Teismelistega Lõuna-Poolasse - Energylandia, Zakopane veepark, midagi veel?

Palun soovitusi ja kogemuste jagamist.

Meil on õhus ebamäärane plaan minna aprillivaheajal mõneks päevaks autoga Lõuna-Poolasse, peamiseks eesmärgiks pakkuda lastele mõned muretud lustimispäevad. Pikkade autoreiside kogemus ja reisimiseks hästi sobiv mugav auto on olemas, pojad on 18, 16 ja 14 (veel tulevad meiega). Laseksime nad üheks päevaks lahti Energylandia lõbustusparki, teise päeva veedaks veepargis - Zakopane jäi silma -, kas kellelgi on veel mõni hea soovitus, kuhu sealkandis teismelisi viia? Võib-olla on küsimus rumal, aga kas sealne ilm võiks aprilli lõpus võimaldada natuke mägedes jalutamist nii, et ei ole külm ega ohtlik?

Tänan!

Mägedesse kindlasti saab minna. Mingist kõrgusest on ilmselt alles lumi ees, aga kuhugi ikka jõuab. Otsige netist Zakopane ehk siis Kõrg-Tatrate matkaradade kohta.

Külm - riided kaasa ja selga. Aga lumised rajad võivad küll ohtlikud olla ja kevadel veel jäised ka.

Uurige see ka välja, millal Poolas koolivaheajad on. Zakopane on nende põhiline mäe-keskus. Suvel olevat seal hirmus rahvarohke, ehk on kevadel mingil ajal sama. (Näiteks Norras ei tasu mägedesse minna lihavõtete ajal, kõik matkavad või ronivad või suusatavad just siis. Igal riigil oma eripärad.)

1
0

Kes seda ilma teab...

Endal ka plaanis üks Eurotrip teha kahe nädala pärast ning Zakopanessegi jõuda. Vaatasin ilmakaameraid mõned nädalad tagasi. Kui meil oli lumine, siis sääl oli juba päris soe, nüüd see nädal oli vastupidi, Zakopanes lund sadas ja mägedel olid veel suuskajadki, Kasprowy Wierch ikke päris lumine, linn on küll ära sulanud. Loodetavasti paari nädala pärast on soojem aga Kasprowyle on ikka plaan minna, polegi lumega käinud. 28.04 soodushindade viimane päev köiesõidul.

Kuna Poolas praegu koolivaheaeg, siis meie vaheajal sääl loodetavasti rahulikum.

0
0

See Energylandia on pigem lastele mõeldud park ja 18 aastastele on seal nii näputäis atraktsioone, puhtalt oma kogemuse põhjal, kui ise 19-aastaselt seal käisin, vaevalt nad aastaga nii palju muutnud on.

Kui aga laupäeval või pühapäeval minna ja nendel mõnel atraktsioonil paar korda sõita, kulub järjekordades ootamisega päev ära küll.

Võrdluseks nt Port Aventuras ja Europa pargis on 16+ vanusele oluliselt rohkem teha, kui selles Poola omas.

Kui huvi ajaloo vastu on, käige Auschwitziz ära ja kindlasti võtke tuur, muidu ei näe väga midagi.

Krakowis endas veel lennundusmuuseum ja ise käisin segway tuuril (ainult, sest see nii odav oli, 2h tuur oli 10€, tavaliselt küsitakse sellise tuuri eest vähemalt 50€)

0
0

Meie omadele on Tatralandia veepark rohkem meeldinud. Asub küll Slovakkia poolel, Zakopanest ca tund sõitu.

Kasprowy Wierchis tasub gondliga kindlasti ära käia, väga ilusad vaated. Trammiga saab ka Gubalowka otsas ära käia.

Tagasiteel tasub nt Krakowi soolakaevandusse minna https://www.kopalnia.pl/

Lisaks - viimati saime väga hea toiduelamuse Zakopanes Villa Toscanas (itaalia köök).

