Viimased kommentaarid

September (eriti kuu algus) on tõesti veel talumatult palav. Ma eeldan, et lisaks kaubanduskeskuste ja kõrghoonete avastamisele on soovi ka rannas ja basseini ääres aega veeta ja õues jalutada, nagu keskmisel puhkajal ikka, ja selleks algab sobiv aeg ligikaudu Oktoobri keskpaigas. Kusjuures, rohkemgi kui südatalvine tipphooaeg, meeldib mulle hooaja algus Novembri esimestel nädalatel. Parajalt soe, mitte liiga ülerahvastatud ja hotellide hinnad ei ole ka veel lakke tõusnud. 

Paistab tõesti, et Synxise/Sabre broneerimissüsteemist, millel enamus hotellide veebilehti toimib, on see hotell ja teised sama keti hotellid täiesti maas. Seega hotelli enda veebilehelt kasutatud suunamine Synxise süsteemi ei toimi.Vaatasin ka huvi pärast erinevaid hotellide otsingusüsteeme ja samuti ei leidnud hommikusöögiga variante, seega kas broneerimise kinnitusel on hommikusöögid olemas?Kui hotell teatas, et hommikusööki ei pakuta, aga see on algses broneeringu kinnituses kirjas, siis ma usun et reservatsioon on olemas ja lageda taeva alla ei jäeta, probleem ikkagi ainult hommikusöögiga. Ilmselt on targem ikkagi hotelli kohale minna ja seal nendega vaielda selle hommikusöögi raha tagasi saamise teemal. Iga endast lugu pidav hotellikett maksaks sel juhul vähemasti selle hinnavahe tagasi ja sama raha eest saab ilmselt juba Zomato äpist endale hommikusöögi hotelli tellida. Samas arvestades viimase aja tagasisidet sellele hotellile, siis ma pead panti ei annaks et nad kavatsevad midagigi maksta. Seljuhul tuleks ühendust võtta selle firmaga, kes broneeringu kinnituse saatis. (Agoda, booking.com vms) ja küsida kogu raha tagasi ning broneerida tuba teises hotellis.

Aprilli alguses ja esimeses pooles on ilm veel täitsa kena - mitte liiga palav ja õhuniiskus ei tee ka veel liiga. Kui aus olla, siis minu meelest kõige parem aeg rahulikuks rannapuhkuseks - ilmad on päikselised, võrreldes praeguse ajaga kus viimase nädala jooksul oleme näinud rohkem pilvi kui päikest ja isegi mõnd vihmahoogu. Samas kui on tahtmist ringi vaadata ja uudistada, siis päevane kuumus muudab sellise linna peal jalutamise juba veidi ebamugavaks. Pakettreiside kohta on tom1967 juba suurema tõe ära rääkinud - Euroopa reisikorraldajate jaoks on sel ajal juba veidi teised sihtkohad plaanis, eriti arvestades Eesti inimeste hinnatundlikust. Dubai hinnataset ei saa mingil juhul võrrelda Türgi, Bulgaaria, Egiptuse ega teiste samalaadsete sihtkohtadega. Samas on ka Dubai tipphooaeg juba aprilli alguseks läbi, mis tähendab et lennupiletid ja hotellid on tunduvalt vastuvōetavama hinnaga kui kesktalvel. Hinnavahe võrreldes jaanuari ja aprilli keskpaika on hotellides näiteks 25% - 45% olenevalt hotellist ja piirkonnast. Samas tühjus sel ajal kohe kindlasti ei valitse - rahvast on palju. Turismigruppe Euroopast enam palju ei kohta, küll aga gruppe kaug-idast (Korea/Hiina) ja palju omal käel avastajaid.Ja Dubai on ausaltöeldes väga lihtne sihtkoht omal käel reisi planeerimiseks. Kõik on netist leitav: lende on igast sihtpunktist, igasuguse hinnaklassi/kvaliteedi/kestusega; hotelle on valikus laialt, ühistranspordisüsteem on lihtne ja loogiline jne. Kui vajad abi soovituste osas, kuidas ringi liikuda või kuhu hotelli planeerida arvestades puhkuse eesmärki, siis võib mulle vabalt privasse ka kirjutada. :) 

