Tai või Filipiinid?

Tere,
Seoses Airchina pakkumisega on liistule jäänud sellel talvel Tai või Filipiinid.

Siinkohal vajaks valikul natuke abi.

Suureks unistuseks on Filipiinid, kasvõi juba sellepärast, et Tai tundub liiga kommertslik, kuid paraku on aeg piiratud ( ca 3 nädalat ). Ka tundub Filipiinid looduslikult ilusama paigana.
Kahtlema paneb aga just ajaline faktor, et ehk on 3 nädalat Filipiinidele liiga lühike aeg ? Arvestades ka seda, et tõenäoliselt on Filipiinid kõvasti suurema eelarvega, ainuüksi sellepärast, et peab siselende kasutama? On mul üldse õigus?

Eelarvega seoses olen ka pisut segaduses, kuna terve internet on erinevaid inimeste hinnanäiteid täis.
Mõnel kulub Tais kuu aja peale 3000 eurot, mõnel 500 ? eurot...

Meie reisimise stiil on pigem odav ja vähenõudlik, seljakottidega.
Täiesti ok on kasutada ühistransporti, süüa tänavalt, ööbida ilma AC-ta hüttides jne, kuid samas kasutada ka riksasid,rentida roller/tsikkel, süüa restoranis ja panna ka kõvasti pidu. Ehk nii ja naa, olenevalt kvantiteedist. Kui palju need maad omavahel sellepoolest erinevad?
Reisilt ootame rannapuhkust, lebotamist, toidunaudinguid, ringi trippimist ja kohaliku elu nägemist, pisut kultuuri, ilusat loodust ja ka pidutsemist.

Kokkuvõtlikult kumb maa pakub rohkem vähema aja ja vähema rahaga, juhul kui neid annab üldse võrrelda?
Aitäh ette!

Olles mõlemas käinud, võin öelda, et Filipiinid on kõvasti vaesem ja räpasem koht, kui Tai. Manilas tullakse nii lennujaamas kui linnas kerjama, pidevalt käiakse järgi. Bangkokis tunduks selline asi mõeldamatu.

Hotellide hind tundub mõlemas umbes sama olevat. Rannapuhkuse koha pealt ei oska öelda, pole sellega eriti tegelenud.

3 nädalat vähe? No eks igaüks peab teadma, mis tempoga ta reisib. Mina näiteks tegin ümbermaailmareisi 3 nädalaga ära.

Lendude hindadest - Nii AirAsia kui Cebu lennud ei maksa ju eriti midagi. Cebu odavad lennud oligi üks põhjus, miks ma Filipiinidele üldse sattusin. Aga eks uuri netist hinnad järgi.

Tegelikult sa ju ei pea siselende kasutama. Cebu lennujaam on igati rahvusvaheline ja näiteks Hong Kongist ja Singapurist saab sinna ka otse. Seega ei peaks Manilasse üldse minema ja kolm nädalat kuluks ilusti Cebul ja selle ümbruses ära. Kui tahtmist rohkem ringi liikuda, võib ju ka veel Palawanile minna.

Ka Tais on vahemaad suured, kui tahta ringi liikuda ja käia näiteks nii rannapiirkonnas, Bangkokis kui ka Chiang Mais.

Majutus on suhteliselt samas hinnaklassis, Filipiinidel pisut kallim. Sama toiduga, samas Tais saab oluliselt parema toiduelamuse. Filipiinidel on rohkem ilusat ja tühja randa.

Reisilt ootame:
rannapuhkust - mõlemas täiesti võimalik, aga Filipiinidel on palju rohkem ilusa valge liiva ja sinise veega randu
lebotamist - Filipiinidel on rohkem võrkkiike :)
toidunaudinguid - Tai! Filipiinode ainus viga on see, et nad ei oska absoluutselt süüa teha
ringi trippimist ja kohaliku elu nägemist - rollerirent toimib mõlemas riigis, aga kohalikku elu hakkas Filipiinidel rohkem silma, samuti on inimesed seal palju vahetumad ja sõbralikumad
pisut kultuuri - pigem Tai oma templitega
ilusat loodust - mõlemas
ja ka pidutsemist - mõlemas + lisaks on alkohol ka mõlemas odav. Kohalik rumm, muide, maksab Filipiinidel peaaegu mitte midagi

Tai vast pakuks rohkem erinevat kolmeks nädalaks - saaks käia mägisemas Chiang Mais, pealinnas ja rannapiirkonnas, näiteks Krabi vmt. Filipiinidel on kolme nädalaga keeruline näha nii põhjas riisiterrasse kui lõunas kauneid randu, aga kui mõni mees teeb kolme nädalaga ringi ümber maailma, siis kindlasti teostatav :)

Mina valiksin Filipiinid, mille ainus miinus minu silmis on lühema puhkuse jooksul vilets toit ja kolm nädalat sisustaksingi Visayasel.

