Kliima täna ja eile Tais, aga eelkõige Bangkokis

Tere Trippajad,
Võtan siin teemaks lihtsalt sellepärast, et pole ise oma viimase 14 aastase karjääri juures, kusjuures on käidud ikka mitu korda aastas ja eelkõige läbi Bangkoki näinud ega tundnud sellist kliimat, kus oleks reaalselt villaseid sokke ja jopet vaja! Kohalikud olid meie mõistes talvejopedes ja sallides!!! Mis toimus täna- või siis nüüd kuupäeva vahetudes juba eile Bangkokist startides umbes kella 8 aegu, aga reaalselt lennukile u 10 paiku oli seal meeletu tuul ning 21 kraadi sooja (loe sealses mõistes külma)- pole kunagi sellel ajal alla 30 kohanud! Meil kliima soojenemine ja neil seal siis hoopis kliima jahenemine? Igatahes oli üks selliseid kordi, et tundsin lisaks kurbusele, et juba tagasi siia vastikusse kliimasse ja peangi kiiresti tagasi villase soki maale saama ning sellega lihtsustus minu seekordne tagasireis. Nägin ka kohalikust ilmateatest, et öösel olla olnud lausa 16 kraadi. Chiang Mais isegi 13. Bangkok oli minu jaoks siiani ikka see koht, kus külm ei olnud. Ja nüüd siis meie pulmareisi viimased päevad... aga muidu oli ikka kõik hästi!

Sekundeerin. Me küll esimest korda Tais - hetkel Chiang Mais ja tõepoolest otsisime eile välja minnes Eestist tuleku riided välja.
Kaaperdaksin aga veidi teemat, kuna oli plaanis niikuinii siit nõu küsida. Lendaksime homme Trangi, seal üks öö rannikul ja 22-28.12 oli plaanitud Ngai saare jaoks. Ilmateade näitab aga suht kõik need päevad vihma, äikest jms. Kuidas seal Andamani piirkonnas on, kas sajabki praegusel ajal reaalselt terve päev või pigem tähendab kõva tunni-paaritunnist sadu ja siis jälle päike? Meil u pool päeva aega tühistada majutus Ngail, päris liguneda kõik need päevad ei taha, aga teine variant oleks igati sobiv.

Siem Reapis oli eile öösel 15 ja päeval 25 kraadi. Õhtul veidi jahedavõitu jah.

Balil, Ubudis hetkel keskäev ja 23 kraadi, kuid kuna viimased 25 tundi on olnud tugev vihm ja tuul, siis villased sokid jalas ja paks kampsun seljas. Tundub, nagu oleks Eesti jahedam suvi (u. 16-17 kraadi).

Vastan kripa küsimusele.
Kui varasemalt oleks õelnud, et ah, võibolla paarkümmmend minutit sajab... siis täna ma enam nii ei tee :)

Olime Ko Lantas detsembri alguses ja ilmateade ka selline vihmane. Reaalsus oli see, et sadas non-stop ööd ja päevad. Pidime olema nädala, andsime alla 3 päevaga.

Kaks aastat tagasi Jaanuari lõpus oli sarnane teema. Bangkokis oli üsna jahe ja Siem Reapis oli ka selline Eesti suve temperatuur. Õnneks hakkas tol hetkel see jahedus tagasi andma ja puhkuse teine pool Tai-s oli tavapäraste +30C temperatuuridega.

Ka 2017 jaanuaris on kliima nats sassis. Sadas, kuigi ei oleks pidanud...või no vähemalt varajasematel aastatel ei olnud tavaks see

2016 veebruaris oli ka Chiang Mais nii külm, et olin kogu varustusega, mis Eestist kaasas oli. Tookord rääkisid kohalikud, et nii külma ilma pole nende mäletamist mööda olnud. Eile tuli ka riideid juurde panna.
Kusjuures, peetagu mind lolliks, aga mulle istub see ilm rohkem kui +30. Ei higista ja pea on jahedas selgem ;)

Umbes 4-5 aastat tagasi oli ka mingi külma laine Taimaa keskosas...
Kindlasti alla 20 kaardi nii kui päike õhtul kadus. Ja ikka mingi 1,5-2 nädalat kestis see jama.
Neid pika-pükste ilmasi tegelt rohkemgi olnud mingitel aastatel. Pigem siis neid jahedaid õhtuid tipphooaegadel, kus mugavam dressiga olla kui külmetada.

Tulge koju! Pärast jõule väike vein?!

