Lõuna- Poola perereis.

Plaanime 5 päeva reis Poola (Krakow). Kas on reaalne? Esimene öö Lomža, edasi kaks ööd Krakowis. Soolakaevandus, Auschwitz, Waweli loss. Tagasi Hundikoobas. ööbimine Wilkasy, sealt koju. Täiesti teoreetiline planeerimine, kas on väga puusse pandud? Aitähh kõigile, kes oma kogemustest oskavad soovitada!

Vabandust, et ei osanud algul märkida. Planeerime reisi Juuniks, kui ilmad ilusad ja päike käib kõrgelt.

1
23

Ma muidugi ei tea kust Sa sõitu alustad,aga kuna esimene päev on nagunii ainult sõidupäev,siis võiks Varssavisse sõita. Tugevamad saavad linnas ühe õlle teha ja jõuate järgmisel päeval 2 tundi varem Krakowisse. Need kohad,kuhu sa minna tahad ei ole eriti kaua lahti õhtul.

Kui hommikul Krakowist startida,siis samal päeval hundikoopasse jõuab väga napilt või ei jõua üldse.

3
0

Omast kogemusest soovitan Krakowis otsida hotelli väljaspoole linna.

Auschwitz on hommikul ilma piletita või vähemalt oli, seega soovitan minna kohe hommikul. Minu arust on Birkenau mõjusam ja sinna on üldse vaba sissepääs.

Üldiselt olete päris reaalselt arvestanud, aga päris palju on sõitmist, seega pakun et võtate veel ühe päeva et puhata, muidu on sõbralik aga kindel tapmine.

3
1

Mina ei teeks. See on ikkagi tohutult palju sõitmist nii lühikese reisi kohta. Need kohad ja Krakow ise ei ole minu arust ka nii väärt, et ainul nende pärast kaks (okei, poolteist) päeva sinna ja sama palju tagasi sõita. Kui autoreisid meeldivad, siis minge käige suvel Slovakkias ja astuge Krakowist tee peal läbi. Ma teie laste vanust ei tea, aga Krakow meie omadele eriti muljet ei jätnud ja need muud kohad ei ole ka väga perereisi jaoks minu arust.

Viis päeva ja autoga ja nüüd talvel - ma läheks käiks Vilniuses. :)

3
3

Ma soovitaks söita Riiga ja sealt kogu kambaga Ryanairiga Krakowisse. Hetkel Riiast Krakowisse edasi-tagasi pilet 35-45€. Nt Tallinnast reedel enne lõunat teele, 16:25 lend ja kl 18 juba esimene Poola zurek ja õlu Krakowis. L hommik soolakaevandus (takso üks ots 10€ ja 20 min), pärastlõunal Krakow ja Wawel. P Auschwitz (rongiga 1:20, 3.5€ üks ots), õhtul Krakow. E kl 11 lennuk, kl 18 Tallinnas. Sääst ajas, majutuses ja kütuses kaalub selle lennupileti küll üles.

Hundikoobas naist-lapsi niikuinii ei huvita, hunnik võsaga kaetud lagunenud betooni talvise metsa all. Ja kui peakski huvitama, siis minge suvel tõesti 4-5 päevaks autoga sinna: vaadake Hundikoobas üle, päevane laevatripp Augustowis, ööbimine Suwalki kloostris, Druskininkai sisesuusamägi, Leedu sovjetimuuseum, Trakai jne.

4
2

Hundikoopa osas arvan et huvitab nii naist kui ka lapsi. Sinna on tohutult investeeritud. Ainult vōsa ja betoon oli varem, mitte nüüd. On ka mōni viisakam hoone kus on näitused. Kui hundikoobas on igav, siis koonduslaager peaks veel igavam olema. Ise käisin sachhauseni omas.

Teema algatajale niiüpalju, et selline kihutamine on nagu rekkajuhi tööpäev. Pikad päevad roolis, muuseumis või lossis kähku "kaup maha " ja edasi. See pole puhkus. Soolakaevandus pole minu hinnangul üldse väärt külastamist. Aga maitsed ongi erinevad. Automatka mõte ongi sõita tasa, vältida kiirteid, vaadata mis on tee ääres, millised on moone täis põllud, külastada kolkasöögikohti jne.

