Millist raha võtta kaasa Indoneesiasse?

Millise rahaga on Balil kergem arveldada,kas EUR-iga või USD-ga? Või tuleks vahetada Eestis juba Indoneesia ruupiateks?

Kagu-Aasias on enamasti EUR ja $ ühes hinnas, võta mida tahad. Kui ruupiaid tahad siin vahetada, siis tuleb vist lisapagasi eest maksta:) Kui neid siin üldse vahetatakse.

Kas pigem indoneesia ruupiad või saab dollariga hakkama?

Kohapeal vast ruupiaga parem toimetada. Siit tasub USD võtta ja Indoneesias vahetada. Silmad lahti ka hoida, et ikka õige koguse ruupiat saaks - võivad petta. Ja EUR ning USD vahe siiski eksisteerib.

Ise käisin USD-ga, väga kenasti sai hakkama. Kohapeal vastavalt vajadusele vahetasin USD ruupiateks. NB! USD kupüürid peavad olema võimalikult uued. Neil on isegi terved sarjad, mida nad ei võta ja ei vaheta (olin märkinud üles, et need sarjad on: 1996-2001 CB-CD, 2003 DH-DD). 100-USD kupüüride vahetamisel on kurss oluliselt parem kui väiksemate rahatähtede puhul.

Viisa ostmiseks on dollareid vaja. Ise võtsin kaasa eurod, mida 100 kaupa erinevates kohtades vahetasin. Yogjakartas ei olnud mingit probleemi raha vahetamisega, sai väga hea kursiga ka. Balil iga teine koht tänaval pakub rahavahetust. Sildid on väljas, et jube soodsa hinnaga ja kui küsida et palju commission on, siis ütlevad et ei ole. Commission tuleb alles siis kui juba ruupiaid lauale loetakse. Ma sain korduvalt päris kurjaks. Ühes kohas, kus pakuti uskumatut vahetuskurssi, vahetasime 3 korda 100 euri ja saime kõik kuidagi 100 000 ruupiaga tõmmata, kuigi sai väga tähelepanelikult rahalugemist jälgitud ja üle ka loetud. Pärast läksin tagasi puudujäävat raha nõudma - kui politseiga lubasin tulla, siis sain ka kiiresti puudujääva raha. Rohkem nad kahjuks ei tahtnud vahetada alla maailaturu hinna. Tavidist ei ole mingit mõtet kaasa osta, sest spread on liiga suur.

Indoneesia suhtes on läbi proovitud nii Tavid, USD kui ka ATMid.

Tavidi kurss on võrreldes kohaliku USD kursiga kehvem ja võib korralikult raha kaotada. Samas ei tasu dollareid iga nurga peal vahetada, sest võib samuti vastu pükse saada. Seega tasuks väike varu kaasa võtta, kui reisi väga tsiviliseeritud kohas ei alusta. USD vahetamisel tehakse tõesti vahet, mis seerianumbriga tegu on. Kindla peale välja minekuks tuleb võtta 2006. aastal välja antud kupüüre. Eelistatav on 100 USD kaupa, sest ka nende suhtes on parem kurss. Dollarid ei tohiks olla väga kortsutatud (aitab raamatu vahel hoidmine). Ühe korra USD-sid vahetades taheti kehvemat kurssi pakkuda, kuna väidetavalt olid kupüürid kortsus. Sellisel juhul tuleb rahakoti vahel hoidmist eitada ja nõuda kurssi, mis on seina peal kirjas. Arenguriikides käivad nöörimised ja vaidlused asjadega kaasas, tuleb lihtsalt vaimu valmis hoida. Kõik oleneb kohast, mõnes vahetuspunktis võivad asjad palju libedamalt minna.

ATMid on mugavad ja on kuulda, et sealt saab kõige parema vahetuskursi. Suuremate linnade kaubanduskeskustes on olemas ATM centerid, kus on esindatud nii kohalikud kui ka rahvusvahelised tegijad (HSBC, Citibank jne). Tehingu pealt läheb muidugi maha vahendustasu ja see on enamasti kindla protsendimääraga.

