Kas immigratsioon Euroopasse on läinud üle piiri?

Ma tean, et see on väga tundlik teema, kuid millegipärast ei lase see mind kuidagi lahti.

Lendasin hiljuti Emirates'iga Dubaist Stockholmi ja maandumisel panin tähele, et valgete inimeste arv sel lennul oli umbes 5%. See polnud minu päris esimene rahvusvaheline lend ja olen veidi lennanud ka igasugustes pärapõrgutes. Kuid see, et lend Euroopasse seda kohe üldse ei meenuta, oli üllatav.

Ok, võibolla mõjutas minus suhtumist see, et pidin resoluutselt paremaid jahimaid saatma murjani (ja ma tõesti ei kasuta siin sõnu väga kergekäeliselt), kes oli üsna ülbel moel sisse seadnud minu eelbroneeritud aknaalusele istmele.

Ma olen muidu vist see klassikaline tolerast. Mul on poogen homoabieludest, sest see lihtsalt ei puuduta mind ja mind ei häiri homod/lesbid karvavõrdki. Ma lihtsalt ei oska neid võtta kuidagi teistmoodi, kui heteroseksuaalseid.

Samamoodi püüan ma olla päris mõistev kõikidest muudest rahvustest inimeste suhtes. Olles elanud nii Aafrikas kui Aasias, on maailmapilt selles plaanis paratamatult avardanud.

Aga jah, kuskil on see piir. Ma jätkuvalt eelistan Bullerby lapsi koraanile.

Ma arvan, et see teema võiks siit kaduda sama äkki, kui tekkis. Põhjendus: kõik portaalid on seda teemat täis ja päris kindlasti ei jää ükski neist viisakuse piiridesse. Räägime ikka reisimisest.

See teema oli mõeldud vaba teema alla, aga tehnilistel põhjustel see päris hästi ei funka. Ma siiski loodaks viisakuse piiridesse jäävaid arvamusi.

Lugupeetud teemalgataja on ehk veidi kahepalgeline. Nüüd äkki ei meeldi nn murjanid. Küsimus - milleks, kelle rahade eest ja mis projektide raames on siin ja seal elatud ja kohalike aidatud. EI saa olla lõputult valivalt ja mugavalt salliv.

Arvestades rahvastiku loomulikku juurdekasvu Euroopas, peab nentima, et probleem on nii ehk naa. Seega kontrollitav immigratsioon on igal juhul parem, kui kontrollimata rahvaste ränne. Iseküsimus on, kas väga leebe ja kõiki Euroopas normiks olevaid õiguseid tagav käsitlemine sobib ja sulandab teistest kultuuridest ning traditsioonidest pärinevat massi.

Ja eraldi kohtunikule: me kõik oleme mitte ainult kahepalgelised, vaid väga mitmepalgelised.

Viimati lendasin araabiakeelsele maale veebruaris. Thomas Cooki Brüssel - Agadiri lennukis oli silma järgi 80-90% reisijatest Belgia pensionärid ja lastega pered. Selle üle, kas eurooplaste massiturism Aafrikasse on üle piiri läinud, ma tollal kahjuks ei mõelnud.

Siin on nüüd pisike vahe. Thomas Cook teebki chartereid ehk on reisikorraldaja, Emirates teeb regulaarlende.

Sõitsin hiljuti Simple Expressiga Põlvast Tallinnasse. Tartus panin tähele, võro murrakut kõnelevate inimeste osakaal ol 95%... Migratsioon siin väikesel maakeral on paratamatu nii kohalikul, kui globaalsel tasandil. Suudan vaadelda seda kui nähtust ilma eriliste sisemiste emotsioonideta. Fakt, et valged surevad välja ja teised tulevad asemele ei ole ju midagi uut. Minu soovitus oleks pigem, et naudi sõitu kuniks jagub ning ole viisakas kaassõitjate vastu :)

