trip-krainetrip-ukraine-dark
Mida teha Lvivi ümbruses ja Lääne-Ukrainas?

Seoses Wizz Airi uue liiniga (https://trip.ee/uudised/wizz-air-avab-kaks-uut-liini-tallinnast-ukrainasse) Lvivi tekkis mõte, et ehk võtaks selle kandi peale piiride avanemist mõne soodsa pakkumise puhul ekspromt ette.  Olen seal käinud, aga see oli vähemalt 35 aastat tagasi. Jagage mõtteid, mida tasuks Lvivis, selle ümbruses ja üldse Lääne-Ukrainas teha-näha. Goverlo/Hoverla on nähtud, sinna enam ei kipu.

Päikest,

Ise plaanin Lviv - Chenivitsi-   Kamianets-Podilskyi.   Reisi pikkuseks üks nädal.

Ilmselt tuleb auto üürida, sest vahemaad on ikka mõnisada km, aga reis hetkel alles planeerimisel Eks näis.

Võib-olla ka tripikad pakuvad häid ideid! :)

Tänan!

Mina ise ei ole käinud, aga juhtusin nägema ühte Reisile Minuga saadet.

See räägib Lvivi linnast.

https://arhiiv.err.ee/vaata/reisile-minuga-kohvikute-linn-lviv/latest

Samuti tiirutasid sealkandis Zigulidega mehed, kes tegid samuti saate.

https://kanal2.postimees.ee/pluss/saade/Ziguliga-idablokis

Nemad ei keskendunud ainult Lvivi linnale.

Ehk saate ideid.

Olen teeninud Lvivis ja ca 12 km Poola piirist Javorovis, lisaks veel õpekas Starõtsis? ja sageli viibinud suurel polügoonil. Viimati käisin seal autoga 2008, Ungarist läbi Lviv - Javorov - Ravo Ruska Poolasse. Euroopa rahadega ehitati siis head teed Kiievisse, kõik nagu Euroopas olema peab, aga kõrvalteed ei kandnud mitte mingisugust kriitikat. Kuna kant tuttav, siis sõitsin palju mälu järgi, sest teeviidad  ja liiklusmärgid (metallist) puudusid. Tõesti, 12 aastat on möödunud, aga ega see Ukraina sõjapidamine ei ole kindlasti kohalikele oludele hästi mõjunud. Lvivi linn ise on muinasjutuline ja vaatamist jagub mimeks päevaks, kuid oblastisse ei ole mul eriti usku.

Suvel 2019 tegin sellise tripi Ukrainas Lviv- Kamianets-Podilskyi

 https://goo.gl/maps/mqHBAeZaYLrJAjEz6

[[46786]]

Lvivi külastajatele soovitan ära käia Drohobych linnas.

Seal asub üks vanemaid säilinud puitkirikuid https://en.wikipedia.org/wiki/St._George%27s_Church,_Drohobych Kiriku kõrval asub iidne soolatehas, soovitan kindlasti külastada! Kamianets-Podilski st soovitan tagasi sõita https://goo.gl/maps/qD8xNWzRLveeDsW4A

Otsemad teed olid väga kehvas seisus.

Kas Ivano-Frankivsk tasub külastamist?  Kes on käinud? Jääb poolele teele Lviv ja  Chernivtsi vahele? Tänan!

Eks igaühel ju omad huvid.. Mõnele muuseum, teisele klubi, kolmandale  SPA hotell..

Enda vaatevinklist: 

"Masohhisti kohvik" - tegelikult muidugi baar - Lvivis. No see on vist selline koht, kuhu ontlikud härrad ja prouad ei lähe, lapsed ammugi mitte, aga keskmine seikleja küll. Juhtub seal nii mõndagi, millest siin ei sobi rääkida, aga need "juhtumised" hakkavad juhtuma enamasti peale südaööd. Tegelikult väga populaarne baar, nii kohalike kui turistide hulgas,  pool tundi tuli sissepääsu oodata.

Ööklubisid on mitmeid. Meile väitsid kohalikud, et parim on Malevich ja oli tõesti päris korralik. Stiilne, maitsekas ja üsna luksuslik. Rahvast murdu,  hea klubimuusika, suits ja valgusshow tasemel. Teiste kohta ei tea, kuna ei külastanud. 