Tere!Tavaliselt Eurooplaste / lääne inimeste puhul vaadatakse vaid passi ja keegi selgelt ei huvitu lendude piletitest ega hotellibroneeringutest. Ilmselt oleneb ka kuidas parajasti töötaja tuju on ja millise tunde sa temas tekitad. Elementaarne viisakus on absoluutselt omal kohal - naerata, soovi tere hommikust/päevast/õhtust ja kui nad peaks uurima et kuhu lähed või mida plaanid, kauaks jääd siis suure tõenäosusega on see nn. "small talk" seega vasta ausalt ja sõbralikult nagu räägiks mõnele suvalisele inimesele oma plaanidest. Tavaliselt nad igasugustest broneeringutest ja asjadest ei huvitu - nende õnn kui keegi viisa kehtivuse ületab, sest "visa overstay" trahvid on kõrged.Samas kui hotellibroneeringute ja lennupiletite printimine just suur vaev ei ole, siis ma soovitaks nad ikkagi prinditud kujul kaasa võtta. Kunagi ei tea, et kellelel ja millal neid võib vaja minna.

Täitsa eestlane ja täitsa Dubais koha peal olemas. Seega oleneb, millist reisikaaslast otsid - ilmselgelt kohalik elutempo ja töö on kiire nii et päevast päeva Dubai peal ringi reisida paraku pole võimalik aga mõnel õhtul kusagil ringi uitamise vastu poleks ilmselt midagi. Kui on huvi või soovid Dubai/AÜE kohta lisainfot, kirjuta privasse. (Ise N, 25)

Aastaringse elaniku vaatepunktist -  Isegi mitu aastat siin elanuna on maikuu lõpus kuumus suhteliselt talumatu sest õhuniiskus on kõrge ja tunne on nagu saunas. Päevasel ajal üle tunni aja naljalt väljas ei ole ja päiksepõletus on ka kerge tekkima.Teisest küljest selle nädala lõpus algab Ramadan, mis kestab kuni juuni keskpaigani ja sel ajal pole siin erilist "melu" mida nautida. Kultuuriliselt kindlasti huvitav kogemus, ja "Iftarid" (päikseloojangu õhtusöögid paastumise lõpetamiseks) - AGA ööelu sel ajal praktiliselt puudub kuna vali muusika ja elav meelelahutus on keelatud ja ööklubid ning osad baarid sulgevad selleks ajaks uksed. Need, mis lahti on, pakuvad küll keelekastet aga puudub igasugune meelelahutus ja muusika. Samuti on keelatud päevasel ajal avalikes kohtades süüa, juua ja suitsetada. See tähendab, et ka rannas ei saa end kuumal päeval lonksu veega jahutada, sest suur oht on trahvi saada ja summad pole mitte väiksed. Samuti on soovitatav kanda tagasihoidlikku riietust - st põlved ja õlad kindlasti kaetud, mis teeb kuumuse talumise mingis osas isegi veel raskemaks.Kuigi üle piiri lastakse suhteliselt kindlalt, siis ma soovitaks kaks korda üle mõelda, mida te Dubaist ootate. Kui rannapuhkust, shoppingut ja kirevat ööelu siis ilmselt oleks mõistlikum puhkus planeerida sihtkohta kus Ramadan nii palju ei mõjuta või siis sügisesse kui ilmad paremad ja ööelu ka põnev. Kui otsite pigem kultuurilist reisi koos veidikese ringi vaatamise ja kohalike traditsioonide tundmaõppimisega, siis on Ramadan selleks päris sobiv aeg.