Rahvaste ränne ei ole midagi uut. Ajalugu on korduvalt näidanud, et kontrollida seda nagunii ei suudeta. Suhtun paralleelselt, külmaks jätab. NB! Minu arust olid murjamid mitte murjanid :)

hbert, lihtsalt täpsustuseks, Belgia Thomas Cook on nii reisikorraldaja kui lennufirma, nende piletid on kõrvu Brussels Airlinesi ja Ryanairiga ka üksikmüügis broneeritavad. Isiklikult ma nahavärvis ja viisakuses otsest seost pole kogenud, küll on seda märgata haridustaseme osas. Mis Dubai-Stockholmi otsa puudutab, siis ju pole rootslastel väga Dubaisse asja. Või on araablastel hoopis Rootsi asja. Kõige tõenäolisemalt pigem teist, 2016. aastal olla Rootsi AÜEsse omi tooteid eksportinud 630 miljoni euro eest (7x enam kui Rootsi eksport Eestisse, samas kui rahvaarvu vaid 4x enam) ent importinud 60 miljoni euro jagu, mistõttu võib arvata et eks kõrbepojad ostureisil käisid. Ega ilmaasjata keegi end ju mingisse plekk-kolakasse ei suruks :-) võib ju spekuleerida, et äkki palusid need 95% kohemaid asüüli, ent ma pisut kahtlen selles.

Eeldame, et enamik reisijaid kasutasid Dubaid ümberistumispaigana.

Ehk näitab seda, et Rootsi külastamiseks sobib vaestele murjanitele 6 tundi + ümberistumine Dubais + 6 tundi lend? Sellal kui rootslased eelistavad Stockholm - 10 tunniga otse sihtpunkti lende? Ehk on reisijate arv otselendudel piisavalt suur, et need lennufirmad ei pea murjanite maal odavpakkumisi tegema, vaid on orienteeritud rohkem rootslastele (kes saavad Rootsist alustades alates 400-500 euroga edasi tagasi)? Ja seetõttu murjanid on valiku ees, kas lennata oma kodumaalt otse Rootsi 800-1000 euroga või Emiratesiga kaks korda kauem, aga 500 euroga?

Võtsin hetkel suvalise Aasia linna - Stockholm lennud hilissügiseks. Aeroflot ruulis odavaimana, seejärel tuli Emirates ca 570-600 euroga, otselend Stockholmi oli 1200 eurot. Vahetasin suuna - Emirates/Etihad/Turkish jne Stockholmist alustades 450-500 eurot (lennu kestus 20-24 tundi), otselend Stockholmist 600-650 eurot (lennu kestus 10-12 tundi). Ma rootslasena lendaks otse. Murjamina lendaks Emiratesiga.

Võib tõesti olla, et Emirates on Stockholmi lennates odavaim variant. Stockholm on päris tihti kauglendude alustamiseks üks parimaid alguskohti. Aga veidi ootamatu, et rootslane Stockholmi suunduval lennul juba sedavõrd haruldane nähtus on. Positiivse poolena - EU passisabas oli vaid paar inimest ja mul oli parasjagu kiire.

Olen lennanud korduvalt Stockholmi ja tagasi Iran Airi ja Ethiopian Airlinesiga. Rootslaste nahavärviga inimesi on lennukis pea alati olnud 5 % piires. Erandiks on mõni üksik kord, kui lennukisse on sattunud mõni väiksem Rootsi või Norra turismigrupp. Ja neid lende olen väikeste vahedega teinud juba pea 15 aastat ning olulist muutust pole selle aja jooksul toimunud. Emiratesiga pole seni lendama sattunud ja nende püsiklientuuri kohta ei oska midagi arvata.

Töötan Rootsi kruiisilaeval juba 10 aastat.Viimastel aastatel on moslemiperesid reisimas väga palju.Kahjuks on nende käitumine laeva kauplustes lihtsalt kohutav.Rääkimata sellest, millised näevad välja nende kajutid.Ja ülbed on nad ka.Lennuk või laev, neid on järjest rohkem!Mulle see küll ei meeldi!

See mis nüüd tuleb, liigitub suurte sallijate silmis räigeks vihakõneks.

Mis küsimus see veel on? Loomulikult on see sisseränne ületanud Euroopa taluvusepiiri. Vaadake lahtiste silmadega ringi. Pea liiva alla peitmine probleemi ei lahenda. Kodus on kodused kombed aga võõrsil pead arvestama võõrustaja kommetega. Minge mõnes moslemiriigis napis riietuses tänavale ja vaadake, kaua te jalutate. Hea kui eluga hotellini jõuate. Aga see rändtirtsude parv vallutab Euroopat ja arvab, et neile tuleb tagada hea elu. Lisaks nad käituvad täpselt nii nagu oma kauges kodukülas. Reaalseid sõjapõgenikke on seal vähe.

Osa neist "sallijatest" kas saavad sisserännanutega sehkendamise eest mingil moel raha või siis loodavad ka piruka juurde trügida. Ei usu mina, et nad kõik nii sallivad on. Võtku siis murjamid oma koju ja aidaku neid oma raha eest. Mingi protsent on ka selliseid lillelapsi ja roosade prillidega tegelasi, kes maailmas toimuvast miskit ei jaga ja on nõus lausa vabatahtlikult laskma ennast ära kohitseda. Või siis loodavad suure südamega lihtsalt aidata. Maksumaksja raha tuleb ka minu taskust ja ma ei ole sellise laristamisega nõus. Eesti kehv kliima ja riigi tegelikult kehv elujärg hoiab neid siit natuke eemale. Samuti on meil kordades rohkem inimesi, kellele riigi ja meie laste tulevik korda lähevad. Neid inimesi üritatakse igatepidi sildistada ja mutta tampida. Õnneks on üha rohkem inimesi aru saanud, et kolli kapis pole. Koll on kapist jalga lasknud ja toimetab üha jultunumalt.

Nüüd lõpuks mainin igaks juhuks, et kogu selle massi sees on mingi kaduvväike osa normaalseid tegelasi. Kahjuks rikub ülejäänud suur mass kogu pildi. Meil kõigil on oma tuttavad moslemid või neegrid, keda me normaalseks peame ja kes ongi sellised. Kahjuks tuleb otsuste tegemisel lähtuda siiski suurest pildist.

Mulle väga meeldis eelkirjutaja esimene lõik: "Minge mõnes moslemiriigis napis riietuses tänavale ja vaadake, kaua te jalutate. "

Mõned minu arvamused:

  1. President kasutas mõistet komberuum. Meil ei ole kombeks jalutada kott peas. Veel palju asju ei ole meil kombeks. Kes tulnud, arvestagu seda.
  2. Sisserände lubamisel tuleks rakendada punktisüsteemi, mis sõltub haridusest ja võimetest.
  3. Abivajajaid tuleks aidata nende kodus. Nad peaksid ka pigem ise kodus asjad korda tegema, mitte põgenema. Inimsmugeldamine on kuritegevus.
  4. "Mustade" tööde tegemine on Läänemaailmas probleem, mis sisserännet soodustab ja selle lahendamiseks head võtit ei ole. Võimalik, et lahendusi pakub automatiseerimine ja robotiseerimine.
  5. Islami suhtes on piirangud ja kahtlused õigustatud kuni selles usulahus "džihaadi" - uskmatute sunniviisilist pööramise või likvideerimise õigust ametlikult ei revideerita.
  6. Läänemaailma vaevab kolonialismiajast pärit "valge mehe süü", mida soovitakse lunastada. Saksamaal on süütunnet teatud põhjustel veel rohkem.
  7. Eestlastena peaksime arvestama, et ida-eurooplasi vaadatakse paljudes riikides samamoodi kui meie vaatame "murjaneid". Viimaste suhtes tuntakse punktis 6 nimetatud "valge mehe süüd". Idaeurooplaste suhtes nii palju mitte.
  8. ja KÕIGE TÄHTSAM - üldistades tuleks ikkagi eeldada, et maailmas, igas riigis, rahvuse ja usugrupi hulgas on korralikke, toredaid, abivalmis või vähemasti neutraalselt tavalisi inimesi rohkem, kui kaabakaid, kes soovivad sulle kaubikuga otsa sõita või sinu rahakoti varastada. Vastasel juhul on küünikuksmuutumist raske vältida.
  9. ja LÕPETUSEKS: usalda allahi, aga kaamel seo kinni :)