Olete taevast ka jälginud? Triibud pidevalt, rõngas vahel ümber päikese ... Ilm on viimaste aastate jooksul muutunud. Pilviseks, vihmaseks, ebapüsivaks ... Kui täna on ilus, siis homme sajab/pilves. Kogemus Indoneesiast, Sulawesilt.

Tuleb meelde kuidas 2016 aasta jaanuaris oli Põhja-Tais päeval vaid 12 kraadi sooja. Samasugune seis oli sel hetkel ka Laoses . Selle perioodi ilmainfo leiab ka üles accuweatherist - https://www.accuweather.com/en/th/chiang-mai/317505/month/317505?monyr=1/01/2016

Noh, kliima on selline huvitav nähtus, et teeb aeg-ajalt...üllatusi. Näiteks 1977. a sadas lund Bahamal. Mis puutub Taisse, siis Põhja-Tais mägisemas osas võivad temperatuurid langeda ka nullini ja esineda öökülma. Samas, Bangkok on teine teema, kuid erinevate tingimuste (tuul, jne) kokkulangemisel, võib temperatuur tõesti olla tavapärasest jahedam lühikest aega. Tuleb meelde mõne aasta tagune lend novembris Cancun'i, kus enne maandumist piloot ütles, et väljas +15. Mõtlesin, et kuulsin valesti. Järgmine päev aga oli juba tavaline +30.

Sellised temperatuurid olid Kagu-Aasias 21.12. hommikul kell 8. Värvid: tumedam roheline: 5-10 kraadi, heleroheline 10-15 kraadi, kollane 15-20, heledam oranž 20-25, tumedam oranž 25-30 kraadi, peaaegu punane 30-35 kraadi.

Nagu näha, võib Põhja-Tais Chiang Mai kandis ja Laoses päris jahe olla, ka Bangkokis ja Siem Reapis on 15-16 kraadi kandis.

Oleme teist nàdalat Tais hetkel, Krabi ja Koh Samuil hetkel.
Môned viimased pàevad on kyll pisut jahedamad olnud (+25+27C) kui tavapàraselt mis on ca +29..31C

Pigem on hoopis tuuline, merel möllab kenasti. Pidavat olema mingi Hiinas môllava taifuuni kôrvalmôjud.

Novembri lõpus Krabile jõudes oli ilm pilves. Õhtul hakkas väikest vihma tibutama ka. Ja siis väikeste vaheaegadega sadas 4 päeva, mõnel õhtul päris kõvasti. Viiendal päeval saartetuuril oli ilm päikseline õnneks, aga tagasi kodusadamasse jõudes hakkas päris kõvasti jälle kallama, oli kuulda ka müristamist. Ühest Tai teleprogrammist oli ilmateadet vaadates näha, et Phuketi ja sellest allpool asuvas piirkonnas oli tohutu suur tsüklon. Detsembri esimesed päevad Bangkokis olid aga väga soojad ja päikselised. Paaril õhtul läks küll taevas pilve ja oli eemal välke näha, aga BKK-s sadu ei tulnud.

Globaalne Soojenemine on müüt. Hoopis külmemaks läheb!

Kliimasoojenemine ja kvoodivärk kisub pigem suuremastaabiliseks äriks. Keskkonnakaitse on muutunud paljude inimeste jaoks lihtsalt üheks sissetulekuallikaks ja aatelisusega puudub igasugune seos. Kümmekond aastat tagasi polnud see nii tuntav aga tänases infoühiskonnas paistab see juba eredalt silma.

Mul on kogemus 2016. aasta jaanuarist, kui õhtupoolikul läks kohalikus mõttes ülijahedaks mõne tunniga. Konditsioneeritud õhuga hotellist välja tulles oli üllatus suur ja tuli minna kampsuni järele. Loodetavasti mõne nädalaga, mis selletalvise Tai reisini jäänud, jää merele peale ei tule :))

Jäätumine vist jääb ära, sest 22.12. kell 6 (kohalik aeg) olid temperatuurid pea kõikjal kõrgemad, kui eile (v.a. Põhja-Tai ja Laose põhjapoolne osa). Aga villaseid mütse ja jopesid näeb sellegipoolest kõikjal. Kohalikud ei jõua kuidagi ära imestada, et inimene t-särgis 25 kraadiga ei külmeta.

See on imelik tegelikult. Arvestades, et Bangkokis olid rongid nii külmad, et pidin seal alati fliisi kandma. Kaubamajadest jooksin ka kiiruga välja, seal võis mingi 15 kraadi oli. Hotellides keeravad ka koristajad 13 kraadi peale.