Ausalt öeldes on väga tõenäoline, et hetkel mängitakse saadavusega ja inimeste sooviga kõiges pikalt ette kindel olla. St. et tipphooajaks on toad kallimad nii pikalt ette broneerides (mängitakse inimeste hirmuga, et nende valitud hotellides toad otsa saavad või hinnad tõusevad) kui ka viimasel minutil (viimased toad).Kõige mõistlikum oleks hetkel ilmselt ära oodata Dubai 2017/2018 hooaja lõppemine (päris Aprilli lõpus, kui Lõuna-Euroopa ja Lõuna-Korea pakettreiside pakkujad viimased turistid koju viivad) ja võib-olla ka Ramadan - paljud hotellid alustavad järgmise hooaja agressiivset müüki ja vaatavad üle oma hinnapakkumised peale kestva hooaja lõppu ja peale juhtivtöötajate puhkuseperioodi mis tavaliselt kattub Ramadaniga.Toon siia ühe näite - hotelliketis kus ise leiba teenin oli Aprillis 2017 ühe meie populaarseima 4* hotelli Executive toa hind järgmiseks (2017/2018 talv) tipphooajaks 650 dirhamit + maksud - seega kliendile lõppkokkuvõttes 700 dirhamit öö kohta. See tähendab - toad olid internetis broneeritavad, samas hotell ei panustanud eriti veel järgmise hooaja müügile ja hoidis hinnad stabiilsed et inimestel kes soovivad ette broneerida oleks see võimalus ja kindlustunne, aga kohe kindlasti polnud need hinnad vastavuses broneeritud tubade arvuga.Peale ramadani lõppu (eelmise aasta juuni lõpp) hakati projekteerima täituvust ja mõistlikku hinda eelseisvaks hooajaks ja peale kaalutlemist seati algseks hinnaks netiportaalides = 450 dirhamit + maksud öö kohta. Hind tõusis progressiivselt kuni hooaja alguseni, jõudes sellesama 650 pluss maksud peale umbes 20nda Novembri paiku.

Paraku enamus Dubai jõusaalidest ei paku ühe korra pileteid vaid kuupakette miinimumliitumisega 3 kuud kuni 1 aasta, olenevalt asutusest. Seega esimene ja ilmselt suurim mure on sellise jõusaali leidmine, mis ühekorrapileteid pakub. Kui see õnnestub (proovin uurida, kas mõni jõusaal vastab nendele tingimustele) siis rinnalt surumise pinke on leida enamustes korralikes jõusaalides - kükipuuridega on natuke teine lugu. Tavalistes kesmise klassi jõusaalides pole juhtunud nägema ja spetsiaalsed jõusaalid tõsistele treenijatele kes ainult tunnikese jooksulinti ei kuluta asuvad paraku sellest alast päris väljas ja linnaosades, mis keskmiste Dubai külastajate reisiplaanist välja jäävad (Karama, Al Quoz, DIP).Samas hotellide jõusaalid on ausalt öeldes päris asjalikud, eriti kesklinna ja Business Bay kandis - kükipuuri ilmselt ei leia aga korraliku trenni peaks sellegipoolest tehtud saama. Pluss korralik raha- ja ajasääst.

Hetkeseisuga Terminal 1 on rahvusvaheliste standardlennufirmade (s.o. mitte odavlennufirmad) lendudele - Turkish Airlines, Aeroflot jne;  Terminal 2 on enamasti tšarter ja odavlennufirmade päralt - Flydubai, Pegasus jne; Terminal 3 vaid Emirates'i ja Qantase lendudele. Terminal 1 ja 3 on ühenduses maa-aluse tee kaudu, seega on võimalik nende kahe terminali vahel jalutada. Terminal 2 ja 1&3 vahel sõidavad transfeerbussid, kuid viimasel ajal paistab et tasuta transfeerid on saadavad vaid neile, kellel on edasilennupilet vastavast terminalist. 