Võimalusel vihakõnet vältivat ja oma kogemusi jagavat debatti sellel teemal tasub jätkata.

Iga kultuur defineerib ennast vastandumiste kaudu.

Meile harjumuspärane kultuuriruum ja väärtusruum tundub meile "õige", sest me oleme selle sees kasvanud.

Sarnaselt on "õige" ükskõik milline teine kultuuri- ja väärtusruum seal sees kasvanuile.

Sellist asja nagu objektiivselt "õige" kultuuriruum ei ole olemas :) Kuigi meile meeldib mõelda et just meie oma on see kõige "õigem" - confimation bias on ikka töös igas inimese mõttes.

Ma arvan, et paljudele siin kirjutanutele (mina kaasa arvatud) oleks abiks palju sügavamalt mõne teise kultuuri- ja väärtusruumiga (antud kontekstis siis islamimaailmaga) kokku puutuda ja seda mõista. Nii oleks võimalik meie enda oma noile Teistele palju paremini seletada. Inimkultuur baseerub ikkagi meie aju füüsilisel ehitusel, mis on meil kõigil täpselt sama sugune, seega on ühisosasid rohkem, kui paljud arvata oskavad.

Ja maailma pärivad pigem hiinlased või indialased.

See ei ole see "kas", vaid pigem "miks". Iibe kehva olukord Euroopas ja rahvastiku vananemine, mis toob kaasa sotsiaalsete kulutuste koorma järsu suurenemise ja pensioniea kõrgenemise, ning siit tuleneva kestva töökäte vajaduse. Ja vastupidi rahvastiku kiire juurdekasv ja noorte osakaalu kiire kasv araabimaades, mille majanduslik, hariduslik ja sotsiaalne tase ei jõua rahvastiku kasvule kuidagi järgi jne.

Ehk toimib ühendatud anumate põhimõte ja kuidas seda katkestada mina küll ei tea. Varem või hiljem peavad ka Põhjamaad vastama küsimusele, kas jätkata kristlike/agnostilistena, või võtta omaks islam.

Mis puudutab töökäte vajadust, siis siin olen eelkirjutajast teisel seisukohal: väga paljud töökohad on liikunud Aasiasse, enamus igapäeva tarbeesemeid on valmistatud Hiinas või kuskil mujal, aga mitte Euroopas. Töötajate puudus võib pigem olla teenindus sektoris, sest valgenahalisi ei huvita madalapalgalised töökohad. Immigratsiooniprobleemi lahenduseks pakun vorst vorsti vastu põhimõtet: soovib üks meilt Idamaadesse kolida, saab sealt üks meile tulla. Tundub ju õiglane?

Nõustun ilmselgelt vihakõnet jõuga allasurunud Meelise arvamusega. Immigratsioon Lähis-Idast on vägagi üle piiri juba. arusaadavalt on see probleem pika ajaloolise taustaga, algas sellest ajast, kui eurooplased üritasid kogu maailma koloniseerida ja nüüd inimõiguste taustal üritavad selle eest oma moraalset võlga tasuda "sõjapõgenikke" vastu võttes. Olen väga rõõmus, et nimetatud põgenikele Eesti kliima ja toetuste vähesus ei meeldi. Palun südamest - ärge muutke tingimusi paremaks!