczuszyni vahel. Ehk siis peale Suwalkit saab otse Elki suunas edasi sõita ning põige Grajewo või Bialystoki suunas pole enam vajalik

1
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased