trip-krainetrip-ukraine-dark
[Kuhu?] Autoga nädalaks kuhugi Kesk-Euroopa poole

Tere, tekkis mõte mingi hetk suvel autoga nädalaks väike väljasõit teha. Ümberringi Soome-Läti-Leedut on külastatud küll, seega vaataks natuke kaugemale. Leedust kaugemat sõitu pole aga ise varem autoga ette võtnud ja seega ei kujuta väga hästi ette, kui mitu km on üldse mõistlik nädalase reisi puhul ette võtta? 2-3 nädalaste reiside kohta on trip.ee foorumis palju infot, aga kuhu minna ja mida vaadata nädalaga?  

Kõik oleneb sellest, mida näha tahad, kuhu jõuda, palju päevas sõita jne. Kui esimese otsaga kohe Varssavisse, siis jääks aega Tšehhis, Slovakkias või Austrias ka natuke ringi vaadata, kaks päeva juba sõidule kadunud, viie päevaga palju ei jõua. Asume tegelikult autoreisi alguse jaoks üsna nõmedas kohas. Variant kaks oleks lennukiga mõnda huvitavasse sihtpunkti ja seal rendiautoge siis 7-päevane tripp teha.

Kõik sõltub, palju teil seltskonnas juhte on ja mida te reisilt ootate ja tahate. Kui üksi juhid, siis iga päev üle 2-3 tunni sõites pole enam tegemist puhkusega vaid autosõitmisega. Ja ega nädalaga eriti kuhugi väga kaugele ei jõua. Sel juhul äkki Rootsi, kui varem käinud pole?Kui juhte mitu, võib päev-kaks hullu panna ja Vahemere äärde välja sõita ja kohapeal pikemalt välja puhata.

Poola -  hundikoobas, Malborki loss, Gdanski vanalinn, Sopot jneIse olen käinud ka Tšehhis nädalaga, kolm ööd olin Prahas, teepeal käisin Hluboka nas Vltavou lossis, oli veel losse plaanis aga aega jäi väheks, .

Võiks ju teha samm korraga. Poola on pindalalt Eestist seitse korda suurem, nädalaga tervet riiki pole mõtet läbi uhada. Valida näiteks loode Poola, Gdansk, Sopot, Szczecin. Ainuüksi Läänemerd on oma 500 km.Järgmisel korral  siis kaugemale,Tsehhi-Austria või Slovakkia-Ungari .Tripis on Poola põhjaosa kohta piisavalt infot, minnes näiteks Hundikoobas. 

Mina võtaks Venemaa. Peterburg-Moskva-Pihkva. Ma olen Euroopas nii palju autoga läbi sõitnud, et tagumik valus ja ma ei ole seal mitte midagi erilist näinud. Saksamaal uhad kiirteedel, Poolas lakkamatud teetööd.. Loodus, inimesed, kultuur, kõik on sama mis Eestis.Venemaa oleks selles mõttes väheke erilisem, kindlasti meeldejäävam. Et mitte öelda - ekstreemne kogemus. Paartuhat kilomeetrit, kütus odav, majutused odavad, toit odav - just parasjagu, autoga nädalaseks läbisõiduks ja kuueks-seitsmeks ööbimiseks.Ma ei mäleta oma Poola-Saksa-Tšehhi-Austria-Itaalia autoreisidest suurt midagi. Seal lihtsalt pole erilisi emotsioone. Venemaa reisi on aga küll võimatu unustada :)

Käisime ka mõned aastad tagasi nädalaga Poolas - Gdanskini ja tagasi. Oli tore!

Poola põhjaosa on parasjagu 1 nädal.

Nädalaga Poolast kaugemale ei jõua jah. Tasub teha valik, kas põhja (Gdansk, kus asub nt II Maailmasõja alguspaik ja Sopot) või lõuna kant (mäed, Wieliczka soolakaevandus). Kui spaas meeldib käia, siis Wroclawis (aquapark.wroc.pl) on vinge 18+ spaa, kus tasub mõni pooletunnine saunarituaal läbi teha (Poola nö rahvussport).

Kui mul oleks vaid nädal, sõidaksin suvisel ajal Soome kaudu päris põhja, Nordkapi kanti ja siis sealt Norra rannikuäärt ja läbi kesk Rootsi ja Stockholmi tagasi. Usun, et oleks üsna meeldejääv tripp.Kuid kui saaks pigistada pigem 10 päeva läheks Horvaatiasse v Põhja-Itaaliasse.

See Nordkap ja läbi Rootsi tagasi on liiga palju kilomeetreid. Üks aasta kui puhkus oli ainult nädal, käisin läbi Soome Lofootidel. Korralik ralli oli. 

Tõmbab oma praegusest asukohast kaardile 1000km raadiusega ringi ja vaatab, mis selle sisse jääb. Mida lähemale huvipakkuv sihtkoht jääb, seda rohkem aega sihtkohas puhkuseks. Kaugemale pressides kujuneb reis vaid autosõiduks. Muidugi võib ju ka 3 päeva jutti ühes suunas vajutada, näiteks Rooma välja jõuda, Colosseumi taustal pilt ära teha ja kohe end tagasiteele asutada:)

Käisime Lõuna Poolani välja, pisikesed peatused siin ja seal, sai Auschwitzi külastatud ja natuke mägedes turnitud. Ilm oli tõsine koerakas tol päeval aga asja ette läks ikkagi. Tagasiteel kolmveerand päevakest Klaipedas luidete otsas turnitud. Üksinda sõitsin, pikad otsad, mingi 8-12h(patuga pooleks, ükskord oli küll juba silm kinni minemas). Ei olnud kerge, kui just nimelt road trippi ei taha siis lennukiga ja edasi rendiautoga vms on igati loogilisem, ja odavam.