Selline veebisait nagu Dubizzle.com. Apartements for rent - Short Term (Monthly) .. seal liigub ka omajagu nädalahindu ja alati võimalik omanikuga ka läbi rääkida - kui korter vaba, siis nad vahel annavad hea meelega ka alla kuu aja korterit rendile. :) AirBnB valik on siin suhtelistelt limiteeritud - et legaalselt AirBnB's oma korterit välja rentida, on vaja päris mitut paberit vastavatelt ametkondadelt, mis on enamuse korteriomanike jaoks liialt palju paberimajandust ning aja- ja närvikulu. :)

Sai käidud Detsembris. Kuna internet lubas, et viisa saab piirilt osta ka sularahas (50 ja 100 USD rahatähtedega) lootsime sellele, aga piiril tuli välja, et viisa eest maksta saab vaid krediitkaardiga. Kohalikku raha on kõige kindlam vahetada lennujaamas, kuna väiksemates kohtades ei pruugi rahavahetust ollagi. Ise olime Chwakas, seal polnud isegi restorani hotelli alalt väljas. Pealegi lennujaamas on nad päris altid kurssidega kauplema, kuna konkurentsi on rohkem. Igas putkas lehvitab teenindaja rahapakiga. Transpordiga on seal keeruline, kuna lennujaamas proovib iga mees raha teha. Meie autojuht hotellist hilines. Juhuslikult sattusime rääkima kohaliku ametliku takso juhiga, kes siis neist skeemidest meile rääkis. Nt tuldi uurima, kuhu hotelli minemas oleme. Kuna vastasime, et ei vaja transporti ja hotelli auto tellitud, kadusid nood autojuhid kuhugi helistama.. Ja tulid tagasi markeriga paberile kritseldatud nimega, mis umbmääraselt meie nimesid meenutas. Kuna meil oli hotellile transport makstud, siis ei olnud huvitatud nende pakkumisest et "Anname teile tsheki ja hotell maksab tagasi". Kõige kindlam on ilmselt järjekindlalt neile vastata, et hotellile on makstud ja sulas ei ole tahtmist maksta.

Lisaks sellele on rannalinnad päris rahulikud, aga Stonetownis peab arvestama, et kaubelda saab iga asjaga - suveniirid, ekskursioonid ja alguses lajatatakse ikka korralik kirves hinnale otsa. Ka on palju ekskursioonide pakkujaid ja kaupmehi, kes tänaval ei taha rahule jätta.

Jah, lennujaamas on võimalik raha vahetada ka öösel. Nagu alati, valuutakurss lennujaamas on üks kehvemaid. Kui on plaanis vahetada suurem summa raha, siis isiklikult ma üle taksoraha ja esimese päeva vajaduste seal ei vahetaks ja ülejäänu vahetaks Dubai Mallis näiteks. Lower Ground korrusel seal päris hea valik valuutavahetusi parema kursiga.

Sai Detsembris ostetud Dubai - Zanzibari piletid. Broneerimiskood mis BudgetAir andis, ei toiminud ei BudgetAiri enda lehel ja loomulikult mitte lennufirma (Oman Air) lehel. Kuna e-mail ei saabunud 10 tunni jooksul ja ka broneerimiskood ei toiminud ning lennuni oli vaid paar päeva, siis sai neile helistatud. 20 minutit olin telefoniliinil ootel, ja 10 minutit suhtlesin nendega ja aeti asi korda. Kui ka budgetairi enda broneerimiskoodi ei andnud, siis ilmselt oli veebilehe viga ja ost ei läinud läbi. Kõige kindlam ja kiirem on neile helistada, et uurida, kas nende süsteemis on märge sellest ostust, või kui pole, siis uuesti proovida, enne kui piletid kallinevad.

Elades Dubais, võib julgelt öelda, et Dubai on üks turvalisemaid kohti lastega reisimiseks, või ka naistel omapäi. Väga karmide seaduste tõttu pole kohanud ei vargusi, ahistamist ega muud kriminaalset. Pealegi on politsei tänavatel aktiivselt patrullimas ja igas metroojaamas on olemas ka turvamehed, kes korda hoiavad. Vihjeks, ka liialt napid rõivad kvalifitseeruvad siin väiksema korrarikkumisena ja kuigi trahvi selle eest ei saa, siis metroorongile ei lubata. Küll aga on trahvitav metroorongis-bussis-trammis söömine, joomine ja nätsu närimine.

Inimesed on väga tolerantsed laste suhtes ja väiksemate lastega lastakse tavaliselt metroos istuma. Eriti naiste ja laste all, kus meestel pole lubatud viibida. Samuti on siin palju lõbustusi lastele, nii väiksematele kui suurematele.