Meie läheme veebruaris kolmeks nädalaks Filipiinidele. Meie plaan selline: üks nädal Luzonil,riisiterrassid Banaues,Sagada, Vigan,Pagudpod, Laoag. Sealt õhtul lennukiga Manilasse.Pilet maksis 26 eurot. Järgmisel hommikul edasi Manilast Puerto Princesasse lennukiga. Pileti saime 30 euro eest.6 päeva Palawanil ja El Nidos. Ning sealt edasi Cebule. Pilet samuti 25eurot. Nädal Cebul ja Boholil. Tallinnast lendame Türkishiga Hong Kongi.Siselennud ostsime Cebu Pacificu leheküljelt. See teeb tihti PROMO pakkumisi.Põhiliselt on sooduspakkumised Filipiinide pühade puhul või nädalavahetusel. Tuleb lihtsalt pidevalt passida Cebu Pacificu kodulehte.Ei ole veel saanud pileteid Hong-Kongist Manilasse ja Cebult Hong Kongi. Neid ei ole veebruariks veel sooduses olnud.

Mulle tsheburashka kommentaarid meeldivad :) Väga asjalikult on kõik alati kokku punutud ja emotsioonidesse ei langeta. Kuna inimesed on erinevad ja ootused ja lootused on ka seinast seina, siis vahel ei pruugi sama asi teisele isikule samana tunduda. Nii on minuga ka, kuigi tsheburashka tõi kõik ilusti välja on minul hoopis teised arvamused :P

  1. Rannapuhkust on Tais rohkem, Filipiinide rannad arenevad, nii teeninduse ka muude atraktsioonide jms tasemega.
  2. Rolleriga võid Filipiinidel väga valesti sõita, külades peab väga ettevaatlik olema, kuna nad harrastavad teid X asjadeks kasutada(vilja kuivatamine, käsitöövidinad, igasugu kilakola jms)
  3. Kohalik rumm on odav, kuid liigtarbimisega saad päris kohutava mürgituse.
  4. Filipiinid olid, sellel ajal kui meie käisime, alles 80-dates. Kõik alles areneb, see mis on on eilne päev.

Jah Filipiinide majutus on natuke kallim, kuna normaalne majutus on kallim, see odavam seljakoti rändurite majutuse leiab ikka ka päris odavalt.
Tai tripid on minu arust ka natuke sujuvamad, kuigi Filipiinidel jällegi huvitavam.

Kuna olen mugavusreisija, siis eelistaks Taid - minujaoks lihtsam ja loogilisem, ei pea alati nuputama, kas kõik õnnestub esimesel korral.

Nii harva kui punkeliga nägemused kattuvad, siis seekord ühinen temaga :)

Esmakordsel külastusel oleks minu eelistus ka Tai. Miks?
Sellepärast, et seal on lihtsalt täispakett kõigest. Selleks aga, et sellest aru saada tuleb kõik need teised populaarsed riigid ka läbi käia.

Ega kui millegagi võrrelda ei ole siis on kindlasti Filipiinid või ükskõik milline teine koht igal juhul äge, kui aga kõik läbi käid, siis saad aru, et igal kohal on mingi oma väike miinus ja väike pluss. Kus on söök olematu, kus pole loodus nii vinge, kus on liiv liiga kollane, kus on räpane, kerjused jne. Tais on kõik need asjad lihtsalt kõige parmeini tasakaalus, seal võiks elada küll :)

Vot siuke värk...

Korra Filipiinidel (jaanuar) ja paar korda Tais käinud (märts ja mai).

  1. Rannad- Leiab mõlemas väga ilusaid aga Tai teatud saared olid mõnusamad kuidagi...ja vesi soojem:)

2.Toit- kindel võit Tai-le. Toidu pärast läheks sinna veel kolmandat korda. Hea ja odav...Filipiinidel suts kallim ja ei midagi erilist.

Alkoholi poolelt kindel võit Filipiinidele...just hinna poolest.

