Svalbardi reis

Kuna kogu minu eelnevad reisid olid soojadele maadele ning soojades maadest ma juba põhjalikult väsinud, ostustasin minna põhjamaid uurima. Odavam variant minu arvutuste järgi oli minna Svalbardile. Põhja pooluseni on siit 1310 km. Need kes soovivad külastada ka Põhja poolust on võimalik see teha tuleval aasta aprillis. 3.päevane reisi stardib Svalbardilt. Info reisi kohta leiate siit: https://www.russiadiscovery.com/tours/north-pole-and-arctic-north-pole-express/

P.S. kõik hinnad annan eurodes, norra kroonidesse konverteerimiseks korrutage 10ga.

1.päev 30.08.2019

Lennukile registreerisin läbi Norvegian äppi-i. Kunagi pole seda teinud, kuid mõtlesin miks mitte proovida. Väga mõnus asi. Lennujaamas skaneerid pileti ja lennukile. Samuti tulevad teated telefonile kui vahetatakse näiteks väravad. Kuid miskipärast Norwegian ei tavita nagu SAS, et on alustatud pardale minek. 

Kell 13 väljalend Tallinnast Oslosse. Norwegian AL lennukid väga meeldisid. Uued, puhtad ja mugavad. Suur pluss neile.

Õhtul jalutasin kesklinnas. Oslo üldse ei meeldinud. Väga räpane, palju mustnahalisi.

2.päev 31.08.2019

Kuna Oslos ma ei leidnud mitte mingit huvitavat tegevust. Läksin vaatama kuidas näeb Norra väljaspool Oslot. Sõistin bussiga hommikul Oslo bussijaamast Notodden linna. Linn väga meeldis. Loodus ja mäed on väga ilusad.

3.päev 01.09.2019

Läbi SAS äppi registreerisin lennule ning sain pileti telefonile. Väljalend Svalbardi pidi olema kell 10 hommikul. Jõudsin raudteejaama kell  7, ostsin pileti rongile ja kui jõudsin rongi juurde siis cancel-dati kõik väljumised. Kogu rahvas rongidest jooksis taksode juurde. Millal sõidab välja järgmine rong ei tea keegi. Kuidas raha pileti eest tagasi saada ka keegi ei tea. Jooksin kõrvalasuva bussijaama juurde. Buss lennujaama väljus 07.30. Pilet maksis 20 eurot. Lennujaama jõudsin õigeks ajaks.

Lendasime välja 30 minutit hiljem. Lend Svalbardile oli vahemaandumisega Tromsos. Maandume Tromsos. Lennukist palutakse kõik välja minna ning läbida passikontroll. Kuskil 20 inimest jõudsin passikontrolli läbida, teavitatakse, et lend cancel-datakse halva ilma tõttu Svalbardil. Inimestel kes lendasid Oslost palutakse oodata järgmist infot mis edasi saab. Inimesi kes pidid lendama Tromsost palutakse võtta tagasi pagas. Istume ootame 3 tundi mis edasi saab. Mingit infot pole. Telefonile saan teade läbi checkmytrip, et tehakse uus lend Tromso-Oslo-Svalbard. Paarikümne minuti pärast palutakse tulla check-in lauda ja bookida ümber lennu. Kell 17 lendame tagasi Oslosse. 2 tundi ootame järgmist lendu Svalbardile. Kell üheksa lendame välja Svalbardile. Lendame kuskil 20 minutit ning kapten ütleb, et ilm Svalbardil on natuke paremaks muutunud, kuid ei ole kindel, et saame maanduda.

Kell 00.30 suutsime ikka maanduda. Nähtavus oli väga halb kuna oli paks udu.

Polaarpäev hakkab siin vaikselt lõppema. Väga pimedaks ei läinud isegi kell 2 öösel.


4.päev 02.09.2019

Kell 13 pidi olema reis laevaga Pyramiden linna. Enne reisi natuke jalutasin vaatasin Longyerbyen linna.


Selliste mustade autonumbritega saab sõita ainult Svalbardil ehk isoleeritud territooriumil, Norras selliste numbritega suurteedel sõita ei saa. Svalbardil kõik autod olid selliste numbritega. Üks kord nägin Norra numbritega.


