Tere Kirjutan oma kogemusest umbes 20 korda.Vaktsineerinud pole kunagi.Kohapealsed vürtsikad toidud aitavad kõhuädasid ära hoida ja ega pisut kohaliku kangemat ei tee ka kindlasti paha. Ise ostan alati kaasa loperamidi.Kui kõhus hakkab keerama võta üks kui jäid juba hiljaks kaks,kui ikka ei aita siis paari tunni pärast veel.Sääskede vastu leiad kohapealt vahendeid kui vaja ja kui mingi karmim tõbi küsi aptegist,kindlasti aitavad.Üks asi veel,päevituskreeme ei kasuta juba ammu seda asendab kookose õli kui muidugi väga valgenahaline ei ole.Esimestel päevadel olge selle päiksega ettevaatlikud see hammustab ka läbi pilvede.Totedat puhkust Ivo
Ei oska ka vaktsineerimata jätmises mingit ohtu näha. Ei ole kuulnudki kedagi, kes enne Taisse minemist millegi vastu vaktsineerinud oleks ja samuti, et kellelgi sellest mingeid tagajärgi oleks. Neis kohtades, kus tavaturist käib, pole ka üldjuhul sääskigi ja kui siis kohalikud tõrjevahendid on tõhusad. Kartmata võib süüa turgudel ja tänaval pakutavat kõike mis näib isuäratav, lihakraam lasta enne igaks juhuks üle grillida. Kui ei ole kalduvust kõhuhädadeks (ärritunud soolte sündroom jne..,) pole midagi karta.
Eks vaktsineerimise tarvidus palju sõltub sellest, kuhu ja kauaks täpselt minek. Samas väärib märkimist, et päris null-riskiga tegemist pole - ma ise olen kuulnud mõnest tegelasest, kes lausa jala kaotanud Taist saadud nakkuse tagajärjel. Suht tuntud Eesti poliitik.
Lajatage nüüd vaktsineerimise vastased. Meie pere on vaktsineeritud. Kuna reisime palju, s.h. Aasias, siis minu arust on A+B hepatiidi vastu vaktsineerimine, kindlasti vajalik. See on kombineeritud vaktsiin ja peale kolmandat süsti, on eluaegne immuunsus. Oleme ka puukentsefaliidi vastu kaitstud, aga pole kindel kas see ka mujal toimib. Minu tuttav sai sattudes Barcelona haiglasse, kollatõve, mina ise a. 10.tagasi Tenerifel sellise, p.t.,et Wc-st välja ei pääse., kas tuleb eest v. tagant. Järgmisel päeval oli tagasilend, õnneks oli lendamas ka med. inimesi, kellel kaasas "loperamid " ja tänu neile mu lend ka õnnestustus.Täpselt nii nagu kirjeldas (ivo65), pidi neid tablette võtma. Pärast ei vaadanud neli päeva, poti poole. A,B+teetanus, vaktsineerimine aitab kindlasti kaasa, et reis õnnestuks. Loomulikult kätepesu, pudelivesi ja õhtul terav ka.
Kui oled kuurortites - siis pole vaktsineerimine vajalik. Aga kui lähed sisemaale ja põhja poole siis võiks vaktsineerida.
Tais pole tingimata mingit vaktsineerimist vaja, see on igati kultuurne riik. Paha muidugi ei tee, kui sul on mingid üldised koolera-, hepatiidi jne vaktsineerimised tehtud, aga vabalt saab ka ilma hakkama.
Sääskede, st malaaria vastu ei saagi vaktsineerida ja see malaariaoht pole ka kuigi suur. Kui on siiski hirm, võib lasta arstil profülaktilised tabletid välja kirjutada, nende jaoks on retsepti vaja. Kohapealt saab vist ka midagi, ise pole proovinud.
Mingeid erilisi ravimeid pole vaja kaasa võtta, kohapeal on kõike vabalt saada, kui vaja peaks minema. Võta, mis endale vajalik tundub (aspiriin vms) pluss igaks juhuks midagi kõhuhädade vastu. Aga ka kõhuhädade oht pole kuigi suur iseenesest. Olin äsja kuu aega Tais, peamiselt Põhja-Tais, sõin valdavalt tänaval ja kordagi mingeid seedehäireid ei tekkinud.
Mis puutub pudeliveesse, siis selle asemel tasuks kaasa võtta oma korduvkasutatav veepudel - Tais on (vähemalt suuremais kohtades) puhta vee automaadid, kus vesi peaaegu tasuta (1 baht ehk ca 0.03€ liiter). Odav, turvaline ja ei tekita plastprügi. Planeet naeratab.
Teetanuse, hepatiidi, tüüfuse ja marutaudi vastane vaktsineerimine võiks ikka olla, malaariaohtu eriti ei ole va Birma-Myanmari lähedased piirkonnad.
Plaanis minna järg nädal Koh Chang + Koh Kood saared Tratis. Vaktsineerimised tehtud aga mis värk malaariaga on? Arst nagu soovitas aga kas seda tegelikult ka vaja on? Tohutu kogus tablette vaja ära süüa ja korralikult küsitakse ka nende eest :) 2 täiskasvanut ja 11&16 aastased.
Ja kui ikka on vaja neid tablette krõbistada, siis kas neid saab ka kohapealt osta või tuleb ikka karbid siit kaasa haarata? :)
Tänud!
Ma ei tarbi ühtegi ravimit ja üldse püüan eemale hoida, aga olen nüüd kuu aega Aasias ja tegin A-hepatiidi ära ja B-hepatiit on mul õnneks juba kooliajal tehtud eluaegne. Hea, kui riskid pole tohutu, aga tegin igaks juhuks ära.
Üldiselt on malaaria Tais üliharuldane ja juhtumeid on registreeritud ainult Myanmari ja Cambodia piirialade džunglites. Lisaks on Tais moskiitosid vähem kui inimesi, Eesti sääserohkusega võrreldes on taide "many mosquitos" naljanumber. Küll aga on nad seal tibatillukesed ega pinise. Koh Chang ja Koh Kood kuuluvad ametlikult "extremely rare" kategooriasse malaaria osas. Ei maksa ennast tablettidega tappa, kui on kavas hotellides magada, mitte looduses telkida.
Vaktsineerimised võiks ära teha, need kuluvad igal pool ära. Aga malaaria puhul lähtun ühe malaariaravimeid tootva firma juhi eravestluse käigus saadud soovitusest, et väike varu võiks ju ohtlikus piirkonnas olemas olla, aga tarbida tuleks seda alles siis, kui tõesti nakkus käes. Testimine on üldjuhul kõikjal saadaval ja kiire.
Kagu-Aasias on sääsed paras tüütus. Sa ei kuule neid. Nad nillivad eelkõige su jalgu. Magades hammustavad vabalt ka läbi lina ja kõikjale. Hoolitse, mis sa hoolitsed, aga iga päev kipub vähemalt 10 sutsu ära tulema. Suuremates linnades on see väiksem probleem.