  1. Transport- Tai-s rohkem organiseeritud ja kvaliteetsem, Filipiinidel mõnda paati ei tahtnud väga astutagi.

  2. Majutus-minu meelest suht sama hinnaga mõlemal. Oleneb muidugi millisel saarel olla kusagil.

  3. Ilm. Vähemalt tundus enne reisi jälgides,et Filipiinidel suht heitlik ja oli päevi ,kus sai rannas "pilvi võetud". Tais on kliima vähemalt minu meelest vähe stabiilsem. Pluss jah Filipiinidel on orkaanid osade saarte randadele just palmide mõttes liiga teinud, nii et mõni postkaardi rand ei näe just sama välja.

Kokkuvõttes olen pmt sama eelarvega mõlemas riigis (2 nädalat) hakkama saanud. Kui poleks Tais juba 2x käinud, siis läheks sinna veel tagasi...

Pean isegi siin välja tooma oma kogemused, mis nii mõnegagi kattuvad. Saime ise ka Hong Kongi kevadeks piletid ja kuigi sealt Filipiinidele kõige kiirem võimalus, siis ikkagi ei kiskunud enam sinna. Käisime 2014 kevadel eelkõige Palawanil, mis oli kõik superlahe jne., aga nagu siin juba mõnedki mainisid, siis toitu nad teha ei oska ja vesi on külm- 24 kraadi näitas mu sukeldumiskell. Maalilised rannad ja vaated küll ja motika rent ja õlled ja jutud, aga seekord vaatame ikkagi kuskile mujale, mida veel ära pole otsustanud. Tõenäoliselt Vietnam kuna tundub ka lähedal ja odav. Tais olen kindlasti üle 20 korra käinud ja ise soovitaks ka pigem sinna minna- vältida ainult totaalset massiturismikohta. Igasugu lahedaid väikesaari on, kus ei tundu kõik nii kommerts. Ise läheme sellel sügisel jälle Koh Phanganile- hea vibe kogu saarel ja lisaks ka Full Moon Party, mida tasuks ka väisata. Olen seda u 10 a tagasi teinud. Pole küll ise mingi peoloom, aga väärt nägemist ikkagi. Hoidke ainult piiri meelemürkidega!!!

Viimane Tai reis võttis igasuguse tuju sinna lähiajal tagasi minna, kuigi käidud korduvalt erinevates piirkondades. Meeletult palju lärmavaid vene turiste, kui natukenegi rohkem asustatud kohas liigud, siis müüjad karjuvad sulle vene keeles ja üldse väga pealetükkivaks on kogu see müügi teema seal läinud. Kõik rannad on iagsuguseid kilakola müüjaid täis, kes lihtsalt ei lase sul rahulikult lõõgastuda. Koh Samui piirkond on siiani ka minu lemmik, aga kahjuks ka seal väga rahu ei saa tüütutest müüjatest ja turisti hordidest. Kurb vaadata, et iga elusolend tahetakse seal rahaks teha, et turist nendega pilte teeks või seljas ratsutaks ja raha maksaks, kahju, kahju. Minu selle talve reis jäi kindlalt Filipiinide kasuks!

Olen Whangsta kirjeldusega Taist väga nõus. Tai oli üks mu lemmik talve sihtkohti, käinud olen 5x.Tänapäevane Tai erineb vägagi 5a tagusest. Just sama tunne, vene turistid ei ole tulnud külla vaid peremehelik käitumine on muutnud ka kohalikku rahvast. Kõik on müügiks ja tavapärane taikate külalislahkus on asendunud ebaviisakuseks oma külaliste suhtes.Kurb, mulle väga meeldis see riik, aga ajas kõik muutub:)Nüüd pllanime minna Philipiinidele, aga ka selle riigi suhte on kahtlused, ei teagi mis koht oleks mõnus ja huvitav. Puhkuse ajal ei viitsi eriti jamas kümmelda.

Magda111, mine Malaisiasse, Vietnami, Indoneesiasse. Kohti ilmselt veel kotiga.

Läheme samuti jaanuaris Air Chinaga ja külastame mõlemat - nii Taid kui ka Filipiine. Minnes on lend Phuketisse ja tagasi Manilast.
Tai piirdubki Phuketiga, kus oleme 6 päeva. Plaanis on Phi Phi ja Phang Nga päevased sõidud.
Phuketist lähme AirAsiaga läbi Kuala Lumpuri Cebule. Phuketilt Cebule läheb ka 4 tunnine otselend, kuid see on öösel. Lapse unerahu huvides lendame magamisajaks Kuala Lumpurisse ja hommikul edasi Cebule.
Filipiinidele jääb 9 päeva ja selle aja jooksul peab jõudma ka Manilasse. Kavatsen olla Boholil ja Panglaol ning lisaks Camiguin või Siquijor.
Kummaski kohas varem käinud ei ole, aga ootus Phuketile on ehe turistikas, Filipiinidelt ootan rohkem rändamist ja emotsioone.