Kell 12.30 tuldi minu järgi hotelli ja viidi laevale.Pyramiden (või Püramiid) on endine Nõukogudeaegne asula kus kaevati süsi. Asutati 1931. aastal ning konserveeriti kinni 1998. aastal. Hiljem konserveeriti lahti turismi jaoks. Suve ajal on linnas kuskil 20 inimest (restaureerivad linna) + giid. Talvel on 3 inimest.
Söökla – töötas 24 tundi. Süüa sai tasuta ning palju mahub.Asulas oli eraldi maja meestele ja eraldi naistele. Peredele oli ka eraldi maja. Oli suur kutuurimaja ning spordihoone basseiniga. Samuti oli kool koos lasteaiaga.

Töötati asulas 2 aastat ning seejärel kui leping lõppes suunduti tagasi mandrile. Palka maksi nii palju, et 2.aasta jooksul oli võimalik koguda raha kas autole või korteri ostule.
Kell 20 jõudsime tagasi Longyerbyenisse.

5.päev 03.09.2019

Hommikul kella 9ks lägsin ise jalgsi sadamasse (laevafirma muidu tuleb bussiga hotelli turistide järgi, kuid ütlesin eelmisel päeval, et tulen ise, jalutan natuke). Kell 9 sõitsime Barentsburgi. Barentsburg on samuti Nõukogudeaegne asula kus kaevati süsi. Kuid see asula ei pandud kinni ning isegi praegu Venema kaevab seal süsi. Kuid rohkem on Vene kohalolek seal selleks, et anda teada Norrale ja Euroopale, et oleme ka siin. Põhimõtteliselt Svalbardil valitsevad nii Norra kui Venemaa. Mõlemad arvavad, et Svalbard on nende oma. Barentsburgil on olemasi isegi Vene konsulaat. Giid ütles, et töötavad seal 3 inimest. Milleks see konsulaat seal on ei saanud ma aru, giid ka ei saanud midagi vastata. Kuid ütles, et vene viisa saab tasuta nädala jooksul.

Venelased kes siin töötavad on küllaltki närvilised. Arusaadav. Ilm on jahe, pool aastat päike, pool aastat pimedust, mitte midagi pole siin teha. Olemas suur kontserdi-spordihall, käivad iga päev sportimas ujumas. Mõnikord teevad kontserte.

(konsulaat on vasakul suur tumepunane maja, eespool heleroheline on muuseum)


Kella 13ks jõuame tagasi Longyerbyenisse. Õhtuks muutus ilma halvaks, hakkas lumi sadama, nähtavus jälle langes.

6.päev 04.09.2019

Hommikul kui ärkasin oli lumi juba maas. 


Registreerisin SAS ja Norvegian lendudele läbi äppi. Vaatasin flightradar24, et SAS lennuk lendas välja Oslost. 11.00 sõistin bussiga lennujaama. Kõik läks hästi ning saime välja lennata. Õhtul 19 lendasin välja Oslost.

Kokkuvõteks: isiklikult mulle Svalbard väga meeldis. Kuid ma ei hakka ütlema, et peate seda kindlasti külastama. See on ikka eriline koht ning sooja maade armastajatele ma arvan, et ei meeldi. Peate ise aru saama kas tahate sinna minna või mitte. Loodus on küll huvitav, puid ja põõsaid ma siin ei näinud. Rohi natuke olemas. Svalbard on rohkem inimestele kes on elanud või sündinud Nõukogude liidus ning tahavad meenutada seda aega.

Arvan, et Svalbard on 2 - max 3 päeva külastuse saar. Nädalaks pole mõtet siia puhkama tulla. Igav hakkab.