Metsavenna baar ehk ka, pigem nagu läbiastumise koht - linnuke kirjas.

Vanglamuuseum on päris hea - eriti neile, kes varem pole vanglamuuseumites käinud.

Väga äge oli minu arvates "Illusioonimaja", sinna tasuks kindlasti tunnike kulutada. Selline mõnusalt lapsemeelne. 

Kirikud muidugi, Lvivis on neid mitmeid. Jesuiitide kirik oli väga ilus, aga neid on seal kindlasti veel. Endal ei olnud aega kõiki külastada. Kahjuks.

Ukraina boonuseks on muidugi soodne hinnaskaala eestlase jaoks, nii et kui poolmuidu sinna ja tagasi saab, siis kohapeal väga palju raha ei kulu. Paari-kolme  päevaga vaatab ilmselt linna üle ja enam-vähem kõik huvipakkuv  mahub jalutuskäigu raadiusesse (kui kesklinnas ööbida) ja ei maksa palju.  
Hotellihinnad olid küll suhteliselt samas suurusjärgus Euroopa hotellidega. Baarides tundus söök ja alkohol samuti odav (või siis soodne). Mingit pankrotti sealt küll ei tule.

Mulle tundus Lviv väga turvaline, sai seal ka südaöösel jalutatud. Vanalinnas oli ka öösel palju rahvast, aga mingit räuskamist, kakluseid ja pudelikilde seal küll ei olnud. Palju noori, aga väike vestlus ja kohe sõbrad. Eks seal võis oma osa mängida ka väheke napsune olek, aga et keegi oleks midagi halvasti öelnud või norinud, seda ei olnud. 

Baarides oli võlusõnaks "olen Eestist". Milline "vennastumine" ja "õestumine" pihta hakkas :)  Seda ei anna isegi sõnadesse panna, seda peab ise kogema. Ukrainlastega on minu arvates väga lihtne kontakti luua, nad on sõbralikud ja seltsivad. Minu mälestused Lvivist olid küll kõik positiivsed. Ühtegi negatiivset emotsiooni ei meenu.

Väljaspool Lvivi ei oska suurt kaasa rääkida. Maanteed on sõidetavad, elu-olu suht hall (veebruaris).  Madalam elatustase (keskmine kuupalk Lvivi ümbruses umbes 200 eurot) annab ikka tunda, eriti just väljaspool (suur)linna.

Eks huvisid ole tõepoolest erinevaid, aga kui Lviv on end ammendanud, siis saab rentida ka auto ning teha näiteks ringsõit marsruudil Lviv - Truskavets (mineraalveekuurort) - Jaremche (Karpaatide värav) - Tšernovtsõ (Lviv enne popiks saamist) - Ternopil (kõige ukrainalikum Ukraina) - Lutsk (romantikutele Tunnel of Love) - Lviv. Autorent nädalaseks rendiks on ca 23-26€/päev. Ideid peatusteks marsruudil võib leida näiteks Tripadvisori kaardi abil, seal võib vahest leida üllatavalt lahedaid vaatamisväärsuseid, millest suuremates reisijuhtides sõnagi juttu pole. Autota seljakotirändajale leiab ühe reisikirjelduse siit: 
https://www.bucketlistly.blog/posts/one-month-itinerary-ukraine

Kui autot rentida ei taha või aega vähe, siis Lviv + kahepäevane väljasõit Truskavetsi, linnas patseerida, mineraalvett kaanida ja spaaprotseduure võtta. Buss ja rong käivad Lvivi vahel mitu korda päevas, hind 3-4€, sõiduaeg 2h. Kambakesi võib ka takso või Bolti võtta, ca 23-30€ üks ots.

Huvitavaid kohti on lisaks Lvivile ja eelpool mainitutele Lääne-Ukrainas veel mitmeid. 

Võimalusel tasub näiteks külastada ka:

 1. "Karpaatide tramm/kitsarööpaline raudtee/"-https://ukrainer.net/mountain-narrow-gauge-railway-carpathian-tram/ ja sellele piirkonnale ning trammile pühendatud muuseum. Trammile peab küll eelnevalt kohad ettebroneerima.

(Ivano-Frankovski oblastis)

2. " Cкелi Довуша" Dovbush rocks- Seal on hea koht ka pikniku pidamiseks.

https://en.wikipedia.org/wiki/Dovbush_rocks

https://ua-travels.in.ua/2017/12/11/tri-prichini-pobachiti-skeli-dovbusha/ 

(Ivano-Frankivski oblastis, kitsarööpalise trammiga samas Dolyna rajoonis)

3. Ukraina Karpaatides asuv suurim järv -Synevyr

https://en.wikipedia.org/wiki/Synevyr

https://www.karpaty.info/en/uk/zk/mg/synevyrska.polyana/sights/ozero.synevyr/

(Taga-Karpaadi oblast)

4. Kolochava vabaõhumuuseum ( Küla 10-ne muuseumiga)

http://kolochava.com/en/glavnaya1.html

(Taga-Karpaadi oblast, Synevyri lähedal)

Arvestada tuleks aga sellega, et teeolud nende vaatamisväärsuste juurde on kohati üsna kehvas seisus :(

Kui sõit läheb Karpaatide poole (teed on kehvad) võiks põigata ka värvilistesse "Ungari ülemvõimu alt vabastatud" ungari linnadesse ja küladesse. Vene ajal oli huvitav, et kirikutornide kellad näitasid kõik Ungari aega Moskva aja asemel, poodide lahtioleku kellaajad olid nii ja naa. Eestlastesse suhtumine väga hea.

Vabandust "teemast välja" kommentaari pärast aga kiidan ja tänan kõiki kommenteerijaid, kes on oma kogemusi ja nõuandeid siin, selles teemas juba praeguseks jaganud. Nii konstruktiivset teemat reisisihtkoha mõttes pole ammu olnud.
Palju linke, piisavalt infot, et tekib suur tahtmine ka kohe ise teele asuda.
See on suur asi kui saab teemast ja soovitustest inspiratsiooni ! Äge, laske samas vaimus ka teiste sihtkohtade suhtes (kui tuleb uusi küsimisi) !