Air China kampaaniast:
Võtsime piletid algusega Arlandast ja tagasi Heatrowsse. Ostmisega läks kuidagi rapsimiseks ja tagantjärgi teeks natuke teisiti. Ostsin piletid mõni nädal tagasi ja nüüd pole enam hindu vaadanud, aga minnes oli igatpidi soodsam lennata Stockholm Arlandast.
Tallinnast Arlandasse oli minu soovitud päeval SASi pilet natuke üle 80 euro ja võtsin pileti Norwegianiga Helsinkist 40 euroga. Tagantjärgi teeks selle otsa ikkagi sirgeks.
Nii alguse kui ka lõpuga soodsaid pileteid oli saada ka Moskvast, aga millegipärast Venemaale ei tõmba ja pigem väldin Moskva lennujaamasid.
Tagasitulles oli alguses saada soodsaid pileteid Milano Malpensasse, kust saab soodsalt Easyjetiga Tallinnasse, aga kuna kohe ei ostnud, siis Air China Milano otsa hind tõusis. Selle asemel võtsin Heatrowsse. Sealt jällegi pole ühtegi lendu Tallinnasse. Minu soovitud päeval poleks jõudnud ka ühegi teise lennujaama Tallinna lennule. Jäi lennujaama vahetus ja Luton - Riia lend Wizzairiga 30 eurot. Ööbida on igaljuhul mõtekam Riias kui Londonis.
Natuke liiga palju lendamst, aga Helsinki - Stockholm - Peking - Phuket - Kuala Lumpur - Cebu ja tagasi Manila - Peking - London - Riia lennud läksid maksma 520 eurot nägu. Lisandub laev Helsinkisse, buss Riiast ja lennujaamavahetus Londonis.
Talveriided jätame Pekingi lennujaama pakihoidu.

Ostsin ka 9 piletit Arlanda-Manila-Heatrow hinnaga 282.- nägu. Sobib hästi , sest Heatrowsse saabud päeval ja sealt järgmine hommik kohe Tallinnasse. Lisatasu eest oleks saanud ka Helsinkisse aga sealt poleks enam öösel saanud minema ja hotellid seal krõbedad.
Aga plaanime minna Filipiinidele Manila - Palawan - El Nido - Coron. Kindlasti on vaja seal aega et punktis A punkti B jõuda - aeg on nende jaoks suhteline mõiste. Kiiruse mõttes on tark maksta pisut rohkem ja lennata kui paatidega loksuda saarte vahel 8-14h.
Loodus on seal kindlasti metsik, erinevatel saartel erinev - seega saab üsna kirju pildi Filipiinidest.

Olles eelnevalt kahel korral käinud Tais (Koh Phangan, Koh Samui, Phuket, Krabi, Ao nang, Phi Phi, Bangkok) ja nyyd Filipiinidel (Cebu, Malapascua, Puerto Princesa, El nido, Boracay).

Siis Taisse soovitan minna pigem nendel, kel on see esimene reis Aasiasse, kui valik on Filipiinide ja Tai vahel. Esimesel korral Tais ringi trippides isegi päris hullu pödesin, et kuidas ikka hakkama saame :D Teisel korral seal tundus köik juba väga lihtne ja iseenesest möistetav.. :P Et Tais saaks sellise Aasia maitse suhu ära.

Tais on tunduvalt lihtsam liikuda yhest kohast teise. Toon näite näiteks Bangkokis Koh Samuile saamiseks. Väga lihtne, istud lennukisse ja lendad Koh Samui saarele ja oledki kohal voi teine variant lendad Surat Thanisse ja sealt praamiga yle, selle pärast ei pea yldse muretsemagi kuidas saada transport lennujaamast sadamasse ja sadamast praamipilet. Lennujaamas juba koik uksel pakuvad ja enne kui sa sealt lennujaamast välja jouad, on sul juba kleeps rinnas ja soidadki roomsalt Samui poole. Soit lihtne, loogiline ja kiire. Tais on turistidele loodud parem systeem, kui Filipiinidel.