Reisikaart: 

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1HdWdOcl8utAgzXSR8PY8MIHarHOVEH3A&ll=71.09469505042802%2C12.030409328749897&z=3

Kulud kokku 6 päeva - 1560 eurot:

Lennupiletid Norwegian AL (TLN-Oslo-TLN) – 72 eurot. Ostetud siit: https://www.norwegian.com

Lennupiletid SAS AL (Oslo-Svalbard-Oslo) – 385 eurot. Ostetud siit: https://www.flysas.com/en/

Bussireis (Oslo-Notodden-Oslo) – 50 eurot. Ostetud siit: https://www.nettbuss.no

Laevareis Svalbardil Püramidi linna (Longyerbyen-Pyramiden-Longyerbyen) – 183 eurot. Ostetud siit: https://arcticexpedition.no

Laevareis Svalbardil Barentsburgi linna (Longyerbyen-Barentsburg-Longyerbyen) – 153 eurot. Ostetud siit: https://arcticexpedition.no

Hostell 2 ööd Oslos (Anker Hostel) – 200 eurot. Bookitud www.booking.com abil.

Hotell 3 ööd Svalbardil Longyerbyenis (Mary-Ann Polarryg) – 330 eurot. Bookitud www.booking.com abil.

Buss Svalbardi lennujaamast linna ja tagasi – 2x7 eur= 14 eurot.

Oslo lennujaamast kesklinna rongiga – 10 eurot.

Oslo kesklinnast Oslo lennujaama bussiga – 20 eurot.

Söök 6 päeva – 150 eurot.


Väga äge reis ja hea kokkuvõte!

Huvitav lugemine, teeksin siiski ühe vahemärkuse: Venemaa ei ole (vähemalt seni) kunagi väitnud et Svalbarden/Teravmäed on tema territoorium ning mingit vaidlust selles küsimuses ei ole.

Venemaa asulad seal on asutatud 1920. aasta Svalbardi lepingu alusel, millega liitunud tunnistasid Svalbardi Norra osana, ent samas said õiguse avada seal oma asundusi, viibida viisavabalt Svalbardil jne NSVL liitus selle lepinguga 1935. aastal ning 1992. aastal võttis Venemaa selle üle. Muide, Eesti liitus Svalbardi lepinguga 1930. aastal, mistõttu võiks ka Eesti seal soovi korral oma linna püsti panna :-) https://en.m.wikipedia.org/wiki/Svalbard_Treaty aga sama võiksid teha ka Tšiili, Jaapan, Austraalia, Läti ja paljud teised liitunud.

Käisin Teravmägedel 6 aastat tagasi juunis, sel ajal oli ilm üsna hea. Olime 4 päeva ja külastasime samuti ühel päeval Pyramidenit, samuti Barentsburgi. Käisime ka koerarakendiga sõitmas, tookord öeldi, et on viimane kord, sest juba oli liiga soojaks läinud ja lumi sulas.  Teravmäed on tõesti selline teistmoodi koht, väga meeldis.

 Külastasin Püramiidi asulat juhuse tahtel 90ndal aastal. Ootasime oma kalalaevale kütust sealses sadamas kümmekond päeva.
 Asula elu sarnanes pisut kommunismile :) Söökla oli tõesti tasuta ja söö mida tahad. Rootsi laud. Kuna töö käis kaevanduses ööpäevaringselt, siis ka söökla oli lahti 24/7. Kino ja spordisaal olid ka tasuta. Ujulat nagu ei mäleta. Asula servas oli ka baar. Teenindajaks inimene oli kunagi elanud Tartus. Maksta baaris sai kohalikus rahas mis kehtis ainult seal asulas. Mõned rahatähed alles veel siiani. Püramiid oli sellel ajal Nõukogude Liidu kõige põhjapoolsem asustatud punkt kus elu oli aastaringne.
 Kord nädalas käis helikopter kaupa toomas. Seadusliku alkoholiga oli kitsas. Ei mäleta täpselt aga vist oli ettenähtud pudel viina ja 10 õlut inimese kohta kuus. See aga ei olnud probleemiks, sest põhilised kaevurid olid seal ukrainlased. Ja nemad juba oskasid puskarit ajada. Meil oli nendega partnertehing. Nemad meile puskarit meie neile kalatooteid. Tarbisime koos. Uskumatult vahvad istumised olid :).
 Käisin ka asulale nime andva Püramiidi mäe otsas. Kuna olin üksi, siis oli päris hirmus. Laskumisel ei leidnud tükk aega köit üles mis oli pandud sinna ronimise kergendamiseks.
 Ei soovitatud üldse üksi ringi jalutada, sest jääkaru oht oli reaalne.