Minu tõsine soovitus kõigile kahtlejatele ja mõtisklejatele, käige ära nii Lvivis, kui ka Ukrainas! Kuna sel aastal jääb Retrobest ära, siis kõigile retro ja vintage inimestele peaks Ukraina olema kohustuslik sihtriik. Samuti ka ökotoitlejatele. Mida kiiremini ära külastada, seda arhailisemat Ukrainat näete. Mul on kogemused aastatest 16,18 ja 19, mil kahel aastal tiirutasin ka Lvivis ja Lääne-Ukrainas. Ütlen kohe, kuna on võrdlusmoment, et hinnad on tõusnud. Aga, kus need poleks tõusnud. Kunagi maandusid briti "poissmehed" meil, siis Riias ja nüüd on nad leidnud üles Ukraina lennujaamad, ka Lvivi oma. Kuna Karpaadid ja Lääne-Ukraina koos Lviviga on piiridele lähedal, siis on palju turiste, eriti jäi silma saksa autoturiste.Eks seegi ole hinnatõusu aluseks. Siin on tublit tööd teinud Väike Lotti, Buldooza ja Lil-4. Lisaksin Lvivi kohta, et tuleks külastada Krakowi turgu, selle vastandina Leopolise keskust. Ka on huvitav vaadata ja jälgida slaavi kultuurile omast "narodnoe guljanjet",ehk siis rahvalikku jalutuskäiku, mis tähendab, et paneelmajade elanikud magalatest löövad ennast "õide" ja lähevad linna jalutama ja ennast näitama. Lvivis on selleks kohaks ooperi- balletiteatri esine park. Kui kellelgi soovi võin privasse anda 100m kaugusel teatrist asuva rõduga korteri kontakti, kus oleme oma perega Lvivis olles peatunud. Kui tõepoolest Lvivist mitte väljuda, saab hakkama ka autota. Mina autoinimesena soovitaks rentimisel vaadata parketi,-pargi ehk päris maasturite poole, kui teekond ulatub kaugemale Lvivi ringteest. Olen ise näinud situatsiooni, kus treppis ja vaaludes maantee on rebinud VW summuti, mis kolinaga ja sädemeid pildudes kraavi lendas. Olen suure "Hurraaga" ka autonina Lvivist lõunasse keeranud ja paarikümne kilomeetri pärast aru saanud, miks Lvivi inimesed Odessasse sõites läbi Kiievi lähevad. Hea aeg on külastuseks suve teine pool, kõik on valmis ja turud ja teeääred on täis nii värsket kui soolatud, hapendatud, marineeritud ja konserveeritud aia,-metsasaadusi. Kaasa tuleks osta ehtsat talumehe salat, pekki, mida poest ei saa. Karpaatides peatuge mõnes kodumajutuses, super kogemus. Ühes toanurgas ikoonidega minialtar, teises rippumas Stepan Bandera (nüüd noorematel google koht) pilt. Ühes sellises saime kõige parema okroska kogemuse, kus perenaine tõi kaevust ehtsa hapupiimaga nõu ja tagaaiast kõik muu vajaliku. Suhtlemisele aitab kaasa ka kindalaekast või reisipaunast välja võetud "vanalinnaline jook" ja suur valuuta minu reisidel on olnud ka põdrapildiga suitsuvorst, sest sellist elukat pole paljud näinudki, rääkimata mekkimisest. Lastega reisides tuleb palju seletada, et, miks on keset küla kõrge obelisk,kosmoserakett otsas? Sest siin asus Tereskhova nim. kolhoos jne, jne. Alles on ka selliseid gastronoome, kus esitad müüjale soovi, ta kirjutab kauba hinna lipikule, suundud putka poole, ulatad läbi luugi lipiku kassiirile, loomulikult sularahaga, saad vastu tsheki, annad selle leti taga igavlevale müüjale ja saadki oma kauba. Samas asulas teine pood, kus viipekaart toimis laitmatult. Ukraina ongi retrohõnguline kontrastide maa. Eelmine aasta, paarkümmend km. Lvivist sattusime külapoe ette, kuhu veeres kongiga Zil-130, millel kiri Hlib, puitrestidel viidi poodi musta ja valget leiba, otse ahjust, sellist, millel või kohe ära sulab. Selle poe ees olid leivaootel 2 kontrasti, töötava mootoriga (ju ei oleks enam käima saanud) Pobeda ja mattmust (eritellimus) Lambo Urus. Veelkordne soovitus, lugege läbi ja vaadelge Väikese Lotti, Buldooza,Lil-4ja ja mõne teisegi adekvaatne kirjutis, piiride avanedes tehke see reis ära, mida kiiremini, seda parem. Autoga minejaile soovitan, kes lähevad läbi Poola, Lubinist teed E372 Lvivi. Tehke peatus, miks mitte ka ööbimine Zamosci linnas. Külastage ka katakombe. Piirist kuni Lvivini on hea tee, osaliselt rahastasid teeehitust kohalikud ärimehed. Reedel Ukrainasse ja pühapäeval välja Ukrainast võib aega rohkem minna, kuna lähiriikidega toimub pendelränne. Kõige kallim tanklakett on SoCar, kütet müüakse ka teeäärtes ja parklates kanistrites, iseasi, kes julgeb. Head avastamist ja edu!

Ukraina teede kohta lisaks, et talvel sõites trassil Lviv-Bukovel, oli ainult üks 10 km aukudega lõik. Muus osas hea või väga hea. No ootame, kas Ukraina tehakse lahti või lükkub lennuliini avamine edasi.

Vau, rändurid on Lääne-Ukraina  üles leidnud ja jagavad oma kogemusi teistega - endal sellest siiralt hea meel. Plussi panin kirja kohe Lil-4 kommentaarile, need on tõesti väärt väljasõidud Karpaatides. Ja kindlasti vaja suhelda kohalike inimestega, tõesti südamlikud ja sõbralikud, kutsuvad külla samuti. 

https://www.karpaty.info/en/

Lisaks veel mõned suvefestivalid, mida tasuks külastada, see aasta vist nendega keerulisem.  Aga igaljuhul soovitan mõnda folkloori- või pärimusmuusika kontserti. Algul on natuke raske tabada, mis see mõnevõrra keerulise ühiskonnakorraldusega Ukraina on, aga enda jaoks sai Ukraina olemus kohe selgeks kuulates Karpaatide trammis naiste lauldud rahvalaule.