Nädal üsna lühike aeg. Pakuks Valgevene.

Ma ise rehkendan autoreiside planeerimisel sellise valemiga, et sõidule ei tohiks kuluda rohkem aega kui kohapeal puhkamisele. Kui 2+2 päeva kulutada edasi-tagasi sõidule, peaks ka kohapeal vähemal 4 päeva saama olla ja see läheb juba üle nädala. Muidugi ei pruugi kohapealne olemine vaid autovabadest päevadest koosneda, väikseid supsusid siia-sinna võib ikka ette tulla, selleks ju auto ongi, aga autosõidust ei maksa teha ka täis päevatööd.Mis puutub sõidutundide arvu, just seda pikka kohalesõitmise otsa mõtlen, siis see võib eri inimeste puhul erinev olla. Mul endal pole väsimuse mõttes vahet, kas ma istun rooli taga või reisijakohal, seega vahetusjuhi olemasolu ei anna mulle midagi juurde. Kui ma veel taksot sõitsin, siis 10-12 tundi jutti linna pingelises liikluses oli tavaline tööpäev, maanteel lõdvalt püsikaga lastes, vahepealsete söögi- ja kohvipausidega sõit on minu jaoks lausa puhkus. Koos pausidega olen sõidupäeva pikkuseks tavaliselt nii 14-15 tundi planeerinud, kell 6 start, kell 20 kohal ja kilomeetreid koguneb sõltuvalt liiklusest ja teeoludest nii 900-1200. Kui ma peaksingi kõrvalistmele maanduma, siis peamiselt selleks, et saaks õlut libistada:) Aga nagu ma ütlesin, inimesed on erinevad, teine tahab juba 2 tunnise sõidu järel silma looja lasta. Minu teooria kohaselt sõltub väsimus asjaolust, kui pingesse keegi juhikohale istudes läheb, mitte roolimise ega pedaalide tallamise füüsiline, vaid vaimne pinge kulutab juhti.

Soovitan Poolas Krakowi ja Zakopane kanti - ilus vahelduv loodus, uhked vanad puitehitised, Krakow oma uhke vanalinnaga. Piirkonnas rohkelt kämpinguid ja muid soodsaid ööbimisvõimalusi.

Kui Läti, Leedu ja Poola vaid enamvähem läbisõitmiseks jätta, siis soovitaksin Slovakkias Popradi juures Lomnicas Kõrg-Tatrates käia. Lõuna Slovakkias Ungari piiri ääres on Domica koopad, mis on ainsad (puna) värvilised, mida olen võrreldes paljude muude koobastega näinud. Sõit üle Karpaatide lõunasse läbi Slovakkia on kena.Siis Ungari. Eger, Budapest, Balaton, siis Viin ja sealt kodu poole, soovikorral läbi Praha.Ilu ja toredust on rohkesti, kilomeetreid ka:)

Selline oli kunagi meie üks esimesi autoga Euroopa reise.

Nädalaga jõuab päris korraliku reisi teha. Eelmine suvi sai 8 päevaga (jõuaksime ka nädalaga) Beneluxi reisi tehtud. Täpselt nagu viktor54 kirjutas. 2 sinna 2 tagasi ja 4 kohapeal. Samas ma ei tahaks midagi sellist soovitada. Kõik need reisid ala "võimalikult palju näha võimalikult lühikese ajaga" on suht mõtetud. Linnukeste panemine (olen siin olnud) ja magnetite ostmine. Teema algataja postutusest ei ole arusaada, kus ta ilma autota käinud on. Aga kui pole kuskil käinud, soovitan valida üks Berliin-Praha-Viin. 1,5 päeva sinna, 1,5 tagasi. Ja 4 päeva saab neis linnades väga asjalikult sisustatud.

Me  käisime kaks suve tagasi nädalasel tripil ja panin endale esialgu sihtkohaks Popradi (Slovakkia).Mõte oli küll veel ka Tsehhit külastada kui sellest nädalast jääb ikka väheseks kui midagi näha ka tahad.Poolas olid muidugi igalpool meeletud ummikud nii,et terve tripi peale kaotasime kokku vast isegi terve päeva ummikus istudes.Esimese öö veetsime Kaunases kuskil kämpingus,teise öö Varssavis kesklinnas aprtmendis (maksis 35.-eur/öö) siis  sõitsime Krakowi lähistele ja külastasime soolakaevandust (soovitan kindlasti) kus läheb ka pea päev aega ära.Peale seda sõtsime ööbima Zakopanesse (kämping) mis on väga ilus linnake ja õhtul linnapeal elu käis.Hommikul vaatasime veel Zakopanes ringi ja sõitsime Popradisse kus ööbisime hotellis kaks ööd (kaks ööd kokku 64.-eur).Poprad oli oluliselt unisem linnake kui Zakopane ja õhtul ei olnud seal suurt midagi teha.Popradi lähistel käisime ka mägesid avastamas kuhu viis köisraudtee (hind kahele oli vist 40euri edasi - tagasi).Muidugi võid ka matkates mäkke ronida kuid eks selleks kulub terve päev.Tagasitulles tegime veel peatuse Krakowis kus ööbisime samuti apartmendis mis asus päris vanalinnas (hind 30euri/öö).Krakowi vanalinna soovitan kindlasti ja eks muidugi ka Varssavit.Krakowist sõitsime jälle Kaunasesse kus oli samuti ühe öö kämpingus ja siis juba otse koju.Üldiselt võtsime enam-vähem rahulikult ja saime nädalaga ilusti hakkama ja üht teist avastada kuid jah eks need ummikud võtavad oma aja ära nii,et sellega tuleb arvestada.