trip-krainetrip-ukraine-dark
Viimased kommentaarid

Forrest Gumpi fännina käisin Savannah's Hull Streetil Chippewa Square servas -  seal filmiti stseen filmi alguses, kus Forrest istub pingil, ootab bussi ja pajatab juhuslikele bussiootajatele juhtumitest oma elus. Sama filmi tegevuskoht on ka Reflecting Pool Lincolni memoriaali ees Washingtonis - läbi selle kahlavad Forrest ja Jenny teieneteise suunas, jne

Central Parkis New Yorgis silmitsesin liuvälja nimega Wollman Rink, kus toimus vahva filmi "Serendipity" (2001.,  John Cusack ja Kate Beckinsale) lõpustseen.

New York on tegelt selliseid kohti täis, kus ühe või teise filmi sündmused on toimunud - suurlinna värk.

Bussiga on eriti lihtne:

Express Bus runs between Newark Liberty International Airport & New York City. The Express Bus runs from 4 a.m. until 2 a.m./ 365 days. The cost is $16 for one way, or $28 for round trip. Each bus stops at all 3 New York stops. Where to Board:

  • Terminal A — Located on Level 1, outside at Bus Stop 5;
  • Terminal B — Located on Level 1, outside at bus stop 2;
  • Terminal C — Located on Level 1, outside at bus stop 5 & 6;

New York Stop:

  • Grand Central Station 41st Street between Park and Lexington avenues;
  • Bryant Park 42nd Street and 5th Avenue;
  • Port Authority Bus Terminal 41st Street between 8th and 9th avenues.

Niagara Fallsi ja Toronto vahele midagi erilist ei jää - ainuke põnevapoolne asi on see, et suurtel tasastel põldudel kasvab viinamari ja nooled-viidad juhatavad huvilisi veinimõisatesse. Toronto ise on väga ilus linn. Kindlasti on elamus teletorni külastamine - vaade 440 meetri kõrguselt (Tallinna teletorni kõige ülemise tipu kõrgus on "ainult" 314 m) on vaatamist väärt. Selge ilmaga paistavad ära ka 70 km kaugusele jääva Niagara Fallsi kõrghooned.

http://www.cntower.ca/en-ca/home.html

Toronto on kuulus oma nö. maa-aluse linna poolest. Kogu kesklinn ja selle peamised ehitised on ühendatud ca 30 km pikkuse tunnelite võrgustikuga, kus asuvad kaubakeskused, poed jne. Seal võib päevakese veeta ilma maapinnale tõusmata. Kuigi arusaamatuks võib jääda, miks seda peaks tegema :)

http://www1.toronto.ca/wps/portal/contentonly?vgnextoid=f537b454b35a2410VgnVCM10000071d60f89RCRD&vgnextchannel=04708b7a29891410VgnVCM10000071d60f89RCRD

Siin on sellel teemal pisut juttu:

http://trip.ee/foorum/uldfoorum/piiri-ueletus-niagaras

Kahjuks pole ise hiljem sinnakanti sattunud, aga vaevalt et miski väga muutunud on.

Milaanost või siis Bergamost on Como järve äärde kõige mugavam sõita rongiga. Raudtee kulgeb mööda Como järve idakallast ja niiviisi on väga mugav igale poole pääseda. Rongid käivad tihti ja piletid on päris soodsad. Esimene suurem, kuid see-eest mõnus linn kohe Como järve lõunatipus on Lecco. Seal on harilikult vaja ümber istuda, kui on soov edasi sõita väiksematesse järveäärsetesse linnakestesse. Lecco raudteejaama juurest saab bussiga nr 5 sõita kohta, kust köisraudtee (Funivia Piani d'Erna) viib matkajad ja muidu huvilised "üles mägedelle" : http://www.lakecomo.it/en/territory/site_seeing/piani_derna Sealt algavad matkarajad viivad igasse suunda ja vaated ülalt on kaunid. Abbadia Lariana linnakesest kuni Coliconi kulgeb mööda järveäärseid mägesid läbi külakeste kõigile jõukohane matkarada Sentiero del Viandante: http://www.eccolecco.it/en/sport-and-free-time/lecco-excursions-trekking/wayfarers-trail-lecco) Rada on hästi tähistatud ja põnevad vanad külad, mägedest tulvavad kosed ja ojad ning hingematvalt ilusad vaated on garanteeritud. Otse Como läheduses kõrguvad piisavalt kõrged mäed - näiteks Colico juures on üle 2600 m kõrgune Monte Legnone, mille tippu peaks ka radasid kulgema. Kui on soov veel rohkem mägedesse siseneda, siis võib Colicost edasi rongiga sõita Chiavennasse. Või otse Leccost Tiranosse, kust pääseb juba Shveitsi raudteele ja selle kaudu päris kõrgele mägedesse. (näiteks https://www.rhb.ch/en/panoramic-trains/bernina-express). Como järve idakaldal asub imeilus linnake Varenna, kust pääseb laevaga muudesse Como keskosa pärlitesse (Bellagio, Menaggio, Villa Carlotta jne). Selleks on mõtekas osta 15-eurine päevapilet. Rongisõidu kavandamisel tasub silmas pidada, et pileteid müüakse nö. tubakakioskites (Tabacchi) ja pilet tuleb enne rongi sisenemist jaamas vastavas aparaadis komposteerida ehk siis moodsamalt öeldes valideerida. Rongis seda teha ei saa ja kontrolöre liigub palju.

Käisime turismimessilt Tuusiku letist ostetud reisiga (nad vahendasid Novatoursi) Kreetal - kõik toimis hästi ja enne reisi tekkinud probleemid lahendati kohe. Kõik see toimus siiski aastapäevad tagasi.

Linn, kus see hotell asub, on Hersonissos. Heraklionist on sinna ca 30 km ehk siis pool tunnikest sõita. Aga bussid käivad, peatänav on täis autorendifirmasid, mille müügimehed sul pidevalt varuka küljes ripuvad. Poed on maast laeni täis kohalikku ja Hiinast pärit träni. Ja teise käe otsas ripuvad kõrtside sisseviskajad: "Hello, my friend! Where are you from!?" jne Ilm on soe, lilled õitsevad, meri on sinine, toit maitsev - see on elu , mida tasub elada.

Hotelli kohta saab lugeda: https://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g503710-d491488-Reviews-Pela_Maria_Hotel-Hersonissos_Crete.html

Rendiautot on soodne broneerida näiteks www.billiger-mietwagen.de kaudu. See on saksakeelne, aga soodsaid variante pakub palju ja oma kogemustele toetudes toimib korrektselt. Arvestada tasub sellega, et USA-s on vahemaad suured ja seetõttu võtab ringisõitmine aega. Näiteks New York - Washington DC vahemaa on umbes 370 km. Sõit sinna võtab aega vähemalt 4 kuni 4,5 tundi, aga kui vältida tasulist teed (New Jersey Turnbike), siis läheb kindlasti tubli tund rohkem. Niagara Fallsis päevaga ära ei käi - sinna on umbes 650 km ehk 8 kuni 9 tundi sõita. Vahepeatusi tuleb ju ka teha, siis kulub veel rohkem aega. Kui sinna minna, siis ikka ööbimisega kohapeal ja kindlasti Kanada poolel, sest USA-poolne Niagara Falls on päris ilmetu koht.

Mistral Mare asub Agios Nikolaosest 12 kilomeetri kaugusel - jalgsi sinna ei jõua. Porto Villagest on "Hernossiusesse" (tegelikult Hersonissos) mõnisada meetrit. Linnad on erinevad küll. Hersonissos on suvituslinn, kus on lõputult restorane, baare, hotelle, suveniiripoode ja autorendifirmasid. Agios Nikolaos on linn klassikalise mõttes - seal leidub ka põliselanikke, koolimaju, jms lisaks suveniiriäridele. Aga vaatamisväärsusi on igal pool, kusjuures tuleb arvestada, et Kreeta on suur saar - 250 km pikk ja kohati ca 60 km lai ning nädalaga ei jõua sellest pooltki üle vaadata, läbi sõita, külastada...

Vabandan - reisijate arv jäi kahe silma vahele ja otsisin lihtsalt Girona lennujaamas rendiautot. Suvaline otsing juuni lõpu kuupäevadeks andis nädalaks 5+2 kohalise Opel Zafira hinnaks 180.72. Aga soodsaima väikeauto hind nädalaks on 62.41, ilma omavastutuseta 76.07. Neid võib kohe mitu tükki rentida :)

www.billiger-mietwagen.de

Kui sinnakanti ainult puhkama minna, siis saab läbi Euroopa sõitmise vintsutusi, kulutusi ja ajakulu vältida:

  • Ryanairiga Gironasse (piletid pole sugugi kallid);
  • Gironast rendiautoga (hinnad algavad 82 eurost nädalaks juuni lõpus-juuli alguses) näiteks sinna Serignani - 190 km ehk tund ja 50 minutit sõita.

Hahni lennujaamast Franfurti kesklinna on 126 km ja buss sõidab seda vahemaad 1 tund ja 55 minutit - Google Mapsi info.

Münchenis ja Prahas on palju toredaid söögi kohtasi müüakse õlut ka!

Väga hea asukohaga hotell Victoria jaama juures: http://www.cherrycourthotel.co.uk/

Hotell asub vaiksel kõrvaltänaval ca 3oo meetrit Victoria jaamast. toad on väikesed, kuid väga puhtad, pererahvas on lahke. Oktoobris 2012 maksin kahese toa eest 65 naela päevas.