Valuuta ja vahetuskurss Indoneesias

Kui lähen Indoneesiasse, kas mõtekam on kaasa võtta vahetamiseks eurosid või dollareid? (kas vahetuskurss on parem euro-ruupia või dollar-ruupia?) Ja kas seal saab kasutada ka dollareid?

Tänud, Mirjam

Austraalia dollarid on tihti soodsama kursiga kui rahvusvahelisel turul.

Esiteks, euro kurss on seal parem kui USD, seega pole mingit mõtet siin eure dollariteks vahetada et seal ruupiateks vahetada.

Rahavahetajad eelistavad suuri kupuure, siis on kurss parem. Võta kaasa julgelt 100€seid.

Näiteks: 1 USD oli 7500 ruupiat 10 USD jupüürid 7600 50 USD 7800 100 USD 8200 ruupiat

Euri kurss oli 1 eur = 12000 (+/-) ruupiat!

NB! Kui tagasi tahetakse anda väikeseid ruupiaid, keera ots ringi -petekas! Saad petta nii, et silma kah ei pilgu. Korralik koht annab ilusti suurtes kupüürides, 100.000 ruupiat näiteks.

Teiseks, kui igalpool kurss 7700 ja ühes kohas äkki 8500 = PETUKAS! Vahetavad raha, annavad tagasi vähem kui ise arvad saavat, kui märkad, siis hakkavad hämama, et see on teenustasu maha võetud jne. Toidupoodides ja autorentides mul läksid vahetused hästi, riiete putkade vahel kahtlased näod - tänan ei, jälgisin ühte mängu kõrvalt, kuidas ühte sakslast taheti lüpsta. :)

Viisa piidil on 25 usd-d. Saab maksta ka teises valuutas, aga krt teab, mis kursiga.

Maalt lahkudes on lennujaamas maks 150.000 ruupiat näkku, seega pane reisi ajal see raha kohe kõrvale, et pärast lennujaamas mitte jamada.

Poed dollareid ei taha, aga igasugused hotellid, autorendid - need võtavad dollareid ja eure hea meelega, ka täiesti OK kursiga. Seega alati pole mõtet seal eure ruupiateks vahetada et hotelli/autorenti maksta. Küsi kohe julgelt ja arvuta mis hetkel soodsam.

Need on siis eelmise novembri reisikogemused.

peterino@hot.ee

Oleneb millisest Indoneesia paigast on jutt. Balil võib tõesti Euroga hea olla arveldada, aga mitte nii turististunud kohtades on igaljuhul ruupia kõige mõistlikum. Dollar ka ok. Nt Raja Ampatis ei saanud dollaritega mitte midagi osta, ega ei saanud neid ka vahetada. Rääkimata eurodest.

Üldjuhul peab Eestist minnes USD 2x vahetama (EUR->USD->IDR), et pigem tuleb soodsam üks vahetus (EUR->IDR). Minu kogemuses oli EUR/USD maksmine kohalikust valuutast alati kallim, kuid mõistlik kui turistidele mõeldud teenuste eest maksad (sukeldumine, head hotellid) ja neis kohtades võivadki hinnad ainult EUR/USD olla. Raha peab olema täiesti uus! Isegi ühe korra pooleks murtud rahatähe eest antakse kohe kehvem kurss ning kehvem kurss on ka väikeste kupüüride eest. Paljudes kohtades, kus ei saa raha vahetada (või on vahetus õigel momendil suletud) on võimalik eesti kaardiga automaadist raha välja võtta, aga igas külas automaati loomulikult ei ole. Üldiselt kurss kõigub päris palju, et tasub võrrelda vahetult enne reisi nt http://www.tavid.ee vs http://www.bankmandiri.co.id/.

Tänud kõigile siinkirutajatele. Palju eesti kaardiga maksab raha väljavõtmine automaadist, oskab keegi öelda? Ei peagi protsente teadma, vaid noh enam vähem mingi suurusjärkki? Eelmine aasta seiklesin Indias, seal oli küll igati soodne. 100 euri pealt tuli alla euri tasu. On Balil enam vähem sama või...? Ette tänades.

