Kuidagi on nii läinud, et pole kunagi termaalvetes ennast leotanud. Kas polnud plaanis, olid covidi tõttu kinni või midagi muud. Nüüd hakkas mingi idee idanema, et kunagi kusagil võiks ju ära proovida. Aga seletage nüüd pärislollile, et mida sellega seoses silmas pidada.
- On see ühekordne protseduur just for fun või mingi seeria leotamisi (ma päris sanatooriumisse ei kipu)?
- Mis selle kõige mõju on?
- Kus termaalvetesse saab (Euroopas ja eriti väljaspool Euroopat), soovitate midagi?
On nii nagu ise tahad.
Kõige lihtsam on lennata Budapesti ja seal mõned spaad läbi käia. Need on keset linna ja no Budapest on üldse tore.
Basseine ja võimalusi on Kesk-Euroopa täis, ülejäänud maailm ka muidugi.
Mõju...? Mõni ütleb, et ravib. Teine, et ei tee midagi, lihtsalt mõnus on. Siin ei ole ühest arvamust.
Eks see on paikkonniti ilmselt erinev. Näiteks Saksamaa tuntumates termaalvete spa'des, näiteks Baden-Badenis, on oma kindlad protseduurid nagu aru olen saanud, aga sinna pole ma paraku veel jõudnud.
Aga nagu olen siin ka varem kirjutanud, siis minu meeldejäävaim kogemus olnud Budapesti Gellerti spa's. Seal oli põhimõtteliselt suurtes basseinides enda vannivee temperatuuril leotamine. Võisid siis nautida kuuma vanni ja uhket interjööri. Lisaks mõned (üsna kehvad) soome saunad.
Budapestis neid termaalvetega spa'sid jagub. Näiteks Szechenyi, jt. veel lisaks. Szechenyi's nii meeldejäävat muljet ei jäänud, aga käia tasub kindlasti sealgi. Mujale lihtsalt ei jõudnud.
Kreekas on Ateenast mitte väga kaugel Loutrakis samuti termaalvetega spa, aga see on üsna, et mitte öelda, väga tagasihoidlik. Teisalt on Loutraki nagunii mõnus väike kuurortlinn kus võib ka niisama olla. Seda, et tegu siiski oli termaalvetega sain aru hiljem kui pärast 40 minutilist leotamist (rohkemat ei soovitatud) kippus uni ikka väga peale.
Ma ise olen mõelnud mõne Slovakkia termaalspa külastusele, võimalik et teen seda järgmine kevad.
Ja termaalvett leiab ka Albaanias, näiteks Permet'is, sellegi külastusele olen mõelnud. Seda küll osana veidi suuremast Lõuna-Albaania reisist.
Nojah, ja on ju ka Island!
Põhimõtteliselt kuum vann. Selle vahega, et termaalvesi tuleb looduslikest allikatest ja sisaldab erinevaid mineraale, mida kraaniveest ei leia. Imendudes nahka leevendab seetõttu mõnevõrra põletikulisi protsesse, pehmendab nahka ja olevat üldse nahale kasulik. Kuumas vees ligunemine parandab ka vereringet, aga selleks piisab kraaniveestki. Mingit imepärast paranemist surmatõvest ei sünni, aga veeprotseduurid pole seni teadaolevalt kellelegi ka midagi halba teinud. Hüppad kuumaveeallikasse, jääauku või peale sauna lihtsalt järve. Nojah need mineraalid.
Minu isiklik arvamus on, et ühekordne külastamine on lihtsalt lõbu pärast. Selleks, et mingit mõju tundma hakata, on vaja ikka teatava kestvusega seeria läbi teha. Täpselt sama ka massaažiga, mudaraviga, dieedi pidamisega, joomisega, millega iganes. Ühekordselt nina täistõmbamine et tee kellestki veel joodikut, aga kui ikka paar nädalat jutti tina panna, siis hakkab juba looma ...
Ma olen ligunenud mineraalvees, ka mudaravi, erinevad massaažid on omal nahal ära proovitud. Ikka selline nädalane tsükkel igaühe puhul. Mudast pisuke leevendus valutavatele liigestele, tai massaaž väänab kanged kondid jälle painduvamaks, klassikaline massaaž võtab lihastest pinged maha, vees mulistamine rahustab närve jne. See kõik on tore, aga nende mõju ei kesta igavesti, kõiki protseduure tuleks regulaarse sagedusega korrata. Nagu autoga käiks hoolduses, inimene on kah masin, seegi kulub ega pahanda kui teda aegajalt määritakse. Vananedes hakkad seda paremini tajuma ja tunned, et tervisevetelt või sanatooriumist tulles on mõnd aega pisut kergem olla. Ühekordne soojas vannis istumine annab korraks hea tunde, aga on järgmiseks hommikuks unustatud, mõju mõttes noh.
1. Bialka Tatrzanskas ühenduses hea hotelliga, kuid saab ka ilma hotellita
2. Zakopane https://www.termy-zakopianskie.pl/
3. Väga suur https://www.chocholowskietermy.pl/
4, https://www.goracypotok.pl/en
Neid on veel mitu.
Ühe kunagise veeprotseduuriga tuli naljakas lugu meelde. Veealune massaaž, seda tehti tugeva veejoaga, tüdruku käes oli voolik ja see siis suunas juga nagu vaja, Täitsa tõhus, raputas lihased korralikult läbi. Aga esimesel korral sinna minnes küsisin võhikuna, et kas ma pean nagu päris alasti võtma või jätan ujukad jalga? Tüdruk ütles, et kui soovin, siis selleks otstarbeks on ühekordsed vuplid riiulis. No ajasin need vuplid jalga, või mis nad olidki, tagumiku vahelt nöör läbi ja ees väike lapike, mis tegelikult midagi ei varjanud. Lesin siis seal vannis ja kui tüdruk esimese veejoa teele suunas, lendasid need vuplid suure kaarega minema. Küllap ta oli seda liigutust ennegi harjutanud. Järgmisel korral ma enam midagi selga ei jätnud:)
Olen käinud Tšiilis, Uus-Meremaal ja Assooridel. Päris tore oli kõikjal. Kõige parem, kui väljas on jahedavõitu (Tšiilis oli õhk +13). Vesi välibasseinis oli nagu kuum vann. Samas kõrval kohises jõgi. Vähesed (meie eestlastena loomulikult ka!) söandasid kuumast basseinist kipakat redelit mööda sinna külmadesse jõevoogudesse turnida. Mingil hetkel hakkas korralikult sadama, lahe oli lõuani kuumas vees kükitada ja jälgida, kuidas nina ees vihmapiisad basseinipinda kraatreid puurivad. Tavaliselt ju ei ole ninapidi lombis vihma ajal. Uus-Meremaal (Hanmer Springs) olid jällegi basseinide vahel metsmesilaste pesad. Termaalvett leidus Uus-Meremaal ka paljudes majutuskohtades. Sildid olid väljas, et pead vee alla panna ei tohi, sest vees võib olla mingi amööb, mis kõrva kaudu ajju võib minna ja entsefaliiti tekitada. Assooridel jällegi oli just vastupidi, vesi langes basseinide vahel laia joana ja sai sinna veekardina taha orvadesse istuma minna. Lühidalt: igal pool erinev, aga tasub külastada küll.
Aastate eest, kui Slovakkias Jasna mäel sai suusatamas käidud, siis sai möödaminnes termaalbasseine külastatud. Selline pruunikas soe vesi, väga kaua sees olla ei ole soovitatav. Kohalike seas oli ka popp tegevus. Austria Bad Gasteini suusakuurortis on ka sooja veega välibasseinid olemas, seal on vesi puhtam. Mina spetsiaalselt selle termaalbasseini pärast Euroopasse ei läheks, aga kui mõnel suusareisil seda lisaväärtusena pakutakse, siis miks ka mitte. Põhimõtteliselt saab peaaegu samasuguse elamuse ka meie spaades, mõnes soojemas basseinis ligunedes.
Jaapani termaalveekeskused:
https://www.japan-guide.com/e/e2292.html
Ise olen käinud:
Arima Onsen, Taikonoyu, 2017 ja 2019
Kinosaki Onsen, Goshonoyu, 2017 ja 2019
Kusatsu Onsen, Sainokawara ja Otakinoyu, 2024
Oedo onsen Takao mäe jalamil, 2024
Nendest lemmik on Arima Onsen, aga ka kõik teised meeldisid. Õnneks/õnnetuseks oli kõikidel nendel külastustel ilm pigem ilus - nn koerailmaga oleks seal muidugi eriti mõnus.
Ei pea vist lisamagi, et nendes, kus olen ise käinud, on hinnatase võrreldes Eestiga on pigem soodne. Nii pilet kui ka toitlustuse hinnad.
Nii 2017, 2018, 2019 kui ka 2024 oli valinud sellise hotelli APA võrgustikust, kus on ka endal soojendatud veega kuumaveebasseini keskus. Juhul, kui hotell on ainult magamiseks, väljud hotellist 9:00 ja saabud 21:00, siis õhtul on see pool tundi ligunemist üsna samaväärne lõõgastus võrreldes saunaga.
Euroopas olen käinud Zakopanes, Hevizes, Bešenevas ja Tatralandias.
Olen väga paljudes käinud, mõned aastad otsisin võimalikult lähedale ja sain Leedus - Poolas olla. Siin on paljudest tuttavatest kohtades juba kirjutatud, aga minu jaoks on olnud üks eriti meeldejääv koht Slovakkias Popradi lähedal Vrbor. Seal olid kõrvuti basseinid (ca 6 ) erinevate temperatuuridega. Ei mäleta enam detaile, aga hästi kuumast kargasid külma... ja vastupidi.
Lisaks on seal võimalik pikemalt puhata, sest järve kaldal olid rendiks "putkad" ning SPA lähedal või koos loomulikult ka hotell olemas.
Indoneesias Jaava saare lääneosas olin linnas Cipanas (tõlkes kuum vesi). Olime ühes lihtsas hotellis, kus igas numbris avaras vannitoas tualetipoti kõrval oli bassein läbi voolava sooja termaalveega. Väga mõnus. Linnas oli ka 5* hotelle termaalveega, samuti linna keskel avalik termaalbassein - tasu kohta ei mäleta.
Ischia saart Napoli lahes tasub ka kaaluda. Seal on mitu suurt termaalkompleksi (hooajaliselt avatud), paljudes hotellides oma termaalbasseinid, lisaks looduslik kuumaveellikatega Sorgeto rand. Kogemus on olemas San Lorenzo hotelliga, kus olid väiksemad eri temperatuuriga basseinid, suurem sooja veega ujumiseks ja sees ka veel termaalbasseinid. Julgen soovitada küll.