Ise teeksin esimese öö Kaunases. Kuid milles on siis põhimure, kas tööandja ei anna puhkust et saaksid rahulikult puhkusele sõita?

2
4

Pimedal ajal suht mõtetu ettevõtmine, keset suve pole hullu.

1
5

Hundikoobas(Preisimaa) ja Krakow on suure Poolamaa eri servades, mina olen need kohad jätnud eri reisidesse

4
0

Ei lasku jälle vaidlusesse, kas ja mis on mõtekas aga jagan oma kogemust suvest.

Käisime ka Krakowis autoga. Ühe jutiga sinna ja ühe jutiga tagasi. Kohapeal olime 4 päeva. Külastatud kohad muidugi veidi erinesid, käisime nimetatud loetelust ainult soolakaevanduses. Võtsime rahulikult kohapeal ning nautisime Krakowi linna (st 2 päeva olidki nö linnapäevad, kus liikusime jala linnas), lisaks siis ühel päeval soolakaevanduses ja üks päev käisime Tatardes matkamas.

Lõpuks on kõik enda soovides ja tahtmises kinni.

2
1

Käisin 2020 a suvel Torunist tulles hundikoopast läbi. Kui jääb tee peale, siis võib ju läbi käija. Spetsiaalselt sadasid km. läbi uhada, et sinna minna pole küll mingit mõtet. Viska googlesse ja ongi sammaldunud võssa kasvanud pragulistest betooni kamakatest pilt ees. Mingit koobast seal ei ole kuhu sisse pääseb. Peale tänavakividest tehtud teeradasid, kus jalutada ei olnud seal mingeid muid investeeringuid paar aastat tagasi.

2
2

Reaalne! Tavaliselt ma ei vali ööbimiseks ühte ja sama kohta, aga Lomza juures olen küll mitu korda Euroopa poole sõidul olnud hotellis Via Baltica. Logilistiliselt väga hea koht, veidi maad peale Lomzat tankla (kõik margid saadaval) ja hommikul pääseb kiiresti Varssavi poole teele.

2
0

Kui väga huvi on autoga minna ja jääb tee peale, võib loomulikult minna, aga suurt vahet kasvõi Naissaare patareiga ei ole.

Googeldades võib mõlema väljanägemist võrrelda. Viimastel aastatel on Hundikoopasse pandud infotahvleid ja rajatud kõnnitee, ent see on ka kõik, varemetesse sisse kondama (v.a paar erandit) endiselt ei lubata.

Lennukiga minek säästab 2000 km maanteed. 25h autos pluss peatused. Kaks lisaööbimist teel. 200€ kütusekulu. Kui selle asemel välja pakkuda lennuk pluss lisaöö Jurmala spaas, siis kokku tuleb sama aeg reisil olla, ent oluliselt mugavam. Suvel on muidugi teine asi, kui perele meeldib pikk autosõit siis miks mitte, aga siis oleks mõtet juba pigem nädalaks minna.

3
1

Mina reisin väga palju autoga ja see mulle meeldib, aga minu "kirvereegel" on selline, et kogu reisi ajast üle kolmandiku sinna-ja tagasisõidule ei kuluta. Ükskõik, kuhu reis ka viiks. Ma ei hakka isegi Tallinnast Nuustakule üheks kohapealseks tunniks sõitma.

Kui sinna 2 päeva, tagasi 2 päeva, siis sihtkohas ringivaatamiseks võiks vähemalt nädal olla. Eks igaüks mõtleb muidugi oma skeemi ja eesmärgid välja, aga umbes selline oleks inimlik töö ja puhkuse vahekord, ka raha kulutamise seisukohast. Maksta kütusele ja teepealsetele öömajadele lõviosa kogu reisi eelarvest ei tundu mulle mõistlik.

Olen kunagi üksi roolis olles Krakowisse jutiga sõitnud, vahetusjuhiga Berliini, aga ma parema meelega ei kordaks neid. Kui, siis ainult kihlveo või võistluse pärast tõestamaks kellelegi, et see on võimalik. Endale ma seda enam tõestama ei pea, olen need etapid elus juba korra läbinud. Puhkus võimaldagu siiski puhkamist kah ja ralli jäägu ralliks.