1
0

Kindlasti käia Krakowis ja Wieliczka soolakaevanduses

0
0

Kui varem pole käinud siis Krakov ja Wieliczka kindlasti! Tegelikult ongi need, eriti Krakov, sellise reisi puhul sisuliselt kohustuslikud kui kultuur ja vaatamisväärsused huvitavad.

Ja kui autoreis siis kindlasti ka Varssavi. Lõuna-Poolasse sõites tuleb see nagunii läbida ja veidigi pikem peatus selles linnas on seda igati väärt. Eriti kui Eestist autoga tulla kuna pärast Riiat, Rundalet ja veel paari lossi/mõisa Lätis on need meile geograafiliselt lähimad rohkemat vaatamist väärt paigad (Peterburi ei tule teadupärast praegu arvesse ja Stockholm teisel pool merd).

2
0

Wieliczkas olen käinud, tore, kuid väga soovitatakse seal lähedal ka Bochnia soolakaevandust. Selles ise veel käinud ei ole, plaanin, sest olevat vaata et põnevam, kui Wieliczka. Krakowi kesklinn on muidugi pärl.

Kui Zakopane lähedalt on mõttes mägitrammiga ülesse Tatratesse sõita, siis teadmiseks, et see on suht lahja ja mõttetu võrreldes mägede vastasküljel Slovakkia Popradi lähedal oleva Lomnicaga. Sealt ülesse tippu sõites saab elamuse (2634m ümp), Zakopanes mitte.

Sealkandis, ca 60 km Popradist läände Lipovkski Mikulaeses, on Euroopa üks suurimaid ja vägevaimaid veeparke Tatralandia.

0
0

Tatralandia on tõesti käimist väärt. Parkimine oli küll mõned aastatd tagasi natuke kaootiline. Mingis teemas ma juba hoiatasin kõige äärmiste hoiukappide eest. Seal on kõrval ilus ja öko puitlippidest sein. Tuul käib ilusti läbi ja uhke vaadata. Kuni sinnani, kui 4 tunnise äikesetormi järel õhtul kapist riideid võtma läksime. Need kapid olid läbiligunenud, sest tuulega lendas vesi lippide vahelt sisse. Selle mure lahendamisel olid teenindajad suht ülbed ja osavõtmatud. Õhtul jahedas läbimärgade riietega pikalt kõndida pole üldse mõnus. Seda just lastel. Suure kauplemise peale sain minna bussist kuivi riideid tooma, valvur nuiaga kõrval. Toona ma lubasin, et ma sinna rohkem oma raha ei vii.

0
0

Siin soovitatakse Tatralandiat, aga Zakopanest ainult 17 km kaugusel Chochołowis asub Poola suurim termaalveekompleks 30 basseiniga. Käisime mullu pärast pikemat matkapäeva lõõgastumas ja nautisime täiega. Lisainfo siit: https://www.chocholowskietermy.pl/en/

3
0

meile on kõige enam meeldinud (sh 3-le lapsele) https://www.termabania.pl/

Suvel on seal muidugi eriti äge, terve suur batuutidest veelinnak pannakse püsti. Küll aga kui sellisesse kohta minna, siis tuleb lapsi (kuni 10a) väga hoolega jälgida. Ühes teises sarnases soojavee keskuses juhtusime nägema õnnetust, kus lapsed sealt hooga üksteisele selga lasid ja üks väike poiss selletõttu ränga vigastuse sai.

0
0

Energylandias on päevaks kindlasti tegevust, aga järjekordadeks tasub valmis olla (ja Zadra peal kindlasti ära käia). Pluss soolakaevandus, nagu juba mainitud.

Zakopane oli suvel tõesti hästi rahvarohke ja turistikas, aga eks elamus seegi.

Chocholowskie termides on mõnikord õhtuti DJ-ga veepidu, see võiks teismelistele sobida.

Kui Varssavis on kiusatus Suntago veeparki minna, siis seda soovitaks vältida - igav, haisev, ülerahvastatud,

Kui aeg lubab, siis tasub ka Slovakkia poolele põigata, Demanovska koopad on päris ägedad, teel sinna Bobsled Ziarces ka paar sõitu ja pärast koopaid nt Chopoki otsa ronida (kui alla tahta tõstukiga, siis peab jälgima, et viimast väljumist maha ei magaks).

