Auväärsed reisigurud! Sellel suvel oli reisimist piiri taha vähem ja praamijärjekordi ning saarel liikuvate matkaautode arvu vaadates näis, et Hiiumaa on kõige rohkem välismaa moodi asi, mis turvaliselt kättesaadav. Kas käisite suvekuudel Hiiumaal? Mida seal nägite ja tähele panite? Mis oli hästi ja mis mitte nii hästi? Jagage palun siin oma muljeid. Teie mõtted jõuavad Hiiumaa turismikorraldajateni, et tulevikuks saaksid asjad paremaks. Aitäh tagasiside eest!
Käisin 13-15 juuni elus esimest korda Hiiumaal. Ma arvan, et märksõnaks oleks "rahulik". Maanteed praktiliselt tühjad, külavahed tühjad. Eks ilmselt polnud veel hooaeg alanud aga tõesti üli vaikne oli kõik. Kui otsid rahu ja vaikust, siis nii vaikset kohta ma polegi varem külastanud :)
Ööbisime Kalanas (Jesper Parve majake mis oli väga hea kogemus) ja ainus miinus oli see, et väljas süüa ei saanud mitte kuskil. Põhimõtteliselt enne Kärdlat me ei leidnud ka suurema otsimise peale ühtegi kohta (va Kõpu tuletorni kohvik aga ka seal ainult suhteliselt piiratud valikuga hommikusöök). Ilmselt suvehooaja käima minemisel juba oleks kuskil ka süüa saanud aga juuni keskel veel mitte.
Kui tahad rahu ja vaikust, siis ilmselt paremat kohta Eestis pole.
Oli plaanis, aga ei läinud ega lähe-
1. "aasta ema", kes kasulapsi aastaid piinas ja näljutas ja keegi ei näinud ega teadnud midagi, kõik olid puu otsas, kuni pauk käis
2. vallaametnik, kes rebasepoja haamriga surnuks peksis töötab aga edasi
Viin oma raha kuhugi, kus on eetilisemad inimesed
Monika64 seega Sulle sobib ainult kodus istumine ,sest leiad ainult negatiivset.
Hiiumaal saab olla turist ainult suvel. Kui hooajaväliselt tahad näiteks esmaspäeva õhtul Kärdlas süüa saada, siis jääb ainult Vabaduse tänava õllekas.
Paadimootori hooldjat ei ole mina veel leidnud, vähemalt Kärdla sadamas võiks olla mingid reklaamid väljas.
Ja majutuse hinnad on kallid ja pakkumine väljaspool hooaega kesine.
Tuuletorn on sisuliselt esimene tõsine turistidele suunatud infra. Isegi korralikke märgitud matkaradu ei ole olemas.
Võrreldes näiteks Ahvenamaaga või ka naabersaare Saaremaaga, on kogu areng veel toimumata.
NB!
Olen hiidlane, käin kodusaarel 4-5 korda aastas. Ka minu tuttavate/sugulaste hulgas on Monika viidatud probleemiks ja peavad seda piinlikuks.
Käin aastas paar korda Hiiumaal, ööbimisvõimalus olemas. Mind on häirinud kõige enam turu sisuline puudumine. Lettidel on riidetükke ja on sisseastumisega liha- ja kalapoekesed. Kas vallavalitsus ei võiks tillukese hinna eest välja anda letikohti ja õhutada kohalikke oma ülejääke müüma, autotäite viisi sõidab ju rahakotte üle väljaku. Kõik värske tuleb Tallinna turult kaasa osta - sõstrad, maasikad, tomatid, õunad. Ühel suvel sõitsin külast külla kurke otsima ega leidnudki. Paaril viimasel aastal pole aega raisanud turule minemisega, ei ole kuulnud asja paranemisest. Kala saab õnneks sadamatest.
Teise puudusena näen avalike prügikastide ärakaotamist. Mõeldi välja küll vigur ettemakstud prügikottidega, korralik turist neid ka kasutab või võtab oma jäägid mandrile kaasa, poolkorralik ei vaevu ja reostab randa ning metsa, samuti kohalikud. Kas ei oleks säästvam ja sõbralikum avalikke suuri prügikaste tühjendada võrreldes looduse koristamisega.
Kõige paremini on jäänud meelde esimene lause: https://maaleht.delfi.ee/uudised/kas-eestis-puhkamine-on-liiga-kallis-hiiumaa-turismiettevotja-hiiumaa-suund-naiteks-ongi-kallim-ja-kvaliteetsem?id=90749375
Ise sellega väga nõustuda ei saa, kuid eks leiab ka pärleid.
Monika viitas olulisele teemale. Nimetatud meediasse jõudnud juhtumid on mõjutanud paljude eelarvamusi Hiiumaast. Olles isegi tundlik looma teemadel, loobusin plaanist sel suvel Hiiumaad külastada..
Lisaks on ilmselge, et majutuskohti on seal keeruline leida ning hindadest ei maksa rääkidagi. Varasemalt olen telgiga läbi ajanud ja tore, et telkida saab turvaliselt pea igal pool.
Suureks miinuseks ja üllatuseks on toidupoodide vähesus..eriti kui liikuda põhiliselt Kõpu ps-l. Aga samas ka arusaadav ja peab lihtsalt selle arvesse võtma.
Sattusin Hiiumaale sel suvel ilmaga, mida teoreetiliselt ei tohiks Eestis eksisteerida. Lihtsalt liiga ideaalne.
[[47989]]
Mis silma torkas, on see, et Hiiumaal tuleb kõiki asju teada. Muidu lihtsalt ei leia ülesse. Näiteks see pood:
[[47990]]
Mul oleks lihtne ettepanek: hakata Hiiumaa praamidel tasuta jagama Hiiumaa kaarte, kus on peal poed ja poekesed, talude müügikohad, majutused, RMK kohad ja vaatamisväärsused. 2x aastas uuendamisest peaks piisama. Maailmas ringi reisides on sellistest kaartitest igavesti abi olnud.
Maalehe artiklis soovitati võtta ühendust otse majutajaga. Majutaja poolt oli hinnaks 2 ööd kämpigu tüüpi majas 170. Broneerisin Bookingust, sain 108-ga. Ega vist eriti palju neid kohti ja riike enam ei ole, mis Eestist kallimad. Julgen nii väita, natuke nagu reisitud. Aga ei soovi mingit vaidlust hinnastamise põhimõtete üle, las iga Eesti bisnesmen ise otsustab, millist summat küsib.
Repliigi korras. Minu isiklik arvamus. Tallinna vanalinna söögikohtade kallid praed ja õlled toodavad seda, et korra siia saabunud välisturist unustab Eesti igaveseks.
ago7
Arvestades, et Booking võtab 15% omale, siis majutaja teenis sinu pealt 91,8 eurot. Majutajad peavad vist tavainimesi lollideks, ka endal on tihti juhtunud, et majutaja käest otse küsides on hind kallim kui Bookingus. Isegi Bookingu 15% võrra ei olda nõus hinda langetama, väites, et Bookinguga on selline leping, mis ei luba Bookingu hinnast odavamalt müüa
:)))
Aitäh, Veigo! Selline turismimaterjal on tegelikult olemas. Mure, miks see turistideni (Sinu näitel) ei jõua või mis selles broshüüris võiks olla teisiti. https://www.hiiumaa.ee/kulalisele/trukised/turismikataloog/
@mondrai, kes sulle küll nii rumalat juttu ajanud on? Pealegi, administraator on lihtsalt eesliinil, kes ei otsusta, mis hinda ta pakkuda saab vaid lähtub ette antud hinnakirjast. Töötades ise ka majutusasutuses, siis saan küll kindlalt väita, et enamasti on otse broneerides meil odavam kui bookingu kaudu( ja vahendustasu pole 15 %). Kellel on bookingu genius programm, neil on võimalus saada omakorda soodustusi, mida administraator ise teha ei saa. Näiteks on toa hind 60 eurot otse, aga bookingu geniusega võimalik saada näiteks 56 euroga aga tava kasutajal 70 eurot hind.
Ei ole mondrai jutt nii rumal midagi, mina tegelen ka majutamisega, Booking võtab minult 15% vahendust, lepinguid võib erinevaid olla. Majutusasutusi on soodustuse tegemise kohapealt nii ja naa, mõni on jäigalt oma kõrges hinnas kinni, teisal on ka administraatorile antud õigus teatud tingimustel alla tulla, kõik ei ole nagu "meil".
Creative
Selgusetuks jääb milline osa jutust on rumal? Kirjutan siin oma kogemustest. Administraator kindlasti lähtub juhistest, mis talle on juhtkonna poolt jäetud. Minu kogemus ( eelmises postituses küll märkimata) antud juhul/juhtudel on olnud rääkides otse omanikuga või mänedžeriga.
PS. Oman ka töökogemust sellel alal ;)