10
3

Kas tingimata vaja Krakovisse jõuda? Meie käisime augustis 7 päeva Põhja-Poolas, kõige kaugemaks punktiks jäid Leba liivatüünid kaugemale ei viitsinud rallida. Meile jättis väga hea mulje Gdańsk ja seal ümber olevad väikesed kuurortlinnad. Hel poolsaar oma militaarajalooga meenutab meie Naissaart aga seal kõik kommertsiks tehtud, samas hinnad pole kallid. Hundikoopas sai küll mõnda hoonesse sisse kus oli muuseum, kuid koopad ise liiga ohtlikud ning lastele rohkem lõbus koht kus ringi joosta, väga suurt huvi neil polnud. Seal lähedal aga oli vana sõjatehnika näitus kus sai osadesse asjadesse sisse ronida, ja keegi tegi väikelennukiga ülelende, see oli nende jaoks põnev. Käisime ka teele jäävas Stutthofis, endale jättis kõheda mulje, eriti põletuskamber kuid lastel siiski jälle huvi kadus mingi aja jooksul. Malborki kindlus oli ka asi mida vaadata. Mitmes väikses linnas avastasime nn lunapargi seal siis tehti lõbusõite, kuid kõige rohkem meeldis ikka meres hullata väga ilusad rannad kui on aega parkimiskohta otsida ning lihtsalt olla.

1
0

Viis päeva selliseks reisuks jääb veidi väheks. 1,5-2 päeva sinna + tagasisõiduks sama aeg ja lisaks kohalolek jääks natuke liiga lühikeseks. Lisaks tahate tõenäoliselt teha peatusi ka mujal Poolas sh Hundikoopas ja veel mõnes linnas kasvõi poeskäimisks. Isu kasvab süües ja soovid midagi veel vaadata/käia tekivad käigult ka nagunii kindlasti. Usun, et vähemalt paar-kolm päeva peaksite oma reisuajakavasse igaksjuhuks juurde lisama.

Mitte ainult Waweli loss, vaid ka Krakowi keskus ja turuväljak on väga kenad ja seal lonkimiseks kulub ligi pool päeva kindlasti ära.

Soolakaevandusega alustage võimalusel hommikul vara koos avamisega ja ca pool päeva selleks aega kulub. Hiljem liftiga maa-alla sõiduks võib järjekord olla 1-2 tunni pikkune, seda suvisel ajal.

Auschwitzis pole ise käinud aga see on suur ja ilmselt ka mingi mõnetunni üritus.

Kui soovite midagi lillelelist ja ilusat näha, võite sõita Lõuna - Poolas läbi Zalipie küla, mis asub Tarnowist paarkümmend km põhja suunas.

Vanasti oli talutarede ventilatsioon peaaegu olematu ning ahjust tuppa tulnud suits muutis laed tahmaseks. Rohkem kui sada aastat tagasi tekkis taluperenaistel idee neid musti suitsunud laike värviliste joonistatud lilledega katta ja sellest sai alguse värviküllane ja lilleliseks värvitud küla.

Zalipie külas on lilledega kaetud mitte ainult elumajad, vaid ka laudad-tallid, sillad, kaevud, pühakojad ja isegi koerakuudid. Igal kevadel alates 1948. aastast toimub külas konkurss kus valitakse kauneim lilledega kaetud hoone. Tasub vaatamist, seda nimetatakse Poola ilusaimaks külaks.

Vana Preisimaa kaudu tagasitulek Hundikoopa kaudu on kena muistsete alleede vahel sõit.

3
1

Et süües kasvaks isu :-) - täiendan Poola lahedate kohtade nimekirja Jasna Gora ning Wambierzyce pühamutega, Wieza Skywalk'ga Swieradow Zdroj-s ning Niedzica, Ksiaži ja Moszna lossidega. Ideaalsed külastamiseks sügisesel koolivaheajal - siis on seal rahu ja vaikus võrreldes juuli ja augustiga. Üldiselt paljud Poola asulad, mille nimes sisaldub sõna Zdroj - sisaldavad enamasti ilusat keskust, parki ning mineraalvee degusteerimise võimalust.

2
0
1
23
Lennupakkumised
Reisikaaslased