Siis Filipiinidel on juba natukene raskem. Toon näite Cebu lennujaamast Malapascua saarele saamiseks. Oletasin, et keegi lennujaamas ikka pakub transporti ja tänu sellele midagi ette ei broneerinud. Tegime tiiru lennujaamale peale, keegi ei pakkunud midagi. Lopuks kysisin yhe toreda naispolitseiniku käest, et ega tema ei tea kuidas saaks Malapascuale transpordi. Hakkati siis sebima ja helistama. Lopuks tuli auto. Kaardilt vaatasin, et kilomeetreid umbes 120, kiire matemaatika.. soidab keskmiselt 2h. Ega ikka ei soitnud kyll, 120km soitsime me 5,5h (teeolud halvad ja koguaeg keegi peatus ja hyppas ette :D ). Edasi ootasime kohalike järel, et paat täituks, lopuks 2 tundi pärast sadamas ootamist paat väljus, kohal olime plaanitud 3h asemel kuskil 5-6 tundi hiljem. Koik väga venis, eriti kui tahata pea öösel saada paadiga yle.

Kui ma arvasin, et Tais on hangumist väga palju siis filipiinod olid ikka natukene yle neist. :D

Söögi osas, nagu ka paljud minu tuttavad, kes on käinud Tais ja ise Filipiinidele oma jalga tostnud ei ole, räägivad koik kui yhest suust, mis te sinna ikka lähete seal pidid halvad toidud olema. Minu meelest see on niii niii yle paisutatud jutt, lugesin ka siit foorumist enne minekut, et väga halvad toidud jne.

Ootused olid suht madalad minnes... Nyyd hiljem analyysides:
Tais olid väga maitsvad toidud enamjaolt, aga ma ei ytleks, et Filipiinid väga palju alla jäid. Koik oleneb kindlasti sellest, kus sa söömas käid ja mida sa sööd. Tais ma proovisin palju selliseid kohti, kus käisid kohalikud ja mis polnud eriti hygeenilised - sain kahel korral toidumyrgituse ka. Filipiinidel otsustasin, et söön korralikemas kohtades. :D Toidumyrgitust ei saanud kordagi.

Meie soime Filipiinidel väga palju mereande ja neid nad oskasid kyll alati ideaalselt teha. Väga maitsesid. Samamoodi pannkoogid, neid peab proovima Filipiinidel!!! Tais tehti selliseid väga öhukesi ja maitsetuid, Filipiinide pannkoogid hommikusöögiks on must try.. VÄGA öhulised, paksud ja maitsvad. Peab todema, ma ei ole kunagi nii häid pannkooke söönud.

Siis neid teistsuguse välimusega kuulsaid täidetuid banaani-nutella pannkooke jms, mis on Tais ka, neid saab ka Filipiinidelt ja täpselt sama head.

Mis on Filipiinidel minu meelest parem, kui Tais?

Filipiinide rannad on palju ilusamad, inimesed palju söbralikumad, turiste on vähem (kui jätta Boracay välja), loodus on metsikum ja kaunim. Vesi on sinisem ja puhtam, inglise keele tase palju körgem, kui Tais ja Filipiinidel PALJU vähem närvidele käivaid myygimehi :D

Mis on Tais parem, kui Filipiinidel?
Transport systeemsem ja lihtsam. Rollerirendis on automaatsed rollerid, Filipiinidel väga palju manuaale, kohati oli raske automaati leida. Tai on kohati natukene odavam ja lennud odavamad. Kergem liikuda punktist A punkti B. Turul saab tunduvalt rohkem kaubelda, kui Filipiinidel. Hotellivalik on suurem (kui otsid rohkem luximat teemat).

Sisuliselt, kui otsid paradiisi, siis leiad seda kyll mölemast, aga Filipiinid jäid endale rohkem hinge, eriti inimeste headuse ja söbralikkuse poolest. Muidugi meeldis see, et turiste oli vähem. Toidud on minu arvates täitsa vördsel tasemel, Tai on natukene siiski yle.

Uurige kindlasti Malapascuat Cebu pohjaosas, see oli toesti HEAVEN ON EARTH :) VÄGA ODAV KOHT, kyll aga natukene keerulisem on sinna pääsemine. Ja sealsed inimesed, olid VÖRRATUD :) Minu lemmik koht Filipiinidel, köige vähem meeldis Boracay, liiga turistikas. Malapascua juures on Kalanggaman island, mis on ka MUST SEE :) Kel rohkem huvi Malapascua kohta, voib kirja saata :)

Spa hinnad olid hiljem Boracayga vorreldes umbes 10 korda odavamad. Tasub minna! :)

Tai lemmik on Phangan ja Samui, Phi Phi ka kindlasti väärt käia.

El Nido meenutas vägagi Taid (palju kaljusi, sarnased laguunid).

Filipiinidest tulemas videoblogi lähitulevikus, panen lingi, kui videod töödeldud-monteeritud. :)