0
0

Zakopane ja üldiselt Lõuna-Poola on huvitav kant, loomulikult ka Krakow oma ajalooga ja ümbruskonnaga. Warsaw- Krakow-Zakopane kiirtee pidi täies mahus avatama "munadepühadeks", 3 nädalat tagasi olid suured teetööd ja seoses sellega ka ummikud Varssavi poolt sissesõidul Krakovisse. Ei hakka tegevusi Krakovis soovitama, kõik ju ajas ja soovides kinni. Zakopane on ju selle 40+ miljoni elanikonnaga riigi kõige popim suusa ja matkakeskus, seega rahvast puudus pole. Kui soov minna mägedesse matkama, peaks hommikuti vaatama webcame ja ilmateadet, sest all võib olla linnulaul ja +18 , kuskil 1200- 1400 peal sajab lund- lörtsi ja on -3. Samuti ei soovitaks mäkke minna toss jalas, võiks ikka miskit "tummisemat" ümber varvaste olla. Kui minna matkama, soovitaks Morskie Oko järve, kui endale ja lastele, miskit meeldejäävat, tasuks mõelda Poola kõrgeima tipu Rysy vallutamisele, kas see on jõukohane ,viska pilk YouTube kanalis olevale. Ka on võimalik matkata Slovakkia poolele Štrbske Plesosse, sealt toob transport tagasi Zakopanesse. On vist giid-juhiga tuur. Slovakkia poole jätaks eraldi teemaks, korraks. Tatarlandia väliala avatakse mai keskel, muidugi lahe koht, koos ümbrusega, koopad, Labürint jne. Kui soov minna Slovakkiasse, kas matkama, talvel suuskama- lauatama, soovitaks teha Gopassi. (Uurida, kas on vajalik ja kas on rentaabel.) Kehtib ka Poolas, Tšehhis ja Austrias. Tasuks rentida e- mägirattad. (Kasvõi päevaks.) Radu leidub, tasuks ennem radade kaart telosse tõmmata, saab ka paberkandjal Zakopane infopunktist või majutusest. Lastel ka meeldejäävam, omal ka lihtsam kui 18-22 prossesest tõusust ratas käekõrval üles rühkida. Ärge siis üleplaneerige, Krakov- Zakopane seekord,nautige mägesid ja vaateid, sööge-jooge ja edu Lõuna-Poolas!

5
1

Tänu sellele teemale siin foorumis sai nädalavahetus käidud ka Chochołowi veepargis. Korralik elamus. Pärast kahetsesime, et oleks võinud natuke varasemaks oma mineku sättida, sest kahjuks piletihinnas sisalduvat 4 tundi kasutada ei jõudnud, kuna keskus suleti kell 22. Saunarium ehk saunakorrus muidugi selline omapärane kogemus.

Kasprowy Wierchi õhutramm oli huvitav kogemus, üleval oli suusamelu veel täitsa korralik ja lund sadas, kahjuks oli just sel päeval pilvine.

Järgmisel päeval Giewont otsa matkamisel seevastu oli päikesepaisteline ja vaated imelised, aga see matk raskusastmelt muidugi korralik, sest üsna korralik osa rajast 30-40% tõusunurka ja lõpuosas tuleb lausa rajal olevatest kettidest abi otsida, et edasi liikuda. Jah, mägedes matkamiseks kindlasti vaja matkasaapaid ning kuna lumi oli hetkel alates kõrgusest ca 1300m, siis 99% matkajatest varustatud ka lume-kasside, matkakeppide ja isegi jääkirves oli paljudel lisavarustuses.

Igatahes saime väärt nädalavahetuse ja kindlasti plaan veel tagasi minna, sest Slovakkia poolel ka mägedes avastamist ja kindlasti tuleb vallutada ka Rysy.

4
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased