trip-krainetrip-ukraine-dark
Trip.ee ja õigekirja reeglid

Me ei tea, kes oli su eesti keele õpetaja, aga ilmselt tegi ta oma parima, et igale õpilasele seletada, et koma ja sõnade vahel käib see kuramuse tühik. Palun, palun kirjuta siin eesti keeles. Lihtsalt.

ÕIGEKIRJAREEGLID kirjutatakse kokku muidu ;)ma arvan, et seni kuni lause on arusaadav, ei peaks hakkama siin komade ja tühikute ja muu õigekirja pudi-padi pärast küll pragama hakkama. see pole siin ju eesti keele grammatika foorum.

Eks arvamusi on erinevaid.Mina jälle arvan, et õigekirjaga näidatakse välja austust teiste inimeste vastu ja selle puudumisega hoolimatust teiste vastu. Eks õigekirja kasutamine või mittekasutamine näitab ju tegelikult ka päris palju inimese kohta.

Õigekirja oskus väljendab ka IQ-d. Mõni lohakusviga on ok, aga vigadest kubisev ja kõiki grammatikareegleid eirav kirjutis enam ei ole. 

marti384 ... ja lauset alustatakse muide suure tähega:)Ma ei usu, et keegi meelega vigaselt kirjutab. Tõenäoliselt ta lihtsalt ei oskagi õigekirja. Hiljaaegu oli poleemika arusaamatute ametikirjade ehk kantseliidi vohamisest. Ise olen töötanud mitmes ametiasutuses ja kokku puutunud paljude ametnikega, pean piinlikkusega tunnistama, et isegi kõrgeltharitud ametnikud ei valda lihtsamat õigekirja – rääkida oskab, kirjutada mitte. Mis siis veel erinevate foorumite kommentaatoritelt loota. Aga võiks muidugi paremini üritada, need tühikuvead ei tulene ju oskamatusest, tegu pigem lohakusega. Räpaka kirjutisega tõepoolest austust kaaskommenteerija vastu üles ei näita – siin olen rogksiga sama meelt. Muide õigekirjakontroll joonib vigased sõnad punaselt alla, väga vigane tekst peaks padupunaselt autori silma riivama. Sel juhul on tegu küll selge hoolimatusega, kui säärane tekst ikkagi postitatakse.Ma ise loen oma teksti enne kommentaari lisamist tavaliselt mitu korda läbi, aga ikka juhtub, et mõni kirjaviga lipsab sisse. Tripi kommentaariumi puhul on vähemalt see tore pluss, et vigu saab hiljem parandada.

viktor54 - ma kirjutan siinses keskkonnas enamikes postitustes väikeste tähtedega täiesti teadlikult, sest nii on lihtsalt mugavam.

No vaevalt on võimalik leida mõnda inimest, kes eesti keelt absoluutselt vigadeta kirjutab. Suure algustähe kohta mainiks, et vajutad küll vajalikku klahvi, aga sunnik ei reageeri kohe ja ongi väike täht platsis. Nii et tehniline praak. Ja Veigo, kui mina koolis käisin siis ei olnud inimestel veel arvuteid ja ausalt, ei räägitud meile koolis seda tühiku asja. See  teadmiseks. Eks peab püüdma muidugi võimalikult vähe vigu teha, selleks, et meist üheselt aru saadaks. Seda me kõik ju soovime.

... kui mina koolis käisin siis ei olnud inimestel veel arvuteid ja ausalt, ei räägitud meile koolis seda tühiku asja. See  teadmiseks. Ka käsitsi kirjutades jäetakse koma ja järgmise tähe vahele vahe. Sellest ka koolis ei räägitud?

Lisaks pole paljudel elementaarset oskust teemadele pealkiru kirjutada. See häirib ennast palju rohkem. 

Jütsikene, ehk tundub uskumatu, aga ei räägitud. Samas, kuhu mujale sa selle ikka paigutad. Ja käsitsi kirjutades nii kui nii suht tinglik.

Kui aus olla siis koma asukoht pole see kõige häirivam asi. Tõsiselt häirib kui sõnade järjekord on suvaline, lisaks valesti pandud või üldse puuduvad kirjavahemärgid. Kas , koma on, nii ,või naa ei sega lause mõttest aru saamist ,lihtsalt silmal mugavam teksti jälgida.

Huvitav, et miinuseid sai kodanik, kes juhtis tähelepanu teema pealkirjas olevale veale, mis ikka veel vigane. Sellist sõna nagu ARVAMUSEID pole nagu kuulnudki (rogks). Kodanik viktor54 aga võiks oma kirjutise veel korra üle lugeda ja välja mõelda kuhu sobiks koma asemele tiree. Muidugi on siin olnud seltsimehi, kes räigelt eiravad õigekirja. See, kes hakkab teisi õpetama võiks ise eeskujulik olla.

Üldiselt kiidan õigekirja heaks, aga kui ikka kuskil safaril loksudes postituse kirjutad ja telefoni speller ka veel oma panuse annab, siis on vead kerged tulema. Tähelepanu juhtida - igatahes, üles puua, mitte!

Ivan Juhm, tänu tähelepanu juhtimise eest mu vigadele, kas parandasin õigemaks? Nüüd on kord Su enda käes, palun lisa puuduv koma!Nagu näha, kuidas ka ei püüaks, polegi nii lihtne:)Ei-ei, ma ei taha karva pooleks ajada, ammugi mitte viha õhutada. Lihtsalt tahtsin demonstreerida, et kusagil on ilmselt piir, mille ületamisel põhjendatud kriitika muutub norimiseks. Ühtlasi palun lugeda mu käesolev postitus norimiseks ja palun selle eest vabandust. Ma enam ei tee. 

marti384 - kas mugavam sulle või lugejale?  Ühinen selles punktis rogks kirjutisega kell 17:11. Ei oska kujutleda, kas topsuke käis koolis tsaari ajal, vene ajal või eesti ajal, aga võin öelda, et vene ajal käsitsi vihikusse kirjutades tuli küll koma panna kohe sõna järele, mitte vahetult järgmise sõna ette. Nii oli ka raamatutes, mida palju lugesime siis ja on ka praegu. Pooldan tasast tähelepanu juhtimist enamlevinud ja häirivatele vigadele nagu veigo siin teeb. Ei poolda üksikute vigade kallal närimist.

Veigo taas teemapüstitus väga tervitatav (kuna seda teemat on Tripi foorumis läbi aegade ikka ja jälle üles tõstetud, kui asi kipub metsa minema) , jaanusm täpsustus hea ja viktor54 demonstratsioon, et kusagil on ilmselt piir, mille ületamisel põhjendatud kriitika muutub norimiseks, ka asjakohane. Põhjendatud kriitika raames, võib ka edaspidi eesti keelest ja lugejast mitte lugupidav postitaja avastada, et tema postitust on keeleliselt suunamuditud või ilmneb tekst vanadest headest aegadest Trip.ee muutis suured tähed väikesteks ja väiksed tähed suurteks jne  :D

Ma ei ole küll aktiivne keele-nats, aga halvasti loetavad/kehvasti kirjutatud kommentaarid-teemad jätan lihtsalt vahele. Ega keegi ei käsi mul lugeda (ega vastata).

Õigekirjal on kaks poolt. Keegi ei taha ju norida, aga a) stabiilselt vigane kirjapilt riivab silma ja b) vigased postitused ei saa kunagi häid vastuseid.  Niisiis oli see meeldetuletus lihtsalt selleks, et meil kõigil oleks Tripi foorumis jätkuvalt hea olla ja et postitused oleks asjalikud.  Õigekiri on selle tagamiseks vaid vahend, aga piisavalt oluline vahend.

  Tere Veigo !  Vot see on alles teema REISIFOORUMIS!Jagades reisikogemusi kui varastatud raha,pass,piletid....mõtled koma kohtadele,suurele-väiksele algustähele kas koma on vahega või vaheta või vahe sees.... Olles mägedes jagades viimast konservi sõpradega mõtled kas I tähele sai pandud täpp või mitte, vot see on teema...Tubli teema algataja,  see on mees suure algustähega.

Huvitavad mõtted, suur süda või elutähtis abipalve ei välista kirjaoskust.