Kaardiga raha välja võttes, ja seda 3 milj ruupiat korraga tehes, näitab internetipank, et maha läks viimati 250,76 eurot. Sularaha (eur/usd) hunniku kaasas vedamine tundub tänapäeval Indoneesias küll kindlasti päris mõtetu tegevus. Kaardiga saab igaltpoolt raha välja võtta ja pole vahet kas sul on krediit või deebet kaart. Eurod ruupiaks vahetamise suhe on moment kuskil 12 000 ruupiat ühe euro eest, siis see teeb täpselt sama välja miinus sularaha hunniku kaasas vedamise riskid.

Suur tänu kiipus5. Tõesti tundub mõistlik kohapeal võtta, teenustasu on täiesti okei. Stardin juba mõne nädala pärast. Põnev:)

Olin Balil 2012 novembris ja kaardiga maksta õnnestus 1 kord ja seda Kutas ühes suuremas kaubamajas. Kaasas oli mul VISA, VISA ELELTRON ja MASTER. Kõigiga sai proovitud. Igas kassas oli ligi 5 erinevat aparaati ,aga kasutada nad neid ei osanud. Toppisid kordamööda kõikidesse ja laiutasid käsi. Pangaautomaati ei julgenud kasutada , sest kartsin , et masin või kaardi ära süüa ja kellel ma siis seda kurdan...... (Nii on minuga ükskord juhtunud) ja ega neid palju näha polnud. Paari vast nägin kahe nädala jooksul, sest viibisime enamuse aega suurtest keskustest eemal.

Ma ei näinud Indoneesias küll väga palju automaate. Paar tükki ehk jäi ette kogu aja jooksul. Aga noh, kui ma oleksin olnud sunnitud neid otsima, küll oleks leidnud. :) Mina olen ikka seda meelt, et reisil oleks piisav sularaha varu kaasas. Näiteks Malaisias oleks puhta pee olnud: Visa ja Mastercard tavalised krediitkaardid ei toiminud ei poes ega hotellides. Ainult Visa Gold. (jumal tänatud et see olemas oli). Seega, minu soovitus, veidi raha ikka kaasa ja kaardi valik samuti, et hätta ei jääks. Indoneesias võetakse E´ure hea meelega vastu, mida suurem kupüür, seda parem kurss. Pane ports 50seid/100seid turvalisse rahakotti ja reisi rahus. Vahetad raha iga nurga peal, ei pea automaate otsima.

Reisihull, mis ime poodides sa küll käisid? Ei olnud mul kordagi Balil kaartidega probleeme, ei ATMis ega maksmisel. Maksmisel oli lihtsalt vahe sees, kas kasutusel kiipkaar või tavaline magnetribaga, siis pidi teenindaja kasutama teist masinat ja neid masinaid oli neid ikka tavaliselt 5 ja rohkem. Kuigi väidetavalt usk neil varastada ei luba, ei tahaks sadu eurosid taskus tassida. Rannas võib isegi teine turist su kogematta paljaks varastada.

Aastatagune kogemus Gilidel ja Balil näitab seda, et kursid pole muutunud ning dollarite kaasavõtmine pole otstarbekas. Mis ATM- idesse puutub, siis kolme aasta tagune trip Bali, Flores, Rinca piirkondadesse möödus samuti sujuvalt. Raha sai väljavõtta ning kaardimaksed toimisid samuti- mitte küll Rincal:-), aga mujal küll.

Kui poodlemiseks läheb, siis igas kaupluses on olemas tõesti 5+ erinevat aparaati ja minu tavalist deebet visa on siiani kõik kaardimakse terminalid nn söönud ja sellega ka rahule jäänud. Mingid särgi/mütsi/prillide putkades muidugi oleks lootusetult sinisilmne soov kaardiga vehkima hakata. Sularaha automaate on praegu küll kõik vähegi mõne inimesega populeeritud kohad täis. Neid on siin kaks korda rohkem igal tänaval, kui 90'ndatel tavalisi telefoni aparaate Eestis tänava nurkadel. Sularaha muidugi on vajalik omada, aga ports ruupiaid atm'ist on mõistlikum kõvasti omada kui 50/100 euroseid portsu kaupa kohe kodust kaasa vedada.