Lisa saab lugeda: http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g186338-d290585-Reviews-Cherry_Court_Hotel-London_England.html

See ESTA reisiluba tasub ikka välja printida ja kaasa võtta küll. USA immigratsiooniametnik näeb seda ilmselt oma arvutis ka, aga minult ja mu kaaslaselt nõuti seda paberit näiteks Pariisis enne USA-sse suunduvale lennule minekut.

See ESTA luba tasub igaks juhuks välja printida ja kaasa võtta - näiteks Pariisis seda kontrolliti enne New Yorki suunduvale lennule minekut. Nimetatud dokument kehtib 2 aastat ja lubab korraga USA-s viibida 90 päeva. Raha olemasolu pole minu käest küll küsitud, aga immigratsiooniametnik võib kõiksugu muid küsimusi esitada - et kuhu minek ja kui kauaks jne. Tundub, et kõige sobivam vastus neile on, et suundud puhkusele. Kõiksugu küllaminekud äratavad kahtlust, kuna iga USA-sse saabujat võetakse kui potentsiaalset illegaali-immigranti ning see võib tekitada su visiidi suhtes ebatervet huvi ja pikemat küsitlust ning halvemal juhul põhjustada isegi koju tagasi saatmist. Siin Tripiski on sellest palju juttu, kui natuke otsida. Esimese sihtkohana ehk siis peatuskohana USA-s olen taotluses märkinud hotelli, et oleks selgelt näha mu puhkamise-huvi. Viimati maikuus New Yorki saabudes ei esitanud ametnik küll ühtegi küsimust, lõi lihtsalt templi passi. Helsinki lennujaama on kesklinnast paarkümmend kilomeetrit ja sinna pääseb bussiga või siis taksoga. Bussid väljuvad vist raudteejaama juurest. Lihtsam on muidugi lennureisi alustada Tallinnast - kui pisut netis uurimistööd teha, siis leiab päris soodsaid variante.

Käisime Niagara Fallsi kaudu Kanadas mõned päevad tagasi. Minnes läksime Rainbow silla kaudu, st. kose lähedalt linna seest, tagasi tulime Peace'i silla kaudu Buffalo lähedal. Minek oli eriti rahulik, kuna oli tööpäev ja õhtune aeg - piiripunkt oli autodest tühi. Ametnik putkast küsitles pisut, et kuhu ja kui kauaks minek ning kas meil ehk tulirelvi ja kingitusi Kanada kodanikele kaasas pole. Siis pidi käima majas sees passidesse templeid võtmas - see oli ka vahva toiming, kuna punapäine nooruk-ametnik ei teadnud, kas Eesti kodanikele on sisenemine Kanadasse viisavaba. Sellepeale sekkus jutuajamisse üks teine ametimees, kes teatas kindlalt, et on ikka küll ja siis vestis meiega mõnusalt juttu, et ta ema on eestlane ning ta ise kavatseb suvel Helsinki kaudu Tallinnasse tulla, jne. Ning tembeldas kiirelt meie passid. Kuuldavasti on nädalavahetusel piiriületajaid rohkem, sest lisaks muidu turistidele tulevad Kanadasse pidutsema ka hulk nooremat rahvast Buffalost. Kanadas nimelt tohib alkoholi müüvatesse lõbustusasutustesse minna 19-aastaseks saades, erinevalt USA-st , kus see vanus on 21. Teistpidi, ehk siis Kanadast USA-sse minek võttis rohkem aega, kuna Peace'i silda kasutavad ka rekkad ning seal oli päris pikk järjekord. USA ametnik küsis ainult kui kaua me Kanadas olime ja kas ostsime ka midagi muud peale suveniiride. Auto ja selle paberid ei huvitanud mõlemal korral kedagi. Sellel pole vahet, kas passis on viisa või on tegemist biomeetrilise passiga - meil olid ka mõlemad variandid esindatud. Ainult USA-sse lennates tuleb eri värvi paberid täita - viisa olemasolu puhul valge ja viisavaba programmi kasutamisel roheline.

http://www.chelseahostel.com/

Manhattanil ei õnnestu selliseid kohti palju leida, kus maksad toa eest alla 100 dollari.

Siit võid ka miskit leida:

http://www.tripadvisor.com/Hotels-g60763-c3-New_York_City_New_York-Hotels.html

vahejubina ostsin viimati Järve keskusest - Oomipood või Noor Tehnik või tont teab , mis selle poe nimi oli, aga kõiksugu elektroonika-värki seal müüakse. Raske seda kohta leida pole, kui silmad lahti hoida. Asja hinnaks oli 20 krooni.