Sularaha vs pangakaart Tais

Sularaha või kaart?

Kuidas olete teie Tai reisidel oma rahaasjad korraldanud: kas sull Eestist kaasa ja siis kohapeal vahetate või võtate jupikaupa kaardilt raha välja? Sest teadupärast Tais enamikes kohtades kaardiga maksta ei saa (v.a kaubanduskeskused).

Ise olen siiani sularaha kaasa võtnud, aga nüüd viimasel tripil otsustasin kohapealt välja võtta ja pidin pettuma. Olles SEB klient, pidin teenustasudena 500€ väljavõtmise eest tasuma ca 25€ kokku! See on ikka jabur, kuda kooritakse, kusjuures oma teenustasu arvutamisel lähtus SEB summast, mis sisaldas omakorda juba kohalikule pangale makstud teenustasu (220THB sularaha väljavõtt automaadist) ja lisas konverteerimise ja väljavõtmise pealt veel omakorda (kokku siis ca 25). Iga kaardimakse vahel on muidugi ka nende karvane käsi ja sealt kasseerivad ka nata..

Millist panka aga nuumata? Kus on mõistlikud teenuste hinnad?
Mõelge läbi asjad eelnevalt, sest siin on koht, kus saab tublisti kokku hoida!

SEB #sebonjama #eiolerahul #sebeisoovita #pangadkoorivad #seb

Tõsi, et paljudes kohtades ei saa maksta kaardiga ning paljud kohad võtavad 3% teenustasu kaardiga maksmisel. Suuremates poodides (Tesco jne) saab maksta kaardiga teenustasuta.
Kasulik on kaasa võtta eurod ja kohapeal vahetada. Täna hommikul oli Koh Samuil euro kurss 38.85.

Teiste tavapankadega on see protsent samamoodi 4-5% vahel olnud aastaid, õigemini alates sellest ajast kui Tais ATM-id tasuliseks läksid. Enne seda oli kuskil 2,5%.

Kas BKK lennujaamas saab maksta kaardiga (Master) netikaardi ostmisel?

Ei, ligi 100% tõenäosusega mitte. Ma pole kedagi kunagi kaardiga maksmas näinud ja ise tean, et alati peab piisavalt sulli olema bahtides. Seega küllap olen üritanud kaarti kasutada, aga pettuma pidanud.

Samas linna sõites mõnes suuremas esinduses saab kindlasti kaardiga maksta.

Sularaha eurodes kaasa,iga väljavottmine maksab 200bht,plus kurs on sammuti pask.

Alguses osaliselt sula + Kaart . Turvalisem . Kui selle sulaga igal pool töllerdada.
Ja 5% ei ole mingi suur protsent.

220 B on väljavõtu tasu + Eesti pangad võtavad sealt vähemalt sama palju. Lisaks on seal kaartide kopeerimine igapäevane teema.

Mina teen alati niimoodi, mitte sellepärast, et see kõige soodsam oleks, aga kindluse mõttes, võtan alati Eestist kaasa vähemalt u 500- 1000 € eest bahte, mis mul ka vbl eelmisest reisist alles on jäänud v vahetan Tavidis, et oleks kohe rahhi õlle v takso jaoks. Siis võtan kaasa 100 v 200 eurosed, et vähe ruumi võtaksid rahakotis ja saaks vahetada kui vaja läheb. 500€- seid ei julge võtta. See on kõige soodsam variant minu meelest. Kaardiga saab alati lisaks võtta, aga sealt siis juba teenustasud...

Majutustes oleme alati saanud maksta kaardiga, samas peaks minu teada lennujaamas korralikes valuutavahetuspunktides saama tasuda kaardiga. 100% kindel ei ole muidugi. Pangaautomaate pole kunagi kasutanud.
Ekstreemsem näide,
10 aastat tagasi ekskursioonil Kwai jõeturul (mingil puidust alusel) sain maksta ostetud kleitide eest tavalise Eesti deebetkaardiga

Hei! Olen hetkel Tais ja soovitan eurod kaasa võtta. Parasjagu just kalkuleerisin, et SEB Krediitkaardiga makstes lisandus summale kokkuvõttes 7%, mis on ikka korralik röövimine. Olen põhjapool ringi liikunud ja ööbinud hostelites. Pole veel tundunud, et peaks oma asjade pärast muretsema. Sularahaga kõige mõistlikum majandada. Bangkoki Suvarnabhumi lennujaama kõige alumisel korrusel rongijaama juures oli nädal tagasi kõige parem kurss. Eestiga võrreldes vahe 2 bahti. Mõnusat reisi ja imelisi elamusi! ☀️

Teemaalgatajale võiks soovituseks öelda, et enne kui oma emotsioonid hashtagitamisega välja elada võiks kodutöö ära teha. See, et meie pangad välismaal iga liigutuse eest mingi teenustasu võtavad ei tohiks küll mingi uudis olla. Sa pead enamasti teenustasu maksma ka siis, kui SEB kaardiga Swedi automaadist raha võtad.


Kui see oli esimene reis välismaale, siis võib selle kirjutada kogenematuse arvele, aga taoliste asjade uurimine võiks olla üks reisiks valmistumise punkt vältimaks hilisemaid üllatusi.

SEB kodukal on must-valgelt kõik kirjas, kui palju miski liigutuse eest maksta tuleb. Nt. 5. Sularaha väljavõtmine välismaal (lisandub tasu välisvaluutas tehtud tehingute eest) - 1 euro + 2,5% tehingusummast.
Või 6. Tasu välisvaluutas tehtud tehingute eest - 1,5% tehingu summast.

Sarnane hinnapoliitika on ka teistel suurematel kohalikel pankadel -  Swedil või LHV-l.

Aga et mitte ainult moraali lugeda, siis omalt poolt soovitaksin, et kui on ikka soov kaarti välismaal kohapeal kasutada, siis uurida võimalikke alternatiive näiteks N26 või Transferwise Borderless kaardi näol.

Kõige odavam on teha kohapeal pangakaart - eriti kui on pidevalt seal käimist - ühekordseks pole vast mõtet, siis sularaha kaasa. 


Pangakaardi tegemiseks on vaja enesekindlalt näidata ette viisa (ühekordne turistiviisa sobib) ja Immigratsioonist saadud paber, mis näitab kus elate (selle peab andma majutusasutus niietnaa muidu saab trahvi nii majutaja kui elanik)

Siis Transferwisega sinna raha peale ja kohalikes ATM-des raha väljavõtt tasuta pluss kaardiga makstes 0 lisakulu.


Lisan lingi kohaliku panga kodulehele. Pakuvad prepaid krediitkaarti. Juhuks kui sularaga mässata ei taha, oleks see hea alternatiiv. https://www.scb.co.th/th/personal-banking.html

Väga peensusteni ei viitsi uurida aga tundub, et teenustasusid makstes pole. Mingi boonuspunkti süsteem on ka. Ainuke miinus, et sularaha automaadist võtta ei saa. Ps. Ingliskeele saab valida menüüst.