Lviv on tore paik mitmeks päevaks ringiliikumiseks, kus igal tänavanurgal võib tekkida ohoo tunne, endal juhtus see kohe esimesel päeval suvalisel tänavanurgal maha potsatades ja siis avastades, et tänav kannab Šolem Alejchem'i nime - ja kohe tuli meelde Viiuldaja katusel ning Piimamees Tevje ja Jüri Krjukovi meistriroll. Lvivis kindlasti soovitan pool päeva Lõtšakovi kalmistul ringi liikuda, see on midagi mis jääb sügavalt hinge.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lychakiv_Cemetery

Kultuuriliselt ja religioosselt on Lvivi üks olulisemaid rajatisi kreeka-katoliku Püha Jüri katedraal. Endal võttis algul ikka suu lahti, kui trolliga mööda sõites, inimesed täiesti teise suunda vaadates alati seal risti vaikselt ette löövad. Keda religioosne teema rohkem huvitab, siis soovitan samuti Metropoliit Andrei Šeptitski keskust (näitused, üritused) külastada. Ta oli üks olulisemaid XX saj. isikuid ukraina kultuuri ja vaimsuse hoidjana.

https://en.wikipedia.org/wiki/St._George%27s_Cathedral,_Lviv

https://center.ucu.edu.ua/en/about-the-center/

Lvivi ligidal Olesko loss - venelaste Kolm musketäri seal filmitud, mitmed paigad Lvivis veel filmistseenidega seotud, tasub googeldada. Näiteks Armeenia kiriku (Virmenskij sobor) juures on filmitud duellistseen. Ja kõige toredam Prantsusmaale sattudes oli, et sealne maastik ja loodus ongi väga sarnane Olesko omale :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Olesko_Castle

Enda üks Lääne-Ukraina lemmikvaateid Kremenetsi kõrval mäe otsast (kindluse varemed) ja selle ligidal Püha Anna klooster, kus +4 kuni +6 kraadise allikaveega basseinis saab ennast ravitseda. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Kremenets

https://en.wikipedia.org/wiki/Spring_of_St._Anna,_Rivne_region,_Ukraine

Mitte kaugele ei jää ka Potšajevi klooster-kombinaat, aga üldiselt on see üks Ukraina moskoovia patriarhaadi koroonakantsidest, seega see aasta kindlasti ei soovita.

Militaarekspertidel soovitan üles otsida Brodõ - Dubno piirkonnas mitmed kohad, kus peetud ajaloo suurimad tankilahingud. Samuti on Brodõ ligidal Boratinis venelaste ühe legendaarseima luuraja Nikolai Kuznetsovi hukkumispaik. Üldiselt on ajalugu Lääne-Ukrainas väga valus teema, seega ei soovita oma hinnanguid kujundada, tuleb sügavalt teada kogu ajaloo tausta. Bandera ausamba juures võib Lvivis käia ning Kryivka tasub samuti kindlasti külastamist, aga enne kui seda kogu valusat ajalugu ei tea, ei maksa väga rahvuslusega kaasa minna.

Kultuuriliselt tasub külastamist Kolõmija oma unikaalse lihavõttemuna ornamentide "писанка" muuseumiga, aga mõne jaoks võib see ka igavaks jääda.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kolomyia

https://en.wikipedia.org/wiki/Pysanka_Museum

Odavat kütust ei soovita püüdma minna, endale läks see väga kalliks maksma. Kindel valik tanklakettidest on Okko ja Shell, võib-olla nüüd veel mõni.

Suveniire on müügil Karpaatides teetrassidel kurudel, kellel sügavam huvi rahvarõivaste/loomingu ning käsitöö osas, siis vast Jaremtše tasub külastamist.

https://www.tripadvisor.com/Attractions-g1816350-Activities-Yaremche_Ivano_Frankivsk_Oblast.html

Ja üks ukrainakeelne sõna veel, mida igal pool kasutada on aitäh/tänan - djakuju